Franke

Perlitas

Perlitas

Perlitas yra vulkaninis stiklas, kuris nuo karščio plečiasi ir pasidaro korėtas. Įdomiausia tai, kad nuo karščio perlitas gali išsiplėsti net 20 kartų! Plėtimasis vyksta dėl karšto vandens: kada lavos temperatūra siekia 871 °C, vandens molekulės esančios perlito viduje virsta garais, kurie ir priverčia jį išsiplėsti (čia yra tas pats principas kaip ir spraginti kukurūzus).

Prieš išsiplečiant, perlitas dažniausiai yra pilkas, bet gali būti žalias, rudas, mėlynas ar raudonas. Po kaitinimo jo spalva gali būti nuo šviesiai pilkos iki baltos.

Vulkaninis stiklas susidaro, kai lava išsilieja iš vulkano ir šąla labai greitai. Tuomet nėra laiko kristalų formavimui ar vandens pašalinimui. Vietoj to, lava akimirksniu sukietėja į stiklinę medžiagą, kuri turi 2-5% vandens. Tai yra silikatinė uoliena, kuri turi nemažai procentų silicio dioksido.

Perlitas išgaunamas JAV, Kinijoje, Graikijoje, Italijoje, Filipinuose, Meksikoje, Turkijoje.

Perlito pavadinimas yra kilęs iš prancūziško žodžio „perle”, kuris reiškia „perlą”.

Perlito naudojimas gėlių auginime

Šiandien gėlių augintojai gali nusipirkti specialios žemės, kurioje galima pamatyti baltus perliukus. Tai – perlitas. Bet jei tokios žemės nerandate, galima nusipirkti perlitą atskirai ir pasigaminti savo mišinį: lygiomis dalimis sumaišyti perlitą ir durpines samanas, taip pat, jei reikia, įmaišyti ir smėlio. Galima perlitą įmaišyti ir į daiginimo žemę.

Perlitas būna 3 rūšių: stambūs gabalėliai, smulkesnės granulės ir milteliai.

Kuo perlitas naudingas augalams?

Padidina drėgmę aplink augalus
Daugumai gėlių yra reikalingas pakankamai didelis oro drėgnumas, o ypač žiemą, kai yra įjungiamas centrinis šildymas. Vienas iš būdų padėti augalams, tai gėlių vazonus padėti ant drėgno perlito. Perlitas turi būti nuolat drėgnas. Vanduo po truputį garuoja ir taip drėkina augalą.

Atspindi šviesą
Lietuvoje daugiausiai žiemą, būna mažiau saulės ir šviesos, kurios reikia augalams. Besiskverbiančią pro langą šviesą galima padidinti, augalo vazono viršų apklojant perlito sluoksniu. Saulės spinduliai atsispindi nuo perlito kraštinių ir taip augalas gali džiaugtis didesne šviesa. Tą patį galima padaryti, jei augalus ar sėjinukus auginate su dienos šviesos lempomis. Tik būtinai įsitikinkite, kad perlitas yra drėgnas. Taip užtikrinsite papildomą ir oro drėgnumą.

Girdo augalus ir padidina oro pralaidumą žemėje
Pradedančiųjų gėlininkų didžiausia problema – laistymas, kuris priklauso nuo augalo dydžio ir nuo jo tipo. Dažniausiai bijoma perlaistimo, kurio metu gali pradėti kristi lapai, bei pūti šaknys.

Perlito gabalėliuose esantys mažyčiai tuneliai praleidžia orą ir drėgmę prie augalo šaknų. Tai yra labai svarbu, nes daugiausia deguonies ir vandens augalas absorbuoja per šaknis.

Dėka perlito gabalėlių unikalių formų bei pastovumo, vanduo, oras ir maistingosios medžiagos lieka tuneliuose, tol kol prireikia augalui.

Sėklų daiginimas
Tai yra vienas iš sėklų sodinimo būdų, naudojant perlitą. Perlitą galima naudoti vieną arba sumaišyti lygiomis dalimis su susmulkintomis durpinėmis samanomis, ar durpėmis. Perlitas yra idealus, nes jis yra lengvas.

Pirmiausia reikia perlitą, ar jo mišinį vidutiniškai sudrėkinti ir pasėti sėklas viršuje. Jei sėklos yra smulkios, tai jos tiesiog patenka į siaurius tarpelius. Reikia nuolat prižiūrėti, kad perlitas (ar mišinys) niekada neišdžiūtų. Dėka perlito gabalėlių užtikrinamas nuolatinis sėklų drėkinimas. Taip pat norint išlaikyti drėgmę, galima daiginimo indą uždengti plastikiniu gaubtu. Kitos sėklos gali būti uždengiamos plonu smulkių perlito gabalėlių sluoksniu.

Sėklų daigumas priklauso ir nuo aplinkos temperatūros. Daugumai sėklų vidutinė temperatūra yra apie 22 °C.

Dauginimas ataugomis
Gėlių augintojai pastebėjo, kad perlitas yra tinkamas ir gėlių dauginimui ataugomis. Tokiu būdu geriausiai dauginasi kambariniai augalai, krūmai ir vynuoginio tipo augalai. Svarbu, kad perlitas būtų drėgnas. Taip pat ataugėles reikia laikyti toliau nuo tiesioginių saulės spindulių.

Perlitas naudojimas statyboje ir pramonėje

Perlitas yra naudojamas įvairiausiose situacijose. Jis daugiausiai naudojamas statybinėse medžiagose, čerpių apdangose, stogo izoliacijai, gaminamos karščiui atsparios plytelės. Statant namus, naudojamas, kaip izoliacinė medžiaga, kuri sumažina triukšmą. Taip pat perlitas yra atsparus karščiui ir taip apsaugo, būtinas namo vietas nuo sudegimo.

Perlitas naudojamas ir pramonėje: kaip filtras farmacijoje, maisto, chemikalų gamyboje. Filtruojamas vandentiekio ir baseinų vanduo.

Kiti temos straipsniai

Ruukki
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu