Gruodžio 6d. Penktadienis

Sienas apklijuoti tapetais ar tiesiog nudažyti?

Peržiūrų skaičius: 189048
Sienas apklijuoti tapetais ar tiesiog nudažyti?

Norint greitai ir pigiai pakeisti interjerą, pakanka prie sienų priklijuoti naujus tapetus. Atrodo, belieka tik įsigyti popierinių, vinilinių, stiklo pluošto tekstilinių ar kitos rūšies tapetų, ir visos problemos išspręstos... Tačiau to dažnai nepakanka. Pirmiausia reikia žinių...

Popieriniai ar viniliniai tapetai – seniai visiems gerai žinomos ir gerokai pabodusios sienų apdailos medžiagos, todėl jos pamažu paliekamos nuošalyje. Žmogus, kuriam nuo seno būdingas nuolatinis domėjimasis naujovėmis, stengiasi išbandyti ir pažinti vis ką nors nauja, neįprasta ar, jo nuomone, tobula, bent kiek geriau... Ne taip seniai į interjero medžiagų rinką atkeliavo stiklo pluošto tekstiliniai tapetai. Kitose Europos valstybėse jie naudojami jau nuo 1960-ųjų. Tai natūralios sudėties dekoravimo medžiagos, sudarytos iš stiklo pluošto tekstilės ir adhezyvo (tokias sienų apdailos medžiagas, priklijavus prie sienų, dar reikia nudažyti), arba nuostabios dekoravimo medžiagos, sudarytos iš stiklo pluošto tekstilės, adhezyvo ir paviršinės dažų dangos (priklijavus prie sienų, jų dažyti nereikia). Stiklo pluošto tapetų pagrindas – austas, todėl jie yra įvairių pynimų ir skirtingos paviršiaus faktūros. Abi stiklo pluošto tapetų pusės gali būti naudojamos kaip geroji pusė. Tačiau tapetus klijuojant prie sienų reikėtų pasirinkti vieną pusę ir nepainioti, antraip nudažius sienas skirtinguose jų ruožuose šiek tiek gali skirtis paviršiaus faktūra.

Kadangi stiklo pluošto tapetai yra audžiami, tam tikrose vietose gali pasitaikyti broko. Gamintojas paprastai patikrina jų kokybę ir tapeto juostos šonuose pažymi pasitaikančius defektus bei į ruloną susuka ilgesnę tapeto juostą. Todėl prieš atkerpant reikalingo ilgio tapeto juostos gabalą reikėtų atkreipti dėmesį į jo kokybę.

Tapetų panaudojimo sritys ir savybės

Šiandien dizaineriai, architektai ir pastatų savininkai, pasirinkę stiklo pluošto sienų tapetus, vienu metu gauna viską: grožį, geras eksploatacines savybes, geras kainas ir nesudėtingą reagavimą į aplinkos poreikius.
Sienos atrodo elegantiškai, gražiai, nepriekaištingai. Šito trokšta vartotojas, pageidaujantis ne tik estetikos, bet ir funkcionalumo. Tokiomis antikorozinėmis medžiagomis padengtos sienos yra atsparios ugniai, dinaminėms apkrovoms bei aplinkos poveikiui, saugios ir komfortiškos, gali būti atnaujinamos, t. y. perdažomos. Šios medžiagos netįsta ir nesitraukia. Reikalingas minimalus sienų paruošimas – gali būti klijuojamos ant medinių, tinkuotų, gipsinių, plytų ar kitokių paviršių. Stiklo pluošto tapetai klijuojami sausuoju būdu (angl. dry hang method), kai klijai užtepami tiesiog ant sienų. Priklijuoti prie sienų tapetai mažiausiai po paros (trukmė priklauso nuo džiovinimo sąlygų) nudažomi arba taikoma kita instrukcijose nurodyta apdaila. Dėl tokių patrauklių savybių stiklo pluošto tapetai yra noriai naudojami privačių gyvenamųjų patalpų, viešbučių, ligoninių, mokymo įstaigų, biurų ar kitos paskirties patalpų sienų apdailai.

Tapetų parinkimo principai

Tapetų tinkamumą sienoms lemia ne tik jų lengvas panaudojimas interjere bei geros eksploatacinės savybės, bet ir dizainas (spalva, jos intensyvumas, vienspalviai ar marginti, paviršiaus faktūra ir kt.). Tapetai parenkami atsižvelgiant į kambario dydį ir jo proporcijas bendrame patalpų plote, patalpos paskirtį ir tipą, kambario apšvietimą, siekiant bendro patalpų interjero dizaino vientisumo.

Bendri sienų dizaino principai:
- Vieno kambario bute kambariui geriau parinkti ramių, šviesių spalvų tapetus, o likusias patalpas (virtuvę, koridorių ar prieškambarį) klijuoti ryškesniais tapetais.
- Šviesesnių šaltų spalvų (pvz., melsvos) tapetai optiškai padidina patalpas, o šiltų spalvų (pvz., raudonos, oranžinės ar geltonos) – sumažina.
- Jei patalpos pereinamos, visose patartina klijuoti vienodus tapetus. Atidarius duris, patalpos optiškai padidės.
- Jei būtų daug kambarių, skirtinguose kambariuose klijuojami tapetai spalviniu požiūriu turėtų derėti.
- Spalviniai sprendimai leidžia "keisti" patalpų geometriją. Ilgame siaurame kambaryje galinę sieną apklijavus ryškesnių spalvų tapetais, kambarys optiškai sutrumpėja – galinė siena tarsi priartėja prie mūsų.
- Horizontalios tapetų juostos žemina kambarį, o vertikalios paaukština. Tapetais su vertikaliomis juostomis apklijuojamas visas sienų plotas, o viršuje horizontaliai priklijuojama speciali tapetų juostelė arba tiesiog iš to paties tapeto atkirpta juosta. Vertikalios arba horizontalios tapetų juostos suteikia kambariui statiškumo, o įstrižos sukelia chaotiškumo jausmą.
- Tapetai su stambiomis geometrinėmis figūromis tinka tik didelėms patalpoms.
- Jeigu sienų tapetais klijuojamos ir lubos, kambarys optiškai sumažėja, ir atrodo tarsi dėžutė. Lubos paprastai klijuojamos šviesesniais smulkiaraščiais tapetais, kurie tarsi paaukština kambarį. Labai žemoms patalpoms geriausiai tinka šaltų atspalvių tapetai.

Kambario orientacija ir apšvietimas

- Kambario, kurio langai yra nukreipti į pietų pusę, sienas geriau apklijuoti šaltų tonų (mėlynos, žalsvos, pilkšvai melsvos spalvos) tapetais.
- Tamsių patalpų sienos apklijuojamos šiltesnių spalvų tapetais (geltonos, oranžinės ar rausvos spalvos). Pastarosios spalvos tarsi generuoja šilumą.
Patalpų paskirtis:
- Miegamuosiuose ir vaikų kambariuose geriau tinka šiltų, nesodrių tonų tapetai.
- Virtuvėse – išraiškingesnių tonų tapetai, jei, žinoma, virtuvė nėra sujungta su svetaine. Jei sujungta, tai kuriamas vientisas ir harmoningas virtuvės bei svetainės dizainas.
Harmonija su kitomis interjero detalėmis:
- Reikia vengti šviesių baldų ir tamsių tapetų arba tamsių baldų ir šviesių tapetų kontrasto.

Prie įvairių rudos spalvos atspalvių baldų gerai dera šaltų spalvų (įvairių mėlynos spalvos atspalvių, pilkos ar žalsvos spalvos) tapetai arba šiltų spalvų sienų apdailos medžiagos. Jeigu patalpoje dominuoja vienspalvė tekstilė (kilimai, baldų apmušalai, servetėlės, staltiesės, užuolaidos, portjeros ir t. t.), tuomet tapetai galėtų būti šiek tiek išraiškingesni ir ryškesni.

Valymas ir priežiūra

Stiklo pluošto tekstilinių tapetų priežiūra yra nesudėtinga, jei sienos jais buvo dekoruotos, vadovaujantis gamintojo nurodytomis instrukcijomis. Ją lemia dažų, naudotų baigiamajai sienų apdailai, savybės. Dažnai valomoms sienoms reikėtų taikyti mažiau blizgią apdailą (geriausia imituojančią kiaušinio lukšto blizgesį, satiną ir pan.). Paviršiai, padengti stiklo pluošto tapetais ir nudažyti latekso emale ar epoksidiniais dažais, gali būti dezinfekuojami ir dažnai valomi netgi šepečiais, jei paviršiai labai sutepti. Epoksidinių dažų patvarumas kartais yra net didesnis už specialiai sukurtų plaunamų dažų patvarumą. Visiškai plokšti nudažyti paviršiai taip dažnai negali būti valomi.

Ryškios tekstūros bei reljefo stiklo pluošto tapetus netgi perdažius 15–20 kartų plonu dažų sluoksniu tekstūra išlieka. Todėl norint atnaujinti sienas, tereikia jas perdažyti vis kita spalva, nes patys stiklo pluošto tekstiliniai tapetai yra ilgaamžiai.

Labai drėgnose patalpose, kur nuolat atsiranda pelėsių, nerekomenduojama naudoti oro gaiviklių, kuriuos suskaido mikroorganizmai, kadangi jie gali tapti maistu puvenų ir pelėsių sporoms, sudaryti sąlygas jiems plisti.

Sienų galutinės apdailos būdų palyginimas

Naujos kartos tapetai tampa pranašesni už kitus senesnės kartos tapetus arba netgi patrauklesni už labai dažnai pasirenkamą sienų galutinės apdailos būdą – dažymą.

Kad ir kokios būtų pigios, estetiškos, higieniškos ar kitomis savybėmis patrauklios sienų galutinės apdailos medžiagos, tačiau pirmiausia jos turėtų būti tokios, kurios padėtų sukurti šiltą ir jaukią namų, į kuriuos visuomet norėtųsi sugrįžti, atmosferą... Jau vien tik sienų spalva gali skirtingai veikti mūsų nuotaikas. Pavyzdžiui, geltona spalva sukuria gerą nuotaiką, ramina nervų sistemą, mėlyna ir žalia taip pat teigiamai veikia žmogaus psichologinę būseną, nevargina akių, raudona, oranžinė ar violetinė didina žmogaus darbingumą. Tad į parduotuvę verta išsiruošti tik gerai pažinus save ir savo norus bei nuodugniai išanalizavus visą reikalingą informaciją ir išklausius specialisto konsultacijas.

AUTORIUS: Virginija RASMANTIENĖBLACK IS THE NEW BLACK. Arba ką skandinavai jau seniai žino…

BLACK IS THE NEW BLACK. Arba ką skandinavai jau seniai žino…

Kaip nėra blogo oro, tik bloga apranga – taip nėra ir gerų ar blogų spalvų interjere. Bet jei tektų rinktis, greičiausiai dauguma žmonių tartų griežtą „ne“ baltai ir juodai. Kodėl? Lietuviai dažnai baltos bijo, nes „bus...


Dekoratyvinės plokštės 3D

Dekoratyvinės plokštės 3D

Plokštės pagamintos iš natūralių sudėtinių dalių, kurių pagrindinė - gipsas, tad jos visiškai nekenkia aplinkai ir žmonėms. Jų sudėtyje nėra jokių toksinių ir lakiųjų medžiagų, todėl tai yra ekologiškas produktas.


Rėmai nebūtinai varžo...

Rėmai nebūtinai varžo... (1)

Greičiausiai ne viena mama ar mergina iš savo vaiko ar būsimo vyro yra sulaukusi frazės: "Tu nori mane įkišti į rėmus!" Pastebėjote? Tuo metu žmogaus lūpos paprastai būna perkreiptos pykčio. Tačiau nereikėtų pamiršti, kaip paslaptingai...


Darbo kampeliui erdvės trūkumas – ne kliūtis

Darbo kampeliui erdvės trūkumas – ne kliūtis

Ne visada darbo rūpesčiai išnyksta vos užvėrus įstaigos duris – kartais tenka paplušėti ir namuose. Žinoma, sunku prisiversti vakare atsisėsti prie darbo stalo. Juolab kai tenka ieškotis vietos, kad niekas netrukdytų ar popierių krūva...


Keramag Design nuo šiol ir mūsų salonuose

Keramag Design nuo šiol ir mūsų salonuose

„Muresta įmonių grupė“ salonuose nuo šiol galite įsigyti Keramag Design gaminius. Tai garsus Vokietijos prekės ženklas, siūlantis vonios kambario baldus, santechniką ir aksesuarus. Produktai pasižymi estetika, kokybe ir nesenstančiu...


Šiaurės šviesos miegamajame

Šiaurės šviesos miegamajame

Bet kurį kambarį namuose užbaigia, viską į vientisą erdvę „suklijuoja“ detalės. Jos ne mažiau svarbios nei didieji sprendimai – kokius baldus ir kur statyti, kokiomis spalvomis dažyti sienas, kokias grindis kloti ir pan. Šiame...


Užuolaidos - interjero harmonijai

Užuolaidos - interjero harmonijai

Pavasaris - pats metas atnaujinti būstą. Naujomis užuolaidomis tai padaryti nesudėtinga ir efektyvu, be to, Namo inžinerijos ir interjero centro NIC specialistų teigimu, tinkamai jas išrinkus galima pataisyti ir interjero trūkumus. Pasąmonėje...


Namų dekoras 2020-aisiais: ryškiausios tendencijos

Namų dekoras 2020-aisiais: ryškiausios tendencijos

Kasmet namų dekoro tendencijos keičiasi dėl įvairių išorinių veiksnių – tai kitų nuomonės, besikeičiantis gyvenimo būdas, naujosios technologijos, išmanūs interjero sprendimai ir baldų (prieškambario spintos, stalo, kėdžių) gamybos...


plyteles247.lt
plyteles247.lt

Akmens masės plytelės, keraminės plytelės laukui ir vidui

Paltaja, UAB
Paltaja, UAB

Granuliniai šildymo katilai, kieto kuro katilai, saulės kolektorių sistemos, krosnelės, židinių kapsulės. Prekyba, įrengimas, priežiūra.

Baldžiai, UAB
Baldžiai, UAB

baldai, gamyba

Rimar Statyba, UAB
Rimar Statyba, UAB

Rimar Statyba, UAB

Harvuda, UAB
Harvuda, UAB

Vienetinių baldų gamyba. Baldai verslui ir namams...

AKMETA, VĮ Prekybos ir amatų gildija
AKMETA, VĮ Prekybos ir amatų gildija

Visų rūšių palangių gamyba, pardavimas, montavimas.

Terasus, UAB
Terasus, UAB

Didelis lauko baldų pasirinkimas. Valgomojo komplektai, minkšti komplektai, krėslai ir gultai.

Miško šviesos, MB
Miško šviesos, MB

Lauko apšvietimas, vidaus apšvietimas, šventinis apšvietimas, konsultacijos, įrengimas

Patikimas turtas, UAB
Patikimas turtas, UAB

"Classic Line Decor" tai populiariausia interjero dekoro elementų iš poliuretano kolekcija Lietuvoje!

Soliteka, UAB
Soliteka, UAB

Soliteka, UAB - roletų, žaliuzių, romanečių gamyba Kaune.

Kandelas, UAB
Kandelas, UAB

Mes padedame sukurti šviesius ir jaukius namus

Plyteles1.lt
Plyteles1.lt

Esame keraminių ir akmens masės plytelių gamintojų atstovai Lietuvoje, todėl Jums galime pasiūlyti geriausias kainas mūsų rinkoje.

www.vegas.lt

www.vegas.lt

Aukščiausios kokybės čiužiniai Jūsų ramiam miegui.
www.ruukkistogas.lt

www.ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai. Dizaino parinkimo programėlė...
MDS terasos

MDS terasos

Terasų įrengimas, produktai terasai.
Mes jau čia Mes jau čia