Sausio 24d. Pirmadienis

Formų gamyba

Peržiūrų skaičius: 122144
Formų gamyba

Formos, iš kurių bus gaminami prototipai, plačiąja prasme skirstomos į kietas ir elastingas.

Kietas formas pagaminti yra sąlyginai pigu, tačiau reikia įdėti daugiau darbo ir pastangų.

Elastingą formą pasidaryti yra žymiai lengviau ir paprasčiau, tačiau žaliavos šio tipo formai pasigaminti yra brangios, tad jeigu reikia nuimti formą nuo itin didelio modelio, prototipo kaina gerokai išauga.

Tad taip jau priimta, kad dažniausiai didelės formos yra gaminamos iš stiklo plastiko (jeigu nepasirenkama kita kieta medžiaga), o mažesnės, sudėtingesnės formos iš elastingos medžiagos (silikono, poliuretano gumos).

Yra ir higieniškų įvairaus kietumo silikonų, skirtų ir sąlyčiui su maistu, su oda, tad galima nuimti formą nuo žmogaus kūno dalių, daryti formeles saldainiams, šokoladui.

Standartinį asortimentą ir savybes rasite čia:

http://www.topplastas.lt/images/produktai/kiti/Wacker elastosil.pdf

Kietos formos gamybos eiga:

1)      Kruopščiai išvaškuojamas modelis (bent 5-7 kartai, kai vaškuojama pirmą kartą)

2)      Dengiamas forminis gelkautas (galima naudoti ir paprastą)

3)      Sluoksniuojamas stiklo demblis su derva (idealiausia, jeigu naudojama forminė). Pirmu sluoksniu galima dėti labai ploną stiklo audinuką arba vualį, kad išvengtumėt oro burbuliukų susidarymo po gelkauto sluoksniu.

4)      Tarp stiklo sluoksnių gali būti dedama storinanti laminatą medžiaga – balza, putų plokštės, stiklo veltinis (coremat).

5)      Kai forma pakankamai stipri ir tinkamo storio, dedamos standumo briaunos, kurios sustiprina pačią formą (ypatingai ilgas, plokščias formos vietas).

6)      Standumo briaunos aplaminuojamos stiklo plastiku dar kartelį.

7)      Palaukiame, kol viskas sukietės ir tuomet formą jau galima nuimti nuo modelio.

Elastingos formos gamybos eiga:

1)      Jeigu modelis itin sudėtingas ir turi neigiamų kampų – jis apipurškiamas skiriamuoju sluoksniu

2)      Silikonas su kietikliu / abu PU gumos komponentai kruopščiai išmaišomi.

3)      Jeigu silikonas ar poliuretano guma bus pilami, geriausia susikonstruoti dėžutę arba rėmą aplink modelį ir užpildyti ją silikonu / PU guma.

4)      Jeigu silikonas bus tepamas ant modelio, į masę įmaišomas tirštiklis.

5)      Viskas! Dabar belieka tik laukti, kol silikonas arba PU guma sukietės (priklausomai nuo sienelių storio nuo kelių valandų iki paros) ir išimti modelį.

Silikonų arba poliuretano gumos yra įvairaus minkštumo ir elastingumo, tad kiekvienas gamintojas pagal formos sudėtingumą gali pasirinkti sau tinkamą, kad forma kuo ilgiau tarnautų. Norint tausoti formą didelę reikšmę turi ir žmogiškasis faktorius – kaip darbuotojas išima gaminį iš formos. Papildomai panaudotą formą pakaitinus – pratęsite jos gyvavimo laiką, nes kaitinimo metu iš jos išeis cheminės dalelės, kurios gaminant prototipą įsiskverbė į formą ir ji tarnaus ilgiau.

Taip pat, taupant ir aptepant modelį silikonu, forma gali būti netvirta, tad ją galima sutvirtinti aplipdant plastilinu arba suformuojant jai rėmą, kuris prilaikytų, kai į formą pilama reprodukcinė medžiaga.

Lyginant su silikonu, PU guma darbui yra šiek tiek įnoringesnė, labai bijo drėgmės, todėl dirbti reikia labai atsargiai. Tačiau tam tikriems darbams ji yra nepamainoma, nes nors ir turėdama tą patį „Shore A“ (t.y. minkštumo charakteristika), geriau išlaiko formą, kai į ją pilama sunki reprodukcinė medžiaga, pvz. betonas. Gaminant dideles ir sunkias betono plokštes, tinkamesnė medžiaga formai gaminti yra PU guma.

Gaminant nedidelę, smulkaus reljefo formą, kurioje svarbu kiekvienas net mažiausias įbrėžimo atkartojimas, geriau naudoti silikoną, nes jis geriausiai nukopijuoja modelį.

Taip pat elastingos formos yra plačiai naudojamos muziejinių skulptūrų reprodukcijų kūrime, restauracijoje, žvakių, muilo, suvenyrų, papuošalų gamyboje.

Daugiau rekomendacijų elastinių formų gamyboje rasite čia:

http://www.topplastas.lt/images/rekomendacijos/12 Silikoniniu formu gamyba_Elastosil.pdf

Už informaciją dėkojame UAB Topplastas

Straipsnio tekstu naudotis bei jį kopijuoti savais tikslais leidžiama tik su UAB Topplastas raštišku leidimu.
www.topplastas.lt

Plonasluoksnis skiedinys: greitai patikimai ir patogiai

Plonasluoksnis skiedinys: greitai patikimai ir patogiai

Tobulėjant gamybos technologijoms, statybų projektuotojai, pasirinkdami konstruktyvo sudedamąsias dalis, vis labiau linkę teikti pirmenybę stambesniems statybiniams blokams nei palyginti nedideliems mūro gaminiams – plytoms.


Kaip pasirinkti keraminių plytelių klijus ir glaistus

Kaip pasirinkti keraminių plytelių klijus ir glaistus

Statybinių medžiagų parduotuvėse pirkėjui siūlomi įvairių gamintojų ir pavadinimų plytelių klijai. Dažniausiai tai cementiniai sausieji mišiniai, susidedantys iš portlandcemenčio, smulkaus smėlio, metilceliuliozės bei kitų priedų. Metilceliuliozės...


Ką rekomenduoja namo statybų profesionalai?

Ką rekomenduoja namo statybų profesionalai?

Statyti namą − labai svarbus gyvenimo sprendimas. Jei namą statote ne tik sau, bet ir ateities kartoms, jūsų pasirinkimas, kokias medžiagas naudoti, kad namas išliktų patvarus, turėtų būti itin apgalvotas. Kiekvienas pasirinkimas turi įtakos...


Stiklo plastikas – kas tai?

Stiklo plastikas – kas tai?

Stiklo plastikas – tai viena iš kompozicinių medžiagų rūšių. Nors liaudyje visos kompozicinių medžiagų rūšys vadinamos vienu, stiklo plastiko, pavadinimu, pats stiklo pluoštas gali ir neįeiti į medžiagos sudėtį.


Montažiniai klijai įvairiems poreikiams

Montažiniai klijai įvairiems poreikiams

Neseniai rinkoje pasirodžiusi naujovė – įmonės „Bostik“ montažiniai klijai „Maxi Bond X-treme“ – išsiskiria geriausiomis montažinių klijų ypatybėmis, universalumu ir veiksmingumu. Nors šių greitai džiūstančių...


Šiuolaikinei statybai – šilti, tvirti ir atsparūs keraminiai gaminiai

Šiuolaikinei statybai – šilti, tvirti ir atsparūs keraminiai gaminiai

Nors pavadinimas KERAPOR, matyt, dėl galūnės, skamba nelietuviškai, jame užkoduoti lietuviški žodžiai, geriausiai apibūdinantys lietuviškus gaminius, jų gamintojus ir pardavėjus. Porėtos keramikos gaminių sistemą KERAPOR sudaro konstrukciniai ir...


Statybų sektorius laukia pokyčių – rinkoje atsiras daugiaaukščiai mediniai pastatai

Statybų sektorius laukia pokyčių – rinkoje atsiras daugiaaukščiai mediniai pastatai

Statybų sektorius Europos mastu pradeda istorinę transformaciją, o įsibėgėjantys procesai per artimiausius keletą metų turėtų stipriai pakeisti tradicinių statybos medžiagų gavybos, pastatų statybos ir renovacijos industrijas. Ateities perspektyva...


„Ruukki“ nuo šiol siūlo pilną sandarios konstrukcijos sprendimą

„Ruukki“ nuo šiol siūlo pilną sandarios konstrukcijos sprendimą

„Ruukki“ pristato naują sprendimą – „Ruukki®“ sandarumo paketą, leidžiantį taupyti energiją ir mažinti anglies dioksido išmetimą. Sandarumo paketas leis pramoninių ir komercinių pastatų savininkams sumažinti...


PRESTĖJA, UAB
PRESTĖJA, UAB

Tik kokybiškos ir laiko patikrintos statybinės medžiagos.

PREFABETA, UAB
PREFABETA, UAB

Gelžbetoninės perdangos, konstrukcijos, blokeliai, sąramos

Mosas, UAB
Mosas, UAB

Galime pateikti ne tik statybines bei apdailos medžiagas atskirai, bet ir kompleksinius sprendimus.

Ristatus, UAB
Ristatus, UAB

UAB "RISTATUS" yra oficialus BETOMAX atstovas Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje ir Baltarusijoje.

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu
www.ruukkistogas.lt

www.ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai. Dizaino parinkimo programėlė...