Tikkurila

Laiptai. Patikimi ir patogūs

Laiptai. Patikimi ir patogūs

Tinkamai pasirinktas laiptai gali ne tiktai sutaupyti plotą, bet būti gražūs ir patikimi. Latvijos turguje yra gana didelė laiptų medžiagų ir formų įvairovė, kas leidžia pasirinkti įvairius spendimus ir juos realizuoti. Geri laiptai tarsi nepastebimi, jais lengva laipioti, jie negirgžda, jais laipiojant neklumpama.

Pasirinkimo kriterijai

Yra kelios būtinos sąlygos, į kurias, projektuojant laiptus, reikia atkreipti dėmesį: kiek žmonių jais laipios, į kokias patalpas ves šie laiptai, koks numatomas laiptų krūvis – visą dieną jais laipios žmonės ar tiktai iš ryto ir vakare. Keturių žmonių šeimos namuose laiptai turėtų būti ne siauresni kaip 1100 milimetrų pločio.
Laiptų patogumas priklauso nuo pakopos platumo (gylio) ir jos aukščio, todėl gaminant laiptus šis santykis yra bene svarbiausias. Jis apskaičiuojamas pagal tam tikras formules.
Yra apskaičiuoti optimalūs standartiniai sprendimai – pavyzdžiui, jeigu pakopos aukštis 200 milimetrų, tada jos gylis turi būti 300 milimetrų. Labai atsargiems reikia būti įrengiant sraigtinius laiptus. Šiuo atveju laiptelių aukštis pasirenkamas labai individualiai. Reikia atkreipti dėmesį į tai, kuo skiriasi lipimas sraigtinių laiptų vidine ir išorine dalimi.

Kad lipant laiptais galėtume jaustis saugiai, reikalingi tvirti ir patogūs turėklai. Vaikantis mados tendencijų ne visada dizainas ir saugumas eina koja kojon. Labai svarbu įvertinti, kas laiptuose svarbiau – praktinis laiptų naudojimo elementas ar stiliaus dizaino elementas, dėl kurio kartais „aukojamas“ saugumas. Gana dažnai matomas sprendimas, kai laipteliai įtvirtinti sienoje, bet nesujungti tarpusavyje. Tokių laiptų modelis netgi neturi turėklų. Kad ir koks patrauklus atrodo tokių laiptų dizainas, tačiau jokiu būdu tokios konstrukcijos negalima pavadinti saugia.

Prieš priimant konkretų spendimą, kokius laiptus pasirinkti, visų pirma reikia atkreipti dėmesį į tai, kaip šiais laiptais bus galima užnešti ir nunešti, pavyzdžiui, sofą, lovą, spintą, bufetą ir t.t. Aišku, įmanomas ir kitas sprendimas – antrą aukštą iš pradžių apstatyti baldais ir tik po to įrengti siaurus ir lengvus laiptus.
Svarbu! Maži vaikai namuose! Horizontalios dekoratyvinės turėklų tvorelės atrodo labai gražiai, bet tai gali būti vilionė vaikams kaišioti kojas ar galvą pro tarpus. Jeigu namuose yra mažų vaikų, šie tarpai neturėtų būti didesni kaip 120 milimetrų.

Laiptų konstrukcija
* Laiptų karkasas susideda iš pakopų, kurias laiptų konstrukcija sujungia į vienalytę sistemą. Optimalus pakopos plotis visuomeninės paskirties pastatuose yra 300 centimetrų, daugiabučių namų laiptinėse -120–150 centimetrų, pastogės patalpų ir rūsių laiptų pakopos gali būti tiktai 80–100 centimetrų pločio. Juo pakopos platesnės, tuo patogiau lipti laiptais, bet tokie laiptai užima daugiau vietos ir yra brangesni.
* Lubų aukštis virš pakopos turi būti bent jau 200 centimetrų, kad žmonės nedaužytų galvų. Tačiau turint omenyje, kad jauni žmonės auga vis aukštesni, patariama šį aukštį padidinti.
* Laiptai neturi būti statesti kaip 45 laipsniai.
* Laiptų posūkiuose įrengiamos laiptų aikštutes. Aikštutės plotis ne turi būti mažesnis už pakopos plotį.
* Laiptelių aukštis ir plotis apskaičiuojamas pagal specialią formulę, turint omenyje, kad žmogaus vidutinis žingsnis lipant yra 63–65 centimetrai. Visuomeninės paskirties pastatuose, kur pakopos plotis 300 centimetrų, laiptelio aukštis yra 15 centimetrų, o plotis – 32 centimetrai. Gyvenamuose namuose laiptelio aukštis yra 17–19 centimetrų, pastogės patalpose 19–20 centimetrų. Vienoje pakopoje patariama įrengti iki 15 laiptelių. Kuo aukšteni laipteliai, tuo sunkiau laipioti laiptais.
* Laiptelių skaičius skaičiuojamas padalinus aukšto aukštį iš pakopos aukščio. Jeigu namo aukštas yra 306 centimetrų, laiptelio aukštis yra 17 centimetrų, laiptai turi turėti 18 laiptelių, kurie bus sutvirtinti į dvi pakopas po 9 laiptelius kiekvienoje.
* Nekokybiški laiptai gali būti ne tiktai estetiškai ar funkcionaliai nepatrauklūs (girgžda, nepatogūs, per daug aukšti ar žemi laipteliai), bet ir nesaugūs, nes siauri laipteliai, nekokybiški turėklai ir t.t. gali būti traumų priežastis.
* Labai grubi klaida, kai vienuose laiptuose dedami skirtingo aukščio laipteliai. Žmonėms, kurie dažnai laipioja laiptais, atsiranda tam tikras refleksas atitinkamam laiptelio aukščiui. Jeigu laiptelio aukštis yra skirtingas, sumažėjus apšvietimui ar nesusikoncentruojant lipant, žmogus gali suklupti ir patirti įvairias traumas. Todėl laipteliai, kurie įrengti nesilaikant bendros laiptų sistemos, vadinami „ mirties laipteliais”, nes dažnai jie yra traumų priežastis.
* Gyvenamuose namuose laiptai paprastai įrengiami atskirose patalpose- laiptinėse. Šios patalpos turi būti patvarios, gerai apšviestos ir būtinai turi atitikti priešgaisrinius reikalavimus. Todėl medinius laiptus galima įrengti tiktai vieno ar dviejų aukštų gyvenamuose namuose.
* Paprasčiausi yra tiesūs laiptai, bet jie patalpoje užima labai daug vietos, kurią galima būtų panaudoti kitiems tikslams. Laiptai su 2 pakopom, staigiu 90 arba 180 laipsniu posūkiu ir laiptų aikštele yra sudėtingesni, bet patogesni ir užima mažiau vietos.
* Ypatinga laiptų rūšis- sraigtiniai laiptai, įrengti sukant laiptelius apie vieną ašį tarp dviejų namo aukštų. Tokie laiptai pasižymi kompaktiškumu bei grakščiai atrodo interjere. Nors sraigtiniai laiptai ir neužima daug vietos, jais lipti nėra patogu. Laiptų forma suteikia patalpai erdvumo ir lengvumo.
Tokių laiptų nepatariama įrengti namuose, kuriuose gyvena pagyvenę žmonės. Vienam sraigtinių laiptų apsisukimui reikalingi ne mažiau kaip dvylika laiptelių, kurių aukštis 18 centimetrų. Laiptelių skaičius apskaičiuojamas dalinant aukšto aukštį iš laiptelio aukščio . Lenktuose laiptuose laiptelio plotis matuojamas pakopos viduryje, jisai turi atitikti apskaičiavimus. Todėl žinant laiptelio plotį viduryje, galima apskaičiuoti, kur laiptai turi prasidėti, kad patogiai pasibaigtų antrame aukšte.
* Laiptai – tarsi prašmatnus baldas, atliekantis tam tikras komunikacijos funkcijas, todėl svarbu savo būste teisingai pasirinkti laiptų modifikaciją. Todėl laiptus reikia įrengti labai atsakingai, nes pakeisti juos ar perstatyti yra labai sudėtinga. Taigi – laiptų formą ir medžiagas reikia suplanuoti laiku, geriausiai projektuojant patį pastatą. Dažniausiai pasitaikanti klaida- mėginimas įrengti laiptus pastate, kuris jau beveik pabaigtas statyti arba, pasirodo, kad laiptų konstrukcijai palikta per mažai vietos. Norint sujungti 3 m aukščio patalpą, laiptams reikia numatyti ne mažiau kaip 2 x 3 m dydžio plotą.
* Atskira laiptų sudėtinė dalis yra turėklai. Turėklai susideda iš rankenos ir šoninių stulpelių. Turėklai paprastai pagaminami iš 7–10 centimetrų storio kietos medienos ir pritvirtinami prie stulpelių, kurie stipriai įtvirtinti laiptasijose. Labai svarbu, kad turėklų forma būtų patogi, o paviršius labai rūpestingai nušlifuotas. Medinių laiptų turėklų stulpeliai dažniausiai ištekinami medžio tekinimo staklėmis arba išpjaunami iš medinių lentų. Modernių laiptų turėklai dažniausiai gaminami iš įvairių medžiagų – nerūdijančio plieno, akmens, stiklo ir kitų. Todėl įrengiant turėklus privaloma laikytis dviejų reikalavimų: jie turi būti saugūs ir patvarūs, nes reikia išlaikyti žmogų, ir gludūs, nes turi apsaugoti rankas nuo traumų.

Kiti temos straipsniai

Ruukki
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu