Rugpjūčio 7d. Penktadienis

Ugnies mistika prieš tūkstančius metų ir dabar

2013 Gegužės 9d.
Peržiūrų skaičius: 35448

Ar dažnai susimąstome apie ugnies istoriją ir jos vaidmens bei galios kaitą per šimtmečių šimtmečius? Tie, kurie gyvename mieste ir naudojamės elektrinėmis ar dujinėmis viryklėmis, kasdienoje tikriausiai apie tai negalvojame. Be jokių pastangų tiesiog  pasukame ar spustelime jungiklį ir.. virdulyje ima kaisti vanduo, o keptuvėje skrusti maistas. Tai, kad ugnis mistinis, mūsų protėvių labai garbintas ir sudievintas elementas prisimename tik per kalendorines šventes  (Šv. Kalėdas, Užgavėnes, Rasas ir pan.) ir tik tuomet, jei minime jas pagal senuosius papročius.

Ugnį, kaip gyvybės šaltinį, vis dar regi ir pagarbą jai jaučia turistinių žygių mėgėjai, kurie specialiai leidžiasi į kuo atšiauresnes ir labiau nuo civilizacijos nutolusias vietas, kuriose ugnis ir maitina, ir šildo.  Tikiu, kad kiek kitaip į ugnį žiūri ir tie, kurie turi židinį ar krosnelę. Jie geriau nei kas kitas galėtų mums atskleisti ugnies dieviškumo paslaptį ir paaiškinti, kas joje taip ramina ir kodėl ji mus taip traukia.

Įdomu tai, skirtingais laikais ir skirtingose kultūrose mistinis ugnies židinio globojimas buvo priskiriamas tiek vyriškiems, tiek moteriškiems dievams. Ir baltų mitologijoje iš pradžių ugnis turėjo moterišką veidą. Ugnį saugojusi deivė buvo vardu Gabija. Tik vėliau, prasidėjus patriarchato etapui, vietoj šios deivės atsirado Gabikis.

O kaip su žemiškuoju lygmeniu? Tyrinėjant moters ir ugnies santykį susidarė įspūdis, kad ugniai labiau buvo artimesnė moteris, o ne vyras. Galėtume sakyti, kad vyrui ugnis (kaip ir namai, šeima) priklausė, tačiau ja rūpinosi ir ją prižiūrėjo moteris. Šiandienos situacija irgi panaši. Tarytum vyras pasirūpina malkomis, suneša jas kambarin, tikriausiai ir pakuria, tačiau moteris nuolatos stebi, ar pakanka šilumos, ar nereikia pažarstyti žarijų, ji rūpinasi vaišėmis ir namiškiais, svečiais, t. y. rūpinasi ir žmogiškąja šiluma.

Taip, turime pripažinti, kad ugnies vaidmuo prieš tūkstančius metų ir dabar gerokai skiriasi. Tuomet ugnies buvo baiminamasi ir ji buvo svarbi gyvybei palaikyti (maisto gamybai, saugantis nuo šalčių ir tamsos), o šiandien, kai ji tapo prieinama kiekvienam, jos sakralumas ir mistifikavimas sumažėjo. Kita vertus, išaugo ugnies įtaka ne mažiau svarbesniems dvasiniams dalykams. Žinant, kiek reikšmės šiame streso ir nuolatinio skubėjimo amžiuje turi gebėjimas atsipalaiduoti ir nurimti, galime drąsiai teigti, kad ugnis tam tikrame prasme ir toliau padeda mums, žmonėms, išlikti.


Dujinis šildymas nekenkia aplinkai ir tarnauja žmogui

Dujinis šildymas nekenkia aplinkai ir tarnauja žmogui

Šaltuoju metu opiausia apkalbų tema tampa – šildymo sąskaitos. Ir tai galioja tiek gyvenantiems butuose, kas mėnesį mokantiems pateiktą sumą, tiek gyvenantiems nuosavuose namuose, skaičiuojantiems kiekvieną įmestą malką, briketą ar anglių...


Amorfinio metalo juosta – unikali AHT technologija Jūsų šildomoms grindims

Amorfinio metalo juosta – unikali AHT technologija Jūsų šildomoms grindims

AHT ADVANCED HEATING TECHNOLOGIES, LTD АНТ Ltd yra viena iš OPUS Group (Kipras) įmonių grupės narių. Taip pat, šildymo...


Oro kokybės svarba

Oro kokybės svarba

PSO duomenimis žmogus daugiau nei 80 % savo laiko praleidžia uždarose patalpose, iš jo – 60 % gyvenamosiose. Vidaus patalpų oro kokybė kasmet tampa aktualesne problema, nuo kurios priklauso žmonių sveikata ir komfortas. Vekiant įprastiniam...


Orinis šildymas ar įprastinis?

Orinis šildymas ar įprastinis?

Kiek ankščiau jau rašėme apie ORINĮ ŠILDYMĄ, jo daugiafunkcines savybes ir efektyvumą. Šįkart nusprendėme pratęsti aktualią temą ir palyginti orinio bei įprastinio šildymo savybes, pasirinkimo sąlygas ir ekonomizavimo galimybes.


Spindulinis šildymas patalpų šildymui ir vėsinimui

Spindulinis šildymas patalpų šildymui ir vėsinimui

Spindulinis šildymas energijos vartojimo atžvilgiu pats efektyviausias būdas sukurti komfortišką aplinką. Jau įprasta, kad grindų šildymas – standartinis buities patogumas, tačiau ne visada įmanoma įrengti šildomas grindis, kai, pavyzdžiui,...


Kai pavydu ne tik krosnelės ar židinio, bet ir lengvos priežiūros

Kai pavydu ne tik krosnelės ar židinio, bet ir lengvos priežiūros

Būkime atviri. Pamačius pas bičiulį ar giminaitį rusenančią krosnelę ar židinį – sukirba viduje baltas pavydas. O kad taip aš… o kad taip mano namuose… Ir pripažinkite, ištaikęs progą, stengiatės kuo arčiau įsitaisyti ugnies.


Kieto kuro katilai

Kieto kuro katilai

Turbūt visi žinome kuo kurenami kieto kuro katilai, tačiau nevisi galime tinkamai juos apibrėžti. Vieni sako, tai yra „purvina“ alternatyva „švariems“ dujų, ar elektriniams katilams. Kiti teigia, kad kieto kuro katilai yra...


Krosnelės su automatine oro skirstymo sistema – skubantiesiems

Krosnelės su automatine oro skirstymo sistema – skubantiesiems

Manau, jog pritarsite man, kad šiais laikais perkant daiktą, vienas iš gana svarbių kriterijų, šalia kokybės ir kainos, yra ir daikto „sumanumas“. Šiuolaikinis žmogus nuolatos kur nors skuba – ir į darbą, ir į vakarėlį. Net...


PLUMBERA, MB
PLUMBERA, MB

mechanikos darbai-pastatų vandentiekis bei nuotekų šalinimas, šildymas (vandens iki 115 laipsnių temperatūros), vėdinimas ir oro kondicionavimas.

Paltaja, UAB
Paltaja, UAB

Granuliniai šildymo katilai, kieto kuro katilai, saulės kolektorių sistemos, krosnelės, židinių kapsulės. Prekyba, įrengimas, priežiūra.

EcoAkadis
EcoAkadis

Ecoakadis – dirbti bus lengviau!

Santjana, UAB
Santjana, UAB

Pastatų ūkio valdymas, dujų ūkio priežiūra, vėdinimo ir oro kondicionavimo sistemų priežiūra, automatikos sistemų priežiūra, elektros ūkio priežiūra, šilumos ūkio priežiūra, priešgaisrinių ir gaisro gesinimo sistemų priežiūra, vandentiekio ir nuotekų sistemų priežiūra, patalpų valymas ir teritorijų priežiūra

Ekoklima, UAB
Ekoklima, UAB

Šilumos siurbliai - Geoterminis šildymas. Šiuo metu rinkai yra pristatomi naujos kartos NIBE šilumos siurbliai, pagaminti naudojant naujausias technologijas.

Albau, UAB
Albau, UAB

Collomix, Warmup, Parfaitliss, Sakret, Rawlplug, maišyklė, maišytuvas, hidroizoliacija, šildomos grindys, profiliai, tinklas, smeigės, statybinės medžiagos.

Šilėja, UAB
Šilėja, UAB

Šilėja, UAB - Pastatų administravimas.

Dumtra, MB
Dumtra, MB

Metaliniai kaminai (pristatomi kaminai), kaminų įdėklai, įvairios dalys, montavimas, priežiūra ir remontas.

KOMFORTAS, UAB EVA SAT
KOMFORTAS, UAB EVA SAT

Įmonė EVA SAT užsiima mažmenine ir didmenine prekyba santechnikos ir šildymo įrenginiais.

Karbonteko sistema, UAB
Karbonteko sistema, UAB

Carbontec - sumanesnis patalpų šildymo būdas.

Fazė, UAB
Fazė, UAB

Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų inžinerinių sistemų įrengimas.Elektra, silpnos srovės, ryšiai, vandentiekis, nuotekos, šildymas, vėdinimas, kondicionavimas.

Dahlgera, UAB
Dahlgera, UAB

Šildymo, vėdinimo sistemos, santechnikos įranga, vidaus ir lauko kanalizacijų įranga - didmeninė prekyba.

www.vegas.lt

www.vegas.lt

Aukščiausios kokybės čiužiniai Jūsų ramiam miegui.
www.ruukkistogas.lt

www.ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai. Dizaino parinkimo programėlė...
MDS terasos

MDS terasos

Terasų įrengimas, produktai terasai.