Birželio 17d. Pirmadienis

Kupoliniai namai - praeitis, sugrįžtanti į madą

2014 Sausio 8d.
Peržiūrų skaičius: 28882
Kupoliniai namai - praeitis, sugrįžtanti į madą

Minimalizmas, subitilumas, mažas dėžutes primenančios formos – tai vyraujančios mūsų dienų architektūros tendencijos. Pamatyti apvalų arba kupolo formos namą šiuolaikiniame mieste beveik neįmanoma, tačiau ar tikrai kupolai skirti tik senovinių bažnyčių stogams?

Kas yra kupolinis namas?

Apvalūs bei kupoliniai namai turi ilgą istoriją bei gilias tradicijas, kurios ilgainiui buvo nustumtos į šalį. Pasižiūrėti į šedevrais laikomus Romos kupolus kasmet plūsta daugybė žmonių, tokia forma vis dar gyva besivystančiose šalyse, tačiau šiuolaikinėje architektūroje ji, rodos, visai pamiršta praeities atgyvena. Vis dėlto, didėjant ekologinėms problemoms bei žmonių susirūpinimui planetos ateitimi, kupoliniai namai vėl sugrįžta dėl savo ypatingų savybių, jaukios žmogui aplinkos bei naudos gamtai.

Pagalvojus apie kupolo formos namą, mintis kyla apie daugiau eksperimentinius, o ne realistiškus projektus, tačiau nereikėtų visko vertinti taip vienpusiškai. Kupolinis namas gali puikiai atitikti šiuolaikinius standartus bei turėti visus įmanomus patogumus. Tokie namai neturi jokių apribojimų - tai gali būti mažutis sodo namelis ar prabangi vila, vienaukštis arba daugiaaušktis, tradicinis arba išskirtinis pastatas. Nereikėtų išsigąsti ir neįprastos namo formos, mat ji erdvėms suteikia tik daugiau žavesio ir lankstumo, o įdomiai ir racionaliai suplanuota gali virsti tikru svajonių namu.

Kupolinių namų privalumai


Kalbant apie kupolinių namų privalumas, reikėtų pabrėžti, kad šie namai turi didžiausią tūrį santykyje su užstatomos plokštumos plotu – tai reiškia, kad tokio namo statybai sunaudojama daug mažiau medžiagų. Šiuo faktu lengva įsitikinti suskaičiavus to paties vidaus tūrio kupolinio bei stačiakampio namo sienų bei stogo plotą. Šis skirtumas yra lygus maždaug ketvirčiui, tad statant kupolinį namą sutaupomas maždaug ketvirtadalis visų namui reikalingų medžiagų.

Kitas svarbus faktorius yra tas, kad kupoliniams namams yra būdingas vienodas apkrovų pasiskirstymas, nesukuriant padidintos įtampos zonų, kurių negalima išvengti kampuose. Kuo mažesnė įtampa laikančiuose pastato mazguose tuo paprastesnė jam reikalinga konstrukcija, tad nors iš pirmo žvilgsnio konstruktyvinis tokio namo sprendimas atrodo itin sudėtingas, iš tikrųjų yra atvirkščiai.

Kampų nebuvimas pagerina ir oro cirkuliaciją namo viduje, tad tokių namų vėdinimas yra gerokai paprastesnis, o ventiliacijos klausimas gali būti lengvai išspręstas sferos apačioje suprojektavus hermetiškai užsidarančias duris.

Toks namas yra geriausias sprendimas padidintos rizikos zonose, nes ovali forma yra daug atsparesnė vėjui, lietui bei sniegui. Architektai rekomenduoja tokius namus statyti seismologinėse zonose, nes tampri pastato konstrukcija puikiai atlaiko žemės drebėjimus bei kitas pavojingas gamtos stichijas, kai stačiakampiai pastatai dažnai nukenčia dėl netolygaus jėgų pasiskirstymo.

Geodeziniai kupoliniai namai

Dvi vyraujančios kupolinių namų rūšys yra monolitiniai bei geodeziniai kupoliniai namai.

Geodeziniai kupoliniai namai tai sferiniai arba dalinai sferiniai kevalo arba tinklelio struktūros pastatai kurių konstrukcija susideda iš trikampių gulinčių ant sferos tinklo. Dažniausiai tokio pastato projektas pradedamas nuo briaunainio turinčio 20 lygiasienių trikampių.Norint padidinti tokį pastatą tereikia dalinti kiekvieną jį sudarantį trikampį į mažesnius lygiasienius trikampius iki kol gausite norimo dydžio struktūrą.

Geodezinės kupolinės konstrukcijos tėvu galime laikyti vokiečių inžinierių Karlą Zeisą (Carl Zeiss), 1926 metais suprojektavusį tokios formos planetariumą, kurio skersmuo siekia net 25 metrus. Tai buvo pirmasis toks statinys, pradėjęs naujo tipo kupolinių namų erą. Didžiausias šiuo metu stovintis geodezinis kupolinis pastatas stūkso Japonijoje. Tai beisbolo stadionas Fukuoka mieste, talpinantis net 38 000 žiūrovų.

Kupoliniai pastatai gali būti statomi iš įvairiausių medžiagų. Karkasas dažniausiai montuojamas iš metalo arba medžio strypų kurie sutvirtinami tarpusavyje. Sukonstravus laikančiąją pastato dalį, trikampės plokštumos gali būti dengiamos įvairiausio tipo medžiagomis - nuo betoninių plokščių iki šiaudų kitkų, kurios parenkamos atsižvelgiant į vietos klimatą, pastato paskirtį bei ekologinius kriterijus.

Nors šie namai ir atrodo neįprastai, pasaulyje apstu profesionalių architektų bei inžinierių projektuojančių būtent tokio tipo kupolinius namus. Visgi, jeigu statyti kupolinį namą dar nedrąsu, pradėti galima nuo lengvos, paprastos ir pigios laikinos konstrukcijos, šiltnamio, vasaros studijos ir panašiai. Kaip gali atrodyti iš kelių tokio tipo kupolų sukurtas lengvos konstrukcijos kompleksas vaikams, galite pamatyti čia:

Monolitiniai kupoliniai namai

Kupolo formos namus taip pat galima formuoti iš monolito. Naudojant šį statybos būdą sunaudojama daugiau medžiagų ir konstrukcija tampa nebe tokia paprasta, tačiau estetiniu požiūriu daugumai šie namai yra priimtinesni nei anksčiau aprašytieji geodeziniai.
Tokio namo pagrindą sudaro išlietas monolitinis kevalas, kuris dažniausiai apšildomas poliuretano putomis, užpildančiomis visus mažiausius tarpelius ir veikiančiomis kaip namo izoliacija. Gerai izoliavus bei apšildžius tokį namą, galima žymiai sumažinti šildymo poreikį, mat kaip jau minėta, oras jame lengviau cirkuliuoja ir nesustoja pastato kampuose.

Modernus kupolinis namas


Pagrindine priežastimi renkantis tokios formos namą dažnai tampa jau minėtas jų atsparumas gamtinėms stichijoms. Taip nutiko ir Floridoje gyvenantiems Markui bei Valerijai Sigleriams, kurie neteko savo būsto paplūdimyje vieno iš besikartojančių uraganų metu. Tokių įvykių sukrėsta pora ėmė ieškoti alternatyvių būsto sprendimų, mat grįžti į įprastinį karkasinį namą, kurį bet kada gali suniokoti kasmetinės audros, nebesinorėjo. Perskaitę apie kupolo formos namus jie nutarė suradę tinkamiausią sprendimą – taip buvo sukurtas itin modernus, organiškas ir stilingas kupolo formos būstas. Statinys jau spėjo ne kartą pateisinti savininkų viltis – kasmetiniams uraganams niokojant Floridos pakrantes ko ne visi poros kaimynai jau turėjo bent kartą perstatyti savo namus, tuo tarpu kupolo formos statinys puikiai atlaikė net stipriausius pakrantę užplūdusius vėjus.

Šaltinis: Grynas.lt
Žymės: kupoliniai namai
Ekologiškai draugiškų miestų pavyzdžiai

Ekologiškai draugiškų miestų pavyzdžiai

Kuomet iškyla poreikis sukurti ekologiškai draugišką gyvenimo stilių visuomenėje, galima pamanyti, kad didiesiems miestams tai yra sunkiai įveikiamas uždavinys. Daugelis tikriausiai galvoja, kad tokia megapolio aplinka gali sunkiai prilygti...


Saulės energija Lietuvoje – bundama iš letargo?

Saulės energija Lietuvoje – bundama iš letargo?

Praėjusį birželį priėmus Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymą, Lietuvoje energija paverčiama vis daugiau saulės šviesos. Vis daugiau privačių namų savininkų, įmonių vadovų ir ūkininkų kloja pastatų stogus saulės elementais arba iš saulės...


Namus šildyti gali ir žemė

Namus šildyti gali ir žemė

Nenorintieji priklausyti nuo centrinio šildymo paprastai renkasi iš trijų galimybių – įsirengti kieto kuro, dujinę ar elektrinę katilinę, tačiau yra ir dar viena – geoterminis šildymas.


Ekologinę pusiausvyrą išlaikantis miestas pagamina daugiau energijos nei sunaudoja

Ekologinę pusiausvyrą išlaikantis miestas pagamina daugiau energijos nei sunaudoja

Architektai visame pasaulyje stengiasi statyti energetiškai efektyvius pastatus, kurie daugiausiai energijos ir vandens gautų iš natūralių šaltinių. Šiuo metu tik kai kuriuose pastatuose naudojama saulės energija, mažinanti elektros naudojimą iš...


Naujos švediškos čerpės šildo namus

Naujos švediškos čerpės šildo namus

Švedijos bendrovė „Soltech Energy“ prijungė savo išrastas stiklines čerpes prie namo autonominės šildymo sistemos, kad šildymo sąskaitas galėtų sumažinti saulės energija.


Automobilių gamyklose – atsinaujinantys energijos šaltiniai

Automobilių gamyklose – atsinaujinantys energijos šaltiniai

Europos automobilių gamintojai pabrėžia atsinaujinančių energijos šaltinių svarbą gaminant ekologiškus automobilius. Vėjo turbinos ir saulės kolektoriai vis dažniau atranda vietą automobilių surinkimo gamyklose, rašo mnn.com.


Saulės energijos kolektorius

Saulės energijos kolektorius

Saulės energijos kolektorius – prietaisas, saulės energiją naudojantis vandens pašildymui pastatuose. Taip pat gali būti pritaikomi patalpų šildymui karštu vandeniu. Dažniausiai įrenginiai kombinuojami su kitomis sistemomis, kadangi...


Saulės energija maitinama lempa – svarbiausias XXI m. daiktas

Saulės energija maitinama lempa – svarbiausias XXI m. daiktas

Ji kainuoja kelis svarus, masiškai gaminama Kinijoje ir vargiai gali būti pavadinta gražiu daiktu. Nepaisant to, saulės energija maitinama lempa įtrauktą į Britų muziejaus sudarytą daiktų, kurie suformavo pasaulį, sąrašą kaip 100-asis daiktas,...


TERMOSNAIGĖ ir Ko, UAB
TERMOSNAIGĖ ir Ko, UAB

Termoizoliacinės apdailos plokštės KL klinkerio plytelės 245x65 mm pagrindu. Šiltinimas putų poliuretanu bei technine izoliacija putų poliuretanu. Rąstinių namų statyba.

JUNG VILNIUS, UAB
JUNG VILNIUS, UAB

"Protingo namo" valdymo elementai, standartiniai ir prabangaus dizaino jungikliai

www.vegas.lt

www.vegas.lt

Aukščiausios kokybės čiužiniai Jūsų ramiam miegui.
www.ruukkistogas.lt

www.ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai. Dizaino parinkimo programėlė...
MDS terasos

MDS terasos

Terasų įrengimas, produktai terasai.
www.agmeka.lt

www.agmeka.lt

Stogo danga, klinkeris, trinkelės, stogo priedai