Rockwool

Aplinkai draugiška Kalėdų eglutė: kokį variantą rinktis?

kalėdinės eglutės

Kalėdų eglutės jau įžiebtos didžiausiuose šalies miestuose, o šventiškai papuošti spygliuočiai greitai atsiras ir daugelio lietuvių namuose. Kol vieni rinksis puošti dirbtines eglutes, kiti švenčių neįsivaizduoja be gyvo, mišku kvepiančio medžio. Ekspertai pasakoja apie kiekvieno pasirinkimo privalumus ir trūkumus. 

Kuo arčiau šventės, tuo daugiau žmonių savo namuose puošia gyvas Kalėdų eglutes – jas daugelis laiko pagrindiniu žiemos švenčių simboliu, kuris į namus atneša tikrą kalėdinę dvasią. 

Nepaisant to, nemažai žmonių susimąsto, kokia eglutė yra aplinkai draugiškesnis pasirinkimas. Nors gyvas kirstas Kalėdų eglutes galima pakeisti metai iš metų tarnausiančiais dirbtiniais medeliais, plastikas yra pagamintas iš iškastinių išteklių, yra nesuyrantis ir gali būti, kad nebus perdirbtas. Tad kuris pasirinkimas iš tiesų yra tvaresnis?

Dirbtinės eglutės – ilgalaikis pasirinkimas, padedantis sutaupyti

Pasak Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) Arboretumo vedėjo Juozo Girino, dirbtinė eglutė yra puikus būdas sutaupyti ir kartu sumažinti vartojimą. Vieną kartą įsigyta dirbtinė eglutė gali ir turėtų būti naudojama metų metus. Kuo ilgiau ji tarnaus, tuo daugiau išteklių bus sutaupyta.

„Dalis žmonių atsisako dirbtinių eglučių ir mieliau renkasi gyvas dėl jų skleidžiamo natūralaus miško kvapo, tačiau naudojant eterinius aliejus toks kvapas gali būti suteikiamas ir dirbtiniam medžiui. Taip elgdamiesi jūs neišsižadate kalėdinių tradicijų ir kartu apsaugote gyvus medelius nuo kirtimo, leidžiate jiems augti natūraliomis sąlygomis“, – sako J. Girinas.

Gyvos eglutės pirkimą reikėtų gerai apsvarstyti

Renkantis kirstas, įsodintas į vazoną ar jame užaugintas eglutes ar kėnius, reikėtų apsvarstyti kelis aspektus, teigia J. Girinas. 

„Eglutei užaugti iki 2 m aukščio reikia apie dešimties metų, per kuriuos medelis iš aplinkos absorbuoja anglies dvideginį ir valo orą. Praėjus šventėms nukirstas medelis nebegalės toliau augti ir nudžius. Išimtį galima daryti tik tuo atveju, jeigu eglutė nukirsta retinant privatų mišką arba yra užauginta specializuotame ūkyje, kur medeliai būna tręšiami ir formuojami“, – sako VDU ŽŪA ekspertas.

Lyginant su kertamomis eglutėmis, tvaresnis pasirinkimas būtų puošti gyvą, vazone įsodintą ar jame nuo mažo sodinuko užaugintą spygliuotį. Tokį medį, pasibaigus šventėms, galima pasodinti atgal į žemę miške ar sode. Tačiau perkant tokio tipo spygliuotį reikia būtinai jį patikrinti, įspėja J. Girinas. 

„Išsirinkę vazone augančią eglutę, pirmiausia ją suimkite už kamieno ir truputį kilstelėkite į viršų. Taip įsitikinsite, ar medelio šaknys nėra pažeistos. Su didžiuliu žemės gumulu iškastos ir vazone apie metus laiko augintos eglutės net nepajėgsite iškelti. O jeigu eglutė yra neatsakingai iškasta ir įdėta į vazoną nukapotomis šaknimis, lengvai išsikelia, net ir įsodinta į žemę ji nudžius“, – pataria J. Girinas. 

Prižiūrėti eglutę reikia ypač atsakingai

Norintieji užbaigti švenčių maratoną sėkmingu eglutės pasodinimu, turi teisingai ja pasirūpinti namuose. Pasak eksperto, eglutę būtina laikyti kuo vėsesniame kambaryje ir toliau nuo radiatoriaus ar šildytuvų bei gausiai laistyti vandeniu.

„Lauke „žiemojusi“ eglutė ją parsinešus į namus „pabunda“ ir patiria temperatūros šoką. Jeigu medis ilgą laiką praleis gerokai aukštesnėje nei jai įprastoje lauko temperatūroje, eglutė gali neišgyventi – jos spygliai pradės keisti spalvą ir nukris nuo šakelių. Šios taisyklės reikėtų laikytis ir šventėms praėjus, kai lauko temperatūra dar nėra tinkama eglutės sodinimui. Tuo metu eglutę laikykite rūsyje ar balkone, tačiau nuolat prižiūrėkite, kad medelis neperšaltų“, – aiškina VDU ŽŪA ekspertas.

Jeigu kalėdinio laikotarpio pradžioje į namus parsinešėte gyvą kirstą eglutę ar nugenėtas spygliuočių medžių šakeles, prabėgus šventėms jas išmeskite tik į tam skirtas vietas, sudeginkite krosnyje ar židinyje arba kompostuokite kartu su kitomis organinėmis atliekomis.

Dauguma gyventojų renkasi gyvas eglutes

„Lidl Lietuva“ socialinės atsakomybės konsultantė Rasa Didjurgytė pasakoja, kad renkantis eglutę nėra vieno geriausio sprendimo, nes daug kas priklauso nuo pirkėjų poreikių ir galimybių. 

„Rudenį atlikta reprezentatyvi gyventojų apklausa* rodo, kad 39 proc. Lietuvos gyventojų renkasi dirbtines eglutes – toks pasirinkimas populiaresnis tarp jaunesnių gyventojų. Tuo metu 43 proc. gyventojų savo namuose puošia gyvas eglutes. Abu šie pasirinkimai turi savo niuansų, kuriuos svarbu įvertinti. Pavyzdžiui, jei turite arba esate pasiryžę įsigyti dirbtinę eglutę – naudokite ją kuo daugiau metų. Jei norite tikro medelio ir planuojate jį vėliau persodinti, geriausia rinktis vazone užaugintą spygliuotį, tačiau, įvertinkite, ar turėsite galimybių tinkamai juo pasirūpinti, o praėjus šventėms – transportuoti ir persodinti“, – pasakoja R. Didjurgytė. 

Jeigu norisi natūralaus, tačiau nedidelio papuošimo – puiki alternatyva yra spygliuočių šakos. Tokiu būdu vienas medis panaudojamas keletui namų papuošti. Eglių šakas, tyrimo duomenimis, renkasi apie 27 proc. gyventojų, tačiau joms prioritetą dažniau teikia vyresni žmonės, pastebi „Lidl Lietuva“ socialinės atsakomybės konsultantė. 

„Lidl“ prekybos tinklas jau dabar siūlo įsigyti įvairių gyvų spygliuočių: į vazoną įsodintų lietuviškų eglučių (80–100 cm), kėnių (80–100 cm) bei vazone užaugintų kaukazinių kėnių (100–125 cm). 

* Internetinę apklausą Kalėdų tema „Lidl Lietuva” užsakymu atliko bendrovė „Norstat”. 2022 m. spalio–lapkričio mėnesiais vykusioje apklausoje dalyvavo 1000 Lietuvos gyventojų.

TAIP PAT SKAITYKITE

Ruukki
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu