Rugsėjo 22d. Šeštadienis

Buityje susidarančių pavojingų atliekų tvarkymo ABC (1 dalis)

2015 Kovo 26d.
Peržiūrų skaičius: 27002
Buityje susidarančių pavojingų atliekų tvarkymo ABC (1 dalis)

Išgirdus žodžius „pavojingos atliekos“ pirmiausia kilusi minti: „čia ne man“. Įprasta manyti, kad pavojingos atliekos gali susidaryti tik pramonės įmonėse ar kokio nors sudėtingo gamybinio proceso metu. Tačiau tikrai taip nėra – kiekvienas iš mūsų savo kasdieninėje buityje susiduriame su pavojingomis atliekomis. Tik tie pavojai nebūtų tokie baisūs jei tas atliekas teisingai tvarkytume.

Pavojingomis atliekomis vadinamos medžiagos kurioms galėtume priskirti tokias savybes kaip: kenksmingos, degios, sprogstamosios, ėsdinančios, toksiškos, sukeliančios koroziją ar turinčios kitų savybių, galinčių neigiamai įtakoti aplinką ir žmonių sveikatą, bei tara kuriose šios medžiagos buvo supakuotos ar išpilstytos.

Buitinės chemijos pakuotės. Švarindami ir prižiūrėdami savo namus turime nepamiršti tinkamai sutvarkyti ir tuščias cheminių valiklių pakuotes, kuriose buvo įvairūs rūgštiniai, šarminiai ar kitokie „X“ ženklu pažymėti chemikalai. Tuščia buityje naudojamų cheminių valiklių tara – tai pavojinga atlieka, nes kenksmingos medžiagos įsigeria į plastiką ir tokio plastiko nebegalima naudoti perdirbimui. Užterštų pakuočių negalima mesti į rūšiavimo konteinerius, nes pakuotė prisigėrę kenksmingų medžiagų, bei chemikalo likučiai gali užteršti visas konteinerį esančias išrūšiuotas atliekas. Šiomis atliekomis gyventojai gali atsikratyti nemokamai atiduodant jas į stambiagabaričių atliekų surinkimo aikšteles.

Dienos šviesos ir taupiosios elektros lemputės. Dar viena buityje susidaranti pavojinga atlieka tai dienos šviesos ir energiją taupančios lempos, kurių sudėtyje yra gyvsidabrio, o tai labai kenksminga medžiaga. Tam, kad gyvsidabrio garai nepatektų į atmosferą, netinkamas naudoti lempas privaloma saugiai, nesudaužius atiduoti perdirbimui. Lempas galite priduoti į visas jomis prekiaujančias prekybos vietas, arba į stambiagabaričių atliekų surinkimo aikšteles.

Statybų arba remonto atliekos. Ne kasdien, tačiau laikas nuo laiko tenka susidurti su statybos darbai. Remontui ar statyboms pasibaigus turime gražius, tvarkingus, dažais kvepiančius namus ir nereikalingų atliekų, iš kurių dalis yra pavojingos. Statybų ar remonto metu susidaro tokios pavojingos atliekos kaip: tušti sandarinimo putų slėginiai indai( pvz. Makroflex), statybinės medžiagos turinčios asbesto, impregnuota mediena, tuščios ir užterštos dažų, lako, įvairių skiediklių ar kitokių statybų metu naudojamų kenksmingų medžiagų pakuotės, taip pat šiomis medžiagomis užteršti skudurai arba netinkami naudoti darbo drabužiai. Visas šias išvardintas atliekas, jas tvarkingai išrūšiavus, gyventojai gali priduoti į jau minėtas stambiagabaričių atliekų surinkimo aikšteles.

Baterijos ir galvaniniai elementai. Viena iš smulkiausių, tačiau ne mažiau svarbi kenksminga buityje susidaranti atlieka yra – baterijos ir galvaniniai elementai. Kas metai į Lietuvą importuojama apie 700 tonų baterijų ir galvaninių elementų o surenkama ir perdirbama tik dešimtys tonų jų atliekų. Visa kita, kartu su buitinėmis atliekomis, nukeliauja į sąvartyną. Išsieikvojusių baterijų ir galvaninių elementų sudėtyje yra kadmio, švino, gyvsidabrio, nikelio ličio ir kitokių pavojingų aplinkai metalų, kurie netinkamai atsikračius šia atlieka – patenka į aplinką.

UAB „Žalvaris“ marketingo vadovės Vitos Balaikienės teigimu: „“Žalvaris kartu su asociacija EEPA Lietuvoje yra įsteigęs daugiau nei 6000 baterijų surinkimo vietų. Baterijų surinkimo dėžutes galima rasti visuose prekybos centruose, degalinėse, mokymo įstaigose, pašto skyriuose, kitose masinio susibūrimo vietose. Tereikia tik noro ir minimaliai pastangų norint šia atlieka atsikratyti teisingai.“

Daugiau informacijos: www.zalvaris.lt

Atliekų vadyba 2030+. Kur atves augantys atliekų kalnai?

Atliekų vadyba 2030+. Kur atves augantys atliekų kalnai?

Teksto autorius – chemijos inžinierius Antonis Mavropoulos, nuo 1994 m. dirbantis atliekų vadybos srityje. Jis įvykdė per 150 projektų penkiolikoje pasaulio šalių, yra mokslinių leidinių apie atliekų tvarkymo iššūkius autorius.


Gemasolar kompleksas dirba net naktį

Gemasolar kompleksas dirba net naktį

Ar kada įsivaizdavote saulės elektrines, kurios veikia net naktį? Tikrai nedaugelis iš mūsų išdrįstų jas sukurti, nes tai tiesiog atrodo paradoksalu. Tačiau „Torresol Energy“ įgyvendino šią idėją. Leiskite paaiškinti kaip.


Naujos švediškos čerpės šildo namus

Naujos švediškos čerpės šildo namus

Švedijos bendrovė „Soltech Energy“ prijungė savo išrastas stiklines čerpes prie namo autonominės šildymo sistemos, kad šildymo sąskaitas galėtų sumažinti saulės energija.


Rąstiniai namai – sveikas, solidus ir prestižinis gyvenimo būdas

Rąstiniai namai – sveikas, solidus ir prestižinis gyvenimo būdas

Daugelyje Europos šalių kasdien vis labiau populiarėja mediniai gyvenamieji namai. Skandinavijos šalyse jų statoma ypač daug: 80 - 90 % naujakurių įsirengia būtent medinius namus. Įsivaizduokite - Norvegijoje statomi net mediniai vaikų darželiai....


Išmaniųjų miestų technologijos

Išmaniųjų miestų technologijos

Manote, kad miestai jau dabar yra perpildyti žmonėmis? Tačiau jų augimas nemažėja - prognozuojama, kad iki 2030 metų miestuose gyvens daugiau kaip 5 mlrd. gyventojų. Tačiau prieš pradedant galvoti apie tokio masto gyventojų tankumą turime...


Vakuuminiai saulės kolektoriai

Vakuuminiai saulės kolektoriai

Ypač efektyvūs naujos kartos vakuuminiai saulės kolektoriai. Jie puikiai tinka atšiaurioms sąlygoms, tad ir Lietuvoje jie netruks įsikurti. Kolektoriai yra aukščiausios klasės, be abejo, su visa reikiama įranga. Vienas stipriausių momentų šioje...


Urban OS: Londone vietoj „protingo namo“ bus diegiamas „protingas miestas“

Urban OS: Londone vietoj „protingo namo“ bus diegiamas „protingas miestas“

Turbūt jau esate girdėję apie taip vadinamus „protingus namus“, kuriuose viskas valdoma per vieningą centrą, kuris pats įjungia/išjungia šviesas, pašildo vakarienę grįžus namo, užkuria pirtį ar įjungia muziką vartotojo pageidavimu.


Ekologija – ekonomija – aplinkotvarka – 2014 metų alternatyvos

Ekologija – ekonomija – aplinkotvarka – 2014 metų alternatyvos

Ekologiška, natūralu, sveika, draugiška aplinkai... Bemaž kasdien girdime panašius žodžius įvairiausiose situacijose. Tampa sunku suvokti, kas iš tiesų ta vadinamoji ekologija, kurie produktai išties draugiški aplinkai, ir kurie, iš rinkoje...


JUNG VILNIUS, UAB
JUNG VILNIUS, UAB

"Protingo namo" valdymo elementai, standartiniai ir prabangaus dizaino jungikliai

TERMOSNAIGĖ ir Ko, UAB
TERMOSNAIGĖ ir Ko, UAB

Termoizoliacinės apdailos plokštės KL klinkerio plytelės 245x65 mm pagrindu. Šiltinimas putų poliuretanu bei technine izoliacija putų poliuretanu. Rąstinių namų statyba.

EST LT, UAB
EST LT, UAB

Saulės elektrinė, inverteriai-keitikliai, jungtys, kabeliai, kita įranga, montavimo konstrukcijos, optimizatoriai ir valdikliai, saulės moduliai

www.thermopro.lt

www.thermopro.lt

Namų šiltinimas poliuretano putomis
www.ruukkistogas.lt

www.ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai. Dizaino parinkimo programėlė...
MDS terasos

MDS terasos

Terasų įrengimas, produktai terasai.