Anza

Maudymosi ir plaukimo baseinai

Maudymosi ir plaukimo baseinai

Vandens kaip dekoratyvaus elemento panaudojimas ir jo įtraukimas į sodybos aplinkos kompoziciją yra sena tradicija. Tačiau dirbtinių vanhdens šaltinių, upelių ir dekoratyvinių baseinų įrengimas šiuolaikinėse sodybose tik pastaruoju metu įgavo didesnį mastą. Maudymosi baseinas sodyboje – dar retas reiškinys. Jeigu norite tokį vandens įrenginį pasistatyti, pirmiausia susipažinkite su pačiu įrenginiu, jo konstrukcija, privalumais, minusais ir kitais pagrindiniais reikalavimais.

Baseinui parinkite nuošalesnę ir saulės apšviečiamą vietą, kad joks pastatas, medis ar krūmas nemestų šešėlio ant vandens ir netrukdytų įšilti vandeniui. Nuo šiaurės, šiaurės rytų ir šiaurės vakarų pusės baseiną apsaugokite nuo vėjų. Tam galėtų pasitarnauti aklinos mūrinės ar medinės sienos ir net pats pastatas. Galite panaudoti stiklo ar plastiko skydus. Gyvatvorės šiam tikslui netinka, nes lapai nuolat terš vandenį, o šaknys gadins betoną.

Šalia baseino turi likti vietos kietos dangos aikštelei ir žalios vejos plotui, ant kurios galima būtų pagulėti, pasideginti ir pažaisti vaikams.

Maudymosi baseinas visuomet turi būti pripildytas vandens, kad jame galėtų atsispindėti jį supanti sodo aplinka.

BASEINO FORMA IR DYDIS

Parinkite planui tinkančią baseino formą. Nemanykite, kad kuo ji imantresnė, tuo gražiau atrodys sodo aplinkoje. Rinkitės kuo paprastesnę ir suderinkite su šalia esančios terasos ar aikštelės forma, nes šių elementų formų derinys turi tikti prie jūsų sodo aplinkos.

Paprastos formos baseinuose geriau įšyla vanduo, nes povandeninės konvekcinės srovės lengviau išlygina vandens sluoksnių temperatūros skirtumus. Kuo paprastesnė forma, tuo pigiau įrengti, eksploatuoti ir pridengti žiemai. Pailga forma geriau nei kvadratinė ar apvali.

Geriausia, kai ilgis du kartus viršija plotį. Išilginė baseino ašis turėtų būti nukreipta vyraujančių vėjų kryptimi, tuomet vandenį teršiančios šiukšlelės rinksis viename gale ir jas bus lengviau surinkus pašalinti.

Siauriausias maudymosi baseino minimalus plotis turėtų būti 2,5 m. Gylis – nuo 0,8 iki 1,4 m. Optimalūs baseino, skirto vienai šeimai, matmenys yra šie: ilgis – 6 m, plotis – 3 m ir gylis 1,2 m. Galima įrengti dugną su nuolydžiu į vieną galą, tuomet viename gale galėtų būti 0,8 m, o kitame – 1,4 m gylio. Nepadarykite per didelio nuolydžio, kad maudantis nepaslystumėte. Viename gale gąlės maudytis vaikai, kitame – suaugusieji ir tie, kurie moka plaukti.

BASEINO SANDARA

1. APATINIS FILTRO ĮRENGINYS

Tai svarbi baseino įrangos dalis. Ekonomiškiausia įrengti jį statant baseiną, be to, jo veikimas žymiai paprastesnis už bet kurio modelio automatinio filtro veikimą.

2. SIURBLYS

Jis gali būti laikomas baseino širdimi. Filtravimo siurblys laiduoja baseino vandens tekėjimą per visą filtravimo sistemą: nuo aspiratorių (putų rinktuvo, tekėjimo angų apatinių filtrų jungiamųjų elementų) iki filtrų, paskui per šildymo ir dezinfekavimo įrenginius iki grąžinimo vamzdžiais į baseiną.

3. DAUGIAKANALIS VOŽTUVAS

Tai yra baseino kontrolinis blokas. Valdant rankiniu būdu (filtravimo siurblys turi būti sustabdomas prieš kiekvieną reguliavimą) galima atlikti šias filtravimo sistemos funkcijas:

Filtravimas: filtras veikia tekant vandeniui aukštyn ir žemyn per silicio dioksido elementą.
Vandens išleidimas: norint ištuštinti baseiną, vanduo išleidžiamas drenažo vamzdžiais.
Uždarymas: vožtuvas uždaromas ir filtravimo apytaka nutraukiama.
Plovimas: filtras veikia ir atvirkščiai: vanduo, tekėdamas žemyn ir aukštyn per silicio dioksido elementą, išneša į drenažo vamzdį visus nešvarumus, kurie buvo susikaupę filtre.
Cirkuliacija: filtras išlieka išjungtas: vanduo cirkuliuoja filtravimo sistema, nepatekdamas į filtrą.
Skalavimas: filtras veikia vandeniui tekant aukštyn ir žemyn, tačiau vanduo nuvedamas į drenažą.

4. PADAVIMO VAMZDIS

Juo į baseiną grąžinamas filtruotas, dezinfekuotas ir, jei reikia, pašildytas vanduo. Jo valdoma tūta įgalina nukreipti vandenį taip, kad būtų pasiekiamas optimalus filtravimas.

5. ŠILDYMO SISTEMA

Čia yra įvairios galimybės nuo tradicinių energijos šaltinių naudojimo (naftos, gamtinių arba suskystintų dujų) arba elektrinių šildytuvų iki naujausių saulės elementų.

6. FILTRAS

Jį galima laikyti baseino plaučiais. Iš vandens, tekančio pro filtrą, išvalomi nuo nešvarumai, didesni negu 20 mikronų. Fillravimui naudojamos įvairios priemonės:

Smėlis: vanduo teka pro kruopščiai kalibruoto ir išvalyto silicio dioksido sluoksnį. Tai dažniausiai naudojamas ir ekonomiškiausias fillravimo būdas.

Diatomitas: filtravimo elementas yra balti ir lengvi milteliai, pagaminti iš suakmenėjusių akytų vienaląsčių jūros dumblių. Baseino vanduo turi praeiti pro ploną diatomito sluoksnį, vadinamą “filtravimo keksu”. Šio tipo filtras garantuoja neturinti sau lygaus valymą, bet jo naudojimas yra labai sudėtingas ir kaina žymiai aukštesnė.

Filtrai ritės: jie yra gerai žinomų automobilių oro filtrų kopija. Šio filtro įrengimas yra labai ekonomiškas ir gali būti įvairiai taikomas. Tačiau sunkumai pakeičiant šiuos filtrus gali sumažinti šių dviejų privalumų patrauklumą.

7. APATINIS DRENAVIMO VAMZDIS

Retkarčiais jis gali būti naudojamas baseinui ištuštinti. Jo pagrindinė paskirtis, kaip ir putų rinktuvo, išleisti baseino vandeni ir nuvesti jį į filtravimo įrenginius.

8. PUTŲ RINKTUVAS

Putų rinktuvas, sujungtas su filtravimo įrenginių siurbliu, valo vandens paviršių. Visi plaukiojantys nešvarumai (lapai, vabzdžiai ir kt.) įsiurbiami putų rinktuvo ir kaupiami lengvai prieinamuose krepšiuose.

9. VANDENS SROVĖS ĮRENGINYS “BELLOW – JET/BADUJET”

Tai yra turbina, kurios našumas nuo 30 iki 75 m3/h.
Šis įrenginys naudojamas:
plaukiant prieš srovę;
kūno masažui (su specialiu vamzdžiu arba be jo); – baseino vandeniui maišyti.

ELEKTROS STANDARTAI

BENDRA DALIS

Standartas C 15-100 nustato rekomendacijas bei technines sąlygas, jų vykdymą, tikrinimą bei eksploatavimą elektros instaliacijos, maitinamos 1000 V kintama arba 1500 V pastovia srove. Šie standartai taikomi plaukymo baseinų įrangai, kuri naudoja 220 ir 380 V itampos srovę. Standartai pateikia taisykles, kurios taikomos vienodai, įskaitant kojų vonią ir aplinkinę zoną, kurioje padidėja elektros smūgio pavojus dėl žmogaus kūno elektrinės kontakto su žeme.

Šiuo tikslu standartas nurodo tris skirtingas baseino erdves:

1. Nulinė erdvė: ji apima baseino vidų, specialias angas sienose ir dugne, vietas, prieinamas žmonėms, esantiems baseine.

2. 1 – oji erdvė: iš vienos pusės ji ribojama vertikalios plokštumos, esančios 2 m atstumu nuo baseino kraštų; iš kitos pusės grindų (ar kito paviršiaus, kur gali būti žmonės) ir horizontalios plokštumos, esančios 3,50 m aukštyje nuo grindų lygio. Jei baseinas turi tramplyną, starto bokštelius ir kt., 1-oji erdvė apima erdvę, esančią 1,50 m atstumu nuo tramplyno ir pakylos, taip pat horizontalią plokštu¬mą, esančią 2,50 m aukščiau paviršiaus, kur gali būti žmonės.

3. 2-oji erdvė: iš vienos pusės apribota išorinio 1-osios erdvės paviršiaus ir jam lygiagretaus paviršiaus, esančio 1,50 m atstumu nuo pirmojo; iš kitos pusės – grindų ir paviršiaus, kur žmonės gali būti, taip pat horizontalios plokštumos, esančios 2.50 m nuo grindų arba minėtų paviršių.

ELEKTROS MEDŽIAGŲ PARINKIMAS IR IŠDĖSTYMAS

Baseino elektros įrengimai yra kištukiniai lizdai, jungikliai, dėžutės ir visa, kas sudaro elektros instaliaciją. Taip pat naudojami prietaisai. Kurie būtini baseinui: reflektoriai, siurbliai, šviestuvai ir t.t.

Nulinė erdvė: nei elektros irengimai, nei naudojami prietaisai neleistini nulinėje erdvėje, nebent jie naudoja labai žemą itampą (12 V kintamą srovę arba 30 V pastovią srovę). 300 W ir 12 V baseino ref1ektorius leidžiama naudoti. Šiuo atveju saugos šaltinis (transformatorius) turi būti matomai irengtas už nulinės, 1-osios ir 2-osios erdvių.

1-oji erdvė: elektros įrengimai draudžiami šioje erdvėje, nebent jie maitinami labai žemos itampos srove. Jungiklius, apsaugotus 30 Ma saugikliais, leidžiama naudoti 1.25 m atstumu nuo baseino. Draudžiama naudoti elektrinius prietaisus šioje erdvėje, nebent jie maitinami labai žemos itampos srove.

2-oji erdvė: visus elektros irengimus leidžiama naudoti šioje erdvėje, jei jie maitinami labai žemos įtampos srove ir apsaugoti 30 Ma saugikliais arba skyrimo transformatoriumi. Naudoti prietaisus leidžiama šioje erdvėje esant toms pačioms sąlygoms, kaip elektros iren¬giniams. Apšvietimas būtinai turi būti II kategorijos.

GARSO IR APŠVIETIMO SISTEMA

Povandeninė garso ir apšvietimo sistema paįvairina baseiną spalviniais efektais ir sensacingu bei paslaptingu garsu. Elektros įrangos valdymas leidžia keisti statišką, ne visada įdomų apšvietimą į patrauklų mirksinčių spalvų krioklį, naujos plaukiojimo ir svečių priėmimo baseine vakaro metu koncepcijos kūrimą. Ši sistema gali būti taikoma mažiems šeimyniniams bei didesniems bendriems baseinams ir netgi olimpiniams baseinams.

PLAUKYMO BASEINŲ PRIEDAI

DRENAŽO RINKTUVAS

Paprastai žemiausiame plaukymo baseino taške įrengiamas drenažo rinktuvas. Jei baseinas turi automatinį uždangalą, rinktuvas turi būti įrengtas ir technikos patalpoje. Maksimalus vandens debitas per rinktuvą, sujungtą su 15 cm diametro vamzdynu, yra 8 m3/h.

PERSIPILDYMO VAMZDŽIAI

Jie turi būti išdėstyti taip, kad padėtų vyraujantiems vėjams sunešti nešvarumus ir drumzles putų rinktuvo link. Didžiausias leistinas debitas per persipildymo antgalį, esant PVC 15 cm skerspjūvio vamz¬džiams, yra 6 m3/h.

DUGNO VALYMO SISTEMOS – JUNGIAMASIS ELEMENTAS

Jis palengvina automatinės dugno valymo sistemos darbą išsiurbdamas drėgmę. Tai svarbu, kai naudojami aukšto slėgio siurbliai, tokie kaip Polaris arba Poolsweep modeliai. Jungiamasis elementas turi būti įrengtas vienoje iš išilginių baseino sienų.

PROŽEKTORIAI

25 m2 vandens paviršiui pakanka vieno prožektoriaus. Jis turi būti įrengiamas taip, kad nebūtų matomas iš namo pusės. Sujungti su kontroline dėžute būtina parinkti kabelius, turinčius ne mažesnį skerspjūvį kaip 2×6 mm2. Mes turime ne užmiršti, kad kabeliai turi būti pakankamai ilgi, kad lempas galima būtų keisti virš vandens.

PUTŲ RINKTUVAI

Jie turi būti įrengiami vyraujančių vėjų kryptimi ir jų skaičius kinta atsižvelgiant į baseino paviršiaus dydi ir filtravimo sistemos našumą. Putų rinktuvas, prijungtas prie 15 cm skersmens vamzdyno, išsiurbia vandens ne daugiau kaip 6 m3/h.

VANDENS SROVĖS ĮRENGINYS “BADUJET”

Įrengimas gali būti atliekamas dviem etapais: pirmiausia įrengiamos įtvirtinamos dalys ir vamzdynai. Kita įranga gali būti padaryta vėliau. Ši sistema puikiai valo plaukymo baseino vandenį.

Kiti temos straipsniai

Ruukki
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu