Rugpjūčio 10d. Pirmadienis

Kaip taisyklingai apšviesti patalpas?

2013 Rugpjūčio 12d.
Peržiūrų skaičius: 89760
Kaip taisyklingai apšviesti patalpas?

Kaip apšviesite savo namą, turėtumėte numatyti įsigiję namo projektą.Jei projekto architektas kuria ir patalpų dizainą, jis pasiūlo apšvietimo schemas, derančias su būsimu interjeru. Nustačius patalpų paskirtį, reikia išvedžioti atitinkamą elektros laidų kiekį, apsispręsti, kur bus jungikliai. Pavyzdžiui, sieninis šviestuvas atrodys estetiškiau, jei laidai bus išvesti iš sienos.

Apšvietimo šaltiniai

Šviesos šaltiniai yra nukreipiamieji ir išlyginamieji. Dažniausiai šviesos srauto specifikas lemia naudojama lemputė ir šviestuvo gaubtas.

Įvairūs šviesos šaltiniai sukuria nevienodą įspūdį, pvz., kaitrinių lempučių skleidžiama geltona šviesa kuria jaukumo atmosferą. Halogeninių ir liuminescencinių lempų balta šviesa gali būti nemaloni.

Akį erzinančią liuminescencinėms lempoms būdingą šviesos pulsaciją (dėl 50 Hz dažnio elektros tinkluose) šalina elektroniniai paleidikliai, o reguliuojantys elektroniniai balastai leidžia reguliuoti šviesos intensyvumą.

Lliuminescencines lempas, kurių šviesos srautas 5 kartus intensyvesnis nei kaitrinių, siūloma naudoti apšviečiant plokštumą ar objektą stipriu šviesos srautu, taip pat ir nuolatiniam apšvietimui.

Pastebima tendencija, jog siekiama mažinti šviesos šaltinį ir didinti jo intensyvumą.

Ekonomiškesnes halogenines lemputes (20W halogeninė lemputė atitinka 120W kaitrinę) patogu naudoti, kur reikia pastovaus apšvietimo. Į halogenines lemputes yra įmontuotas reflektorius, kuris koncentruoja šviesą ir ji tampa akinama. Todėl siūloma nenaudoti atvirų halogenų (taip pat ir kryptinių) ten, kur namo gyventojai mėgsta atsipalaiduoti, pvz., virš vonios.

Tiesa, matinis stiklas sušvelnina neigiamą aktyvios šviesos poveikį, todėl gražiau atrodys sietynai, jei jiems naudosime neskaidrias pieno baltumo lempas.

Paraboliniai reflektoriai šviesos šaltinį daro nematomą, toks mechanizmas naudingas darbo kambaryje.

Kai yra keli, dažniausiai svetainėje naudojami apšvietimo šaltiniai, (paslėptas, funkcionalusis, lubų, šviesa skaityti), tuomet halogeninės lempos tiks praėjimui ar tamsesniam kraštui apšviesti.

Patalpų apšvietimo klaidos

Visuomeninėms ar gamybos patalpoms galioja apšvietimo normos, o nuosavam namui yra sudarytos rekomendacijos – liuksų kiekis paviršiui.

Dažniausia klaida – nepakankamai apšviečiamas virtuvėje maisto ruošimo paviršius (rekomenduojamas 700 liuksų šviesos srautas). Nors šiuolaikiškų baldų gamintojai į juos įrengia ir apšvietimą, tačiau rekomenduojama šią darbo vietą papildomai apšviesti po sieninėmis spintelėmis paslėptomis lempomis.

Vyrauja tendencija mažinti šviesos kiekį miegamuosiuose – apsiriboti sieniniais šviestuvais ir toršerais. Tai nerekomenduotina: stipresnės šviesos reikia higienos sumetimais, be to, kiekvienoj patalpoj kartu su šeimininkų sumanyta apšvietimo sistema turėtų būti įrengtas ir funkcionalus apšvietimas”. Lovos paviršiui apšviesti rekomenduojama 500 liuksų šviesa.

Skaityti skirtoje vietoje šviesa turi būti įrengta pečių lygyje, o stalines lempas patartina rinktis aukštesnes ir su reguliuojama šviesos kritimo kryptimi.

Svarbiausia apšviečiant vonios kambarį ir baseiną – hermetiški gaubtai. Šviestuvo hermetiškumo klasės turi atitikti ir saugumo reikalavimus: IP44 ir aukštesnius. “Veidrodžio zonai reikalingas ne tik horizontalus, bet ir vertikalus (sieninis) apšvietimas. Klaida – nukreipti šviesos srautą tiesiai į veidrodį. Naujausi sprendimai – veidrodžiai, kurių ne visas paviršius veidrodinis, o tarpuose įmontuojami šviesos šaltiniai.

Ekspertų siūlymu, baseiną puikiai apšvies ir į lubas nukreipti sieniniai šviestuvai ar netiesioginio apšvietimo toršerai.

Įdomus namo akcentas – laiptinė, netinkamai apšviesta ji gali kelti daug rūpesčių. Rengiant šviestuvus ant laiptų pakopų negalima montuoti luboms skirtų halogenų. Ant pakopų ar jų šonuose įstatomi šviestuvėliai turi būti atsparūs smūgiams. Nusiteikite, jog įrengę šviestuvus laiptų pakopose daugiau dėmesio turėsite skirti švarai – ant apšviestų pakopų matosi net ir menkiausios dulkelės.

Jei patalpų lubos žemos, teks atsisakyti nuleidžiamų šviestuvų. Vizualiai lubas paaukštins netiesioginio apšvietimo toršerų šviesa, tinka ir halogeninės sistemos arba paslėptas apšvietimas.

Šviesos šaltiniai gali būti sutelkti prie langų, nes tamsiu paros metu ta erdvė būna tamsiausia.

Lauko apšvietimas

Populiarūs stacionarieji įrengimai dažnai neatlieka paskirties: plafonas be apsauginio gaubto arba itin stipri lempa akina ir neapšviečia aplinkos. Lauko apšvietimui patartina naudoti nukreipiamąją šviesą, nepaprastai gražiai namo architektūrines subtilybes ir sodo augmeniją išryškins paslėptas apšvietimas.

Kiemui apšviesti siūloma naudoti ekonomiškus ir su didele šviesos sklaida metalo halogenus arba natrio lempas. Pastarosios itin gražiai apšviečia augmeniją.

Prieangį geriausia apšviesti neakinama, paslėpta šviesa.

Šviesos valdymas gali būti automatinis, paremtas judesio davikliais, fotoelementais.


Prieškambario interjeras: dekoravimas šviestuvais

Prieškambario interjeras: dekoravimas šviestuvais

Prieškambario interjeras skirtas sudaryti maloniai atmosferai, kuri padėtų greitai ir lengvai pereiti nuo darbinio aktyvumo prie ramybės ir poilsio būsenos. Tas pats pasakytina ir apie apšvietimą. Vienas iš prieškambario ypatumų yra tas, kad...


LED technologija švietimo bei viešose įstaigose

LED technologija švietimo bei viešose įstaigose

Tinkamas apšvietimas – vienas iš svarbiausių ergonomiškos darbo aplinkos aspektų. Nuo šiol varginanti šviesa, mirgančios liuminescensinės lempos bei prieblanda prie darbo stalo jau praeitis. LED technologija - puikus sprendimas visoms...


Namų dekoravimas su LED juostelėmis

Namų dekoravimas su LED juostelėmis

Šviečiančios juostelės dekoratyviniam apšvietimui naudojamos jau kelis dešimtmečius. Jos per šventes apšviečia pastatus, namų vidų ir išorę, kitas dekoracijas. Iki šiol naudotos juostelės buvo lengvai pažeidžiamos bei sunaudodavo nemažai elektros...


Tebūnie šviesa... iš „NanoLight“ lemputės

Tebūnie šviesa... iš „NanoLight“ lemputės

Galbūt kai kas pasakytų: kaip negalima iš naujo išrasti dviračio, taip negalima dar kartą išrasti ir lemputės. Ar tikrai? Trys Toronto universiteto absolventai papurtytų galvą: jie teigia išradę naujo tipo lemputę, kurią pavadino...


Apšvietimas – svarbi interjero dalis

Apšvietimas – svarbi interjero dalis

Nuo tų laikų, kai Tomas Edisonas išrado pirmąją elektros lemputę praėjo dešimtys metų. Daugybė inžinierių, architektų ir dizainerių kiekvieną dieną dirba ieškodami naujų apšvietimo sprendimų, energiją taupančių šviesos šaltinių, originalių...


Apie LED apšvietimą paprastai ir suprantamai

Apie LED apšvietimą paprastai ir suprantamai

Prisiminkime: įprastos kaitrinės lemputės darbinis laikas yra apie 1 000 val., tai "taupioji" (kompaktinė fluorescencinė, angl. CFL) dega 5 000 valandų, o LED - ne mažiau kaip 60 000 val. Lyginant su kaitrine, CFL elektros energijos...


Linijinės LED apšvietimo sistemos

Linijinės LED apšvietimo sistemos

Linijinės LED apšvietimo sistemos - puikus sprendimas interjero dizaineriams bei apšvietimo ekspertams, padėsiantis išspręsti ir įgyvendinti naujas idėjas. Tokias, kurių iki šiol dar nebuvo galima atlikti. Vis labiau pasaulyje populiarėjančios...


Ateities būstų iliuminacinę atmosferą kurs švytintis LED sienų dekoras (Video)

Ateities būstų iliuminacinę atmosferą kurs švytintis LED sienų dekoras (Video)

Tapetų laukia… šviesi ateitis. Tokia yra bendrovės Philips vizija. Ji kartu su partneriais iš Kvadrat Soft Cells kuria šviečiančios tekstilės panelių koncepciją. Akustinius panelius su juose montuojamais reguliuojamais LED šviesos diodais...


Jovesa, UAB
Jovesa, UAB

Didmeninė ir mažmeninė prekyba vidaus ir lauko šviestuvais, apšvietimo projektavimas

JUNG VILNIUS, UAB
JUNG VILNIUS, UAB

"Protingo namo" valdymo elementai, standartiniai ir prabangaus dizaino jungikliai

Fazė, UAB
Fazė, UAB

Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų inžinerinių sistemų įrengimas.Elektra, silpnos srovės, ryšiai, vandentiekis, nuotekos, šildymas, vėdinimas, kondicionavimas.

Gaudrė, UAB
Gaudrė, UAB

Mes – apšvietimo sistemų specialistai Gaudrė.

ELMO technologijos, UAB
ELMO technologijos, UAB

Šviestuvai didmeninė prekyba | Šviestuvai mažmeninė prekyba | Elmo light

Šviestuvų pasaulis LT, UAB
Šviestuvų pasaulis LT, UAB

Vidaus šviestuvai, lauko šviestuvai, LED produkcija

Elektros idėjos, UAB
Elektros idėjos, UAB

Įmonė teikia elektros, žaibosaugos, apsaugos sistemų montavimo ir eksploatavimo paslaugas visoje Lietuvoje.

Kandelas, UAB
Kandelas, UAB

Mes padedame sukurti šviesius ir jaukius namus

www.vegas.lt

www.vegas.lt

Aukščiausios kokybės čiužiniai Jūsų ramiam miegui.
www.ruukkistogas.lt

www.ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai. Dizaino parinkimo programėlė...
MDS terasos

MDS terasos

Terasų įrengimas, produktai terasai.