Balandžio 3d. Penktadienis

Būsto originalumą nulemia detalės

Peržiūrų skaičius: 58884
Būsto originalumą nulemia detalės

Projektuojant butą ar namą neįmanoma išvengti pasikartojimų, tai diktuoja vienodi gyventojų poreikiai: miegoti, žiūrėti televizorių, gaminti maistą, praustis

Milijonas litų už nedidelį šiuolaikiškai įrengtą namą erdviame gražiai sutvarkytame sklype jau yra realybė. Tokią sumą pasiskolinti ir ilgus metus vargti tą paskolą grąžinant reikia nemenko pasiryžimo. Taip apsisprendęs žmogus nori, kad jo namai būtų išskirtiniai ir patogūs gyventi. Ar tokie lūkesčiai yra realūs?

Nuo standarto pabėgti sunku

Daugelis šiuolaikinių būstų yra panašūs: virtuvė sujungta su svetaine ar bendruoju kambariu, vonios kambarys yra arti miegamųjų. Kai kur įrengiami darbui, kai kur - vaikams skirti kambariai.

Tipiškame šiuolaikiniame name dažniausiai yra visi minėtieji kambariai ir dar vienas ar du sanitariniai mazgai su dušo kabinomis, atskira patalpa drabužinei. Projektuojant būstą, tenka visas tas patalpas išdėstyti gana ribotoje erdvėje ir pagalvoti apie patogų bei racionalų gyventojų judėjimą joje. Juk yra žinoma, kad kvadratinio metro būsto kaina siekia jau ne vieną tūkstantį litų, o aras žemės kai kuriuose miesto rajonuose pasiekė neregėtų aukštumų.

Kad ir kaip gaila deficitinio ploto ant vis brangstančios žemės, nėra kaip išvengti koridorių, prieškambarių ir įvairių ūkinių patalpų - katilinės, skalbyklos. Projektuotojai žino, kokio dydžio kambariai yra optimalūs, kokie maži, bet dar įmanomi. Racionalus išplanavimas daugeliu atveju yra garantuotas, tačiau tai neretai sukelia ir nusivylimą.

“Kai nutarėme statytis namą, svajojau, kad turėsiu ne mažiau kaip penkiolikos kvadratų vonios kambarį ir jame nebus nei skalbimo mašinos, nei unitazo. Tokie dalykai yra labai naudingi, tačiau neestetiški. Man vonia yra tarsi relaksacijos oazė. Ten turi būti daug natūralios šviesos, augalų, gražių daiktų, o ne tik tai, kas būtina. Tačiau kai architektas pabraižė planelį, supratau, kad mano norams nelemta išsipildyti. Jei vonia bus tokia, apie kokią svajojau, mums pritrūks vietos vaikų kambariams. Arba reikės mažinti visus kambarius”, - pasakoja Aušra Lisauskienė.

Ne viskas turi būti ypatinga


“Name turi būti jauku ir patogu gyventi. Originalumą galima demonstruoti įrengiant vestibiulį, laiptus, svetainę. Kitur pakanka vienos kitos detalės”, - sako Algimantas Kaminskas, pastatęs ir pardavęs jau ne vieną privatų namą.

Šiai idėjai neprieštarauja ir architektė Violeta Beigienė, prieš kelerius metus išleidusi praktinių patarimų knygą įsirengiantiems namus. Jos nuomone, optimalus ir patogiausias yra vieno aukšto namas, tačiau jis yra ir brangesnis. Juk reikia kur kas didesnių pamatų ir stogo nei dviaukščiam. Be to, vienaaukštį namą išeina pastatyti ne kiekviename sklype. Pavyzdžiui, sklypas gali būti šlaite, arti stovėti kaimynų namas, todėl savąjį statinį reikia kiek įmanoma “spausti”, kad paskui netektų nuolat žvelgti į svetimus langus.

“Tuomet nori ar ne, bet tenka projektuoti kelių aukštų namą. Pirmajame jo aukšte įrengiamos bendrojo naudojimo patalpos, rūsyje - pagalbinės, o antrajame aukšte ar palėpėje - miegamieji. Laiptai tampa neišvengiama jungtimi. Daugelio architektų manymu, jie turi būti ir ryški interjero dominantė. Taip, beje, nuo seno būdavo prabangiuose namuose ir dvaruose. Pakito tik laiptų forma ir konstrukcija”, - sako V.Beigienė. Išties laiptai šiuolaikiniuose statiniuose nebėra pompastiški, nebeturi daugybės dekoro elementų, jie tapo gana asketiški.

Tačiau tai nereiškia, kad jie yra nuobodūs. Vis dažniau jiems panaudojamos įvairios medžiagos, įskaitant stiklą.

Anot V.Beigienės, laiptai dažnai įrengiami namo centre, atviroje erdvėje, o vieta ties jais yra akcentuojama apšvietimu, paveikslais, augalais.

Vienodos laiptų pakopos

“Patys laiptai, jų pakopų ritmika, turėklų forma įdomiai atrodo sienų fone. Galima kaip nors ypatingai pabrėžti pirmąją pakopą. Ji gali būt net iš visai kitos medžiagos nei likusios arba bent kitokios spalvos ir formos. Bene gražiausi laiptai yra sraigtiniai, jie patrauklūs ir dėl to, kad užima mažiausiai vietos, tačiau kasdieniam naudojimui nėra patogūs. Besisukant laiptams, pakopos plotis kartais susiaurėja iki tokio, kad nebetelpa pastatyti visą kojos pėdą. O išorinis laiptų kraštas, kuriuo lipama itin retai, yra itin platus. Visuomeninės paskirties pastatuose tokie laiptai yra uždrausti”, - sako architektė.

Laiptai visų pirma turi būti saugūs ir patogūs, o jų estetika yra antroje vietoje. Visos laiptų pakopos turi būti vienodo aukščio. Jei bent viena pakopa bus centimetru aukštesnė arba žemesnė, laipiojantieji laiptais tai visuomet jaus. Todėl įrengiant laiptus itin svarbu labai tiksliai viską apskaičiuoti. Laiptų apačioje ir viršuje ant sienų reikia labai tiksliai pasižymėti planuojamų įrengti grindų lygius. Juk laiptai dažnai projektuojami ir pradedami gaminti anksčiau nei įrengiamos grindys. Todėl ir atsitinka, kad pirmutinė bei paskutinė pakopos išeina kitokio aukštumo, nes tai nulemia grindų aukštis. Šito galima ne taip sunkiai išvengti būtent iš anksto pasižymint tą aukštį ir tik po to projektuojant laiptus. Idealiai vienodas pakopų aukštis yra viena iš laiptų saugumo sąlygų. Svarbus ir pakopos pločio bei aukščio santykis. Kintant pakopos pločiui turi keistis ir aukštis.

Statesni nei 45 laipsnių laiptai gali būti įrengiami tik į negyvenamąsias patalpas. Laiptų pakopos turi būti neslidžios. Jei laiptai dengiami plytelėmis ir akmeniu, jų dalis turi būti specialiai sušiurkštinama arba priklijuojama gumos juostelė. Saugus turėklų aukštis yra 80-90 centimetrų. Tarpas tarp ažūrinių turėklų vertikalių elementų turėtų būti 12-14 centimetrų. Jei namuose yra mažų vaikų, geriau atsisakyti turėklų, kurie turi ne vertikalius, o horizontalius tarpus. Horizontalius tarpus vaikai gali panaudoti kaip kopėčias.

Jei laiptams skirta pakankamai vietos, juos gali puošti ne tik turėklai. Įrengus specialų apšvietimą, dekoratyviniam tikslui galima panaudoti ir visas sienas. Jose gali būti įrengtos specialios nišos skulptūrėlėms, paveikslams, vazoms. Jeigu laiptai apšviesti natūralia dienos šviesa, juos galima pagyvinti augalais. Pagal feng šui tradiciją augalai ir šviesa padeda gerajai į namus patenkančiai energijai kilti laiptais į viršų, o ne sūkuriuoti jų apačioje.

Ne visuomet laiptuose pakanka erdvės, tuomet jų nereikėtų apkrauti detalėmis, pakanka įdomesnės sienų apdailos.

Židinys - ne tik šilumai

Dar vienas aiškus interjero akcentas gali būti židinys. Prieš kelis dešimtmečius, Europoje visiškai įsigalėjus centralizuoto šildymo sistemoms, atrodė, kad krosnys ir židiniai jau visiška atgyvena. Jie buvo masiškai griaunami, išsaugoti tik tie, kurie turėjo didesnę meninę vertę arba kėlė sentimentus. Tačiau 1973-iaisiais prasidėjusi pasaulinė kuro krizė privertė vėl susimąstyti apie individualų būstų šildymą, ieškoti alternatyvų. Tai ir sugrąžino žmones prie židinių. 1980-aisiais energetinė krizė pasikartojo ir nuo tada židiniai pradėti sparčiai tobulinti.

Šiuolaikinės židinio kapsulės yra žymiai ekonomiškesnės nei atviri židiniai, kurių efektyvumas - vos 10 procentų. Kapsulės diktuoja ir apdailos stilių. Kita vertus, klasikinis mūro ar akmens židinys ne visuomet dera prie šiuolaikinio interjero, todėl neretai galima pamatyti židinio kapsules aptaisytas metalu. Daugelis žmonių, židinius įsirengę ne tik dėl grožio ir pramogos, bet ir apšildymui, tos idėjos atsisakė, nes jau per vieną šildymo sezoną pabodo kasdien kurti ugnį ir samstyti pelenus. Tačiau šį darbą galima žymiai palengvinti rūsyje įrengus specialią talpą pelenams. Ji turi būti sujungta su židinio apačia. Įrengiant židinį, svarbiausias yra kaminas. Tik gerai jį įrengus, židinys degs puikiai, o namas bus saugus.

Sienų ir grindų danga bei spalvos, laiptai, židiniai ir langai yra pagrindiniai dalykai, tačiau visa tai atrodys šalta ir neužbaigta, kol namuose neatsiras užuolaidų, baldų, šviestuvų ir smulkesnių akcentų - kabyklų drabužiams, dekoratyvinių staliukų, veidrodžių, paveikslų. Būtent šios kruopščiai parinktos detalės paverčia būstą labai individualiu.

Nukrypimai nuo statinio projekto – rūpesčiai ir išeitys

Nukrypimai nuo statinio projekto – rūpesčiai ir išeitys

Ministerijos Statybos ir būsto departamento specialistai sulaukia nemažai paklausimų, ką daryti, jeigu statybos metu nukrypta nuo statinio projekto. Taip atsitinka, kai statytojas susiduria su projektuotojų nenumatytomis aplinkybėmis arba kai...


Parengti techniniai įvertinimai šiaudiniams pastatams

Parengti techniniai įvertinimai šiaudiniams pastatams

Statybos produkcijos sertifikavimo centras (SPSC) parengė nacionalinį techninį įvertinimą šiaudiniams sienos elementams, kurie gali būti naudojami statant namus iš šiaudų. Iki šiol namai iš šiaudų ar statybinės medžiagos ir konstrukciniai...


Baigėsi paraiškų rinkimas asbestinės stogo dangos keitimui pagal 2014-2020 m. programą

Baigėsi paraiškų rinkimas asbestinės stogo dangos keitimui pagal 2014-2020 m. programą

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) informuoja, kad nuo šių metų balandžio 30 d. baigtos rinkti paraiškos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos (KPP) veiklą „Asbestinių stogų dangos keitimas“.


Statinio statybos rūšys

Statinio statybos rūšys

Šis statybos techninis reglamentas (toliau – Reglamentas) nustato statinio statybos rūšis ir pagrindinius principus, pagal kuriuos statybos darbai priskiriami atskiroms statybos rūšims. Reglamentas kartu yra statinio saugos ir paskirties...


Modulinis namas

Modulinis namas

Pirmiausia išsiaiškinkime, ką reiškia žodžiai modulinis namas? Modulinės konstrukcijos montuojamos vietoje naudojant surenkamus statybinius blokus, vadinamus "moduliais".Svarbu teisingai išsiaiškinti formuluotę, nes, priklausomai nuo...


Pastatų griovimas

Pastatų griovimas

Griauti – lengviau, negu statyti. Ši liaudies išmintis šiandienėje statyboje ne visada pasiteisina. Mat norint tinkamai išardyti senąjį pastatą, reikia ne mažiau žinių, nei jį statant. Pastatų griovimas reikalauja didelių investicijų...


Turkija ketina statyti didžiausią pasaulyje oro uostą

Turkija ketina statyti didžiausią pasaulyje oro uostą

Turkijos transporto ministras Binali Yildirimas trečiadienį papasakojo apie vyriausybės planus statyti didžiausią pasaulyje oro uostą, kuris per metus galės aptarnauti 150 milijonų keleivių, praneša "Reuters”.


Karkasinis namas.  Greita, patikima, patvaru !

Karkasinis namas. Greita, patikima, patvaru !

Bene kiekvienas lietuvis, pradėdamas galvoti apie namo statybą, renkasi mūrą ar blokelius. Ar žinote, kad šioms ilgaamžėms statybinėms medžiagoms atsirado lygiavertis pakaitalas-karkasinis namas? Šiaurės Amerikoje ir Skandinavijoje populiariausi...


Lorensa, UAB
Lorensa, UAB

UAB "Lorensa" - tik patikrinti triukšmo valdymo sprendimai.

Samatele.lt
Samatele.lt

Sąmatas rengia atestuoti savo srities specialistai, todėl sąmatų parengimo profesionalumą galime GARANTUOTI.

Taupalda, UAB
Taupalda, UAB

Patikimas Jūsų statybų partneris.

Sąžininga statyba, UAB
Sąžininga statyba, UAB

Statome įvairaus tipo namus: nuo pamatų iki sudėtingų inžinerinių sprendimų. Įrengiame vandentiekio, įvairias šildymo sistemas, klientui pageidaujant įrengiame ir išmanaus namo sistemas.

Šilėja, UAB
Šilėja, UAB

Šilėja, UAB - Pastatų administravimas.

Rimar Statyba, UAB
Rimar Statyba, UAB

Šiltinimo darbai

ABM Statyba, UAB
ABM Statyba, UAB

Praktiškas ir taupus namas skaičiuojantiems pinigus!

Stukma, UAB
Stukma, UAB

Turime didžiulę patirtį įvairiose statybos sferose ir galime Jums padėti!

Salgesta, UAB
Salgesta, UAB

Patikima ir ilgalaikė partnerė statybų ir apdailos klausimais

Statybos inovacija, UAB
Statybos inovacija, UAB

Namų statyba „nuo pamatų iki rakto“.
+370-659-60722

Bakūžė Lt, UAB
Bakūžė Lt, UAB

Karkasiniai ir skydiniai namai

Griovėjai.eu
Griovėjai.eu

Griovimo darbai ir statybvietės paruošimas. Patikėkite darbus profesionalams.

www.vegas.lt

www.vegas.lt

Aukščiausios kokybės čiužiniai Jūsų ramiam miegui.
www.ruukkistogas.lt

www.ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai. Dizaino parinkimo programėlė...
MDS terasos

MDS terasos

Terasų įrengimas, produktai terasai.