Tikkurila

Metalinės baldų jungtys

Metalinės baldų jungtys

Furnitūrai, kuria baldų elementai standžiai sujungiami, priklauso sąvaržos, jungiamieji gaminiai, specialūs tvirtinimo gaminiai, užraktai, sklendės, spragtukai, laikikliai, fiksatoriai. Baldų elementai sujungiami naudojant sriegines, ekscentriškos ir pleištinės formos sąvaržas. Srieginėmis sąvaržomis jungiamieji elementai patikimai suveržiami, tačiau tam reikia sugaišti gana daug laiko. Spaudimo jėga atsiranda veikiant metriniam varžto sriegiui, kaišteliui ir veržlei. Paprasčiausia srieginė sąvarža – varžtas ir veržlė.

Ekscentrines sąvaržas galima greičiau suveržti negu veržtines, tačiau jos ne tiek susispaudžia. Suspaudimo jėga atsiranda, veikiant ekscentrikui, kuris sukasi apie ašį, perstumtą geometrinės ekscentriko ašies atžvilgiu atstumu, vadinamu ekscentricitetu. Baldų elementai sujungiami specialiomis ekscentrinėmis sąvaržomis, kurių pagrindinės detales yra veržlė, varžtas ir ekscentrikas. Ekscentrines sąvaržas galima naudoti tik tuo atveju, jeigu jungiamų detalių matmenys suspaudimo vietose gerai sutampa. Kad baldus eksploatuojant sąvarža neatsipalaiduotų, naudojami savistabdžiai ekscentrikai.

Savistabdžiais vadinami tokie ekscentrikai, kurių profilio pakilimo kampas mažesnis už trinties kampą. Todėl reikia parinkti tinkamą ekscentriko skersmens ir jo ekscentriciteto santykį. Pleištinėmis sąvaržomis baldų elementai greitai ir patikimai sujungiami vienas su kitu. Sąvaržos, pusinės, pleištai yra svarbiausios pleištinių sąvaržų detalės. Pleištų pasvirimas (pleištų aukščio santykis su ilgiu) yra 1/10, prisiveržimas – 1/20. Pleištinių sąvaržų detalės sutvirtinamos sraigtais.Baldai neapsieina ir be jungimo elementų – kampuočių, plokštelių, trinkelių, spyruoklių, fiksatorių. Jie atlieka svarbią funkciją kuriant šiuolaikiškus, funkcionalius ir patogius baldus. Gaminami iš įvairaus anglingumo plieno. Specialiųjų tvirtinimo elementų grupę sudaro varžtai, sraigtai, veržlės, kaišteliai, vinys, sagos, kabės, poveržlės.

Be furnitūros, svarbų vaidmenį baldų gamyboje atlieka metalinės baldų konstrukcijos. Tai gali būti ir paprastos stalo, kėdės kojos, ranktūriai, atlošai ar jų karkasai,įvairūs konstrukciniai elementai. Šioms dalims naudojamas įvairaus anglingumo ir kietumo plienas, pasirenkamas pagal poreikius. Pasirinkta detalė dažoma dažais, laikais arba oksiduojama. Oksidinės plėvės spalva gali būti nuo tamsiai mėlynos iki juodos: plėvė yra tanki ir gana atspari dilimui, trynimui, todėl puikiai atitinka baldų gamintojų poreikius.

Norint ant plieno paviršiaus padaryti oksidinę plėvelę, prieš oksiduojant detalę reikia paruošti, nupoliruoti, pašalinti riebalus. Po to detalė nardinama į vieną iš šarminių tirpalų (natrio hidroksido, natrio nitrato ar kalio chlorido), kuriame įgauna reikiamą oksidinės plėvės spalvą. Oksidavimui gali būti naudojami ir rūgštiniai tirpalai. Juose plienas pasidengia fosfato oksidų plėvele, kurios spalva – nuo tamsiai pilkos iki juodos.

Kuriant baldo metalinį karkasą ar konstrukcinį elementą, baldų dizaineriui labai svarbu yra atsižvelgti į aplinką, kurioje baldas bus eksploatuojamas. Skirami du pagrindiniai baldų tipai – lauko bei vidaus.

Audejo baldu centras

Kiti temos straipsniai

Jung
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu