Franke

Sraigtiniai pamatai namui nenaudojant betono

sraigtiniai pamatai

Plieniniai sraigtiniai pamatai gali padėti greitai, nebrangiai ir patikimai įtvirtinti funkcinius ir gyvenamuosius pastatus, architektūros, sodo elementus ar lauko baldus. Projektuotojai ir rangovai jau keletą dešimtmečių naudoja šį senovinį polių principą, tačiau šiandien montuojant pamatus ir atsisakant betono vis dar reikia atsikratyti daugybės įsisenėjusių mitų. Mūsų šalyje į tokį pamatų montavimo principą žiūrima labai atsargiai – lietuviai iš įpročio ar nežinojimo mieliau renkasi betoną.

Įgręžiami, įsukami poliai, sraigtiniai pamatai, sraigtiniai žemės inkarai – plieninėms ar medinėms konstrukcijoms skirtų sraigtinių pamatų sinonimų sąrašas yra ilgas. Pagrindinis jų principas beveik visada yra tas pats – plieniniai sraigtiniai pamatai yra įsukami į žemę rankomis arba specialia įranga ir naudojami kaip pamatai visoms konstrukcijoms. Sode tai gali būti terasos, dengta automobilių stovėjimo aikštelė ir pavėsinė, viešosiose erdvėse, pavyzdžiui, lauko baldai ir vaikų žaidimų įranga, mažoji miesto architektūra. Ant sraigtinių pamatų taip pat statomos lengvos konstrukcijos – karkasiniai, skydiniai gyvenamieji namainet karkasiniai daugiabučiai, paviljonai, mokyklos ar vaikų centrai. Šis statybos būdas turi senas tradicijas, skaičiuojančias tūkstantmečius, buvo plačiai paplitęs ežerų pakrantėse ir pajūryje, tokius pamatus vis dar galima rasti Pietryčių Azijos pakrantėse ar prie Bodeno ežero Vokietijoje.


Pamatai taupantys pinigus ir laiką

Sertifikuoti sraigtiniai pamatai gali išlaikyti didelę apkrovą ir, lyginant darbą su paruoštu ar atvežtiniu betonu, turi didelių logistikos bei procedūrinių pranašumų, todėl idealiai tinka civilinėje inžinerijoje ir atliekant specialiuosius požeminius pamatų klojimo darbus.

Statybų projektams, kuriems būtini pamatai, vis dažniau pasirenkami ne betoniniai, o plieniniai sraigtiniai poliai, nes jie gerokai ekonomiškesni. Naudojant sraigtinius polius reikia mažiau medžiagų transportavimo, mažesnė rizika dėl nepalankių oro sąlygų ir medžiagų laiku nepristatančių tiekėjų. Lyginant atitinkamus statybos procesus, sraigtinių pamatų pasirinkimas turi daugiau pranašumų ir saugumo. Pavyzdžiui, renkantis betoninius pamatus ir ruošiant statybų planą, dar prieš betonavimą reikia atlikti daug atskirų užduočių: pasiruošti statybvietę, iškasti gruntą ir jį išvežti, atvežti statybines medžiagas, armatūrą, paruošti klojinius ir t.t. Taip pat turi būti vykdomiems darbams tinkamas oras, betono maišyklė turi atvykti laiku, kad būtų galima išlieti betoną. Nepamirškime, kad sunkiasvorė technika turi turėti galimybę privažiuoti prie statomo objekto. Ji negali važiuoti laukais, tad jeigu kelio nėra, teks jį įrengti. Vėliau, norint tęsti darbus, reikia laukti, kol betonas sustings. Kai viskas išbetonuota, reikia pašalinti atsiradusius įtrūkius.

Nebenaudojant statinio, pamatai išardomi, atsiranda statybinio laužo šalinimo bei galimos renatūralizacijos išlaidos.

Daug mažiau rūpesčių kils renkantis sertifikuotus sraigtinius pamatus. Sraigtinių pamatų įrengimas iš esmės nereikalauja jokių žemės darbų – nereikia nieko kasti ar gręžti. Į statybvietę tiesiog atvežami sraigtiniai pamatai ir jų įsukimo įranga, lengva ir operuojama 2 specialistų. Iš karto galima pradėti montavimo darbus. Darbai nepriklauso nei nuo oro sąlygų, nei nuo betono maišyklės, kuri gali ir neatvykti. Įsukus pamatus, tuojau pat galima montuoti pasirinktą objektą ar rinkti konstruktyvą. Nebenaudojant statinio, pamatus galima išsukti ir panaudoti kito statinio pamatams. Be to, sraigtinius pamatus galima naudoti ir žiemą.

Naudoti sertifikuotus sraigtinius pamatus yra saugu ir patikima. Sertifikuotų sraigtinių pamatų gamybos procesui keliami aukšti standartai, kurie kurti remiantis testavimais ir bandymais. Sertifikuoti sraigtiniai pamatai turi bandymų metu gautą našumo lentelę ir gali atlaikyti net iki 8,5 tonos spaudimo apkrovą. Jei statiniui, konstruktyvui yra reikalingas didesnis našumas, tada sraigtinius pamatus galima jungti tarpusavyje, naudojant traversą. Sujungiant du ar daugiau, našumas padidėja kelis kartus. Sraigtinių polių veikimo principą galima paaiškinti itin primityviai – tai tarsi vinis ir medsraigtis. Įsukę į tą pačią, vienodo storio lentą, spaudžiame abu iš viršaus. Kuriam reikės mažesnės jėgos, kad sulįstų gilyn? Be abejo, viniai, nes ji, kaip standartinis polis, yra lygi, jos šonai, priešingai nei medsraigčio, yra lygūs. Spaudžiant ar keliant, sraigtinis pamatas dėl savo specifinės konstrukcijos nori suktis, taip sukurdamas papildomą pasipriešinimo jėgą, kurią reikia įveikti. Todėl sraigtinių polių reikia trumpesnių ir mažesnio diametro nei betoninių analogų, norint turėti identišką našumą. Taupomi kaštai ir laikas. Sraigtinių pamatų asortimentas yra labai platus, jie gali pasiekti net ir 6–8 metrų gylį, jei to reikia, lengvai montuojami, tvirti ir ilgaamžiai, todėl projektuotojai juos pradeda naudoti vis dažniau.

Ekologiškas, protingas pamatų sprendimas

Be visų techninių pranašumų, statyba naudojant sraigtinius pamatus turi ir keletą ekologinių privalumų, kuriuos projektuotojai ir rangovai turėtų paaiškinti savo klientams. Dėl minimalaus poveikio gruntui, pamatų konstrukcija „užgrobia“ mažiausią grunto plotą, o statybvietė lieka beveik nepažeista. Jei pastatas ar laikinas statinys nebenaudojamas, pamatus galima išardyti beveik be liekanų.

Sraigtiniai pamatai, skirtingai nei betoniniai, gali būti naudojami naujoje vietoje naujam statiniui arba perdirbami. Betoninių pamatų gamybai reikalingam cementui pagaminti sunaudojama daug neatsinaujinančios energijos ir išmetamas didelis CO2 kiekis. Nugriovus betoninį statinį ar konstrukciją, jis kruopščiai išardomas ir susmulkinamas, kad būtų galima panaudoti kaip skaldą.

Gyvenamųjų namų statyba, jų aplinka, dengtos automobilių stovėjimo aikštelės, terasos ir želdiniai bei medienos statyba ir kelio ženklai gali tapti šiuolaikišku sprendimu pamatų konstrukcijų su sraigtiniais poliais srityje. Tai į ateitį orientuotas sprendimas, tausojantis klimatą, taupantis laiką ir išlaidas.

Polių konstrukcija visame pasaulyje buvo naudojama nuo senovės, ištisų miestų, tokių kaip Amsterdamas, Venecija, Hamburgas ir t.t., pamatams montuoti.

Tačiau kaip sako tiekėjų patirtis, didžiausią betono luitą iš savo galvų turi išmesti projektuotojai, rangovai ir užsakovai ir tik tuomet įsileisti idėją bei pradėti statybą, naudojant sertifikuotus plieninius sraigtinius pamatus.

Sertifikuoti vokiški sraigtiniai pamatai

Gamintojo atstovai Lietuvoje
Pardavimas, montavimas ir konsultavimas
www.protingipamatai.lt

Kiti temos straipsniai

Jung Lietuva
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu