Anza

Vidinės pertvaros suskaido patalpų erdvę

Vidinės pertvaros suskaido patalpų erdvę

Vidines pertvaras galima įrengti ir statant namą, ir darant buto rekonstrukcijų. Tai statybinių apkrovų nelaikančios konstrukcijos, kurias galima išdėstyti pagal kiekvieno žmogaus fantaziją ir poreikius.

Estetika ir jaukumas

Vargu ar kas įsivaizduoja savo gyvenamąjį būstą kaip erdvią, vientisą salę. Įprasta, kad mūsų gyvenamąjį plotą dalija įvairios pertvaros – sienos, širmos ir pan. Pasitelkę fantaziją, keisdami pertvarų išsidėstymą, būstą galime paversti ne tik jaukiais namais, bet ir suteikti jam individualumo bei originalumo. Tačiau prieš atiduodant projektą statybininkams vertėtų jį suderinti su architektu, kad būtų išvengta apmaudžių klaidų. Dažnai žmonės nejaučia patalpų erdvės ir vienai ar kitai patalpai palieka per mažai ploto. Vidinės pertvaros ne tik atitveria vienos patalpos aplinką nuo kitos, bet ir išreiškia mūsų estetikos supratimą bei gyvenimo patirtį.

Pertvarų tipai

Vidines pertvaras galima montuoti iš įvairių medžiagų, tačiau individualių namų statyboje labiausiai paplitusios mūrinės, stiklinės ir karkasinės pertvaros. Mūrinės pertvaros ne tik tvirtos, bet ir atsparios gaisrui bei drėgmei, jos pasižymi gera garso izoliacija. Pagrindiniai šių pertvarų trūkumai – jos sunkios ir tinka ne visoms perdangoms, joms įrengti reikia daugiau rankų darbo. Be to, plytos dėl kainos šiuo metu jau yra prabangos prekė.

Pastaruoju metu vis paklausesnės stiklo pertvaros. Šiuolaikinės stiklo gamybos technologijos leidžia įstiklinti ištisas sienas. Stiklinės pertvaros yra išraiškingi interjero elementai, padedantys išsaugoti erdvę, suteikiantys galimybę laisvai ją formuoti. Norint vizualiai atskirti patalpas vieną nuo kitos naudojamas tonuotas stiklas. Šios pertvaros ypač paplitusios biuruose, bankuose ir kitose administracinėse patalpose.

Karkasinės pertvaros – surenkamosios pertvaros su mediniu arba metaliniu karkasu, padengtu gipso plokštėmis arba tinku. Gipskartonio plokštėmis dengtos karkasinės pertvaros greitai įrengiamos, tačiau nėra tokios tvirtos kaip mūrinės. Karkasinėmis pertvaromis atitveriant tualetus ir vonias, reikia naudoti specialų drėgmei atsparų gipsą.

Vis dažniau tenka projektuoti namus su gipso blokelių pertvaromis. Šios pertvaros, skirtingai nuo karkasinių pertvarų, yra pilnavidurės, taip pat nereikia mūryti ir tinkuoti. Blokeliai paprasčiausiai klijuojami. Tačiau pagrindinis jų pranašumas – tik 8 centimetrų plotis, leidžiantis sutaupyti tikrai nemažai gyvenamojo ploto”.

Vyraujančios tendencijos

Gyvenamąjį būstą žmonės ne tik labai saugo, bet ir nori paversti ypatingu, nestandartiniu. Jie ieško naujų planavimo idėjų ir laužo nusistovėjusias normas. Ypač dažnai atsisakoma tradicinės virtuvę nuo svetainės skiriančios pertvaros. Toks sprendimas, mano manymu, tinka tik visiškai neruošiantiems maisto žmonėms. Nėra tokios sistemos, kuri visiškai izoliuotų virtuvės kvapus, dėl to prieš apsisprendžiant reikėtų gerai pasvarstyti, ar netaps jūsų svetainė didžiule virtuve.

Norint praplėsti vonios kambario erdvę, atsisakoma vidinės pertvaros tarp vonios ir tualeto. Pasak architekto, toks sprendimas neblogas mažame viengungiškame butelyje, tačiau vargu ar tinkamas didesniam šeimyniniam būstui.

Pertvarų mobilumas

Tradicinėje japonų architektūroje naudojamos slenkančios vidinės pertvaros „fusuma”, leidžiančios lengvai sujungti ir išardyti įvairias namo dalis. Stumdomos išorinės sienos („siodzi”) ir slenkančios vidinės pertvaros („fusuma”) leidžia lengvai, atsižvelgiant į nuotaiką, pakeisti namų aplinką ar atverti ją į skirtingas pasaulio puses.

Panašūs sprendimai atsiranda ir Vakarų architektūroje. Kai kuriuose užsienio dizainerių projektuose beveik atsisakoma stacionarių pertvarų. Grindyse ar lubose įtaisyti bėgeliai leidžia dieną butą paversti svetaine, valgomuoju ar darbui skirta zona. Atėjus vakarui butas pasipildo vienu ar keliais izoliuotais miegamaisiais.

Slankiojančių pertvarų idėja rado savo vietą ir Lietuvoje, tačiau kol kas tai dažniau biuruose ar sporto klubuose pritaikomas sprendimas. Šios pertvaros patrauklios mobilumu, tačiau neturi geros garso izoliacijos bei sandarumo. Tiesa, yra specialios akustinės slankiojančios pertvaros, kurios užtikrina ir garso izoliaciją. Kad ir kaip būtų, tokios pertvaros praktiškos, jos sukuria universalią erdvę, kurią galima lengvai pritaikyti skirtingiems poreikiams.

Grįžimas prie standartizuotų butų nėra blogas. Standartizuotų butų praktika vyrauja ir Vakarų Europoje. Žmogui, įsikėlusiam į naują butą, nebereikia užsiimti statybomis, jame galima iš karto gyventi, be to, bus išvengta įvairių pasitaikančių klaidų.

Jung

Kiti temos straipsniai

Ruukki
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki Products AS

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu