Ekoklima

Langai irgi turi “rūbą”

Langai

Langas yra šviesos šaltinis, o jo apipavidalinimas turi įsilieti į bendrą namų stilių, pabrėžti jų savitumą. Tad pasirinkdami paprasčiausia sprendimą – dienines ir naktines užuolaidas, pakabindami žaliuzes ar visai nederančius roletus, atimame iš savo aplinkos dalelę grožio…

Ką gali lango dekoras?

Lango dekoras yra labai svarbus interjero akcentas, galintis pakoreguoti patalpos dydį, vizualiai praplėsti erdvę, suteikti žaismingumo, patalpas pripildyti skirtingų emocijų. Norint dekoruoti langą pagal savitą skonį, nebūtina žvalgytis į naujausias mados tendencijas, nes vien tik pasirinkdami madingiausius langų uždangalus nesukursite vientiso, malonaus akiai ir funkcionalaus namų įvaizdžio. Puošiant langus, renkantis jiems uždangalus, būtina apsispręsti, kokią nuotaiką ar atmosferą norite sukurti patalpoje. Žinoma, langų dekoravimas priklausys ir nuo kambario paskirties: vienus langus teks pridengti, sukuriant truputėlį paslaptingumo, kitus palikti atvirus, akcentuojant gražų vaizdą pro langą, ar suskaidyti pro juos sklindančią šviesą.

Fantazijos laisvė

Dekoruodami langus nevaržykite savo kūrybinės laisvės, nebijokite žaisti įvairių faktūrų sintetiniais audiniais: glamžytais, gofruotais, plėšytais, metalizuotais, karpytais. Langui dekoruoti „žalia šviesa” ir siuviniams ant šilko, drobės, aksomo, tiulio ar organzos. Rankų darbo nėriniai, įvairūs pynimai, mezginiai puikiai tiks barokinio stiliaus interjerui. Maišant skirtingas medžiagas, drapiruotes, langų puošyboje panaudojant netgi plastiką, galima koketuoti interjero akcentais ir detalėmis, sukuriant unikalų ir išskirtinį interjerą. Kartais net moderniame interjere langų dangalai pražysta smulkiomis arba labai stambiomis gėlėmis, kai įprasta naudoti geometrinių raštų gausybę.

Šalin standartus!

Spalvinės gamos darna ar derėjimas – vienas svarbiausių kambario interjero aspektų. Jei namuose sienos jau įgavo pageidautą spalvą, belieka tik derinti lango aksesuarus ir uždangas. Tačiau jei dėl sienų spalvos dar neapsisprendėte, tuomet vertėtų pradėti nuo langų. Žinant kambario paskirtį, reikėtų pradėti ieškoti tinkamiausio varianto langams dekoruoti. Kartu atrasite spalvas ir atspalvius, kuriuos pritaikysite sienoms, ir viską derinsite prie jau pasirinktos užuolaidos ar drapiruotės. Vadovaudamiesi tokia interjero kūrybos taktika, atsikratysite jau nusistovėjusio standarto ir galėsite patys, be dizainerių pagalbos, įsirengti jaukų ir malonu kampelį.

Ką pasirinkti?

Mėgstantiesiems eksperimentuoti derinant skirtingus langų dangalus, spalvas, faktūras ir kitas detales pagelbėsime apžvelgdami galimus langų „rūbus”. Žemiau aprašomi įvairūs langų dangų ir dekoravimo variantai pasirinkti ne atsitiktinai. Vienus siūlome pasirinkti kuriant savitą stilių, kitus – jei pageidaujate ekonomiškumo ir lengvos priežiūros. O gal viską įmanoma suderinti? Nuodėmė būtų pamiršti, kad lango uždangalų pasirinkimą gali nulemti ir šeimininkų pasiryžimas prižiūrėti savo „grožį” – juk yra skirtumas, ar plauti ištisus rietimus medžiagos, ar nuo žaliuzės nubraukti dulkes. Tad prieš renkantis vertėtų labai objektyviai įvertinti ne tik kambarį, bet ir save…

Patogu ir šiuolaikiška

Roletai – puikiai pažįstamas ištisinio audinio uždangalas langui ar net visai lango ertmei, valdomas grandinėle ar spyruokliniu mechanizmu. Taip audinys susukamas ant virš lango esančio vamzdelio. Išties nesudėtingas, patogus ir paprastas mechanizmas, tinkantis ne tik stačiakampiams, tačiau ir trapeciniams, trikampiams, palėpiniams langams. Universaliomis gembėmis roletą galima tvirtinti prie sienos, lubų ir net nišos kraštų. Roletais galima dekoruoti ir arkinius langus, o specialūs laikikliai padės roletą įkurdinti ir ant varstomojo lango. Spalvų, raštų, tekstūrų, medžiagų pasirinkimas išties didelis. Yra medžiagų, visiškai nepraleidžiančių saulės spindulių, nebijančių drėgmės.
Roletai dažnai puošiami papildomais apdailos elementais – įvairiais iškarpymais, bangelėmis, mezginių juostelėmis, kutais. Viršutinę roleto dalį galima papuošti plastikiniu ar mediniu karnizu. Šis lango „rūbas” derintinas su dieninėmis užuolaidomis – tuomet atsisakoma naktinių, tačiau nedidelėse patalpose jie puikiai atrodo ir vieni. Neretai prie roleto pridedama drapiruotė, kuri pabrėžia lango dekoratyvumą.

Stilinga elegancija

Klostėmis pasikeliančios, grandinėle ar virvele valdomos užuolaidos – tai romanetės. Kaip ir roletai, jos gali būti gaminamos iš įvairaus audinio. Labai elegantiškai romanetės atrodo pasiūtos iš skaidraus, dieninio audinio. Jas galima montuoti prie lubų ar sienos virš lango nišos, lango nišos viršuje ar ant lango rėmo. Patogu dar ir tai, kad audinys lengvai nuimamas nuo mechanizmo ir jį galima išskalbti.
Priklausomai nuo medžiagos ir kitų parametrų, romanečių kaina gali prasidėti nuo 45 Lt/m2.

Išoriniai uždangalai

Markizės – panašios į roletus, pagamintos iš medžiagos, tik tvirtinamos lango išorėje. Nenustebkite, markizės tinkamos ne tik ofisų, viešbučių pastatams. Jos išties gali suteikti savitumo individualaus namo ar net buto langams, nes markizes siūloma pasirinkti tada, kai kiti langų uždangalai būtų nepatogūs ar neefektyvūs. Fasadinės markizės užstoja vaizdą pro langą, todėl rekomenduojamos montuoti tuose languose, kur mažiau vertingas vaizdas, pvz., gatvė.

Modernus natūralumas

Medinės žaliuzės – vienas įdomesnių ir patrauklesnių lango uždangalų, ypač mėgstamas natūralių medžiagų mylėtojų. Šios žaliuzės gali puikiai sujungti interjerą į visumą ir išlaikyti eleganciją, natūralumą, minimalizmą. Šiuolaikiniame interjere vis dažniau nuo sintetinių medžiagų pereinama prie natūralių, todėl pasirinkdami medines žaliuzes tikrai neprasilenksite su mada.
Šiuo metu itin populiarios bambukinės ar vytelių žaliuzės, kurias galima dekoruoti pačiam – nuspalvinti ar išpaišyti pagal savo norą. Tai galima padaryti ir su paprastais akvareliniais dažais, o vaizdas – išties įspūdingas.

Paprasta ir patogu

Aliumininės žaliuzės – pats populiariausias langų „rūbas”. Efektyviai sulaiko šviesą, paprastos naudoti, nebrangios, gali būti įvairių spalvų ir dydžių. Galima apgauti dulkes ir kitus nešvarumus tokią žaliuzę įmontuojant į lango vidų. Ar gali būti geriau? Vis dėlto yra keli šių uždangalų minusai – tai neoriginalu ir kambariui nesuteikia individualumo, be to, jos pagamintos iš šaltos nenatūralios medžiagos, todėl geriausiai dera moderniuose, minimalistiniuose interjeruose. Jei ketinate rinktis tokias žaliuzes plastikiniams langams, įsitikinkite, ar žaliuzės yra joms pritaikytos, mat plastikinių langų žaliuzės dėl ištemptų stygų mechanizmo lieka gražiai prigludusios prie stiklo net atidarius langą.

Ne tik langams

Žaliuzės gali būti pagamintos ne tik iš aliuminio, bet ir iš 127 mm ir 89 mm pločio tekstilinių juostelių. Pastarosios gali būti ir vertikalios, ir horizontalios. Platesnių juostų uždangalas pasitarnauja vitrininiams langams arba visai kambario sienai uždengti. Taip, norint sumažinti erdvę ar atskirti du skirtingus kambario polius, galima sukurti lengvą, permatomą (arba nepermatomą) laikiną sieną. Tekstilinių žaliuzių privalumas tas, kad interjerą galite atnaujinti pakeisdami tik žaliuzių audinį, ir tai sudarys tik trečdalį kainos. Galima pasirinkti skirtingus audinio motyvus, atspalvius, netgi iškarpymą. Vertikalios žaliuzės gali būti skirtos ir trikampiams langams papuošti. Dažniausiai tokios žaliuzės naudojamos vienos, nes atrodo steriliai, kokybiškai ir pabrėžia konkretumą. Įsigyjant tokias žaliuzes, kaip interjero akcentą galima parinkti karnizą, kurį reikėtų dekoruoti poros skirtingų atspalvių draperijomis, plono šilko ar kitu permatomu audiniu.

Medžiagos gabalas?

Užuolaidos – nenauja, bet įdomi langų dekoravimo priemonė, derinanti dekoratyvumą ir funkcionalumą. Užuolaidų misija – teikti jaukumą, kurti gerą atmosferą. Jos taip pat sulaiko stiprius saulės spindulius ir mūsų džiaugsmui ar liūdesiui sugeria dalį kvapų. Uždengus langus drapiruotėmis, patalpoje susidaro didelė spalvota plokštuma, todėl reikia pasistengti, kad ji neslėgtų, nebūtų nuobodi ir neatrodytų tarsi vientisas medžiagos gabalas, prikaltas prie sienos. Todėl reikia atidžiai pasirinkti audinius, jų spalvas, derinti juos tarpusavyje. Užuolaidų kabinimo būdas, spalva ir ilgis priklauso nuo lango dydžio ir formos. Ne paskutinėje vietoje ir kambario dydis, šviesos, patenkančios pro langus, kiekis.
Tamsesnėms patalpoms reikėtų įsigyti audinius, kurie būtų labiau permatomi, retesnių raštų ir šviesesnių atspalvių. Tokiame kambaryje patariama kabinti užuolaidą, susidedančią iš dviejų dalių, kad būtų galima atitraukti užuolaidą į šalis ir įleisti į kambarį daugiau šviesos. Natūralios šviesos stokojantiems kambariams reikia dirbtinai suteikti saulėtumo. Tai galima pasiekti pakabinant ant langų retas baltas užuolaidas, o už langų ribų – geltonų, aukso atspalvių drapiruotes.
Šviesiuose, saulėtuose kambariuose reikėtų pasielgti priešingai: kabinti šviesiai geltonas, dramblio kaulo ar kremines nuo viršaus per visą lango aukštį nuleistas užuolaidas, o drapiruotei parinkti dekoratyvų žalių, mėlynų šaltų atspalvių audinį. Toks spalvinis kontrastas atrodo labai gyvybingai ir suteikia lengvumo.
Interjero dizaineriai pataria žemuose kambariuose užuolaidas kabinti pačioje kambario palubėje, o drapiruotei parinkti audinį išilginiais dryžiais. Tai suteikia aukštesnės erdvės įspūdį. Ilgame, aukštame ir siaurame kambaryje, kuriame yra siauri, aukšti langai vienoje sienoje, geriau pakabinti užuolaidas ir drapiruotes kiekvienam langui atskirai. Taip sukuriamas prabangos ir grakštumo įspūdis, be to, langai neatrodo siauri. Drapiruočių raštai ir dryžiai turi būti horizontalūs – tai kambarį taip pat optiškai praplatina.

Širma langams

Langą galima pridengti keliais vientisais audinio sluoksniais, kurių aukštis – nuo lubų iki grindų. Širma sudarytų tarsi dekoratyvinę sienelę, kuri pabrėžtų interjero dekoratyvumą. Jei langų keletas, širma gali susidėti iš 4–5 sluoksnių medžiagos, kuri turėtų būti skirtingų atspalvių ir netgi audinių, tačiau jie privalo būti suderinti tarpusavyje. Vienas medžiagos sluoksnis – visiškai tamsaus atspalvio. Jis atliktų naktinių užuolaidų paskirtį.
Širmą galima pasidaryti ir pačiam – tai visai nesudėtinga. Karnizas turi turėti tiek strypų, iš kelių dalių susideda širma. Užuolaidos prie jų tvirtinamos dvipusiais lipdukais, o kad audinys būtų tolygus ir vientisas, apačioje prie jo pritvirtinami metaliniai svareliai arba strypeliai. Toks langų dekoravimas yra labai praktiškas ir nesudėtingas, o ir atrodo įdomiai.
Širmai galima naudoti įvairius audinius – netgi priderinti kailį ar odą, kurie tam labai tinkami. Širmą galima pasidaryti ir iš likusių atraižų ar nereikalingos medžiagos. Vienas iš ekstravagantiškesnių būdų –gobelenas bei siuvinėti raštai, lino ir gintaro dirbiniai, pritvirtinti prie medžiagos. Tik jie neturėtų būti sunkūs. Toks dekoravimo būdas labai tiktų svetainės ar valgomojo kambaryje.

Širma iš atskirų detalių

Tai tarsi užuolaida, susidedanti iš atskirų plastikinių detalių, kurios susisega kaip konstruktorius. Jas galima sudėlioti įvairiai – susidaro tarsi vientisas raizgytas tinklas, kurio išvaizda priklauso ir nuo detalių. Jei detalės konkrečios formos, visas raizginys bus vienodo ornamento, jei ne – gausis skirtingų formų persipynimas. Plastiko gabalėliai, susegti tarpusavyje, tvirtinasi prie segtukų, esančių ant karnizo. Tai ne tik skamba itin novatoriškai, tačiau ir atrodo ypač moderniai ir originaliai.

Saulės žaismas spalvotame lange

Labai subtili ir nepakartojamo grožio interjero detalė, pasitarnausianti originalumo trokštantiems šeimininkams. Nors tai itin senas langų dekoravimo metodas, jį galima panaudoti ir novatoriškai – jis namuose tikrai suteiks prabangos ir ekstravagantiškumo. Vitražas gali sukurti įvairovę, sujaukti namuose nusistovėjusią tvarką.
Spalvotas vitražas labiausiai tiktų ištisinei langų juostai. Tarkime, viename lygmenyje yra keli langai, tad vidurinįjį būtų galima uždengti vitražu. Taip patalpoje sukursite šviesos žaismą. Priderinę interjero atspalvius prie vitražo spalvų, sukursite vitražui „draugiją” ir jis neatrodys vienišas. Ir piešinį, ir jo atspalvius galite sukurti pats arba užsakyti šį kūrinį pas vitražistą. Kai norimą lango plotą dengia vitražas, o kita jo dalis lieka „nuoga”, tiesiog rekomenduojama tą dalį paslėpti ant karnizo užvyniojus draperiją, kuri tęstųsi iki pat žemės. Taip interjerui bus suteikta elegantiškumo. Neslėpkite vitražo po dieninėmis užuolaidomis, nes jo nesimatys. Jis turi būti gerai matomas ir šviečiant saulei skaidyti šviesą.
Jei ši idėja jums patinka, tačiau yra mažumėlę per drąsi ar neturite lango, tinkamo tikram vitražui, galite namus papuošti „plastikiniu” vitražu. Kaip ir stiklo vitražui, galite patys susikurti motyvą, piešinį ar ornamentą. Šis vitražas daromas ant plastiko (geriausiai tinka 2–5 mm) kruopščiai aplikuojant specialia lipnia plėvele. Vitražas reikiamame aukštyje prieš langą tvirtinamas viršuje ir apačioje pragręžus skylutes, į kurias įveriami kabliukai su grandinėlėmis. Jį galima tvirtinti prie lango rėmų arba prie lubų ar sienos, priešais langą palikus nedidelį atstumą. Pakabinimo elementus taip pat galima pasirinkti: metalinės grandinėlės, šilkinės juostos, virvė. Padarytą ant organinio stiklo vitražą galėsite tiesiog nukabinti ir padėti ar perkelti į kitą vietą.
Ypač jaunuolio kambariui tinkantis, sąsajų su vitražu turintis, – paveikslas ant lango. Tiesiog kompiuteriu sukurtas norimas atvaizdas, draugų fotografijos, mėgstamo filmo, žaidimo personažas ar dainos tekstas atspaudžiamas ant permatomos plėvelės ir lipinamas ant lango. Kadangi plėvelė yra pralaidi šviesai, ji neužstos kelio šviesai.

Langas-paveikslas

Langas uždengiamas sustumiamu šydu, kurį galima dekoruoti fotografija, reprodukcija, piešiniu ar ornamentais. Visą konstrukciją galima aptraukti audiniu, kuris jau yra panaudotas interjere, arba atkartoti interjere jau egzistuojančias detales ir motyvus. Konstrukcija daroma iš 10–20 mm storio plokštės, o „paveikslas” juda metaliniais strypeliais, pritvirtintais prie sienos, lango apačios ir viršaus. Judančioji dalis gali būti iš vienos ar kelių dalių, judančių į skirtingas puses. Paties mechanizmo ir jo dekoravimo būdų galima sugalvoti išties nemažai.

Kompozicijos žaismas su medžiagomis

Stilingas pasirinkimas jaunuolio kambariui – romanetės iš džinsinio ar lininio audinio, išpaišytos ornamentais. Neutralių atspalvių jaunatviškas variantas – derinti natūralios spalvos bambukinius roletus su tamsiai vyšninės spalvos draperija, kuri dengtų visą karnizą.
Stilingas pasirinkimas – derinti dryžuotas naktines užuolaidas su permatomomis vienspalvio tono skaidriomis dieninėmis užuolaidomis. Šiuo atveju spalvinis pasirinkimas gali ir šokiruoti.
Norint sukurti klasikinį stilių, reikėtų rinktis tolygius vien šaltus ar šiltus atspalvius: mėlyną su žalsvu tonu, geltona su oranžiniu tonu, baltą su pilku tonu. Siekiant šokiruojančio efekto, galima pasirinkti skirtingų atspalvių variantus, ir turėsite avangardą: ryškiai raudoną vytelių roletą derinkite su ryškiomis geltonomis naktinėmis užuolaidomis, kurias dekoruokite tokio pat raudonumo mažomis dirbtinėmis gėlytėmis.
Gamindami širmą, vieną jos dalių padarykite iš vertikaliai dryžuotos medžiagos, o likusias dalis – iš tolygių atspalvių audinio.
Virtuvėje dėdami medines žaliuzes atsisakykite įvairių užuolaidėlių, palikite jas tik kaip dekorą – pritvirtinkite prie lango rėmų virvelėmis ar kaspinais.

Uždangai leidžiantis

Funkcionalių lango dekoravimo būdų išties daug. Ir tikrai ne visi jie, kad ir kokie originalūs, reikalauja ypatingos priežiūros ir dėmesio. Tiesa ta, kad didžiausių pastangų reikia mūsų pačių fantazijai išlaisvinti ir poreikiams suvokti. Ką gi – sėkmės.

AUTORIUS: Alina Kasiulaitytė

Jung

Kiti temos straipsniai

Rehau
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki Products AS

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu