Gegužės 30d. Šeštadienis

Loftas – ir būstas, ir gyvenimo stilius

2014 Lapkričio 26d.
Peržiūrų skaičius: 90424
Loftas – ir būstas, ir gyvenimo stilius

Ar kada nors svajojote apie didelį, erdvų ir šviesų būstą, kurio išplanavimą galėtumėte pasirinkti patys? Būstą, kuris būtų netoli nuo miesto centro, kur gyventų kūrybingi ir meniški kaimynai, o didelis krovininis liftas pristatytų jus tiesiai į svečių kambarį?

Asketiška erdvė fantazijos polėkiui

Loftai (angl. loft – gamyklinės patalpos) Amerikoje, tiksliau Niujorke, atsirado dar šeštojo dešimtmečio pabaigoje. Amerikos menininkai, tapytojai ir kiti bohemos atstovai pirkdavo palyginus pigias buvusių gamyklų patalpas tam, kad įsirengtų savo dirbtuves, o kartais ten ir apsigyvendavo. Dažnai menininkai pirkdavo net visą buvusios gamyklos aukštą, t.y. nuo kelių šimtų iki tūkstančio kvadratinių metrų plotą. Dėl didelių neribotų erdvių ir galimybės visiškai nuo nulio susikurti būstą pagal savo fantazijas bei užmojus loftai greitai išpopuliarėjo. Iš pradžių, neturtingi menininkai loftuose įsikurdavo minimaliomis sąnaudomis, būtent todėl skiriamuoju tokio buto ženklu tapo atviri ventiliacijos bei vandentiekio vamzdžiai, netašytų sendintų plytų sienos, aliumininiai, šiek tiek gremėzdiški šviestuvai.

Į bohemišką butą dažnai pakildavo didžiuliai liftai, iš kurių galima patekti tiesiai į gyvenamąsias patalpas. Tam, kad netrukdytų prašalaičiai netyčia "užvažiavę" į svečius, į lifto mygtukus buvo įstatomi specialūs mechanizmai – buto savininkas įstatydavo raktą į lifto mygtuko vidų, pasukdavo jį ir pakildavo į savo aukštą. Populiarėjant loftams, smarkiai augo ir jų kainos, todėl ilgainiui jie tapo pasiturinčių žmonių, dažniausiai menininkų, gyvenamąja vieta.

Užkariauti gamyklas

Loftai Lietuvoje išpopuliarėjo ne taip jau seniai. Pirmieji gamyklinių erdvių pirkimai prasidėjo vos prieš dešimtmetį.  Mintis paversti seną gamykla modernių būstu ar ofisu tada atrodė įmanoma ne visiems, drąsiausi buvo menininkai ir kūrybiškai mąstantys žmonės. Viena patraukliausių gamyklų tapo visai šalia Vilniaus centro, Ševčenkos gatvėje, įsikūrusi sovietmečiu veikusi radiotechnikos matavimo prietaisų gamykla, vadinama tiesiog gamykla "555". Tada erdvioje 500 kvadratinių metrų gamyklos patalpoje sumanė įsikurti reklamos bendrovė "Ideé fixe", kurių mintis paversti gamyklos patalpas modernia ir stilinga erdve kai kam atrodė net juokinga. Keli menininkai šioje gamykloje įkūrė pirmąsias dirbtuves. Šiek tiek vėliau, 2002 metais, padedant valstybei bei įvairioms bendrovėms, buvusios "Tiesos" spaustuvės patalpose įsikūrė "Menų spaustuvė". Metais vėliau pradėtas vykdyti projektas pavadinimu "Sapiegos dominija", įtraukiantis tikrų lietuviškų loftų įkūrimą. Šio projekto namas yra Vilniuje, Antakalnio rajone, kadaise buvusio Sapiegų namo valdose. Žmonės pradėjo pamažu pirkti gamyklų patalpas ir perdarinėti juos į būstus bei kūrybines erdves. Augant paklausai augo ir gamyklinių patalpų kainos. Prieš dešimt metų gamykloje "555" 1 kvadratinis metras patalpų kainavo apie 500 litų, o šiais metais nekilnojamo turto bendrovių siūlomų gamyklų patalpų kaina pakilo iki 5000 litų už 1 kvadratinį metrą.

Stilius "Loft" arba bohemos penthausas

Vis dėlto renkantis loftą, didžiulę erdvę, ir kuriant joje namus, būtina turėti tikrai nemenką fantaziją ar bent rimtai pasukti galvą. Nuo pat loftų atsiradimo pradžios juose vyraujantis ir jau spėjęs stipriai išpopuliarėti stilius ištiesia ranką naujakuriams. Pagrindinis loftų principas – atvira erdvė. Užėjus į lofto tipo būstą galima nesunkiai pamatyti priešinga didžiulės patalpos kampą. Visos erdvės paliekamos atviros, išskyrus miegamąjį bei kai kurias pagalbines patalpas. Neretai tokio tipo būstuose vadovaujamasi idėja – miegamasis šeimininkui, o visą kitą – svečiams. Sienos dažniausiai tik fonas baldams, pastaruosiuose dominuoja metalas, aliuminis, stiklas bei plastikas. Baldai namuose-lofte permatomi ir lengvučiai, lyg stengtųsi ištirpti beribėje erdvėje. Visa būsto aplinka šiek tiek asketiška, su švelniais moderno elementais. Visi daiktai ir baldai čia patogūs ir ypatingai ergonomiški. Seni ventiliacijos vamzdžiai, medinės sijos, plytų sienos – visa tai, kas liko iš "ankstesnio gamyklos gyvenimo" – tikras loftų šarmas, todėl jų neverta uždenginėti.

Baldai nudažo erdvę

Tokiuose namuose virtuvė atlieka labai nežymų vaidmenį. Ji čia – tik kompaktiškai sudėlioti prietaisai patalpos kamputyje, arba spinta-transformeris su visais butiniais prietaisais tykiai besislepiančiais už virtuvės baldų durelių. Čia išlikęs ir pagrindiniu tapęs virtuvės atributas – baro stovas su kavos aparatu bei vyno ir šampano taurių lentyna. Dizainerių siūlymu, keletas širdžiai mielų daiktų arba didelė vaza su gėlėmis nerūpestingai palikti ant baro puikiai paryškins bohemišką, bet tuo pačiu asketišką aplinką.

Minkšti baldai lofte puikus akcentas. Pirmenybė teikiama ryškių spalvų, įdomių medžiagų derinių bei formų gaminiams. Čia galima nebijoti natūralių medžiagų, tokių kaip linas ar medvilnė, derinio su plastiku ar nerūdijančiu plienu. Ryškios, įdomių konstrukcijų sofos statomos į patalpos vidurį, todėl jas galima apeiti iš visų pusių. Lofte puikiai žiūrėsis ir didelis pūkuotas pufas, ir visomis vaivorykštės spalvomis išmargintas kilimas.

Ant dažniausiai didžiulių vitrininių loftų langų – jokių užuolaidų. Čia puikiai tiks sienų spalvos žaliuzės ar romanėtės, tarsi "nueinančios" į antrą planą kartu su būsto sienomis. Baltos didžiulės loftų sienos puikiai tinka ir mažai namų tapybos parodėlei, tačiau darbai nebūtinai turi būti pirktiniai.

Įsikraustymo kaina

Nevykdant jokių brangių sumanymų, lofto įrengimas jo šeimininkams kainuoja vidutiniškai 2–4 tūkstančius litų 1 kvadratiniam metrui. Dažniausiai, norint išnaudoti 5 metrų patalpų aukšti, loftuose įrengiamas antras aukštas, o tai, aišku, reikalauja papildomų lėšų. Be visų išvardintų išlaidų, dažnai atsikrausčiusiems naujiems patalpų šeimininkams reikia spręsti šildymo, vandentiekio, elektros problemas – išvedžioti naujus laidus, vamzdžius, rūpintis autonominiu šildymu. Dar viena problema, su kuria susiduria naujakuriai – tokiai situacijai nepritaikyta pastato paskirties keitimo įstatyminė bazė. Dažnai lofto gyventojas yra priverstas mokėti didelius mokesčius, nes pakeisti patalpų paskirtį iš gamybinės į kūrybinę itin sunku.

Nors įsikurti lofte nėra pigu, jų populiarumas auga kaip ant mielių. Loftų paklausa didžiulė, tad buvusių gamyklų patalpos žaibiškai išperkamos. Būtent todėl vis dažniau imamasi statyti naujus lofto tipo namus, kitaip dar vadinamus loft stiliaus apartamentais. 2002 metais mūsų kaimynai latviai Rygoje visiškai perstatė seną gipso fabriką. Jis buvo paverstas naujais elitiniais itin erdviais butais, o iš senosios gamyklos liko tik pastato fasadas. Panašus projektas yra vykdomas šiuo metu Kaune, kur buvusi "Karigės" baldų gamykla virsta nauju gyvenamųjų namų kvartalu.

Loftų bendrija

Loftų namai pamažu virsta  kultūros centrais. Bendri interesai ir iššūkiai čia atveda panašius, visada kūrybiškus, naujovių nebijančius žmones. "Loftininkai" jungiasi į bendrijas, kaip atsitiko Sapiegos dominijoje, gerų draugų menininkų kompanijas, kaip Ševčenkos gatvės loftuose. Loftuose apsigyveno ir ten persikrausto daugybė Lietuvos žymių menininkų ir visuomeninių veikėjų, tarp jų dailininkai Vaidotas Žukas, Nomeda ir daugelis kitų.

Plytelių klijai visų rūšių plytelėms

Plytelių klijai visų rūšių plytelėms

Siekdama klientams palengvinti plytelių klijavimo darbus, „Knauf“ siūlo aukščiausius standartus ir griežčiausias statybines normas atitinkančią plytelių klijų liniją „K-line“. Ją sudaro 6 kokybiški plytelių klijai, kurie...


Patirtis ir profesionalumas  garantuoja pelėsio išnaikinimą 100 proc.

Patirtis ir profesionalumas garantuoja pelėsio išnaikinimą 100 proc.

Dažnai dėl padidėjusios drėgmės patalpose pradeda augti pelėsiniai grybeliai. Fasadų, siūlių ar kitų medžiagų paviršių nesandarumas lemia sienos drėgnumą. Drėgmės padidėjimą lemia ir kiti veiksniai, tokie kaip maudymasis duše, skalbimas, maisto...


SIENOS BE DEFEKTŲ

SIENOS BE DEFEKTŲ

Naujai įsirengiant ar remontuojant būstą, neišvengiamai tenka susidurti su sienų ir lubų apdailos parinkimo klausimu. Nesvarbu, dažysite sienas ar klijuosite tapetus, Jums reikės nuspręsti, kokios rūšies glaisto įsigyti. Viena dažniausiai...


Vidaus apdailos darbai Jūsų  svajonių namams

Vidaus apdailos darbai Jūsų svajonių namams

Ketinate įsirengti namus? Tinkamai įrengsime už Jums tinkančią kainą. Aukštos kvalifikacijos darbininkai viską atliks profesionaliai ir nepriekaištingai!


Sienų paruošimo etapai

Sienų paruošimo etapai

Vienas svarbiausių paviršiaus apdailos etapų - paviršiaus paruošimas. Nuo blogai paruošto paviršiaus gali nusilupti dažai arba atsirasti kitokių defektų. Pagrindiniai paviršiaus paruošiamieji darbai - tai plovimas, šlifavimas, senų dažų...


Fasadiniai dekorai "Dr. Thomas"

Fasadiniai dekorai "Dr. Thomas"

Pasistačius ar dar statant namą, pradedame mąstyti apie tai, kaip atrodys namo fasadas. Nuobodus bus ar išskiriantis? Žinoma, pasirinkimas dekoro medžiagų rinkoje nėra mažas, pradedant nuo klinkerinių plytelių, fasadinių apdailos plokščių ir...


Dar šis tas apie tinkavimą

Dar šis tas apie tinkavimą

Turbūt ne vienas tikras namų šeimininkas yra bandęs ar dar ketina pamėginti užlopyti kokį plyšelį sienoje, nutinkuoti naują pertvarą, o drąsesni netgi fasadą. Jau pamėginę dirbti tokį rimtą darbą pasakys, jog nėra taip paprasta, kaip gali pasirodyti.


Hidroizoliacija

Hidroizoliacija

Gyvenamuosiuose namuose visuomet eksploatuojame patalpas, kuriose dėl buitinėms reikmėms naudojamo vandens būna ženkliai padidėjusi santykinė oro drėgmė, pavyzdžiui, virtuvėse, vonios ir dušo kambariuose, tualetuose, sanitariniuose mazguose, ir...


Šilėja, UAB
Šilėja, UAB

Šilėja, UAB - Pastatų administravimas.

Salgesta, UAB
Salgesta, UAB

Patikima ir ilgalaikė partnerė statybų ir apdailos klausimais

RUNASA, UAB
RUNASA, UAB

Statybos, remonto ir apdailos darbai.
+370 600 04647

Stukma, UAB
Stukma, UAB

Turime didžiulę patirtį įvairiose statybos sferose ir galime Jums padėti!

Rimar Statyba, UAB
Rimar Statyba, UAB

Šiltinimo darbai

Patikimas turtas, UAB
Patikimas turtas, UAB

"Classic Line Decor" tai populiariausia interjero dekoro elementų iš poliuretano kolekcija Lietuvoje!

Sąžininga statyba, UAB
Sąžininga statyba, UAB

Statome įvairaus tipo namus: nuo pamatų iki sudėtingų inžinerinių sprendimų. Įrengiame vandentiekio, įvairias šildymo sistemas, klientui pageidaujant įrengiame ir išmanaus namo sistemas.

​WIM Plokštės
​WIM Plokštės

​WIM Plokštės vidaus apdailos darbams.

Serfas, UAB
Serfas, UAB

Stogų dangos, medžiagos. Metalo gaminiai, dirbiniai ir konstrukcijos

www.vegas.lt

www.vegas.lt

Aukščiausios kokybės čiužiniai Jūsų ramiam miegui.
www.ruukkistogas.lt

www.ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai. Dizaino parinkimo programėlė...
MDS terasos

MDS terasos

Terasų įrengimas, produktai terasai.