Ekoklima

Kas žinotina apie laistymą

Kas žinotina apie laistymą

Iš įvairių augalų priežiūros darbų laistymas, tikriausiai, priskiriamas prie tų, kurie pradedančiajam gėlininkui sukelia daugiausia problemų. Šis iš principo paprastas darbas reikalauja tam tikros patirties, norint teisingai nustatyti reikalingą vandens kiekį ir tinkamą laistymo laiką.

Gaila, bet vis dar galima pamatyti, kad augalai nunyksta dėl per gausaus ar nepakankamo laistymo. Permirkusi gėliapuodžio žemė trukdo šaknims apsirūpinti deguonimi ir, be to, dėl šaltos susikaupusios drėgmės pradeda pūti šaknys.
Visų pirma, taip atsitinka tada, kai augalai po truputį laistomi kasdien, neatsižvelgiant į temperatūrą arba metų laiką.

Sveiki augalai per šaknis absorbuoja vandenį iš žemės. Prisisotinęs mineralinių druskų, vanduo per atitinkamus perdavimo kanalėlius pakyla į stiebelį ir iš ten per šakeles pasiekia lapus. Dėl transpiracijos daug vandens išgaruoja į orą. Likęs vanduo lapų pagamintas medžiagas, kaip, pavyzdžiui, angliavandenius, perneša į kitas augalo dalis ir tokiu būdu aprūpina jas reikalingomis augimui medžiagomis.

Vanduo, be fotosintezės, naudojamas ir kitiems cheminiams procesams. Todėl augalams, ypač augimo fazės metu, reikia daug vandens. Bet per daug laistant, gali pradėti pūti šaknys, o antžeminės augalo dalys – nuvysti. Gėlių žemė, prisotinta susikaupusio vandens, trukdo šaknims kvėpuoti ir jos žūva, jas sunaikina bakterijos ir grybeliai. Todėl laikas nuo laiko reikia apžiūrėti drėgmės pakenktų augalų šaknis ir pašalinti supuvusias ar apipelijusias jų dalis.

Gėlininkas, įgijęs patirties, specialiai kurį laiką stebėjęs augalą, jau gali nustatyti tinkamą jo laistymo metą. Iš principo čia jokiu būdu nekalbama apie kokį nors sudėtingą darbą – tik yra kelios paprastos taisyklės, kurių niekada nevalia pamiršti. Kas jas kartą įsisąmonino, tas daugiau neturės jokių problemų su laistymu.

Metų laikai ir temperatūra

Augimo fazės metu augalams reikia daug vandens. Dažniausiai ji sutampa su pavasariu ir vasara, kai pasirodo pirmieji pumpurai ir kol augalas galiausiai pradeda žydėti. Rudenį ir žiemą, nukritus temperatūrai ir augalams ilsintis, jie laistomi negausiai. Tačiau augalus, laikomus labai šiltose patalpose, ir šiuo laikotarpiu reikia dažniau laistyti.

Šaknų gausa

Dideliam augalui, kurio šaknys jau užpildė visą vazoną, reikia taip pat daugiau vandens negu jaunam, kuris dar turi išleisti šaknis.

Žemė gėliapuodyje

Taip pat svarbią reikšmę turi ir žemės rūšis. Durpinė žemė ne taip greitai išdžiūsta, nes joje gausu humuso, galinčio sukaupti daug vandens. Molinga sodo žemė, priešingai, sukaupia labai mažai vandens, todėl greitai išdžiūsta.

Vazono rūšis

Moliniuose vazonuose augantiems augalams reikia dvigubai daugiau vandens nei augantiems plastikiniuose, nes molio indo poros absorbuoja drėgmę ir per sieneles ją išgarina.

Augalus visada reikia laistyti rytais, nes dieną pakyla temperatūra. Laistant vakare, jie visą naktį išbūna vandenyje.

Kiti temos straipsniai

Rehau
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki Products AS

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu