Balandžio 20d. Antradienis

Židinys - prijaukinta šiluma daugiabutyje

Peržiūrų skaičius: 48608
Židinys - prijaukinta šiluma daugiabutyje

Tytuvėniškė Dalia Pranaitienė visą butą apšildo tik židiniu. Centralizuoto šildymo atsisakyti jai pavyko palankiai susiklosčius aplinkybėms, o daugiabutyje įsirengti židinį nedraudžiama.

Iki židinio ėjo ilgai

"Prieš 7-8 metus buvo neaišku, kas bus su Tytuvėnų katiline, svarstyta, gal jos nebebus, gal prijungs prie Kelmės? Kaip šildytis, reikėjo spręsti patiems daugiabučių gyventojams  - gal statytis bendrą katilinę, gal atsijungti?“ - prisiminė ponia Dalia.

Centralizuoto šildymo moteris atsisakė ilgai nesvarsčiusi, atliko tokiu atveju būtiną formalumą - gavo kaimynų sutikimą. Katilinei perėjus Kelmės žinion, atsijungti nebebuvo leidžiama.

Iš pradžių moteris galvojo įsirengti dujinį šildymo katilą. Kol ieškojo išeities (ją ribojo ir finansinės galimybės), ketverius metus šildėsi elektriniais radiatoriais. Elektros sunaudodavo daug. Nors elektros kilovatvalandė tuomet buvo pigesnė, tačiau taip šildytis buvo nepatogu - prisišildyti reikėdavo kiekvieną patalpą, kurioje būdavo.

"Apsisprendžiau įsirengti tvarkingą katilinę. Gyvenu pirmame aukšte, po butu buvo vietos šildymo katilui. Darbams pasikviečiau šiauliečius specialistus. Apžiūrėjo, paskaičiavo: kainuos 20 000 litų. Viešpatie, tada mano butas tiek kainavo“, - pasakojo ponia Dalia.

Pradėjo galvoti apie židinį, sužinojo, kas jį turi Tytuvėnuose, pas žmones įsiprašė į svečius. Židinių meistrų kaina moteriai buvo priimtina - 8000 litų.

Iš svetainėje įrengto židinio šiluma per ortakius sklinda į miegamąjį, darbo kambarį ir vonią. Virtuvė prišyla nuo svetainės.

"Nusiperku dvi mašinas malkų už pusantro tūkstančio litų ir metams užtenka. Bet židinį kuriu jau rugsėjį, prasidėjus pirmai darganai. Netaupau ir vėsesnį pavasarį. Paskaičiavau, kad šildymui išleidžiu iki dviejų šimtų litų. Pabrangus centralizuotai šilumai, už savo butą mokėčiau apie 500-600 litų“, - palygino moteris.

KOMENTARAI

Dūmai turi išeiti per kaminą

Gintaras ZONIS, Šiaulių apskrities Priešgaisrinės gelbėjimo valdybos vyriausiasis specialistas:

- Židinį galima įsirengti daugiaaukščio pastato 1-5 aukštuose. Aukščiau daugiauakščiame pastate židinio įrengti nebegalima, išskyrus šešioliktą naujos statybos aukštą.

Židinį kūrenant kietu kuru, reikia dūmtraukio. Kaminą iki stogo galima išvesti per perdengimo plokštę arba per išorinę namo sieną. Dūmus šalinti į ištraukiamosios ventiliacijos sistemą draudžiama, nes per bendrus liukus galima apnuodyti kaimynus.

Jei bute statoma židinio kapsulė ir jį apmūrijama, reikia projekto (kad židinys per perdengimą neįlūžtų į žemiau gyvenančio kaimyno butą). Statant židininę krosnelę, projekto nereikia, nes statomas standartinis, sertifikuotas įrenginys.

Kietu kuru kūrenamą židinį dėl grožio renkasi nedaug daugiaubučių namų gyventojų. Populiaresni yra elektriniai židiniai, tik reikia apskaičiuoti elektros įvado galingumą.

Židinys gali tapti ir rūpesčiu

Zigmas KAVALIAUSKAS, Šiaulių apskrities Statybos ir statinių naudojimo valstybinės priežiūros skyriaus vyriausiasis specialistas:

- Liesti laikančias konstrukcijas (perdengimus, stogą) arba bendrą nuosavybę (šildymo stovus, balkonus, sienas, pamatus) galima tik turint namo bendrijos arba namo administruojančios įmonės sutikimą. Pagal daugiabučių namų savininkų įstatymą, tam turi neprieštarauti daugiau kaip 50 procentų gyventojų.

Turint bendraturčių sutikimą, iš Savivaldybės architektūros ir urbanistikos skyriaus reikia gauti projektavimo sąlygas. Ar židinys pripažįstamas tinkamu naudojimui, sprendžiame mes. Tai įvertinant dalyvauja ir priešgaisrinės saugos, visuomenės sveikatos centro specialistai. Jei židinį įrengiant buvo keičiama elektros instaliacija, dalyvauja elektrikai bei namo bendrijos ar administruojančios įmonės atstovas.

Židiniai dažniausiai įrengiami daugiabučiuose, kuriuose atsisakyta centrinio šildymo arba jo negalima įvesti. Yra židinių įrengtų ir centralizuotai šildomų namų penktuose aukštuose. Tačiau reikia pagalvoti, ar malonumas netaps problema - juk reiks kažkur laikyti malkas, išnešti pelenus. Ir jei name nėra autonominio šildymo, malonumas pradeda varginti. Jei židinio norima dėl jaukumo, tai galima imituoti ir elektrinis židinys.

Praktiški patarimai

* Jei židinys įrengiamas žemesniuose aikštuose, kaminas išvedamas per lauko sieną. Atstumas nuo sienos iki židinio turi būti ne didesnis kaip pusantro metro (jei didesnis, yra techninių niuansų). Lauke kaminas turi būti atitrauktas 50 centimertų nuo sienos.

* Kai dūmtraukis paskutiniame aukšte ant stogo išvedamas per perdengimą, negalima kirsti per plokščių sujungimus. Kaminą vedant per perdengimus, kaimynai nemokamai gauna po du kilovatus šilumos (toje vietoje siena pastorėja 30 centimetrų).

* Kamino metras kainuoja 300-350 litų. Kaina priklauso nuo medžiagos ir vidinio dūmtraukio diametro: židiniui reikia 200 milimetrų, židininėms krosnelėms užtenka 150 milimetrų.

* Per lauką vedamas kaminas turi būti apšiltintas, kad nesikauptų kondensatas ir kamino nereikėtų dažnai valyti. Išvedant per perdengimo plokštes, kamino šiltinti nereikia, tačiau reikia papildomų grotelių, kainuoja perkirtimas bei stogo sandarinimas.

* Židinys bute nėra pigus. Jei jis naudojamas pagrindiniam šildymui, kapsulė kainuoja nuo 2500 litų, jei papildomam — nuo 1200 litų. Židinio apdaila (medžiagos, darbas ) — apie 4000 litų.

* Sutaupyti galima statant židininę krosnelę. Pagrindiniam šildymui skirta ketaus krosnelė kainuoja apie 3000-3900 litų (kaina priklauso nuo apšildomo ploto). Yra pigesnių metalinių, tačiau jos nuo karščio deformuojasi.

* Židininėse krosnelėse yra katalizatoriai, kurie sudegina kietąsias daleles ir dūmas per kaminą išeina švarus.

* Namuose, kur yra autonominis šildymas, žmonės statosi krosneles ir sutaupo šildymui naudojamą elektrą arba dujas.

* Dabar su meistrais dėl darbų kainų galima derėtis.


Kietojo kuro šildymo katilas. Kaip jį išsirinkti?

Kietojo kuro šildymo katilas. Kaip jį išsirinkti?

Taigi, pirmas žingsnis - apsispręsti kokiokatilo reikia. Šis apsisprendimas priklauso nuo naudojamos kuro rūšies, turimo katilinės ploto, laiko, kurį galite ir norite skirti kūrenimui bei katilo priežiūrai. Žinoma, ir nuo finansų. Tuo pačiu...


Jūsų namų vertės pakėlimas su grindiniu šildymu

Jūsų namų vertės pakėlimas su grindiniu šildymu

Yra daugybė būdų pakelti jūsų namo vertę nuo smulkaus remonto iki visiško pertvarkymo. Investavimas į tai ko žmonės negali matyti bet gali pajausti kaip pavyzdžiui grindinis šildymas, daro jūsų namą kur kas patrauklesnį potencialaus pirkėjo akyse....


Receptas nuo melancholijos – židinio ar krosnelės šviesa

Receptas nuo melancholijos – židinio ar krosnelės šviesa

Rudens, o ypač lapkričio, tamsa ir šaltis dažną iš mūsų pastūmėja neviltin, pradedame jausti nerimą, ryškėja pirmieji depresijos požymiai. Kas gi nutinka, jog ilgėjant vakarams ir merkiant lietui, jaučiamės vis labiau prislėgti ir kodėl tampa...


Susimažinkime keliskart šilumos kainas!

Susimažinkime keliskart šilumos kainas!

Daugelį Lietuvos miestų daugiabučių namų gyventojų į neviltį varo vis didėjančios sąskaitos už šildymą ir karštą vandenį. Jos pasiekė tokias aukštumas, kad ne tik pensininkai, bet ir dirbantys žmonės yra nebepajėgūs jų apmokėti.Tai - absurdiška...


Krosnelės su viryklėle priešpirtyje – naujoms patirtims ir atradimams

Krosnelės su viryklėle priešpirtyje – naujoms patirtims ir atradimams

Dauguma žmonių ypatingą dėmesį skiria pirčiai, jos malonumams, tačiau neretai yra pamirštamas dar vienas svarbus elementas – tai priešpirtis, kuriame iš tiesų juk ir vyksta tie tikrieji pasisėdėjimai su šeima ar draugais.


Kuo būsi pasistatęs namą: pečkurys ar naujakurys?

Kuo būsi pasistatęs namą: pečkurys ar naujakurys?

Nusprendęs pasistatyti namą turėjau rasti atsakymus į daugybę klausimų. Į kai kuriuos klausimus atsakyti padėjo draugai ir jų patirtis. Taip atsitiko ir renkantis vieną iš svarbiausių namo sistemų – kuo jį šildyti. Papasakosiu, kaip aš...


Židinių ir kaminų montavimo darbai

Židinių ir kaminų montavimo darbai

Jokiu būdu negalima patikėti židinių montavimo darbų, mažai patirties turintiems specialistams ar montavimo darbus atlikti patiems. Tai pagrindine taisyklė, kurios jokiu būdu negalima laužyti. Kaip taisyklė, židinio montavimo darbai sudaro pusę...


Paprastai ir greitai montuojamas plieninis dūmtraukis

Paprastai ir greitai montuojamas plieninis dūmtraukis

Aplinkybės ne visada leidžia taikyti pažangiausias keraminių kaminų sistemas, be to, toks sprendimas ne visuomet racionaliausias. Būna atvejų, kai vieninteliu optimaliu sprendimu gali tapti plieninio kamino įrengimas, ypač kai ketinama atnaujinti...


EcoAkadis
EcoAkadis

Ecoakadis – dirbti bus lengviau!

Gerunda, UAB
Gerunda, UAB

Didmeninė ir mažmeninė prekyba santechnikos prekėmis

Karbonteko sistema, UAB
Karbonteko sistema, UAB

Carbontec - sumanesnis patalpų šildymo būdas.

PLUMBERA, MB
PLUMBERA, MB

mechanikos darbai-pastatų vandentiekis bei nuotekų šalinimas, šildymas (vandens iki 115 laipsnių temperatūros), vėdinimas ir oro kondicionavimas.

Dumtra, MB
Dumtra, MB

Metaliniai kaminai (pristatomi kaminai), kaminų įdėklai, įvairios dalys, montavimas, priežiūra ir remontas.

Deguva, UAB
Deguva, UAB

Suskystintų dujų tiekimas individualių, pramoninių objektų šildymui ir technologiniams procesams. Suskystintų dujų cisterninių įrenginių techninis aptarnavimas.

Albau, UAB
Albau, UAB

Collomix, Warmup, Parfaitliss, Sakret, Rawlplug, maišyklė, maišytuvas, hidroizoliacija, šildomos grindys, profiliai, tinklas, smeigės, statybinės medžiagos.

Santjana, UAB
Santjana, UAB

Pastatų ūkio valdymas, dujų ūkio priežiūra, vėdinimo ir oro kondicionavimo sistemų priežiūra, automatikos sistemų priežiūra, elektros ūkio priežiūra, šilumos ūkio priežiūra, priešgaisrinių ir gaisro gesinimo sistemų priežiūra, vandentiekio ir nuotekų sistemų priežiūra, patalpų valymas ir teritorijų priežiūra

Šilėja, UAB
Šilėja, UAB

Šilėja, UAB - Pastatų administravimas.

Fazė, UAB
Fazė, UAB

Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų inžinerinių sistemų įrengimas.Elektra, silpnos srovės, ryšiai, vandentiekis, nuotekos, šildymas, vėdinimas, kondicionavimas.

Paltaja, UAB
Paltaja, UAB

Granuliniai šildymo katilai, kieto kuro katilai, saulės kolektorių sistemos, krosnelės, židinių kapsulės. Prekyba, įrengimas, priežiūra.

Dahlgera, UAB
Dahlgera, UAB

Šildymo, vėdinimo sistemos, santechnikos įranga, vidaus ir lauko kanalizacijų įranga - didmeninė prekyba.

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu
www.vegas.lt

www.vegas.lt

Aukščiausios kokybės čiužiniai Jūsų ramiam miegui.
www.ruukkistogas.lt

www.ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai. Dizaino parinkimo programėlė...
MDS terasos

MDS terasos

Terasų įrengimas, produktai terasai.