Franke

Saulės kolektoriai – ekologiškas ir taupus gyvenimo būdas

Saulės kolektoriai – ekologiškas ir taupus gyvenimo būdas

Vis dažniau mažuose kaimeliuose, ar kaimiškuose vietovėse yra susidomima pasinaudoti vienu iš alternatyviųjų energijos šaltinių – saule. Naudojantis skirtingo tipo saulės kolektoriais – energiją galima panaudoti elektros gamybai, patalpų bei vandens šildymui. Tiesa, naujovei sparčiai skverbiantis į  Lietuvos rinką, vis dar atsiranda dvejojančių dėl saulės kolektorių teikiamos naudos ir baimės, išmesti pinigus į balą. Vis dėl to, kirba galimybė išbandyti?

Tobulėjant technologijoms, saulė gali suteikti dar daugiau. Juk tai neabejotinai viena iš ekologiškų, atsinaujinančių energijos rūšių. Visame pasaulyje vis plačiau naudojami įrenginiai padeda sėkmingai saulės teikiamą šviesos energiją paversi elektros energija. Šviesa, saulė, žmogaus gyvenime atlieka ypatingą vaidmenį, tereikia išmokti ja pasinaudoti.

Saulės šviesa spinduliuoja gyvybiškai svarbią energiją, o dabar, dėka technikos ir mokslo pažangos, ją galime kaupti bei panaudoti tiek pramoniniams, tiek asmeniniams tikslams. Saulės kolektoriai nėra prabanga, kurią įsigyti galėtų tik stambiosios įmonės ar turtingi verslininkai, pasaulyje, net ir Lietuvoje, gausėja gyventojų, kurie šią alternatyvios energijos išeitį yra linkę vis labiau pritaikyti savo gyvenamuosiuose projektuose. Vieniems tai atrodo keista, kitiems – įprasta ir net labai priimtina. Greičiausiai per ateinančius metus ši tendencija išryškės, o technologijos persikels į aukštesnį lygmenį.

Bendrais atliktų skaičiavimų duomenimis, turint saulės kolektorių sistemą, vidutiniškai galima padengti 75-85 proc. šios sumos. “Gyvename nuosavame name, 4 asmenų šeima. Už elektrą ir žiemą ir vasarą moku virš 300 Lt/mėn. Pasirodo, pagrindinis „rijikas” – 100 litrų talpos kombinuotas vandens šildytuvas, šildomas elektra ir kieto kuro katilas. Jis reikalauja apie 120 Lt/mėn., ir žiemą ir vasarą. Vasarą – viskas aišku, nekuriu pečiaus. Taigi, jei šildymo sezono metu nereikės vandens šildyti elektra, sutaupysiu po 100 – 120 Lt/mėn., t.y. kokius 700 – 800 Lt per šildymo sezoną“ – teigia vieno nedidelio Lietuvos miestelio gyventojas.

Saulės potencialas yra labai didelis, tačiau nepaisant to, saulės šviesos energiją panaudoti yra sunku. Dėl šios priežasties elektrai ir šilumai gaminti reikalinga saulės energija yra naudojama mažiausiai. Tai joks ne atsitiktinumas: saulės spinduliai yra išsisklaidę, nesukoncentruoti, labai priklausomi nuo paros bei metų laiko. Saulė Žemei teikia milžinišką naudą, tačiau jos potencialas yra vis dar neišnaudotas. Nors saulės kolektoriai ir padeda surinkti dalį šios energijos, patiriami nuostoliai nesuteikia vilčių reikšmingai revoliucijai. Vis dėlto saulės teikiama nauda galima palengvinti žmonių gyvenimą.

Anot saulės kolektorius įrenginėjančios įmonės “Saulės šiluma” vadovo Gyčio Skrinskos, namas su modernia saulės kolektoriaus sistema sugeba vien iš rytinio saulės piko apsirūpinti šiluma, reikalinga buičiai, pvz., paruošti karštą vandenį ir netgi šildyti būstą.

Kaip funkcionuoja saulės kolektoriai ir kiek jie efektyvūs Lietuvoje, kur giedri, saulėti orai tikrai nelepina ištisus metus? Terminių kolektorių nereikėtų painioti su elektrą gaminančiais saulės kolektoriais. Terminiai saulės kolektoriai skirti gaminti šilumą tiesiogiai iš saulės energijos. Jie gali būti naudojami karšto vandens ruošimui, iš dalies – būsto šildymui.

Šie kolektoriai mažai efektyvūs maždaug vieną ar du mėnesius metuose. Tačiau likę dešimt – labai aktyvus laikas. Saulės kolektoriai gali būti naudojami ne tik privačiuose namuose, bet ir daugiabučiuose, kuriuose įmonė jau prikaupė pakankamai darbo patirties. Kur, kas, kaip ir su kuo – rasite kituose “Saulės šilumos” straipsniuose.

Kiti temos straipsniai

Ruukki
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu