Birželio 17d. Pirmadienis

Buityje susidarančių pavojingų atliekų tvarkymo ABC (1 dalis)

2015 Kovo 26d.
Peržiūrų skaičius: 28702
Buityje susidarančių pavojingų atliekų tvarkymo ABC (1 dalis)

Išgirdus žodžius „pavojingos atliekos“ pirmiausia kilusi minti: „čia ne man“. Įprasta manyti, kad pavojingos atliekos gali susidaryti tik pramonės įmonėse ar kokio nors sudėtingo gamybinio proceso metu. Tačiau tikrai taip nėra – kiekvienas iš mūsų savo kasdieninėje buityje susiduriame su pavojingomis atliekomis. Tik tie pavojai nebūtų tokie baisūs jei tas atliekas teisingai tvarkytume.

Pavojingomis atliekomis vadinamos medžiagos kurioms galėtume priskirti tokias savybes kaip: kenksmingos, degios, sprogstamosios, ėsdinančios, toksiškos, sukeliančios koroziją ar turinčios kitų savybių, galinčių neigiamai įtakoti aplinką ir žmonių sveikatą, bei tara kuriose šios medžiagos buvo supakuotos ar išpilstytos.

Buitinės chemijos pakuotės. Švarindami ir prižiūrėdami savo namus turime nepamiršti tinkamai sutvarkyti ir tuščias cheminių valiklių pakuotes, kuriose buvo įvairūs rūgštiniai, šarminiai ar kitokie „X“ ženklu pažymėti chemikalai. Tuščia buityje naudojamų cheminių valiklių tara – tai pavojinga atlieka, nes kenksmingos medžiagos įsigeria į plastiką ir tokio plastiko nebegalima naudoti perdirbimui. Užterštų pakuočių negalima mesti į rūšiavimo konteinerius, nes pakuotė prisigėrę kenksmingų medžiagų, bei chemikalo likučiai gali užteršti visas konteinerį esančias išrūšiuotas atliekas. Šiomis atliekomis gyventojai gali atsikratyti nemokamai atiduodant jas į stambiagabaričių atliekų surinkimo aikšteles.

Dienos šviesos ir taupiosios elektros lemputės. Dar viena buityje susidaranti pavojinga atlieka tai dienos šviesos ir energiją taupančios lempos, kurių sudėtyje yra gyvsidabrio, o tai labai kenksminga medžiaga. Tam, kad gyvsidabrio garai nepatektų į atmosferą, netinkamas naudoti lempas privaloma saugiai, nesudaužius atiduoti perdirbimui. Lempas galite priduoti į visas jomis prekiaujančias prekybos vietas, arba į stambiagabaričių atliekų surinkimo aikšteles.

Statybų arba remonto atliekos. Ne kasdien, tačiau laikas nuo laiko tenka susidurti su statybos darbai. Remontui ar statyboms pasibaigus turime gražius, tvarkingus, dažais kvepiančius namus ir nereikalingų atliekų, iš kurių dalis yra pavojingos. Statybų ar remonto metu susidaro tokios pavojingos atliekos kaip: tušti sandarinimo putų slėginiai indai( pvz. Makroflex), statybinės medžiagos turinčios asbesto, impregnuota mediena, tuščios ir užterštos dažų, lako, įvairių skiediklių ar kitokių statybų metu naudojamų kenksmingų medžiagų pakuotės, taip pat šiomis medžiagomis užteršti skudurai arba netinkami naudoti darbo drabužiai. Visas šias išvardintas atliekas, jas tvarkingai išrūšiavus, gyventojai gali priduoti į jau minėtas stambiagabaričių atliekų surinkimo aikšteles.

Baterijos ir galvaniniai elementai. Viena iš smulkiausių, tačiau ne mažiau svarbi kenksminga buityje susidaranti atlieka yra – baterijos ir galvaniniai elementai. Kas metai į Lietuvą importuojama apie 700 tonų baterijų ir galvaninių elementų o surenkama ir perdirbama tik dešimtys tonų jų atliekų. Visa kita, kartu su buitinėmis atliekomis, nukeliauja į sąvartyną. Išsieikvojusių baterijų ir galvaninių elementų sudėtyje yra kadmio, švino, gyvsidabrio, nikelio ličio ir kitokių pavojingų aplinkai metalų, kurie netinkamai atsikračius šia atlieka – patenka į aplinką.

UAB „Žalvaris“ marketingo vadovės Vitos Balaikienės teigimu: „“Žalvaris kartu su asociacija EEPA Lietuvoje yra įsteigęs daugiau nei 6000 baterijų surinkimo vietų. Baterijų surinkimo dėžutes galima rasti visuose prekybos centruose, degalinėse, mokymo įstaigose, pašto skyriuose, kitose masinio susibūrimo vietose. Tereikia tik noro ir minimaliai pastangų norint šia atlieka atsikratyti teisingai.“

Daugiau informacijos: www.zalvaris.lt

Alfasolar Pyramid  polikristaliniai ir monikristaliniai moduliai

Alfasolar Pyramid polikristaliniai ir monikristaliniai moduliai

UAB Danizė atstovauja saulės fotovoltinių polikristalinių ir monokristalinių modulių gamintoją Alfasolar GmbH(Vokietija) ir siūlo didelį alfasolar Pyramid polikristalinių ir monokristalinių modulių galios (Wp) pasirinkimą :


Kaip saulės šviesą panaudoti vandenilio išgavimui?

Kaip saulės šviesą panaudoti vandenilio išgavimui?

Kentukio bei Luizvilio universitetų (JAV) mokslininkai nustatė, jog nebrangi puslaidininkinė medžiaga gali kaip reikiant praversti bandant saulės šviesos pagalba iš vandens išgauti vandenilį.


Granuliniai šildymo katilai

Granuliniai šildymo katilai

Pastaruoju metu labai daug kalbama apie vis didėjančias šildymo kainas. Valstybinė energetikos ir kainų komisija praneša apie atskiruose miestuose jau patvirtintas 40-50% didesnes šildymo ir karšto vandens ruošimo kainas. Neseniai žiniasklaidoje...


Graikiškas taupymo būdas: karštą vandenį gamina saulė

Graikiškas taupymo būdas: karštą vandenį gamina saulė

Saulėtoje Graikijoje gyventojai sumaniai išnaudoja tai, ko turi daugiausia. Tai – saulė. Kadangi čia beveik nelyja, o vasara, kaip teigia patys gyventojai, tęsiasi devynis mėnesius per metus, graikai gerokai sutaupo mokesčių už karštą vandenį.


Buityje susidarančių pavojingų atliekų tvarkymo ABC (2 dalis)

Buityje susidarančių pavojingų atliekų tvarkymo ABC (2 dalis)

Elektronika ir elektros prietaisai. Įrenginius, kurių veikimui reikalinga elektros srovė, negalima išmesti kartu su kitomis buitinėmis atliekomis. Nesvarbu ar tai šaldytuvas, ar plaukų džiovintuvas. Visos elektros ir elektronikos atliekos turi...


Saulės pirtis? Kas tai?

Saulės pirtis? Kas tai?

Saulėta ankstyvo pavasario diena. Medžių ir kalvų nuo saulės pridengtose vietose dar boluoja sniego liežuviai. Tvarkinga tvenkinio pakrantė. Netvirtame tvenkinio lede iškirsta didelė eketė. Tarsi visų pamirštas šioje gamtos idilėje stovi mažutis...


Gemasolar kompleksas dirba net naktį

Gemasolar kompleksas dirba net naktį

Ar kada įsivaizdavote saulės elektrines, kurios veikia net naktį? Tikrai nedaugelis iš mūsų išdrįstų jas sukurti, nes tai tiesiog atrodo paradoksalu. Tačiau „Torresol Energy“ įgyvendino šią idėją. Leiskite paaiškinti kaip.


Saulės energija maitinama lempa – svarbiausias XXI m. daiktas

Saulės energija maitinama lempa – svarbiausias XXI m. daiktas

Ji kainuoja kelis svarus, masiškai gaminama Kinijoje ir vargiai gali būti pavadinta gražiu daiktu. Nepaisant to, saulės energija maitinama lempa įtrauktą į Britų muziejaus sudarytą daiktų, kurie suformavo pasaulį, sąrašą kaip 100-asis daiktas,...


JUNG VILNIUS, UAB
JUNG VILNIUS, UAB

"Protingo namo" valdymo elementai, standartiniai ir prabangaus dizaino jungikliai

TERMOSNAIGĖ ir Ko, UAB
TERMOSNAIGĖ ir Ko, UAB

Termoizoliacinės apdailos plokštės KL klinkerio plytelės 245x65 mm pagrindu. Šiltinimas putų poliuretanu bei technine izoliacija putų poliuretanu. Rąstinių namų statyba.

www.vegas.lt

www.vegas.lt

Aukščiausios kokybės čiužiniai Jūsų ramiam miegui.
www.ruukkistogas.lt

www.ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai. Dizaino parinkimo programėlė...
MDS terasos

MDS terasos

Terasų įrengimas, produktai terasai.
www.agmeka.lt

www.agmeka.lt

Stogo danga, klinkeris, trinkelės, stogo priedai