Sausio 20d. Ketvirtadienis

Aerografija - dailininkų atsakas tapetų ir dažų įvairovei

2014 Spalio 14d.
Peržiūrų skaičius: 78072
Aerografija - dailininkų atsakas tapetų ir dažų įvairovei

Skoniui ir piniginės storiui statybinių medžiagų įvairovės laikais tapus pagrindiniais veiksniais įrengiant būstą, ima populiarėti netradiciniai sprendimai. Vienas iš jų - aerografijos naudojimas sienų apdailoje - mūsų šalyje įgyja vis daugiau gerbėjų.

Anot kelerius metu aerografija užsiimančio klaipėdiečio dailininko Rodiono Petrovo, ši, laiko sąnaudų ir greito rezultato požiūriu mūsų dienomis itin praktiška technologija, tinkanti beveik bet kokiam daiktui papuošti, atveria didžiules perspektyvas.

Vilniaus dailės akademijos Klaipėdos vizualinio dizaino katedros trečiakursis, savarankiškai ir su bendradarbiais atlikęs ne vieną aerografijos darbą - nuo didžiulio ištapyto "Euroauto" parduotuvės fasado iki senosios Klaipėdos žemėlapio ant Tiltų ir Turgaus gatvių sankryžoje esančio pastato sienos, sako, kad pastaruoju metu technologija vis dažniau pritaikoma dailinant gyvenamųjų patalpų interjerą.

Pirmasis "oro teptukas" - burna

Aerografija, R. Petrovo pastebėjimu, žmonėms yra mažai girdėtas terminas. "Aero" graikų kalba - "oras", "grapho" - "rašyti". Aerografas - prietaisas, kuriuo purškiami dažai.

Pirmasis aerografas - žmogaus burna. "Purkšti" ja augalinį pigmentą ir šitaip dailinti gyvenamųjų olų sienas pirmykščiai žmonės sumanė dar akmens amžiuje. Nuo to laiko technologija gerokai patobulėjo. XIX a. amerikietis Abneras Peileris išrado prietaisą, primenantį šiuolaikinį aerografą ir pavadino jį "dažytojo dozatoriumi".

Amžiaus pabaigoje broliai Volkapai nupirko iš A. Peilerio patentą ir patobulino jo išradimą, sugalvoję pritaisyti gaiduką, kuris atskirai reguliuoja orą ir dažus. Šio modernizavimo dėka gimė šiuolaikinis aerografas, arba "air brush", angliškai - "oro teptukas".

Anot R. Petrovo, jo dėka dažai purškiami kaip smulkutė dulksna, padengianti paviršių apčiuopiamos tekstūros neturinčiu spalvos sluoksniu. Esama įvairaus skersmens purkštukų, mažiausieji - milimetro dešimtųjų dalių skersmens, atitinkančio adatos smaigalį.

Iki kompiuterių eros ši technologija buvo bene subtiliausias tapybos būdas. Amerikietiški XX a. pradžios plakatai buvo kuriami pasitelkus būtent ją. Aerografiją, liaudiškai tariant, galima pavadinti analoginiu "fotošopu": ji tarnavo ir retušuojant nuotraukas.

Nūdien nuotraukos dailinamos pažangesniais būdais, tačiau aerografija nenunyko. Solidžiai bendrovei užsisakyti fasado piešinį, kurio atlikimas šia technologija kainuoja didelius pinigus, tebėra prestižo reikalas. Automobilių "tiuningas" be išorinės apdailos aerografu taip pat sunkiai įsivaizduojamas, o efektas - nesulyginamas su lipduku.

"Švarus" efektas

Aerografas kainuoja 400-1000 Lt. Dažniausiai tapant šia technika naudojami nitrodažai. Iliustracijų dailininkai subtiliausiems spalvų perėjimams išgauti pasitelkia akvarelę bei guašą.

Purškiant dažus aerografu, itin "švarų" efektą dėl pačios technologijos ypatybių pavyks pasiekti net naujokui. O kuo daugiau meistriškumo - tuo daugiau subtilybių galima išgauti. Pasak R. Petrovo, nepatyrusį dailininką-aerografą pažinsi iš netobulų detalių, prastos koloristikos.

Anot pokalbininko, aerografija ypač tinka fotografinio tikslumo piešiniams atlikti. Vadinasi - ir optinėms apgaulėms ir nekaltiems meniškiems pokštams, kurie R. Petrovą itin žavi ir gali būti subtiliai pritaikyti interjere.

"Tokie akcentai - atkirtis perdėtam stiliaus rimtumui ir minimalizmui. Klasika, modernas - aerografu gali būti kuriamos bet kokios imitacijos. O svarbiausia - kiekvienas darbas unikalus ir reikalauja vis kitokio požiūrio", - sako R. Petrovas.

Pokalbininko teigimu, aerografijos žanre daugiausia laurų nuskynė amerikiečių bei rusų mokyklos. "Amerika - technologijos gimtinė, kurioje išsivystė hiperrealizmas. Rusijoje, Sankt Peterburge bei Maskvoje, ypač stipri piešimo mokykla. O gera piešimo ir tapybos technika šiame žanre lemia daug", - sakė vaikinas.

Dažų įvairovė

Aerografijos technika dailinant sienas, dažai gali būti purškiami keletu sluoksnių, mat kiekvienas jų - plonytis ir išdžiūva ilgiausiai per minutę. Todėl galima kaitalioti dažų rūšis. Chemijos pramonei nestovint vietoje, jų kuriama daugybė, tad aerografijos efektų arsenalas nuolat pildomas.

Dažai, kurių sudėtyje esama fosforo, prietemoje šviečia žalia, oranžine, rožine ar mėlyna spalva. Įrengus ultravioletinės šviesos lemputes, šių dažų akcentų turinti piešinį galėsite "įkrauti" bet kada vakare. Reaguojantys į šilumą dažai pradeda raibuliuoti plieskiant saulei.

Padengus piešinį ar jo dalį skysčiu, kuris džiūdamas virsta kristalais, ir uždėjus dar vieną dažų sluoksnį, galima išgauti šerkšno efektą. Jis tinka ir akcentams patalpose. Įvairūs perlamutrai, dažai "chameleonai" dažniau naudojami puošiant automobilius.

Tapant ant sienų aerografijos technika, be paties aerografo naudojami ir trafaretai, voleliai, teptukai. Didžiausias sudėtingumas, anot R. Petrovo, yra dažų keitimas balionėlyje. Baigtas paveikslas padengiamas laku. Tokią sieną galima plauti.

Optinės apgaulės

R. Petrovas, savo kelią dailėje pradėjęs nuo grafičių, pirmuosius sienų tapybos darbus prieš kelerius metus darė kompiuterinių žaidimų salonuose.

Vėliau perėjo prie fasado darbų, o dabar vis dažnesni tampa užsakymai paveikslais puošti sienas viduje. Užsakymo vertė priklauso nuo sudėtingumo ir darbo dydžio. Sienų puošybos vienas kvadratinis metras kainuoja apie 200-600 Lt.

Anot R. Petrovo, klientų poreikiai - skirtingi. Vieni tiksliai žino, ko nori, kiti suteikia dailininkui visišką saviraiškos laisvę. "Būsimo paveikslo vieta fotografuojama, kompiuteriu suprojektuojama jos vizualizacija su eskizu, - pasakojo vaikinas. - Darbo atlikimo laikas priklauso nuo dydžio ir sudėtingumo."

Pirmasis dailininko ir dizainerio darbas interjere - nutapytas langas virš židinio. Tiesa, paveikslas padarytas taip, kad iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad nutapytas ir pats židinys... "Tokios gudrybės suteikia gyvenamajai aplinkai netikėto žaismingumo", - mano R. Petrovas.

Akvariumą - savo pasiūlytą idėją, savotišką optinę apgaulę - pašnekovas kūrė pusantros savaitės. "Jį tapiau ant specialiai savo paties paruoštos sienos. Padengiau gruntu, nupoliravau. Piešinys - maksimaliai realistiškas. Kad būtų kuo tikroviškesnis, suteikia akvariumui tūrio.

Yra akcentų fosforiniais dažais. Vakarop spalvos ima atrodyti sodresnės. Visas darbas padengtas specialiu ypač blizgiu laku. Žodžiu, paveikslo paviršius - blizgus kaip veidrodis, tarsi tikras stiklinis akvariumas", - pasakojo dailininkas.

Dar vienas sprendimas - dviejų balkšvų vilkų paveikslas. "Jie nutapyti ant sienos, kuri kambaryje buvo ypač tamsi. Klientai svarstė, kad gal reikėtų saulėlydžio, tačiau jis, kaip gamtos reiškinys, savaime yra tamsokas. Todėl pasiūliau kitokį variantą. Vilkai išėjo šviesesni nei likęs fonas, todėl kambarys įgijo perspektyvą, kampinė siena nebėra tokia tamsi. Tamsoje jų siluetai šviečia - užtepiau akcentų fosforiniais dažais", - pasakojo R. Petrovas.


Stiklas biure: interjero sprendimai, pritaikymas, nauda ir išmanios idėjos

Stiklas biure: interjero sprendimai, pritaikymas, nauda ir išmanios idėjos

Kiek ankščiau kalbėjome apie įvairias stiklo pritaikymo galimybes. Šį kartą plačiau aptarsime stiklo pritaikymo galimybes biuro patalpose. Dažniausiai naudojamos berėmio stiklo konstrukcijos, turinčios plačias pritaikymo galimybes, praktiškumą,...


Kaip vaiko spintą paversti žaidimų vieta?

Kaip vaiko spintą paversti žaidimų vieta?

Spintos dažniausiai yra įsivaizduojamos kaip daiktų laikymui skirtas baldas, tačiau pasitelktus vaizduotę šias galima paversti kai kuo daugiau. Kaip jau galėjote suprastis iš pavadinimo šis straipsnis buvo apie spintos pavertimą žaidimų vieta jūsų...


Kaip pasirinkti ir klijuoti tapetus?

Kaip pasirinkti ir klijuoti tapetus?

Sienų apmušalai, ekologiškas tinkas, popieriniai dažai – taip apibūdinamas garsusis ir populiarusis patalpų dekoravimo būdas. Tapetais sienas klijuoja tiek ekonominės klasės butų, tiek prabangių apartamentų šeimininkai. Vienas pagrindinių...


Industrinis interjeras: lengvai kuriamas, bet efektingas

Industrinis interjeras: lengvai kuriamas, bet efektingas

Išaugęs industrinės paskirties pastatų populiarumas paskatino vėl iš naujo pamilti ir atitinkamą interjero stilių. Gausaus dėmesio sulaukia ne tik senoviniai šviestuvai, bet ir įvairaus tipo žaliuzės. Daiktų ir pastatų detalių prikėlimas naujam...


Augalų vieta šiuolaikiniame interjere

Augalų vieta šiuolaikiniame interjere

Galimybė namuose susikurti oazę, kuri spinduliuotų ramybę, mažintų stresą, švarintų orą bei reikalautų minimalios priežiūros, sužavi kiekvieną. Mes mylime augalus, kaip gamtos dalį, tačiau dažnai jų vengiame, nes nenorime prisiimti atsakomybės už...


2020 m. namų dekoro tendencijos

2020 m. namų dekoro tendencijos

Pakelkite ranką, jei jūsų namų dekoras – nuolat besikeičiančių mėgstamiausių dalykų derinys. Įsirengti patalpas taip, kad jose būtų malonu leisti laiką, svarbu daugeliui. Keičiantis interjero mados tendencijoms, neretai suvilioja proga bent...


Plisuotos žaliuzės

Plisuotos žaliuzės (1)

Plisuotos žaliuzės pritaikomos visų tipų langams, nes gali būti įvairių formų: kvadrato, trapecijos, rombo, sferos, įvairių formų trikampių, ir panašių geometrinių figūrų. Ypač gerai tinka arkos formos langams. Jos tvirtinamos horizontaliai ir...


Kodėl kloti plyteles?

Kodėl kloti plyteles?

Plytelės - aktuali ir universali medžiaga, kuri nuo seno labai plačiai naudojama. Atitinkamos medžiagos plytelėmis galima iškloti bet kurią konstrukciją ar patalpą: sienas ir grindis vonios kambaryje, svetainėje, halėje, terasoje, garaže ar rūsyje.


Lanvita, UAB
Lanvita, UAB

UAB „LANVITA“ siūlo įtempiamų lubų projektavimą, profesionalias montavimo paslaugas, kvalifikuotą konsultaciją.

Akmens šalis, UAB "Rudmarma"
Akmens šalis, UAB "Rudmarma"

Akmens apdirbimas. Akmens gaminiai, marmuro ir granito plokštės, židiniai, židinių apdaila, laiptai, palangės - gamyba, prekyba.

Patikimas turtas, UAB
Patikimas turtas, UAB

"Classic Line Decor" tai populiariausia interjero dekoro elementų iš poliuretano kolekcija Lietuvoje!

IKS forma, UAB
IKS forma, UAB

Interjero tekstilė - karnizų sistemos. Atvykstame į kliento namus. Atliekame matavimus. Konsultuojame. Montuojame karnizus. Pakabiname užuolaidas.
Siūlome itin platų audinių pasirinkimą.

Celestina, UAB "Renversa"
Celestina, UAB "Renversa"

Celestina, UAB - užuolaidų salonas!

Soliteka, UAB
Soliteka, UAB

Soliteka, UAB - roletų, žaliuzių, romanečių gamyba Kaune.

JUNG VILNIUS, UAB
JUNG VILNIUS, UAB

"Protingo namo" valdymo elementai, standartiniai ir prabangaus dizaino jungikliai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu
www.ruukkistogas.lt

www.ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai. Dizaino parinkimo programėlė...