Liepos 13d. Pirmadienis

Metalo dekoratyvinių dirbinių gaminimas

2013 Vasario 5d.
Peržiūrų skaičius: 89584
Metalo dekoratyvinių dirbinių gaminimas

Šios rūšies dirbiniai spaudžiami iš plono metalo skardos lakšto. Jau žinote, kaip spausti metalą rankiniu būdu, norint padaryti  reljefinį paveikslėlį. Atsiradus medžio, o vėliau metalo tekinimo staklėms, imta galvoti, kaip jas panaudoti dekoratyvinio metalų lankstymo darbams. Tuomet kilo mintis pamėginti spausti besisukantį metalo lakštą. Žodis rotatio yra lotynų kalbos ir reiškia sukimąsi ratu.

Gaminant šiuo būdu dekoratyvinį dirbinį, metalo lakštas specialiais įrankiais apspaudžiamas apie iš anksto ištekintą modeli, vadinamą puansonu. Puansonas įstatomas į staklių griebtuvą, prie jo pridedamas plonas metalo lakštas ir arkliuku prispaudžiamas. Staklių griebtuvui sukantis, lakštas specialiu įrankiu spaudžiamas , apgaubia puansoną ir susiformuoja dirbinys. Jis savo forma panašus į puansoną.

Mašinos, įrankiai, ruošiniai ir medžiagos

Dekoratyvinių dirbinių gaminimui rotaciniu spaudimu geriausiai tinka metalo tekinimo staklės. Galima pasigaminti tik šios rūšies darbams skirtas stakles. Svarbiausias reikalavimas, kad staklėse būtų įrenginys, keičiantis staklių griebtuvo sukimosi greitį. Jis turėtų būti keičiamas nuo 100 iki 1800  griebtuvo apsisukimų per minutę. Spaudžiant sudėtingos formos dirbinius, griebtuvo sukimosi greitis mažinamas, o lyginant jau suformuoto dirbinio paviršių, greitis didinams.

Spaudimo įrankiai. Tai metaliniai įrankiai, panašūs į medžio tekinimo kaltus, bet už juos didesni, ilgesniai ir storesniais kotais. Spaudimo įrankių darbinė dalis, išskyrus specialiuosius, neturi aštrių briaunų bei šonų. Jų kotai daromi 3 – 5 cm skersmens ir apie 0,5 m ilgio. Metalinės spaustuvų dalys būna įvairių formų. Plokščiasis spaustuvas, skirtas suformuoti dideles dirbinio plokštumas. Jo viena pusė plokščia, o kita pusiau apvali. Galas ir šonai suapvalinti. Apvalus, smailasis spaustuvas, skirtas lenkti metalo diską prie puansono, pradedant formuoti dirbinį. Aštrių šoninių ir galinių briaunų spaustuvas, skirtas atpjauti ir nulyginti besisukančio ruošinio kraštus.Spaustuvas, darbinėje dalyje turintis ratuką su grioveliu, skirtas užlenkti dirbinio briaunas, baigti suapvalinti kraštą ir suformuoti briauną.

Spaudimo įrankis su rutuliniu antgaliu naudojamas pradedant formuoti dirbinį, gaminamą iš kietesnio metalo skardos: bronzos ar minkšto plieno. Juo išlenkiami didžiausi gaubtieji dirbinio paviršiai ir suformuojamas visas dirbinio paviršius. Atraminis spaudimo įrankis skirtas iš kitos pusės prilaikyti besisukantį dirbinį, spaudžiamą darbinio įrankio. Atraminių įrankių galai gali būti suploto ir suapvalinto rutulio  arba užlenkto suapvalinto galo formų.

Metalas. Dirbinių gamybai rotaciniu ruošinio apspaudimu apie puansoną naudojami alavo, aliuminio, vario, sidabro ir jų lydinių bei kai kurių plieno rūšių lakštai ir skarda. Vario ir žalvario lakštai atkaitinami mufelinėse krosnelėse.

Tepalas. Prieš pradedant rotacinio būdu spausti dirbinį, jo ruošinį reikia sutepti ir tuo sumažinti trintį tarp besisukančio ruošinio ir spaudimo įrankio. Tepimui naudojams skalbimo muilas, lašiniai arba parafinas.

Meninio dirbinio paviršiaus ėsdinimas

Gražiai iškalinėtą, išspaustą dirbinį galima papuošti piešinias o jų foną išėsdinti rūgščių tirpalais. Šis darbas netoks sudėtingas, kaip graviravimas, bet, kaip minėjome anksčiau, labiau pavojingas,nes rūgšties tirpalas, neatsargiai dirbant, gali užtikšti ant rankų ir kitų kūno dalių. Laikykitės ankstesniame paragrafe paminėtų saugaus darbo taisyklių.

Nuplaukite ir nuriebalinkite dirbinio paviršių.Išgraviruokite arba kitu būdu padarykite piešinį. Dirbinio kraštus ir piešinio dalis, kuriuos nereikia išėsdinti, padenkite laku arba bitumu. Tai darykite atsargiai teptuku. Lakui ar bitumui išdžiūvus, ant dirbinio paviršiaus užpilkite rūgšties tirpalo. Jis nepadengtas dirbinio dalis tirpina ir jos tampa matinėmis. Po to rūgšties tirpalą nupilkite, dirbinį nuplaukite šiltu tekančiu vandeniu ir tirpikliu pašalinkite laką arba bitumą. Nepaveiktos rūgšties tirpalo vietos blizga, sudarydamos piešinį.

Meninis dirbinių juodinimas

Šis  meninių metalo dirbinių dekoravimo būdas buvo žinomas senovėje. Jis truputį panašus į emaliavimą. Juodinimo būdu puošiami auksiniai, sidabriniai ir platinos juvelyriniai dirbiniai. Juodinimo medžiaga susideda iš sidabro, vario, švino arba alavo ir sieros lydinio. Jai gaminti yra žinoma daugybė receptų. Daugiausia naudojamas juodinimo lydinys susideda iš: 1 dalies sidabro, 2 dalių vario ir 3 dalių švino. Šie metalai sulydomi. Į skystą jų lydinį pilami sieros milteliai ir maišoma.

Sieros moltelių pilama dvigubai daugiau, nei yra lydinio. Dalis jų išdega, o dalis susijungia su metalų lydiniu. Bendras lydinys pasidaro juodas. Jis karštas supilamas į vandenį. Vandenyje atvėsęs lydinys tampa trapiu, kaip stiklas. Tuomet jis sutrinams ir milteliai maišomi su aliuminio chlorido tirpalu. Gauta tyrele jau galima dengti dirbinio paviršių. Dirbinio paviršius turi būti gerai nušlifuotas ir be įbrėžimų. Neskirtas juodinimui dirbinio vietas reikia padengti karščiui atspariu moliu ir dirbinį kaitinti 300 – 400 °C temperatūroje. Nedideles dirbinio vietas galima iškaitinti lituokliu iš vidinės dirbinio pusės. Ištirpusi juodinimo medžiaga tvirtai susijungia su metalu ir gražiai blizga. Šlifuojamos tik metalinės dirbinio dalys.

Šaltinis: www.basteel.lt


Metalinės konstrukcijos

Metalinės konstrukcijos

Metalinės konstrukcijos – tai konstrukcijos, kurios naudojamos įvairių objektų statybai. Šiame straipsnyje kalbėsime apie tai, kodėl įvairiems statiniams pasirenkamos būtent metalo konstrukcijos? Kokie yra jų didžiausi privalumai?


Kaip tinkamai apdirbti metalo suvirinimo siūlę

Kaip tinkamai apdirbti metalo suvirinimo siūlę

Jei Jūs suvirinote metalo ruošinį, ir yra reikalavimas, kad suvirinimo siūlės nesimatytų, paruošėme trumpą gidą, kaip tinkamai apdirbti suvirintą vietą.


Metalo kirpimas

Metalo kirpimas

Skarda kerpama metalo žirklėmis. Tai rankinis skardos kirpimų įrankis. Pramonės įmonėse, gamyklose, dirbtuvėse dideli skardos ir plono metalo lakštai karpomi specialiomis staklėmis, kurios vadinamos giljotinomis. Skardos kirpimas yra toks darbas,...


Apipjauk ir dirbk toliau su šiais ilgaamžiais lapeliniais diskais

Apipjauk ir dirbk toliau su šiais ilgaamžiais lapeliniais diskais

Specialus Norton EasyTrim lapelinių diskų apipjaustomas nailoninis pagrindas suteikia itin ilgą darbo laiką ir apčiuopiamą ekonominę naudą. Pristatome naujuosius EasyTrim lapelinius diskus iš Norton Abrasives. Pagrindinis šio Norton EasyTrim...


Metalų virinimas elektros lanku

Metalų virinimas elektros lanku

Darbą pradėkite mokydamiesi virinti elektros lanku. Paimkite metalo ruošinį, padėkite ant nedegios medžiagos pagrindo. Jeigu jūsų suvirinimo aparate yra elektros srovės matavimo regiliatorius, tai nustatykite jį 100 , 110 A srovei ir naudokite 3...


Kaip tinkamai naudoti "Norton Quantum" 0.8mm pjovimo diskus

Kaip tinkamai naudoti "Norton Quantum" 0.8mm pjovimo diskus

Kaip tinkamai naudoti "Norton Quantum" 0.8mm pjovimo diskus.


"Norton Speedlok" šlifavimo diskai

"Norton Speedlok" šlifavimo diskai

"Norton Speedlok" šlifavimo diskai yra pagaminti iš aukščiausios kokybės abrazyvinių grūdų, kurie pasižymi greitu šlifavimu ir ilgiau tarnauja. Idealiai tinka lengvam ir vidutiniam spaudimo šlifavimui.


Revoliucinė kova su korozija

Revoliucinė kova su korozija

Unikalaus ir seno Lietuvių festivalio “Dainų dainelė” simboliu laikoma 30 m. aukščio 1965 m. gražiame Vilniaus miesto vingio parko centre pastatyta arena. Per tiek daug metų šios arenos arka buvo dažoma daugelį kartų, kol arenos...


Superstal
Superstal

Skardinių garažų, voljerų, garažo vartų ir angarų gamintojas. - SUPERSTAL

Skardos sprendimai, UAB
Skardos sprendimai, UAB

Dirbame su nerūdijančiu plienu, lankstome, valcuojame vamzdžius, gaminame parapeto kronšteinus, skardos kasetes bei montažinius profilius.

Kagrė, UAB
Kagrė, UAB

Tvorų, vartų, kalviškų dirbinių, laiptų, metalo konstrukcijų, lauko baldų, stalių gaminių gamyba.

Plieno kalvė, UAB
Plieno kalvė, UAB

Mūsų imonė gamina ir montuoja įvairius dekoratyvinius gaminius iš metalo

Alfa metalas, MB
Alfa metalas, MB

Metalo tekinimo bei frezavimo darbai, suvirinimas, pjovimas, gręžimas ir sriegimas.

Dekeris, UAB
Dekeris, UAB

Juodųjų ir spalvotų metalų suvirinimas, metalo apdirbimas, metalinių paviršių padengimas, miltelinis dažymas, metalo dažymas industriniais dažais ir lakavimas.

Ristatus, UAB
Ristatus, UAB

UAB "RISTATUS" yra oficialus BETOMAX atstovas Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje ir Baltarusijoje.

Serfas, UAB
Serfas, UAB

Didmeninė prekyba statybinėmis medžiagomis, mažmeninė prekyba statybinėmis medžiagomis.

Šelterus, UAB
Šelterus, UAB

PJOVIMO, ŠLIFAVIMO, POLIRAVIMO SPRENDIMAI!

www.vegas.lt

www.vegas.lt

Aukščiausios kokybės čiužiniai Jūsų ramiam miegui.
www.ruukkistogas.lt

www.ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai. Dizaino parinkimo programėlė...
MDS terasos

MDS terasos

Terasų įrengimas, produktai terasai.