Franke

Stiklo panaudojimas architektūroje ir interjero dizaine

Stiklo panaudojimas architektūroje ir interjero dizaine

Neįsivaizduojame šiuolaikinės architektūros be stiklo elementų! Juose šiuo metu atsispindi Dauguvos vandenys, Rygos senamiesčio vaizdai, jau nekalbant apie kitų šalių pavyzdžius: Niujorko ir Londono verslo namų pastatus- įvairiausių formų milžiniškus dangoraižius. Stiklo elementai leidžia realizuoti pačias drąsiausias idėjas. Stiklas, 19 amžiuje buvęs modernumo ir naujoviškumo simbolis, šiandien laikomas aukštų technologijų medžiaga.

Dabar stiklas naudojamas ne tik eksterjere ir languose, bet ir interjere. Jį naudoja durims, grindims, luboms, tarpinėms sienoms ir kitur.

Ši iš tikro nuostabi medžiaga turi ilgą ir nepaprastą istoriją, kurios pradžia siekia 4000 metų prieš Kristų. Egipte atrasti stiklo karoliai įrodo, kad stiklą plačiai naudojo jau 2500 metų prieš Kristų.

Istorija patvirtina, kad hercogo Jekabo valdymo metu 17 amžiuje ir Latvijoje – Kurzemės ir Žemgalės hercogystėse – buvo gaminamas stiklas. Kurzemės prekės užkariavo Europos turgų. 1939 metais Latvijoje buvo 7 stiklo gamyklos, kuriose dirbo 1600 darbininkų.

Stiklas vertinamas ir kaip kasdieninių, ir kaip estetinių funkcijų elementas. Tikriausiai todėl stiklas yra viena populiariausių medžiagų tiek architektūroje, tiek ir mene. Paskutiniu metu stiklo panaudojimas suartino meną ir architektūrą. Visame pasaulyje stiklas vis plačiau naudojamas ne tiktai eksterjeruose, bet ir interjeruose.

Kalbant apie stiklą, būtinai reikia paminėti ir veidrodžius, kurie taip pat turi didelę reikšmę ne tiktai architektūroje, bet ir dizaine. Leonardas Da Vinči yra pasakęs, kad „veidrodis yra tapytojų mokytojas!”, ir davęs tikslius patarimus menininkams, kaip naudojant veidrodį pagerinti savo meno darbų kokybę ir išvystyti naujus įgūdžius. Jis ir pats, naudodamas veidrodį, sukūrė visų laikų garsiausius meno šedevrus.

Nepatirta stiklų įvairovė ir daugybė jo funkcijų labai praplečia interjero dizaino sprendimus ir šių dienų architektams suteikia naujas galimybes kurti šviesias patalpas. Visa tai patenkina ir labai išlepusių šiuolaikinių vartotojų poreikius.

Stiklas ir eksterjeras

Plačiai žinomas vokiečių architektas Brunto Taut jau prieš kelis dešimtmečius numatė stiklui progresyvią ateitį. Jisai sakė: ”Jeigu mes norime, kad mūsų kultūra vystytųsi ir augtų, turime pakeisti architektūrą! Tai įmanoma tik tada, jeigu pakeisime uždarą patalpų architektūrą! Mes tai galime padaryti naudodami stiklą, tokiu būdu į mūsų patalpas pateks daugiau saulės, mėnulio ir žvaigždžių šviesos!”

Daugelis pasaulio statinių, architektūros šedevru tapo garsiausiais todėl, kad juose buvo panaudotas stiklas. Pavyzdžiui, galima paminėti kristalo pilies pastatą Londone, Hyde parke, kurį mini kaip vieną svarbiausių statinių architektūros istorijoje. Ištaiginga struktūra, kurioje sujungtas plienas ir stiklas, buvo ateities idėjos, kad stiklas po truputį užimtų savo vietą architektūroje. Ir Luvro piramidė Paryžiuje, ir Londono Tower Bridge yra nuostabus pavyzdys to, kad stiklas gali būti ir struktūrinis, ir dizaino elementas.

Iš pradžių, kai stiklas dar buvo laikomas trapia medžiaga, jį dažniausiai naudojo projektuojant nuosavus namus. Stiklo privalumas – praleisti į patalpas dienos šviesą. Tačiau naudojant stiklą mažas patalpas galima optiškai padidinti ir paplatinti. Taip pat naudojant peršviečiamą stiklą galima sujungti vidines patalpas su išorine erdve, todėl namai tampa vertingesni. Stiklas pirmauja dar ir dėl to, kad jis gana pigus ir šimtu procentu perdirbamas. Kadangi paskutiniu metu išaugo stiklo gamyba ir išsivystė stiklo gaminimo technologijos, labai paspartėjo stiklo panaudojimas kuriant pastatų konstrukcijas. Jos tapo daug patvaresnės ir patikimesnės, jas pradėjo naudoti statant biurus.

Praeityje stiklas dažniausiai buvo naudojamas tik langams, kad į patalpas galėtų patekti kuo daugiau dienos šviesos. Šiandien stiklas naudojamas jau kaip pastatų įvairiausių konstrukcijų elementas tiek interjere, tiek ir eksterjere. Stiklinė eksterjero architektūra – tai fasadas, stogo langai, stogo konstrukcijos, automatiškai varstomos durys, kupolai, žiemos sodais ir šiltnamiai. Stiklas interjero architektūroje panaudojamas laiptams, grindims, sienoms bei kitiems elementams sukurti. Architektai yra sukūrę namų, kuriuose visos sienos stiklinės. Atrodo, kad taip panaudojant stiklą gali iškilti problemų žiemą, kai reikia apšildyti patalpas, ir vasarą, kai patenka daug saulės. T.y., žiemą gali būti šalta, o vasarą gali būti labai karšta. Tačiau šiuo metu stiklo technologijos yra taip išsivysčiusios, kad galima rasti įvairių sprendimų šioms problemoms spręsti.

Šiuo metu prieinamas stiklas, kuris ne tiktai į patalpas praleidžia dienos šviesą, bet ir nereaguoja į temperatūros svyravimus, nepasikeičia patalpos vidinė temperatūra, tokiu būdu temperatūros kaita nekenkia nei žmonėms, nei baldams, nei kitiems daiktams. Daugeliui atrodo, kad stiklas gana nepatikima ir lengvai dūžtanti medžiaga, kurią labai įtakoja gamtinės sąlygos, bet tai klaidinga nuomonė. Šiuolaikiškai pagamintas stiklas drąsiai apsaugo ne tiktai nuo vandalizmo ir vagių, bet ir „nepasiduoda“ temperatūros svyravimams.

Kiti temos straipsniai

Jung
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu