Gruodžio 1d. Antradienis

Vartoti efektyviau – apsimoka

Peržiūrų skaičius: 43292
Vartoti efektyviau – apsimoka

Atėjus niūriajam metų laikui, tamsa už lango mus vilioja vis anksčiau savo būstuose įžiebti šviesas, įsijungti elektrinius šildytuvus, dažniau išsivirti arbatos. Kad nenustebintų išaugę mokesčiai, būtina mažinti energijos sąnaudas, tačiau komfortinės gyvenimo sąlygos dėl to neturėtų prastėti. Būtent toks, protingas energijos vartojimas yra vadinamas "efektyviu".

Tinkama lemputė – ne smulkmena

Elektros lemputės yra trijų rūšių – kaitrinės, halogeninės ir liuminescencinės. Visos jos turi savų privalumų ir trūkumų. Vis dėlto, pasirinkę tinkamą elektros lemputę savo namams, galite sutaupyti.
Elektros energijos efektyvumas mūsų namuose daugiausia priklauso nuo mūsų pačių – kuo daugiau dėmesio kreipiame į tai, kaip ir ką darome buityje, tuo mažiau iššvaistome energijos. Atminkite, kuo anksčiau pradėsite galvoti apie energijos taupymą ar efektyvų vartojimą, tuo daugiau sutaupysite.
Kaitrinės lemputės veikimo laikotarpis yra trumpiausias – iki 1 000 valandų, be to, jos sunaudoja nemažai elektros energijos. Lemputės skleidžiama šviesa nėra ryški ir stipri, be to, ji yra gelsvos spalvos, taigi, jei reikia intymesnio, "ramesnio" apšvietimo, čia ji gali labai tikti. Tačiau, jei reikalingas stipresnis apšvietimas, ši lemputė nėra geriausias variantas, nes jos reikės stiprios, o tokia "valgys" daugiau elektros energijos, todėl tokiu atveju kaitinamosios lemputės keičiamos halogeninėmis.
Halogeninės lemputės paklausios, nes jos veikia ilgiau nei kaitinamosios – apie 4 000 valandų. Specialistai teigia, jog šios lemputės sunaudoja sąlyginai mažiau elektros energijos – 50 vatų lemputė, sunaudodama 50 vatų, švies kaip 58 vatų lemputė, t. y. skleis 15 proc. daugiau šviesos papildomai nenaudodama elektros energijos.
Specialistai primena, jog renkantis tokias lemputes reikia atkreipti dėmesį į įtampą, kurią palaiko lemputė. Halogeninės lemputės gali būti mažesnės įtampos negu reikalauja tradicinis 220 voltų įtampos tinklas, todėl norint tokią lemputę įjungti į tinklą reikės įsigyti specialų mechaninį arba elektrinį transformatorių.
Halogeninėms lemputėms naudojami transformatoriai:


Mechaninis Elektrinis
Kaina apie 30 Lt apie 60 Lt
Dydis didesnis mažesnis
Veikimas gali girdėtis burzgimas dirba visiškai be garso; išlygina įtampą

Liuminescencinė, arba "dienos šviesos" lempa – geras pasirinkimas taupesniems žmonėms, nes, pavyzdžiui, 23 vatų lempa skleis panašaus stiprumo šviesą kaip 120 vatų kaitrinė lemputė, o suvartos daug mažiau elektros, be to, standartinis liuminescencinės lemputės gyvavimo laikas gana ilgas – apie 20 000 valandų. Tačiau nereikėtų aklai rinktis tokios lemputės vien dėl suvartojamos elektros kiekio ir tik taip jas lyginti, nes vis dėlto liuminescencinė lemputė skleidžia ryškesnę šviesą, o juk ne visada ir ne visur tokios reikia. Kompaktinės "dienos šviesos" lemputės turi didelį privalumą – jos nekaista, todėl į šviestuvą, į kurį rekomenduojama sukti 40 vatų lemputę, galima įsukti 23 vatų kompaktinę liuminescencinę lemputę, ir šviestuvas skleis stiprią šviesą – lyg jame būtų 120 vatų lemputė.

"Ėdrūnė" buitinė technika

Bene didžiausias kiekis elektros energijos iššvaistomas neatsakingai naudojant buitinę techniką. Prietaisų suvartotas elektros energijos kiekis priklauso nuo jų galios ir veikimo laikotarpio. Jei prietaisas pasižymi didele galia, jis suvartos daugiau elektros energijos nei kitas per tą patį laiko tarpą, tik mažesnės galios. Taigi išvada tokia – didesnės galios prietaisai turėtų veikti kuo trumpiau. Taip pat nereikėtų piktnaudžiauti mažos galios prietaisais ir laikyti juos veikiančius tik tiek, kiek būtina.

"Valgo", kai atrodo, kad "miega"

Kartais net nesusimąstome palikdami įjungtą televizorių ar pildami per daug vandens į virdulį. Taip ir "sukapsi" nedžiuginančios sumos už elektros energiją… Taigi elektra mintantys prietaisai veikdami tik tiek, kiek reikia, gali ženkliai sumažinti sąskaitas už elektrą. Pradėti vartoti efektyviai galėtume nuo mokymosi nepalikti elektros prietaisų budėjimo režime – verčiau juos išjungti. Taip per parą sutaupysite 40 proc. energijos, kuri paprastai būna sunaudojama budėjimo režimui palaikyti. Šis patarimas galioja tiek televizoriui, tiek video magnetofonui, kompiuteriui ar muzikiniam centrui, kurie visi draugėn sudėjus "miegodami" tyliai suka skaitliuką.
Jei dažnai naudojate kompiuterį, baigdami darbą, visada išjunkite monitoriaus laidą iš elektros tinklo, antraip monitorius nepastebimai naudos elektros energiją. Mobiliojo telefono įkroviklis, nors ir neprijungtas prie telefono, tačiau paliktas įjungtas į tinklą, taip pat tyliai "valgo" elektros energiją.

 

Investicija į energijos klasę

Šaldytuvai ypatingi tuo, kad turi efektyvumo klases nuo A++ iki G, kurios sunaudojamu energijos kiekiu aiškiai skiriasi. A++ klasės prietaisai – ekonomiškiausi, o G klasės – mažiausiai ekonomiški.
Tam, kad būtų užtikrintas efektyvus šaldytuvo darbas ir būtų sunaudota mažiau energijos, patartina jį statyti vėsesnėje namų vietoje, toliau nuo tiesioginių saulės spindulių ir viryklės, laiku išvalyti susikaupusį ledą, nušveisti aušinimo groteles, palaikyti optimalią vidaus temperatūrą: nuo 0 °C iki 4 °C šaldytuvuose ir nuo -18 °C iki -5 °C šaldikliuose. Į šaldytuvą negalima dėti šiltų produktų, nes jiems atvėsinti taip pat naudojama elektros energija. Taip pat ant šaldytuvo nepatartina dėti daiktų – jie gali pakenkti šaldytuvo ventiliacijos procesui.

Tinkama funkcija – tinkamas suvartojimas

Skalbyklės ir ne toks populiarus prietaisas – džiovyklės, taip pat sunaudoja nemažai elektros energijos. Žinoma, tai – neišvengiama, tačiau jei turite daugiatarifį elektros energijos skaitiklį, sumažinti elektros sąnaudas galite skalbdami savaitgaliais ar vakarais. Bet kokiu atveju stenkitės nenaudoti pustuščių skalbyklių, džiovyklių ir indaplovių arba darykite tai įjungę "pusės pakrovimo" ar ekonominio režimo funkcijas. Stenkitės skalbti kuo vėsesniame vandenyje – daugelis skalbimo miltelių puikiai skalbia 40–55 °C temperatūroje.
Skalbinius vertėtų laidyti visus vienu kartu, nes kiekvieną kartą įkaisdama, laidynė naudoja papildomą elektros energijos kiekį. Prieš laidant skalbinius sudrėkinkite – juos greičiau išlyginsite ir sunaudosite mažiau elektros energijos. Baigdami darbą, laidynę išjunkite – karščio visiškai pakaks darbui baigti.

Taupymas virtuvėje

Bene daugiausia elektros energijos iššvaistoma neefektyviai naudojant virykles, garų surinkėjus, mikrobangų krosneles. Pavyzdžiui, negi sudėtinga vandens virti tik tiek, kiek reikia. Jei reikalingas puodelis, kam pilti pilną virdulį? "Jei visi europiečiai kaskart užvirintų tik tokį vandens kiekį, kokio jiems reikia, išvengtų per dieną papildomai užvirinamo 1 litro vandens – sutaupytos energijos užtektų apšviesti trečdaliui Europos gatvių", – teigia Efektyvios energetikos centro viršininko pavaduotojas Evaldas Birgiolas. Jei dubenėliui sriubos mikrobangų krosnelėje pašildyti pakanka pusantros minutės, kam reikia ją prikaitinti tiek, kad reikėtų palaukti, kol atvės? Ekspertai pažeria šūsnį patarimų, kaip virtuvėje nešvaistyti elektros energijos vėjais:
•Gamindami valgį, uždenkite puodą dangčiu, jei maistas kūpa – sumažinkite liepsną.
•Rinkitės puodus švariais lygiais dugnais – dėl geresnio kontakto su kaitviete šiluma bus perduodama kur kas efektyviau. Stebėkite, kad puodo dugno skersmuo atitiktų kaitvietės skersmenį arba būtų truputį didesnis. Plokščias, žemas, dengiantis visą kaitvietę indas yra geriau nei aukštas ir siauras.
•Naudokite greitpuodžius – jie padeda sutaupyti iki 70 proc. energijos.
•Išjunkite elektrinę viryklę likus kelioms minutėms iki maisto ruošimo pabaigos – ji išliks pakankamai karšta ir maistas baigs virti nenaudojant elektros.
•Kepdami orkaitėje, nustatykite reikiamą temperatūrą, bet ne aukštesnę.
•Valgį virkite nedideliame vandens kiekyje – nenaudosite energijos papildomai vandeniui kaitinti.
•Elektriniai virduliai, gruzdintuvės ir mikrobangų krosnelės efektyviau naudoja energiją, nes juose šiluma yra naudojama tik maistui, o ne orkaitei ar patalpos orui šildyti.

Šviesiau, bet taupiau

Norint sutaupyti, pirmiausia reikia pasenusią techniką pakeisti nauja ir kokybiška. O visų svarbiausia – keisti įsisenėjusius įpročius. Ekspertai pataria efektyviau naudoti elektros energiją:
•Nepaliekant šviesos, kur jos nereikia. Dažniausia šviesą veltui deginame voniose, tualetuose, koridoriuose.
•Laiptinėse, koridoriuose naudojant nedidelio galingumo lemputes. 100 W elektros lemputė, degdama po 1 val. per dieną, per metus "sudegina" 10 Lt.
•Reguliariai nuvalant dulkes nuo elektros lempučių ir reflektorių, apšviestumas padidėja 25–40 proc.
•Naudojant vietinio apšvietimo šviestuvus – bus jaukiau ir pigiau.
•Energiją taupančios lemputės išties veiksmingos tose patalpose, kuriose neišvengiamai būtinas apšvietimas. Tokios lemputės suvartoja mažiau elektros energijos, o jų gyvavimo laikas net iki 10 kartų ilgesnis. Lempučių efektyvumo klasė žymima raidėmis nuo A iki G. A klasė – efektyviausia (dažniausiai siūloma naudoti), o G klasė – mažiausiai efektyvi. Tiesa, šių lempučių įjungimo/išjungimo skaičius yra mažesnis nei įprastinių kaitrinių lempučių.
•Šviesių spalvų sienos padarys patalpa vizualiai didesnę ir šviesesnę, tad reikės mažiau naudoti dirbtinę šviesą.
•Jei turite dviejų tarifų elektros energijos skaitiklį, stenkitės efektyviai panaudoti pigesnę nakties ir savaitgalio elektros energiją.
•Jungikliai su apšvietimo reguliatoriumi ir automatiškai išsijungiantys jungikliai taip pat taupo elektros energiją. Pastarieji itin tinkami daugiabučių laiptinėse.

Pavojingiausios montavimo klaidos

Pavojingiausios montavimo klaidos

Trijų kontaktų rozetės ar kištuko prijungimas yra labai atsakingas darbas. Mat neteisingai sujungus rozetės ar kištuko laidus prietaisas gali dirbti (elektros srovė jam tiekiama), tačiau tapti pavojingu. Be to, kai kurios klaidos sukuria nesaugią...


Šviesos jungiklis jūsų namuose: paslėpti ar išryškinti?

Šviesos jungiklis jūsų namuose: paslėpti ar išryškinti?

Namuose šviesos jungiklius pastebime dviem atvejais: arba su jais kažkas negerai, arba toks interjero dizainerio sumanymas. Šį savaitgalį, Balandžio 24-27 d., tarptautinėje statybų ir remonto parodoje „Resta“ bus pristatyta naujovė...


Elektros įrenginių relinės apsaugos ir automatikos įrengimo taisyklės

Elektros įrenginių relinės apsaugos ir automatikos įrengimo taisyklės

Elektros įrenginių relinės apsaugos ir automatikos įrengimo taisyklės (toliau - Taisyklės) parengtos vadovaujantis Lietuvos Respublikos energetikos įstatymu (Žin., 2002, Nr. 56-2224) (toliau - Energetikos įstatymas). Jų reikalavimai yra privalomi...


Šviesos jungikliai: kaip išsirinkti ir apie kokias funkcijas verta pagalvoti?

Šviesos jungikliai: kaip išsirinkti ir apie kokias funkcijas verta pagalvoti?

Statotės, remontuojatės namus, ir pagaliau atėjo laikas šviesos jungikliams bei kištukiniams lizdams. Greičiausiai neketinote tam skirti daugiau laiko kaip užsukti pakeliui po darbo į specializuotą parduotuvę. Tačiau ar tik bežiūrint į milžinišką...


Savarankiški elektros instaliavimo darbai

Savarankiški elektros instaliavimo darbai

Elektros sistemas instaliuoti gali tik profesionalai. Kaip nuolatinis elektros energijos vartotojas, jūs galite atlikti kai kurias elektros sistemų ir įrenginių instaliavimo operacijas – žinoma, jei atidžiai perskaitėte ir supratote...


AB Vilma elektros jungiklių ir lizdų dizaino tobulinimo kelyje

AB Vilma elektros jungiklių ir lizdų dizaino tobulinimo kelyje

AB Vilma pradėjo gaminti elektros jungiklius ir lizdus 1995m. Pirmoji elektros jungiklių ir lizdų kolekcija STandard ST 150 (pav.1) atitiko to meto dizaino madai: didelis klavišas, siauras rėmelis, užapvalinti kampai. Kolekcija pasižymi dideliu...


Nauji jungikliai – naujas kambarys

Nauji jungikliai – naujas kambarys

Kiekviename kambaryje yra bent po vieną elektros jungiklį. Bėda ta, kad daugelyje mūsų būstų jie balti, neišvaizdūs ir tikrai nepuošia interjero. Mes pamirštame, kad jungikliai ir rozetės – taip pat kambario detalės, kurios, tinkamai...


A. Kuzmickaitė, I. Stonkuvienė ir I. Prunskaitė pristatė vardines jungiklių kolekcijas

A. Kuzmickaitė, I. Stonkuvienė ir I. Prunskaitė pristatė vardines jungiklių kolekcijas

Penktadienio popietę vykusiame namų dizaino renginyje Vilniuje oficialiai pristatytos vardinės, visiškai unikalios, šviesos jungiklių kolekcijos. Jas sukūrė ir gyvai renginyje pristatė trys žinomos šalies kūrėjos – mados dizainerė Agnė...


UTU, UAB
UTU, UAB

Elektrotechnikos prekės, elektrotechnika, paskirstymo skydai, moduliniai komponentai, kabelių kanalai ir instaliacinės medžiagos

Stebėjimo technologijos, UAB
Stebėjimo technologijos, UAB

Apsaugos sistemų projektavimas, vaizdo stebėjimo sistemų projektavimas, priešgaisrinių sistemų projektavimas

Šilėja, UAB
Šilėja, UAB

Šilėja, UAB - Pastatų administravimas.

Santjana, UAB
Santjana, UAB

Pastatų ūkio valdymas, dujų ūkio priežiūra, vėdinimo ir oro kondicionavimo sistemų priežiūra, automatikos sistemų priežiūra, elektros ūkio priežiūra, šilumos ūkio priežiūra, priešgaisrinių ir gaisro gesinimo sistemų priežiūra, vandentiekio ir nuotekų sistemų priežiūra, patalpų valymas ir teritorijų priežiūra

JUNG VILNIUS, UAB
JUNG VILNIUS, UAB

"Protingo namo" valdymo elementai, standartiniai ir prabangaus dizaino jungikliai

Salgesta, UAB
Salgesta, UAB

Patikima ir ilgalaikė partnerė statybų ir apdailos klausimais

Fazė, UAB
Fazė, UAB

Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų inžinerinių sistemų įrengimas.Elektra, silpnos srovės, ryšiai, vandentiekis, nuotekos, šildymas, vėdinimas, kondicionavimas.

Lukstata, MB
Lukstata, MB

Elektros instaliacijos darbai, Elektros darbai, Varžų matavimai

Elektros idėjos, UAB
Elektros idėjos, UAB

Įmonė teikia elektros, žaibosaugos, apsaugos sistemų montavimo ir eksploatavimo paslaugas visoje Lietuvoje.

Solnepa, UAB
Solnepa, UAB

Elektros instaliacija, varžų matavimai, elektros ūkio priežiūra, įžemintuvų įrengimas, saulės elektrinės

VILMA, AB
VILMA, AB

Visos elektros instaliacijos prekės.

Aliarmas, UAB
Aliarmas, UAB

Elektros instaliacija, elektros darbai, įvadų įrengimas, žaibosauga, apsaugos sistemos, signalizacija, signalizacijos, apsaugos kameros, vaizdo stebėjimo sistemos, kameros, Secolink, DSC, PARADOX, HIKVISION, DAHUA

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu
www.vegas.lt

www.vegas.lt

Aukščiausios kokybės čiužiniai Jūsų ramiam miegui.
www.ruukkistogas.lt

www.ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai. Dizaino parinkimo programėlė...
MDS terasos

MDS terasos

Terasų įrengimas, produktai terasai.