Rugpjūčio 19d. Pirmadienis

Gamyklos cechai virto jaukiais namais

Peržiūrų skaičius: 61476
Gamyklos cechai virto jaukiais namais

Žmonės, sovietmečiu Lietuvos didmiesčiuose matę industrinių gamyklų statybas, anuomet, matyt, būtų sunkiai patikėję, kad vėliau čia bus įrengti modernūs ir šiuolaikiški būstai, primenantys turtingųjų apartamentus. Dabar neveikiančių gamyklų pastatai pritaikomi neįprastai gyvenamajai erdvei. Tuo drąsiai pasinaudojo jauni menininkai – jie pirmieji čia susisuko jaukius namų lizdelius.

Loftai visame pasaulyje tapo madinga ir populiaria preke. Žmonės ieško netradicinių patalpų, kurios nuo standartinių butų išsiskirtų matmenimis ir vaizdu. Todėl tokio tipo būstą pirmiausia renkasi tie, kurie vertina estetiką ir originalumą.

Loftas yra atvira šviesos kupina erdvė, todėl joje atsiskleidžia kiekvienos interjero detalės žavesys. Toks būstas yra visiška priešingybė baldais užgriozdintiems ir ankštiems butams.

Didelė erdvė suskirstoma į gyvenimui bei darbui reikalingas zonas: virtuvę, miegamąjį ar dirbtuves. „Suvaldyti aukštą ilgą erdvę ir paversti ją gyvenamąja bei darbo zona – nemenkas iššūkis, todėl daugeliui sunku suprasti, kaip galima įsikurti tokiose vietose“, – apie būsto specifiką pasakojo architektas Adomas Kondratas. Anot jo, projektuojant loftą ypač svarbu žinoti, ko nori, nes didelė tuščia erdvė suteikia neribotas galimybes įgyvendinti netradiciškus sprendimus.

Lofto išskirtinumas – kad gali kurti interjerą kaip panorėjęs. Todėl toks būstas yra puiki niša įvairiems menininkams atskleisti savo individualumą.

„Didelę erdvę sunku planuoti, todėl reikia laisvesnio požiūrio. Pradedi eksperimentuoti, žaisti su aukščiu“, – kalbėjo architektas. Anot A. Kondrato, loftuose gyvenantys žmonės yra jauni, kūrybingi, turi daugiau fantazijos, todėl kiekvienas, planuodamas būsto aplinką, pasikliauna savo jėgomis.

Gigantiškas patalpų aukštis, didžiuliai langai, aukštos lubos ir neįprastos konstrukcinės detalės, gamyklinio stiliaus atributai – taip atrodančią erdvą įsigyja menininkai, ir jų mintyse gimsta įspūdingos būsimų namų vizijos. Svarbu ir tai, kad kiekvienas gamybinis pastatas turi savo istoriją – į ją irgi gali būti atsižvelgiama kuriant aplinkos interjerą.

Atkeliavo iš laisvės šalies

Gyvenamų patalpų kūrimas apleistose pramoniniuose pastatuose pasaulyje nėra naujovė – pirmieji loftai atsirado šeštojo dešimtmečio pabaigoje Niujorke. Jaunieji bohemos atstovai nerasdavo įperkamų plotų studijoms, kurios buvo ne tik vieta dirbti, kurti, bet ir gyventi. Jie pirmieji atkreipė dėmesį į apleistus nenaudojamus pastatus ir juos okupavo. Ilgainiui šioms patalpoms prigijo pavadinimas „loft“ (angl. pastogė, palėpė).

Iš pradžių loftai buvo tik JAV rytų pakrantės menininkų valdos, tačiau netrukus pradėjo sparčiai plisti po visą Ameriką. Tik gerokai vėliau loftų banga plūstelėjo į Europos didmiesčius. Tačiau JAV iki šiol išlieka šio architektūrinio kūrinio lydere – čia galima pamatyti įdomiausių loftų pavyzdžių. Yra tokių, kur interjerui originaliai panaudojami buvusių sandėlių atributai: pramoninių vagonėlių bėgių liekanos grindyse ar masyvios metalinės sandėlio durys, vedančios į miegamąjį.

Lietuvoje istorija kartojasi

Loftas yra didmiesčio reiškinys, todėl iš užsienio jis pirmiausia atkeliavo į Lietuvos sostinę. Jauni menininkai suskubo pasinaudoti prieš trejus metus prasidėjusiu bankrutavusių gamyklų patalpų išpardavimu – įsigijo būsto, sumokėję pusę tūkstančio litų už kvadratą.

Pasak gyventojų, svarstyti, ar pirkti tokias patalpas, nebuvo kada – loftai buvo išpirkti spontaniškai ir greitai. Dabar viename Vilniaus buvusio fabriko korpuse T. Ševčenkos gatvėje jau įrengti dideli modernūs butai.

26 metų architektas A. Kondratas loftą įsigijo prieš dvejus metus. „Loftas pats mane pasirinko“, – draugo siūlymą įsigyti nekilnojamojo turto prisiminė vaikinas. Tačiau spaudoje pasirodžius publikacijoms apie ypač pigiai parduodamas patalpas, galimybė jas įsigyti stipriai sumažėjo.  Apie 4000 kvadratinių metrų korpusą įsigijo per 40 žmonių.

„Visi pirkėjai buvo panašaus plauko –  meno žmonės. Nebuvo tokių, kurie norėtų iš to pasipelnyti“, – apie kaimynus kalbėjo architektas.

„Loftas – naujas terminas. Kaip yra biurų ar butų, taip yra ir loftų. Tai kūrybinė vieta“, – tvirtino A. Kondratas. Loftų savininkai sugalvojo pavadinimą ir kiekvienai gyvenamajai patalpai – „ląstelė“. „Dabar kiekvienas šios gamyklos organizme turi savo ląstelę“, – gyvybės gamyklai įpūtė pašnekovas.

Neįprasti rūpesčiai

Įsirengiant loftą papildomos išlaidos neišvengiamos. Palyginti su butu, jų susidaro daugiau – dukart didesniam kiekiui vidaus apdailos medžiagoms, dideliems langams ar papildomiems radiatoriams.

Taip pat iškyla nemažai su rekonstrukcija susijusių bėdų. Naujiems savininkams ypač aktualu komunikacijos – vandens, elektros, dujų tiekimas, kanalizacija. „Kadaise komunikacijos buvo, tačiau vėliau atjungtos. Kai kurios perpirktos, todėl tektų mokėti gerokai didesnius tarifus. Rasti, kur yra koks vamzdis, kam jis priklauso ir kur jo galas – labai sudėtinga. O visi viską nori turėti savo, todėl vamzdžius reikia tiesti iš naujo“, – planus dėstė pašnekovas.

Palyginti su kelių kambarių butais miegamajame Vilniaus rajone, bene dukart didesnius tokių patalpų įrengimo kaštus atperka nedidelė ploto kaina. „Už plotą, palyginti su standartiniu butu, sumokėjau penkis kartus mažiau, o įsikūrimas atsieis dukart daugiau“, – išlaidas vertino architektas. Jis priėjo išvadą, kad buto ir lofto įrengimas yra nesugretinami dalykai. „Lofte svarbūs kiti kriterijai. Viena vertus, dirbi su aukščiu, kita vertus, ši patalpa nėra dviejų aukštų butas“, – kalbėjo specialistas.

Loftus įsirengusiems gyventojams iškyla problema pakeisti būsto paskirtį iš gamybinių patalpų į gyvenamąsias. Tai nėra paprasta, tačiau tada už komunalines paslaugas reikėtų mokėti mažiau.

Tuščią erdvę dalija garsą ir kvapus izoliuojančios sienos, atvestos komunalinės paslaugos, pakeisti langai, pastatytos antresolės, o stilinga vidaus apdaila leidžia jaustis lyg prabangiuose apartamentuose. „Ateityje bus restauruojamas ir fasadas. Dabar jis atrodo liūdnai“, – planus atskleidė A. Kondratas.

Sprendimai pagal mastelį

Tradicinis lofto išplanavimo scenarijus: pastatyti sienas ir antresoles. Šios suteikia papildomo ploto, ir lubos tampa žemesnės. Po antresole įrengiamas vonios kambarys ir virtuvė, o viršus paliekamas miegamajam. Taigi gyvenama ir miegama vienoje patalpoje, be to, išsaugoma erdvė ir laimima papildomo ploto.

Loftas yra industrinis elementas, todėl, anot architekto A. Kondrato, atitinkamai gali būti kuriamas ir interjeras. Pašnekovas savo lofte žada išlaikyti industrinį stilių.

„Turiu idėją įrengti į antresolę vedančius grubius metalinius laiptus. Kai įsigijau patalpas, čia buvo daug įvairių statybinių šiukšlių, tarp jų – ir įdomių interjerui tinkamų daiktų: šviestuvų, kopėčių. Gaila, kad šiukšles greitai išvežė“, – galimybę įsigyti gamyklos relikvijų praleido vyras. A. Kondratas industriniu elementu, pritaikomu praktiškai, pavadino ir koridoriuje esantį pramoninį liftą. Esą jį už nedideles investicijas galima atgaivinti naujam gyvenimui.

Centimetrus skaičiavo pats

29 metų tapytojas Simonas Skrabulis loftą įsigijo prieš trejus metus, kaip ir visi kaimynai – spontaniškai. Bankrutuojanti bendrovė „Rimeda“ likvidacinėmis kainomis išpardavinėjo savo turtą – 500 litų už kvadratinį metrą. Iš pradžių vyras čia ketino įsirengti tik dirbtuves, tačiau vėliau su žmona nutarė įsikurti namus. „Dariau dirbtuvę, o išėjo butas“, – trumpai prasitarė S. Skrabulis. Gamykla, kurioje jis gyvena, pastatyta 1954 metais, tačiau dėl savo paskirties ir konstrukcijų yra labai tvirta.

Po vestuvinės kelionės tapytojas energingai ėmėsi įrengimo darbų: pats suprojektavo būstą, net padarė jo maketą. „Darbas buvo malonus, nes jį dariau sau“, – centimetrų skaičiavimą prisiminė vyras. Jis taip pat džiaugėsi, kad pačiam projektuojant pavyko išsaugoti sieną, ant kurios turėjo būti dujinis šildymo katilas. „Viskas susideda iš smulkmenų“, – įrengimo darbus prisiminė S. Skrabulis. Įrengti 58 kvadratinių metrų ploto būstą užtruko tris mėnesius ir atsiėjo apie 50 tūkst. litų.

Pagaliau šeima atsikraustė į naujus namus. „Atsirakinome visiškai įrengto būsto duris, įsinešėme daiktus, pasiklojome lovą ir nuėjome miegoti“, – pasakojo šeimininkas. Tačiau iki šiol yra likę nebaigtų kosmetinių darbų: vyras kalbėjo apie būsimus balkono turėklus, garų surinktuvą, drabužinę koridoriuje ir net nepradėtą tvarkyti palėpę.

Ne loftas – namai

Erdvę šeimininkai padalijo pastatę antresolę, viršuje įsirengė erdvų vonios kambarį ir miegamąjį. „Norėjome, kad naktį į vonią nereikėtų lipti laiptais žemyn. Be to, šis sprendimas techniškai tinkamesnis, nes jei vonios kambarys būtų buvęs apačioje, jo plotas būtų gerokai mažesnis“, – kalbėjo S. Skrabulis.

Apačioje Skrabuliai įsirengė virtuvę, vietą poilsiui. Kai gimė kūdikis, kuriam lovelė buvo pastatyta apačioje, tėvai nusileido miegoti greta jo. Tada viršuje dailininkas įsirengė darbo kampą.

Skrabulių šeima tikino specialaus interjero nekūrusi, paprasčiausiai derinusi spalvas ir baldus. Sienas nudažė dramblio kaulo spalva, beveik trijų metrų langus uždengė oranžinėmis užuolaidomis, jas derino prie virtuvės baldų ir sofos. „Kai kurie deriniai gimė savaime“, – įvertino vyras. Namuose nemažai šviestuvų – anot šeimininko, kad būtų romantiškiau.

Stovint apačioje akį traukia viršuje pastatytas molbertas ir dailininko darbo įrankiai: krūvos dažų, indelių, teptukų ir skudurėlių. „Norėjau, kad būstas būtų patogus ir gražus. Esu estetas“, – kalbėjo dailininkas. Jis atsisakė industrinių elementų ir susikūrė šiuolaikišką jaukią aplinką. Savo būsto S. Skrabulis loftu nevadina, jam tai – tiesiog namai.

„Loftas – nelietuviškas žodis ir mūsų kultūrai netinka“, – sakė vyras.

AUTORIUS: Eglė Merkytė


Šventinis interjeras - greita, paprasta ir gražu

Šventinis interjeras - greita, paprasta ir gražu

Labai dažnai galvojama, kad būsto puošimas Kalėdoms ir Naujiesiems metams užima labai daug laiko, ir dėl to paprastai apsiribojama eglute ir šventinėmis salotomis. Tačiau greitai ir lengvai papuošti namus ar biurą įmanoma. Kadangi 2008-ieji -...


Proginis židinio dekoravimas

Proginis židinio dekoravimas

Apie tai, kaip galėtume skoningai papuošti namus, o tiksliau – židinį esame šiek tiek kalbėję analizuodami, kaip ir kokius kabinti paveikslus virš židinio. Šį kartą norime atkreipti Jūsų dėmesį į tai, kad židinys yra puiki vieta dekoruoti...


Sienų dekoravimas

Sienų dekoravimas

Klaipėdos NIC centre jau galima pamatyti interjero meninio dekoravimo pavyzdžius. SIUZANO STUDIJA vienija dailininkus, dekoratorius ir dizainerius, kurie kuria interjerus bei atlieka meninį sienų dekoravimą.


Ugnies interpretacija tapyboje

Ugnies interpretacija tapyboje

Užsikūrus židinį ir stebint ugnį ne kartą kilo mintis pasidomėti, kaip ugnis vaizduojama tapyboje. Peržiūrėjome daugybę įvairiausių menininkų, žymesnių ir dar tik pradedančių, darbų ir galime pasidalinti pirmaisiais įspūdžiais. Pirmiausia...


Interjeras ir eksterjeras dekoratyvinio akmens apsupty

Interjeras ir eksterjeras dekoratyvinio akmens apsupty

Rinkdamiesi akmens elementus, dekoruodami jau pabodusias namų sienas, tikrai nesuklysite. Į Jūsų interjerą šis įneš ne tik kerinčio paslaptingumo, bet ir ryškių prabangos bei išskirtinumo akcentų. Tai išties ypatingas vidaus ir išorės apdailos...


Židinio ir krosnelės šiluma rudenį

Židinio ir krosnelės šiluma rudenį

Rudenį, kai vėsta orai, žmoguje atsiranda natūralus šilumos ir šviesos poreikis. Tuomet supamės į šiltus rūbus, pledus, degamės žvakes, o tie kurie turi – kuria krosneles arba židinius (jei už lango ne „minusas“, pakanka ir...


Hi- tek, arba paprastumo ir minimalizmo stilius

Hi- tek, arba paprastumo ir minimalizmo stilius (1)

Minimalizmo stilius atsirado Europoje 60- ų metų antroje pusėje kaip priešingybė prabangos ir rafinuotumo stiliui, kuris buvo paplitęs vidutinio sluoksnio ir turtingų žmonių namuose. Kurdami ištaigingus interjerus, kurie jau nieko nebestebino,...


Virtuvės baldai  jaukiems namams

Virtuvės baldai jaukiems namams

Kurdami namų interjerą turimę dėmesį suteklti ir į virtuvę - juk joje praleidžiame nemažai laiko. Virtuvės interjeras – turbūt maloniausias, bet tuo pačiu ir sudėtingas dizainerio ar paprastos virtuvės šeimininkės uždavinys. Virtuvė –...


Destinus, UAB
Destinus, UAB

Žaliuzių gamyba, didmeninė ir mažmeninė prekyba. Užuolaidos.

Paltaja, UAB
Paltaja, UAB

Granuliniai šildymo katilai, kieto kuro katilai, saulės kolektorių sistemos, krosnelės, židinių kapsulės. Prekyba, įrengimas, priežiūra.

Apertura, UAB
Apertura, UAB

LLumar gali patobulinti bet kurios stiklo konstrukcijos savybes, leidžia sutaupyti energijos, padidina naudotojų komfortą ir saugumą, suteikia pastatui naujus dizaino akcentus

Šviestuvų pasaulis LT, UAB
Šviestuvų pasaulis LT, UAB

Vidaus šviestuvai, lauko šviestuvai, LED produkcija

plyteles247.lt
plyteles247.lt

Akmens masės plytelės, keraminės plytelės laukui ir vidui

Akmens šalis, UAB "Rudmarma"
Akmens šalis, UAB "Rudmarma"

Akmens apdirbimas. Akmens gaminiai, marmuro ir granito plokštės, židiniai, židinių apdaila, laiptai, palangės - gamyba, prekyba.

Soliteka, UAB
Soliteka, UAB

Soliteka: Roletai Kaune, Žaliuzės Kaune, Roletai diena naktis Kaune.

AKMETA, VĮ Prekybos ir amatų gildija
AKMETA, VĮ Prekybos ir amatų gildija

Visų rūšių palangių gamyba, pardavimas, montavimas.

KROSNYS IR KROSNELĖS, UAB
KROSNYS IR KROSNELĖS, UAB

Krosnelės, židiniai ir krosnys aukšto energinio efektyvumo klasė A+ namams,
malkinės, židinių įrankiai ir aksesuarai...

Nevotex, UAB
Nevotex, UAB

UAB Nevotex yra Nevotex AB grupės įmonė. Pagrindinė veikla – didmeninė prekyba minkštų baldų gamybos medžiagomis, įrankiais ir įranga.

Plytelių meistrai
Plytelių meistrai

Plytelių meistrai - profesionalūs, turintys Ilgametę plytelių klijavimo patirtį, įgyvendinę daugelį projektų. Mes patariame, konsultuojame ir atliekame visus plytelių klijavimo darbus

www.vegas.lt

www.vegas.lt

Aukščiausios kokybės čiužiniai Jūsų ramiam miegui.
www.ruukkistogas.lt

www.ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai. Dizaino parinkimo programėlė...
MDS terasos

MDS terasos

Terasų įrengimas, produktai terasai.
www.agmeka.lt

www.agmeka.lt

Stogo danga, klinkeris, trinkelės, stogo priedai
Mes jau čia Mes jau čia