Rockwool

Polistirenu apklijuoti fasadai – didesnis gaisro pavojus

Polistirenu apklijuoti fasadai – didesnis gaisro pavojus

Polistireniniu putplasčiu apšiltintas naujos statybos mūrinis gyvenamasis namas dėl menkutės žiežirbos akimirksniu gali virsti pelenų krūva. Šiemet Vilniaus pašonėje, Vosyliukų gyvenvietėje s.b. „Silikatas“, netikėtai kilęs gaisras sunaikino gyvenamąjį namą ir apgadino kaimyninius pastatus.

Šio gaisro tyrimo išvadose rašoma, jog labiausiai tikėtina, kad pastatas užsidegė dėl lauke, ant palangės, saulės atokaitoje palikto žiebtuvėlio. Sprogęs žiebtuvėlis uždegė polistireniniu putplasčiu apklijuotą namo fasadą. Gaisras išplito akimirksniu ir kai po maždaug 20-ies minučių atvyko ugniagesiai gelbėtojai pastatas jau degė atvira liepsna, gaisras buvo persimetęs ir į kaimyninio namo stogą.

„Buvo baisu, – pasakoja gaisro liudininkė. – Virto juodi dūmai, liepsnojo ir varvėjo degančios sienos. Stovėjome su sodininkų laistymo žarnomis ir pylėme vandenį kiek galėdami, kad liepsnos neplistų.“

Gaisrą tyręs Trakų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos vyr. inspektorius Edvardas Steponavičius sako, kad šio gaisro galėjo nebūti, jei namo fasadas būtų apšiltintas nedegiomis izoliacinėmis medžiagomis arba degus polistirenas būtų užtinkuotas taip, kaip reikalaujama. Tokiu atveju sprogęs žiebtuvėlis greičiausiai nebūtų sukėlęs skaudžių padarinių. „Jei polistirenas nebūtų buvęs atviras, tai nebūtų ir degimo“, – teigia E. Steponavičius.

Valstybinės priešgaisrinės priežiūros poskyrio viršininkas Giedrius Jasionis pastebi, kad polistirenu apšiltinti ir neužtinkuoti fasadai akivaizdžiai kelia pavojų. Anot jo, tai – didesnės gaisro rizikos židiniai. Kai žmonės gyvena nebaigtuose statyti arba renovuojamuose, remontuojamuose pastatuose, gaisro pavojus visuomet yra didesnis. „Be jokios abejonės – gaisro pavojus didesnis, kai namo sienų sistema dar nebaigta. Jei mūro sienos apklijuotos polistirenu ir neuždengtos armuojamuoju tinkleliu bei tinko sluoksniu, tokia sienos sistema yra nebaigta. O nebaigtame statyti name, kaip žinoma, gyventi negalima“, – sako G. Jasionis.

Kaimynai bijo naujų gaisrų

Sodininkų bendrijos „Silikatas“ pirmininkas Antanas Rastenis sako, kad jų bendrijoje yra dar ne vienas polistirenu apšiltintas, bet neužtinkuotas pastatas. Tokių namų kaimynams tai kelia nerimą. „Gali ir vėl namas užsidegti. O ką aš galiu padaryti? – klausia A. Rastenis. – Pavojingi tokie namai, kelia grėsmę ne tik jų šeimininkams, bet ir kaimynams.“

Ugniagesiai gelbėtojai pataria tokių namų kaimynams kreiptis į statybų inspekciją. „Reikia informuoti statybų inspekciją apie tokius atvejus, kai gyvenama nebaigtuose statyti arba nebaigtuose šiltinti pastatuose, nes jie kelia didesnį gaisro pavojų“, – sako G. Jasionis.

Tinkuojamų fasadų montavimo specialistai pastebi, kad technologiškai neįmanoma ką tik priklijavus polistireno plokščių jų užtinkuoti. Tas procesas užtrunka kelias savaites ar net mėnesius ir visą tą laiką kyla didesnis gaisro pavojus.

Reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad visos polimerinės (plastikinės) medžiagos yra pagamintos iš naftos ir yra degios. Įvairūs priedai, vadinamieji antipirenai, šiek tiek sumažina jų užsiliepsnojimą nuo nedidelio liepsnos šaltinio, tačiau jie neveiksmingi, kai medžiagos užsidega. Naftos pagrindu yra pagaminti visi putplasčiai: polistirenas, poliuretanas arba poliizocianuratas.

Parengta pagal „Panevėžio balsas“

Kiti temos straipsniai

Ruukki
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu