Anza

Vietoj indėlio banke – mažas butas sostinėje

Vietoj indėlio banke – mažas butas sostinėje

„Snoro“ griūtis, įpūtusi nepasitikėjimą bankais, sukėlė bangų nekilnojamojo turto rinkoje. Kol kas jos nusirito tik per sostinę.

Vilniuje, atsiskaitant grynaisiais, perkama vis daugiau nedidelių butų, rašo „Lietuvos rytas“.

Sostinėje – sujudimas. Jau kurį laiką vietos nekilnojamojo turto brokeriams tenka vyti snaudulį ir suktis greičiau.

Vis daugiau žmonių teiraujasi apie parduodamus būstus ir jų kainas. Visa tai neretai baigiasi pirkimo sandoriais.

Investavimu nusivylė

„Turėjome santaupų banke. Buvome investavę ir į investicinius fondus, tačiau akcijų vertė ėmė kristi.

Su namiškiais sutarėme akcijas parduoti, nors tai ir buvo nuostolinga, o visas šeimos santaupas investuoti į nekilnojamąjį turtą. Tokį, kuris visada turėtų paklausą, kurį būtų galima išnuomoti.

Vadinasi, tokio reikėjo ieškoti miesto centre“, – sakė Vilniuje gyvenanti Gražina G. Jos teigimu, surasti nedidelį butą nebuvo sunku. Didesnio ploto būstų pasiūla buvo didesnė, bet jiems įsigyti turimų pinigų neužteko.

Pašnekovės pirkiniu tapo nykštukinis – vos 20 kvadratinių metrų ploto dviejų kambarių butas, esantis netoli Katedros aikštės. Už jį šeima sumokėjo apie 120 tūkst. litų.

Sandorių gausėja

Nekilnojamojo turto bendrovės „Ober-Haus“ Būsto departamento vadovas Remigijus Pleteras paliudijo, kad pastaruoju metu besidominčių būstais gerokai padaugėjo, kaip ir sudaromų sandorių.

„Tai – anaiptol ne nekilnojamojo turto bumas, tiktai nuosaikus pagyvėjimas. Atgavę indėlius iš „Snoro“ žmonės svarsto, ar juos padėti į kitą banką, ar pirkti obligacijų, ar būstą.

Jie girdi specialistų patarimus, kad dabar, kai Europos ir pasaulio ekonomikos perspektyvos miglotos, verta grįžti prie laiko patikrintų investicijų – nekilnojamojo turto“, – kalbėjo R. Pleteras.

Šiuo metu dažniausiai žmonių dėmesys sostinėje krypsta į naujos statybos miegamuosiuose rajonuose esančius butus. Greičiausiai dėl to, kad jų kainos prilygsta turimoms santaupoms.

Vilniuje populiariausi 2–3 kambarių butai, kainuojantys apie 150–200 tūkst. litų. Jie pastaruoju metu ir yra dažniausiai parduodami.

Analogiško ploto būsto kaina miesto centre yra 30–50 procentų didesnė.

Brokeriai dar nekrykštauja

„Pastaruoju metu pardavėme 2 būstus, kuriuos įsigyjantys žmonės pripažino, kad taip jie investuoja iš „Snoro“ atgautus indėlius”, – sakė uostamiesčio bendrovės „Akorus Real Estate“ pardavimų vadovas Donatas Kojala.

Klaipėdoje žmonės irgi dažniausiai ieško kompaktiško, maždaug 150–200 tūkstančių litų vertės būsto.

Klientai dažniausiai net neslepia, kad taip norėtų investuoti iš bankų (nebūtinai vien „Snoro“) atsiimtus indėlius.

Vis dėlto, anot D. Kojalos, nors sandorių po „Snoro“ griūties ir padaugėjo, dar ankstoka džiaugtis tuo, jog būsto rinka atkunta.

Atsiėmė milijardus

SEB bankas bankrutuojančio banko „Snoras“ indėlininkams – 131,25 tūkst. gyventojų ir įmonių – per 8 dienas išmokėjo 2,65 mlrd. litų valstybės skirtų draudimo išmokų.

Iš jų 1,819 mlrd. litų išmokėta pervedant lėšas į SEB ar kitų bankų sąskaitas, dar 831 mln. litų – grynaisiais.

Vienam indėlininkui išmokamos apdraustos santaupos iki 100 tūkst. eurų (345,3 tūkst. litų).

Grynaisiais moka dauguma pirkėjų

Sigita Jokšienė, Nekilnojamojo turto bendrovės „Inreal“ pardavimų vadovė:

„Nors sandoriai ir nesipila kaip iš gausybės rago, lapkričio antrojoje pusėje prasidėjęs sujudimas tęsiasi. Daugiau nei pusė žmonių, kurie kreipiasi į brokerius, už būstą ketina atsiskaityti grynaisiais pinigais.

Mūsų įmonė lapkritį pirkimo ir pardavimo sandorių sostinėje sudarė dvigubai daugiau nei spalį.

Ar tai tebuvo trumpalaikė Kalėdų akcijų ir nuolaidų sukelta būsena, ar prekyba būstu Vilniuje išties suaktyvėjo, bus galima spręsti po 2–3 mėnesių.

Pasirinkimą lemia turimi pinigai. Dažniau ieškoma būsto arčiau centro, mūriniuose pastatuose. Jei pinigų mažiau – miegamuosiuose rajonuose, tarpiniame aukšte. Dažniau pageidaujama suremontuoto ar bent jau tvarkingo būsto, kurį būtų galima iš karto išnuomoti.“

Audrė Srėbalienė

TAIP PAT SKAITYKITE

Rehau
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki Products AS

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu