Franke

Buityje susidarančių pavojingų atliekų tvarkymo ABC (1 dalis)

Pavojingų atliekų tvarkymas

Išgirdus žodžius „pavojingos atliekos“ pirmiausia kilusi minti: „čia ne man“. Įprasta manyti, kad pavojingos atliekos gali susidaryti tik pramonės įmonėse ar kokio nors sudėtingo gamybinio proceso metu. Tačiau tikrai taip nėra – kiekvienas iš mūsų savo kasdieninėje buityje susiduriame su pavojingomis atliekomis. Tik tie pavojai nebūtų tokie baisūs jei tas atliekas teisingai tvarkytume.

Pavojingomis atliekomis vadinamos medžiagos kurioms galėtume priskirti tokias savybes kaip: kenksmingos, degios, sprogstamosios, ėsdinančios, toksiškos, sukeliančios koroziją ar turinčios kitų savybių, galinčių neigiamai įtakoti aplinką ir žmonių sveikatą, bei tara kuriose šios medžiagos buvo supakuotos ar išpilstytos.

Buitinės chemijos pakuotės. Švarindami ir prižiūrėdami savo namus turime nepamiršti tinkamai sutvarkyti ir tuščias cheminių valiklių pakuotes, kuriose buvo įvairūs rūgštiniai, šarminiai ar kitokie „X“ ženklu pažymėti chemikalai. Tuščia buityje naudojamų cheminių valiklių tara – tai pavojinga atlieka, nes kenksmingos medžiagos įsigeria į plastiką ir tokio plastiko nebegalima naudoti perdirbimui. Užterštų pakuočių negalima mesti į rūšiavimo konteinerius, nes pakuotė prisigėrę kenksmingų medžiagų, bei chemikalo likučiai gali užteršti visas konteinerį esančias išrūšiuotas atliekas. Šiomis atliekomis gyventojai gali atsikratyti nemokamai atiduodant jas į stambiagabaričių atliekų surinkimo aikšteles.

Dienos šviesos ir taupiosios elektros lemputės. Dar viena buityje susidaranti pavojinga atlieka tai dienos šviesos ir energiją taupančios lempos, kurių sudėtyje yra gyvsidabrio, o tai labai kenksminga medžiaga. Tam, kad gyvsidabrio garai nepatektų į atmosferą, netinkamas naudoti lempas privaloma saugiai, nesudaužius atiduoti perdirbimui. Lempas galite priduoti į visas jomis prekiaujančias prekybos vietas, arba į stambiagabaričių atliekų surinkimo aikšteles.

Statybų arba remonto atliekos. Ne kasdien, tačiau laikas nuo laiko tenka susidurti su statybos darbai. Remontui ar statyboms pasibaigus turime gražius, tvarkingus, dažais kvepiančius namus ir nereikalingų atliekų, iš kurių dalis yra pavojingos. Statybų ar remonto metu susidaro tokios pavojingos atliekos kaip: tušti sandarinimo putų slėginiai indai( pvz. Makroflex), statybinės medžiagos turinčios asbesto, impregnuota mediena, tuščios ir užterštos dažų, lako, įvairių skiediklių ar kitokių statybų metu naudojamų kenksmingų medžiagų pakuotės, taip pat šiomis medžiagomis užteršti skudurai arba netinkami naudoti darbo drabužiai. Visas šias išvardintas atliekas, jas tvarkingai išrūšiavus, gyventojai gali priduoti į jau minėtas stambiagabaričių atliekų surinkimo aikšteles.

Baterijos ir galvaniniai elementai. Viena iš smulkiausių, tačiau ne mažiau svarbi kenksminga buityje susidaranti atlieka yra – baterijos ir galvaniniai elementai. Kas metai į Lietuvą importuojama apie 700 tonų baterijų ir galvaninių elementų o surenkama ir perdirbama tik dešimtys tonų jų atliekų. Visa kita, kartu su buitinėmis atliekomis, nukeliauja į sąvartyną. Išsieikvojusių baterijų ir galvaninių elementų sudėtyje yra kadmio, švino, gyvsidabrio, nikelio ličio ir kitokių pavojingų aplinkai metalų, kurie netinkamai atsikračius šia atlieka – patenka į aplinką.

UAB „Žalvaris“ marketingo vadovės Vitos Balaikienės teigimu: „“Žalvaris kartu su asociacija EEPA Lietuvoje yra įsteigęs daugiau nei 6000 baterijų surinkimo vietų. Baterijų surinkimo dėžutes galima rasti visuose prekybos centruose, degalinėse, mokymo įstaigose, pašto skyriuose, kitose masinio susibūrimo vietose. Tereikia tik noro ir minimaliai pastangų norint šia atlieka atsikratyti teisingai.“

Kiti temos straipsniai

Rehau
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu