Rugpjūčio 18d. Sekmadienis

Židinys - prijaukinta šiluma daugiabutyje

Peržiūrų skaičius: 48608
Židinys - prijaukinta šiluma daugiabutyje

Tytuvėniškė Dalia Pranaitienė visą butą apšildo tik židiniu. Centralizuoto šildymo atsisakyti jai pavyko palankiai susiklosčius aplinkybėms, o daugiabutyje įsirengti židinį nedraudžiama.

Iki židinio ėjo ilgai

"Prieš 7-8 metus buvo neaišku, kas bus su Tytuvėnų katiline, svarstyta, gal jos nebebus, gal prijungs prie Kelmės? Kaip šildytis, reikėjo spręsti patiems daugiabučių gyventojams  - gal statytis bendrą katilinę, gal atsijungti?“ - prisiminė ponia Dalia.

Centralizuoto šildymo moteris atsisakė ilgai nesvarsčiusi, atliko tokiu atveju būtiną formalumą - gavo kaimynų sutikimą. Katilinei perėjus Kelmės žinion, atsijungti nebebuvo leidžiama.

Iš pradžių moteris galvojo įsirengti dujinį šildymo katilą. Kol ieškojo išeities (ją ribojo ir finansinės galimybės), ketverius metus šildėsi elektriniais radiatoriais. Elektros sunaudodavo daug. Nors elektros kilovatvalandė tuomet buvo pigesnė, tačiau taip šildytis buvo nepatogu - prisišildyti reikėdavo kiekvieną patalpą, kurioje būdavo.

"Apsisprendžiau įsirengti tvarkingą katilinę. Gyvenu pirmame aukšte, po butu buvo vietos šildymo katilui. Darbams pasikviečiau šiauliečius specialistus. Apžiūrėjo, paskaičiavo: kainuos 20 000 litų. Viešpatie, tada mano butas tiek kainavo“, - pasakojo ponia Dalia.

Pradėjo galvoti apie židinį, sužinojo, kas jį turi Tytuvėnuose, pas žmones įsiprašė į svečius. Židinių meistrų kaina moteriai buvo priimtina - 8000 litų.

Iš svetainėje įrengto židinio šiluma per ortakius sklinda į miegamąjį, darbo kambarį ir vonią. Virtuvė prišyla nuo svetainės.

"Nusiperku dvi mašinas malkų už pusantro tūkstančio litų ir metams užtenka. Bet židinį kuriu jau rugsėjį, prasidėjus pirmai darganai. Netaupau ir vėsesnį pavasarį. Paskaičiavau, kad šildymui išleidžiu iki dviejų šimtų litų. Pabrangus centralizuotai šilumai, už savo butą mokėčiau apie 500-600 litų“, - palygino moteris.

KOMENTARAI

Dūmai turi išeiti per kaminą

Gintaras ZONIS, Šiaulių apskrities Priešgaisrinės gelbėjimo valdybos vyriausiasis specialistas:

- Židinį galima įsirengti daugiaaukščio pastato 1-5 aukštuose. Aukščiau daugiauakščiame pastate židinio įrengti nebegalima, išskyrus šešioliktą naujos statybos aukštą.

Židinį kūrenant kietu kuru, reikia dūmtraukio. Kaminą iki stogo galima išvesti per perdengimo plokštę arba per išorinę namo sieną. Dūmus šalinti į ištraukiamosios ventiliacijos sistemą draudžiama, nes per bendrus liukus galima apnuodyti kaimynus.

Jei bute statoma židinio kapsulė ir jį apmūrijama, reikia projekto (kad židinys per perdengimą neįlūžtų į žemiau gyvenančio kaimyno butą). Statant židininę krosnelę, projekto nereikia, nes statomas standartinis, sertifikuotas įrenginys.

Kietu kuru kūrenamą židinį dėl grožio renkasi nedaug daugiaubučių namų gyventojų. Populiaresni yra elektriniai židiniai, tik reikia apskaičiuoti elektros įvado galingumą.

Židinys gali tapti ir rūpesčiu

Zigmas KAVALIAUSKAS, Šiaulių apskrities Statybos ir statinių naudojimo valstybinės priežiūros skyriaus vyriausiasis specialistas:

- Liesti laikančias konstrukcijas (perdengimus, stogą) arba bendrą nuosavybę (šildymo stovus, balkonus, sienas, pamatus) galima tik turint namo bendrijos arba namo administruojančios įmonės sutikimą. Pagal daugiabučių namų savininkų įstatymą, tam turi neprieštarauti daugiau kaip 50 procentų gyventojų.

Turint bendraturčių sutikimą, iš Savivaldybės architektūros ir urbanistikos skyriaus reikia gauti projektavimo sąlygas. Ar židinys pripažįstamas tinkamu naudojimui, sprendžiame mes. Tai įvertinant dalyvauja ir priešgaisrinės saugos, visuomenės sveikatos centro specialistai. Jei židinį įrengiant buvo keičiama elektros instaliacija, dalyvauja elektrikai bei namo bendrijos ar administruojančios įmonės atstovas.

Židiniai dažniausiai įrengiami daugiabučiuose, kuriuose atsisakyta centrinio šildymo arba jo negalima įvesti. Yra židinių įrengtų ir centralizuotai šildomų namų penktuose aukštuose. Tačiau reikia pagalvoti, ar malonumas netaps problema - juk reiks kažkur laikyti malkas, išnešti pelenus. Ir jei name nėra autonominio šildymo, malonumas pradeda varginti. Jei židinio norima dėl jaukumo, tai galima imituoti ir elektrinis židinys.

Praktiški patarimai

* Jei židinys įrengiamas žemesniuose aikštuose, kaminas išvedamas per lauko sieną. Atstumas nuo sienos iki židinio turi būti ne didesnis kaip pusantro metro (jei didesnis, yra techninių niuansų). Lauke kaminas turi būti atitrauktas 50 centimertų nuo sienos.

* Kai dūmtraukis paskutiniame aukšte ant stogo išvedamas per perdengimą, negalima kirsti per plokščių sujungimus. Kaminą vedant per perdengimus, kaimynai nemokamai gauna po du kilovatus šilumos (toje vietoje siena pastorėja 30 centimetrų).

* Kamino metras kainuoja 300-350 litų. Kaina priklauso nuo medžiagos ir vidinio dūmtraukio diametro: židiniui reikia 200 milimetrų, židininėms krosnelėms užtenka 150 milimetrų.

* Per lauką vedamas kaminas turi būti apšiltintas, kad nesikauptų kondensatas ir kamino nereikėtų dažnai valyti. Išvedant per perdengimo plokštes, kamino šiltinti nereikia, tačiau reikia papildomų grotelių, kainuoja perkirtimas bei stogo sandarinimas.

* Židinys bute nėra pigus. Jei jis naudojamas pagrindiniam šildymui, kapsulė kainuoja nuo 2500 litų, jei papildomam — nuo 1200 litų. Židinio apdaila (medžiagos, darbas ) — apie 4000 litų.

* Sutaupyti galima statant židininę krosnelę. Pagrindiniam šildymui skirta ketaus krosnelė kainuoja apie 3000-3900 litų (kaina priklauso nuo apšildomo ploto). Yra pigesnių metalinių, tačiau jos nuo karščio deformuojasi.

* Židininėse krosnelėse yra katalizatoriai, kurie sudegina kietąsias daleles ir dūmas per kaminą išeina švarus.

* Namuose, kur yra autonominis šildymas, žmonės statosi krosneles ir sutaupo šildymui naudojamą elektrą arba dujas.

* Dabar su meistrais dėl darbų kainų galima derėtis.


Krosnys su keramikos apdaila grįžta į madą

Krosnys su keramikos apdaila grįžta į madą

Keramika – ypatinga medžiaga, kurios išskirtinumas slypi tame, kad yra gaminama iš degto molio ir kitų mineralinių nemetalinių medžiagų. Paprastai, kai apie ją kalbame, mintyse regime indus, papuošalus, sienų plyteles, tačiau tai tik...


Skirtingi šildymo sprendimai: sistemų įrengimas, klaidos ir kaip jų išvengti (4 dalis)

Skirtingi šildymo sprendimai: sistemų įrengimas, klaidos ir kaip jų išvengti (4 dalis)

Toliau kalbame aktualia tema, artėjant žiemos sezonui: šildymo sprendimai. Šį kartą apie tai, kokios daromos klaidos, statomose naujuose būstuose, taip pat apie srities profesionalus ir apie tai, koks gi brokas dažniausiai pasitaiko.


Atviro tipo židiniai atiduoda tik 15-20 procentų šilumos

Atviro tipo židiniai atiduoda tik 15-20 procentų šilumos

Keičiantis orui, krentant slegiuj į patalpas patenka dūmai. Kas populiaresni ir efektyvesni uždaro tipo židiniai. Jų naudingumo koeficientas - 70-85 procentai. Degimo laikas - 6-14 valandų. Namuose įsirengusieji uždaro tipo židinius tvirtina,...


Kietojo kuro šildymo katilas. Kaip jį išsirinkti?

Kietojo kuro šildymo katilas. Kaip jį išsirinkti?

Taigi, pirmas žingsnis - apsispręsti kokiokatilo reikia. Šis apsisprendimas priklauso nuo naudojamos kuro rūšies, turimo katilinės ploto, laiko, kurį galite ir norite skirti kūrenimui bei katilo priežiūrai. Žinoma, ir nuo finansų. Tuo pačiu...


Šildymas ir liūdna jo istorija

Šildymas ir liūdna jo istorija

Kad ir kaip ilgai gąsdino apie šylantį klimatą, spėliojo bus ar ne – o ji ėmė ir atėjo. Eilinį kartą nelauktai. Kelių priežiūros tarnyboms, su slidžiais keliais ir šaligatviais, bei su didelėmis šildymo sąskaitomis senų daugiabučių...


Skirtingi šildymo sprendimai: (šildymo sistemos) problemos, komfortas ir pritaikymas (3 dalis)

Skirtingi šildymo sprendimai: (šildymo sistemos) problemos, komfortas ir pritaikymas (3 dalis)

Ankstesiuose serijos straipsniuose kalbėjome apie skirtingas šildymo sistemas, įvairius šildymo būdus. Šį kartą pristatome pagrindinius aspektus, į kuriuos verta atsižvelgti, renkantis šildymo sistemą. Specialistai pateikia naudingų patarimų, kaip...


Muilo akmens kepsninės

Muilo akmens kepsninės

Šį kartą mūsų akiratyje – ne židiniai ir krosnys, bet vis viena su ugnimi susijusi medžiaga. Tai muilo akmuo, kuris kartais dėl savo savybių dar yra vadinamas ugnies akmeniu. Tai ypatinga ekologiška gamtos dovana žmonių naudojama nuo...


Buitiniai šildymo katilai

Buitiniai šildymo katilai

Degimo produktų išleidimas į kaminą per tarpinį gaubtą labai pažemina jų temperatūrą ir ant kamino sienelių paviršiaus neišvengiamai susidaro kondensatas, kuris ardo kamino konstrukciją. Kondensato susidarymas kamine reikalauja naujų techninių...


Gilės inžinerija, UAB
Gilės inžinerija, UAB

Biokuro katilinės - projektavimas, komplektavimas, paleidimas eksploatacijai. Granulių kuro degiklių gamyba.

Santjana, UAB
Santjana, UAB

Pastatų ūkio valdymas, dujų ūkio priežiūra, vėdinimo ir oro kondicionavimo sistemų priežiūra, automatikos sistemų priežiūra, elektros ūkio priežiūra, šilumos ūkio priežiūra, priešgaisrinių ir gaisro gesinimo sistemų priežiūra, vandentiekio ir nuotekų sistemų priežiūra, patalpų valymas ir teritorijų priežiūra

E-santechnika.lt
E-santechnika.lt

Internetinėje svetainėje www.e-santechnika.lt įsigysite visų reikiamų prekių, medžiagų, įrankių, priedų, įrangų, įrengimų ir kita.

D. J. Ulozos Įmonė „Antakmenė“
D. J. Ulozos Įmonė „Antakmenė“

Prekiaujame įvairių gamintojų židinių ugniakurais, krosnelėmis, pirties krosnelėmis, kaminų sistemomis ir šiai sričiai skirtomis medžiagomis.

Dumtra, MB
Dumtra, MB

Metaliniai kaminai (pristatomi kaminai), kaminų įdėklai, įvairios dalys, montavimas, priežiūra ir remontas.

Albau, UAB
Albau, UAB

Collomix, Warmup, Parfaitliss, Sakret, Rawlplug, maišyklė, maišytuvas, hidroizoliacija, šildomos grindys, profiliai, tinklas, smeigės, statybinės medžiagos.

KOMFORTAS, UAB EVA SAT
KOMFORTAS, UAB EVA SAT

Įmonė EVA SAT užsiima mažmenine ir didmenine prekyba santechnikos ir šildymo įrenginiais.

IDV Group, UAB
IDV Group, UAB

Oro kondicionavimo,vėdinimo sistemų, centrinių dulkių siurblių projektavimas, pardavimas ir įrengimas. Esame oficialūs atstovai INVENTOR oro kondicionierių, Polypipe vėdinimo sistemų, DrainVac centrinių dulkių siurblių.

Paltaja, UAB
Paltaja, UAB

Granuliniai šildymo katilai, kieto kuro katilai, saulės kolektorių sistemos, krosnelės, židinių kapsulės. Prekyba, įrengimas, priežiūra.

Gerunda, UAB
Gerunda, UAB

Didmeninė ir mažmeninė prekyba santechnikos prekėmis

PLUMBERA, MB
PLUMBERA, MB

mechanikos darbai-pastatų vandentiekis bei nuotekų šalinimas, šildymas (vandens iki 115 laipsnių temperatūros), vėdinimas ir oro kondicionavimas.

Šilėja, UAB
Šilėja, UAB

Šilėja, UAB - Pastatų administravimas.

www.vegas.lt

www.vegas.lt

Aukščiausios kokybės čiužiniai Jūsų ramiam miegui.
www.ruukkistogas.lt

www.ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai. Dizaino parinkimo programėlė...
MDS terasos

MDS terasos

Terasų įrengimas, produktai terasai.
www.agmeka.lt

www.agmeka.lt

Stogo danga, klinkeris, trinkelės, stogo priedai
Mes jau čia Mes jau čia