Gruodžio 6d. Penktadienis

Kaip išsirinkti tinkamus elektros instaliacijos įrenginius?

2012 Lapkričio 3d.
Peržiūrų skaičius: 110692
Kaip išsirinkti tinkamus elektros instaliacijos įrenginius?
Automatiniai jungtukai

Saugumas, energijos taupymas ir patogumas – trys pagrindiniai kriterijai, geriausiai nusakantys, kodėl verta rinktis patikimus elektros instaliacijos įrenginius ir nesigundyti pigiausiais, kurių gamintojas ne visada aiškus. Netinkamai parinkta elektros skydelio įranga gali atnešti didžiulius nuostolius, kartais skaičiuojamus šimtais tūkstančių litų.

Kontroliuoja ištisus regionus

Specialistai išskiria kelis elektros energijos taupymo būdus. Vienas įprasčiausių – pasirinkti efektyviai energiją naudojančius elektros prietaisus. Žmonės jau žino, kad taupiausi yra A ar A+ klasės šaldytuvai, televizoriai, viryklės. Apšviesti pasirinkus taupias lemputes, energijos suvartojimas irgi gerokai sumažėtų. Apskaičiuota, kad tokios priemonės leistų sutaupyti iki 10–15 proc. elektros energijos.

Taupiau elektros energiją vartoti padėtų ir racionaliai panaudota elektros instaliacija bei įranga. Specialistai teigia, kad būsto šeimininkai neturėtų numoti ranka į tai, kas montuojama į elektros skydines. Šiuolaikiška įranga, montuojama į elektros skydelį, gali leisti sumažinti elektros energijos suvartojimą nuo 5 iki 15 proc. Tai pasiekiama iš anksto numačius, kokie apšvietimo, šildymo, kondicionavimo ir kiti elektros maitinimo grandžių valdymo elementai bus pasirinkti, kaip bus nustatomas jų darbo režimas.

Taip pat sutaupyti leidžia nuolatinio energijos tiekimo stebėjimo bei valdymo sistemos – iki 2–8 proc. Kai energijos suvartojama labai daug, sutaupyti galima nemenką sumą.

„Elektros tiekimo valdymo sistemos dažniausiai diegiamos komerciniuose ar pramonės pastatuose. Tačiau pasitaiko, kad jas renkasi ir individualių namų šeimininkai“, – pasakojo bendrovės „Schneider Electric Lietuva“ žemos įtampos produktų grupės vadovas Baltijos šalims Vladislavas Tverdochlebas.

Kai kuriose šalyse veikiančiose gamybos įmonėse elektros tiekimas matuojamas ir valdomas kompiuterizuotai, panaudojant vadinamąsias protingos galios (angl. – „Power Logic“) sistemas – didesnis pajėgumas nukreipiamas ten, kur tuo metu daugiau suvartojama, ir apribojama, kur energijos beveik nevartojama. Antai Kanadoje elektros energijos tiekimas kompiuterizuotai valdomas ištisiems šalies regionams.

Apsaugo nuo nelaimės

Taupyti perkant pigius elektros grandinės instaliacijos prietaisus ar įsigyjant brangesnius, tačiau patikimesnius? Daugelis nežino atsakymo į šį klausimą. Todėl dažnas pirkėjas blaškosi prekybos centruose neišsirinkdamas iš gausybės produktų.

Pirmiausia į taupymą instaliuojant reikiamus prietaisus reikia labiau žiūrėti atsižvelgiant į saugumą ir galimybę nepatirti didelių, skaudžių nuostolių ateityje. „Patirti nuostoliai perdegus kompiuteriams, brangiems televizoriams gali būti dešimtimis kartų didesni nei investicija į reikiamus instaliacijos prietaisus. O jeigu prastos kokybės instaliacija tampa gaisro priežastimi, galima netekti viso turto“, – sakė V.Tverdochlebas.

Jo teigimu, patikimi prietaisai, apsaugantys namo instaliaciją nuo trumpųjų jungimų ir perkrovų, buities techniką – nuo viršįtampių ir žmogų nuo sužalojimo elektros srove, yra daugiau būtinybė nei prabanga.

Automatiniai jungikliai. Jie reaguoja į trumpuosius jungimus bei perkrovas ir apsaugo instaliaciją nuo didelio kibirkščiavimo, o kabelius – nuo įkaitimo ir užsiliepsnojimo. Nekokybiškas ar netinkamai parinktas automatinis jungiklis dažniausiai nesuveikia ir gali tapti gaisro priežastimi.

Nuotėkio srovės apsaugos įtaisai, dar vadinami srovės nuotėkio relėmis. Juos dėl saugumo vertėtų instaliuoti ne tik vonios ar kitų drėgnų zonų grandinėms. Pasitaiko, kad ir patikima elektros laidų izoliacija būna pažeidžiama. Tuomet iki nelaimės lieka labai nedaug. Nuotėkio srovės apsaugos įtaisai reaguoja į srovę, tekančią per žmogų, šiam prisilietus prie fazinio laido ir turint sąlytį su žeme. Apsaugos įtaisas nutraukia grandinę per šimtąsias sekundės dalis, todėl žmogus vos spėja pajusti srovę.

Iškrovikliai. Jie skirti apsaugoti jautriai buitinei elektros technikai nuo viršįtampių, atsirandančių tinkle. To priežastys gali būti skirtingos: žaibavimas arba vidutinės įtampos tinklų komutavimas. Tačiau padariniai dažniausiai būna tie patys: sugedusi technika, kurios vertė siekia kelis tūkstančių litų. Patikimas iškroviklis, apsaugantis prietaisus nuo įtampos šuolių, kainuoja 300–500 litų. O nuostoliai, patirti nesant šio prietaiso, gali būti dešimt kartų didesni.

„Mano įsitikinimu, paminėti prietaisai yra branduolys, be kurio neįmanoma elektros instaliacija nei name, nei bute. Gaila tik, kad kai kurie žmonės tai įsisąmonina po to, kai įvyksta nelaimingas atsitikimas“, – kalbėjo V.Tverdochlebas.

Tinkamai paskirsto srovę

Kokia bus elektros instaliacija, kokie prietaisai bus montuojami į elektros skydelį, reikia numatyti projektuojant. Viską gerai apgalvojus, pirmiausia galima sutaupyti elektros laidams. V.Tverdochlebas sakė, kad šiam tikslui pasitelkti galima impulsines reles. Norint junginėti apšvietimą iš daugiau nei trijų taškų, nereikės kloti begalės laidų, užteks visu norimu perimetru nutiesti tik du laidus. Prie jų galima jungti neribojamą kiekį mygtukinių jungiklių, kuriais, naudojant impulsinę relę, galima įjungti ar išjungti apšvietimą iš norimos vietos.

Impulsinės relės sutaupo ne tik laidų. Jos leidžia sutaupyti ir elektros energiją. Praėjus atitinkamai nustatytam laikui, apšvietimas automatiškai išsijungs. Kad nebūtų netikėtumo, patalpoje esančius žmones apie netrukus užgesiančią šviesą impulsinė relė įspėja – šviesa, likus pusei minutės, kol išsijungs, prigęsta.

Kartais nereikia, kad elektros lemputės degtų visu pajėgumu, užtenka ir prieblandos, jog būtų patogus ir malonus apšvietimas. Tai sukurti padeda šviesos reguliatoriai. „Dariau eksperimentą ir ampermetru matavau energijos tiekimą naudojant šviesos reguliatorius. Mažinant apšvietimo lygį, energijos suvartojimas akivaizdžiai mažėjo“, – pasakojo V.Tverdochlebas.

Prie prietaisų, padedančių taupyti energiją, priskiriamos ir programuojamosios laiko relės. Jos būna mechaninės ir elektroninės. Specialistų teigimu, laiko relės ypač naudingos tiems, kurie individualiuose namuose turi dviejų tarifų elektros skaitiklius. Užprogramavus reles, kad šios elektros prietaisus, tokius kaip vandens šildytuvas, cirkuliacinis siurblys, vėdinimo sistema, įjungtų tik naktį ar nustatytu laiku, galima sutaupyti nemažai pinigų.

Ne visuose namuose ar butuose elektros įvado galia atitinka poreikį. Tad vienu metu įjungus kelis elektros prietaisus dėl perkrovos gali išsijungti automatinis jungiklis. Kad to nebūtų, į elektros skydelį galima instaliuoti srovę pagal prioritetus paskirstantį kontaktorių. Jis pats nuspręs, kad įjungiant virdulį elektrinis grindų šildymo kilimėlis tam laikui butų atjungtas.

„Tokie prietaisai apsaugo nuo papildomų rūpesčių. Suprantama, ir taupo pinigus. Juk kambaryje nebus mažiau komforto, jeigu dešimčiai ar penkiolikai minučių išsijungs elektrinis grindų šildymo kilimėlis“, – sakė V.Tverdochlebas.

Sąmatai nelabai atsiliepia

Montuojant paprastą elektros skydelį, išlaidos vidutiniškai siekia 200–300 litų. Pasirinkus papildomai saugumą užtikrinančius prietaisus – nuotėkio srovės apsaugos įtaisus kiekvienoje grandinėje, iškroviklius, energiją taupančius valdymo įrenginius – išlaidos gali išaugti per tūkstantį litų. Tačiau jei bendros investicijos į namą siekia 300–400 tūkst. litų, papildomos išlaidos neatrodo įspūdingos.

Straipsnis parengtas pagal bendrovės „Schneider Electric“ medžiagą.


Kokius šviestuvų jungiklius rinktis?

Kokius šviestuvų jungiklius rinktis?

Elektros jungiklis – neatsiejama šviestuvo dalis, kurį naudojame kiekvieną dieną. Šiandien prekyboje jau galima rasti pačių įvairiausių jungiklių: nuo turinčių įmantrų dizainą, pabrėžiantį namų interjero savitumą iki išmaniųjų, kurie pakelia...


Lietuvoje populiarėja supaprastinta, butams skirta, išmanaus būsto sistema

Lietuvoje populiarėja supaprastinta, butams skirta, išmanaus būsto sistema

Pastaruoju metu Lietuvoje sparčiai plinta supaprastinta išmaniosios pastatų automatikos alternatyva - „eNet“ sistema. Vos prieš kelis mėnesius mūsų šalyje pristatytosinovacijos išskirtinumas – ji valdoma radijo bangomis, todėl...


Šiuolaikinio apšvietimo galimybės, arba Ko iki šiol nežinojome apie šviesą mūsų namuose?

Šiuolaikinio apšvietimo galimybės, arba Ko iki šiol nežinojome apie šviesą mūsų namuose?

Nepaisant globalios technologijų pažangos, žmogus tebėra absoliučiai priklausomas nuo vienos vienintelės „lemputės“ – nuo saulės, kuri yra svarbiausias šviesos ir šilumos šaltinis. Dėl milžiniškos ir įvairialypės šviesos įtakos...


Elektros įrenginių relinės apsaugos ir automatikos įrengimo taisyklės

Elektros įrenginių relinės apsaugos ir automatikos įrengimo taisyklės

Elektros įrenginių relinės apsaugos ir automatikos įrengimo taisyklės (toliau - Taisyklės) parengtos vadovaujantis Lietuvos Respublikos energetikos įstatymu (Žin., 2002, Nr. 56-2224) (toliau - Energetikos įstatymas). Jų reikalavimai yra privalomi...


Taupumo formulė, arba Tebūnie šviesa!

Taupumo formulė, arba Tebūnie šviesa!

Mūsų protėviai šimtus metų gyveno lydimi tų pačių dienos ir nakties, žiemos ir vasaros, rudens ir pavasario cikliškos kaitos. Smalsių akių iš žemės stebimi dangaus šviesuliai senoliams atstojo laikrodį, kelionėse tarnavo kelrodės žvaigždės,...


Naujas mokymų centras mažins išmaniųjų būstų specialistų stygių

Naujas mokymų centras mažins išmaniųjų būstų specialistų stygių

Nuo šiol tapti kvalifikuotu išmanaus pastato automatikos specialistu galima ir Lietuvoje. Vilniuje veiklą pradėjo Baltijos šalyse pirmasis KNX mokymų centras, kuriame įgytas diplomas pripažįstamas 126 valstybėse. KNX asociacija kuria bei prižiūri...


Izoliacijos kontrolė

Izoliacijos kontrolė

Šiuolaikinės technologijos daro labai didelę įtaką mūsų gyvenimo ir darbo kokybei pramonėje, viešajame transporte, ligoninėse, biuruose. Ar gali šiandieninės modernios technologijos išsiversti be elektros energijos? Žinoma, ne. Todėl patikimas ir...


Ką turi žinoti kiekvienas, ketinantis įsirengti išmaniuosius namus?

Ką turi žinoti kiekvienas, ketinantis įsirengti išmaniuosius namus?

Planuodami didesnį pirkinį ar investiciją, pavyzdžiui, statydami namą ar rinkdamiesi naują automobilį, pasitelkiame rimtesnius argumentus nei vien tik „noriu“ ar "patraukli spalva". Automatizuotų namų valdymo sistemų mokymo...


UTU, UAB
UTU, UAB

Elektrotechnikos prekės, elektrotechnika, paskirstymo skydai, moduliniai komponentai, kabelių kanalai ir instaliacinės medžiagos

Solnepa, UAB
Solnepa, UAB

Elektros instaliacija, varžų matavimai, elektros ūkio priežiūra, įžemintuvų įrengimas, saulės elektrinės

Fazė, UAB
Fazė, UAB

Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų inžinerinių sistemų įrengimas.Elektra, silpnos srovės, ryšiai, vandentiekis, nuotekos, šildymas, vėdinimas, kondicionavimas.

Elektros idėjos, UAB
Elektros idėjos, UAB

Įmonė teikia elektros, žaibosaugos, apsaugos sistemų montavimo ir eksploatavimo paslaugas visoje Lietuvoje.

Salgesta, UAB
Salgesta, UAB

Patikima ir ilgalaikė partnerė statybų ir apdailos klausimais

Stebėjimo technologijos, UAB
Stebėjimo technologijos, UAB

Apsaugos sistemų projektavimas, vaizdo stebėjimo sistemų projektavimas, priešgaisrinių sistemų projektavimas

Santjana, UAB
Santjana, UAB

Pastatų ūkio valdymas, dujų ūkio priežiūra, vėdinimo ir oro kondicionavimo sistemų priežiūra, automatikos sistemų priežiūra, elektros ūkio priežiūra, šilumos ūkio priežiūra, priešgaisrinių ir gaisro gesinimo sistemų priežiūra, vandentiekio ir nuotekų sistemų priežiūra, patalpų valymas ir teritorijų priežiūra

Aliarmas, UAB
Aliarmas, UAB

Elektros instaliacija, elektros darbai, įvadų įrengimas, žaibosauga, apsaugos sistemos, signalizacija, signalizacijos, apsaugos kameros, vaizdo stebėjimo sistemos, kameros, Secolink, DSC, PARADOX, HIKVISION, DAHUA

VILMA, AB
VILMA, AB

Visos elektros instaliacijos prekės.

Šilėja, UAB
Šilėja, UAB

Šilėja, UAB - Pastatų administravimas.

Lukstata, MB
Lukstata, MB

Elektros instaliacijos darbai, Elektros darbai, Varžų matavimai

JUNG VILNIUS, UAB
JUNG VILNIUS, UAB

"Protingo namo" valdymo elementai, standartiniai ir prabangaus dizaino jungikliai

www.vegas.lt

www.vegas.lt

Aukščiausios kokybės čiužiniai Jūsų ramiam miegui.
www.ruukkistogas.lt

www.ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai. Dizaino parinkimo programėlė...
MDS terasos

MDS terasos

Terasų įrengimas, produktai terasai.
Mes jau čia Mes jau čia