Anza

Sodinukų galima pasidauginti patiems

Sodinukų galima pasidauginti patiems

Jeigu reikia daug sodinukų, pavyzdžiui, gražiai gyvatvorei, jie kainuos nemažai. Ypač brangūs spygliuočiai. Taigi naudingiau (ir įdomiau) sodinukų užsiauginti patiems.

Dauginimas ūgliais

Dauginti galima dviem būdais – nukirptais ūgliukais arba sėklomis. Ūgliukais dažniausiai yra dauginamos tujos, kukmedžiai, puskiparisiai, buksmedžiai, ligustrai, forsitijos, kauleniai, sedulos ir kt. Ūgliai ruošiami arba anksti pavasarį, kada pumpurai pradeda brinkti, tačiau dar nebūna išsprogę, arba liepos mėnesį, kada išaugusios naujos šakelės jau būna sumedėjusios. Kerpamos tiktai gyvybingos ir sveikos 10-15 cm ilgio šakelės.

Kad geriau šaknytųsi, galima nusipirkti specialių stimuliatorių. Jie naudojami pagal instrukcijas, bene populiariausias yra heteroauksinas. Galima naudoti ir labai seną būdą – auginio galiuką apie 2 valandas iki sodinant pamirkyti alavijų sultyse. Mėgėjai ūgliukus šaknija ir be stimuliatorių (prigyja mažesnis procentas), žaizdelės vietą apdoroja sutrintos medžio anglies milteliais, kad neįsimestų infekcija. Vienu ar kitu būdu sutvarkyti ūgliukai susmeigiami į dauginimo substratą.

Geriausias substratas yra su švariu smėliu sumaišytos durpės, perlitas arba tiesiog natūralios žemės plotelis pavėsyje, tik čia į kiekvieną duobutę dedama smėlio, kad ūgliuko galiukas nesiliestų tiesiogiai su žeme, kurioje gali būti infekcija. Šiuo primityviu būdu mėgėjai sodinukus sodina pusiau gulsčius, kad šaknijamas galiukas būtų nukreiptas į pietinę pusę. Profesionalai sodinukus susmaigsto inspektuose, jų neturi kaitinti saulė. Drėgmė turi būti pastovi, laistyti teks neleidžiant perdžiūti.

Per vasarą ūgliukai pradeda leisti naujas šakeles. Žiemoti paliekami vietoje nepersodintus. Geriausiai peržiemoja inspektuose. Tik antrais metais sodinukai persodinami į lysves, greitai augančias rūšis galima ir apkarpyti. Lysvėse visą vasarą sodinukai laistomi, ravimi, tręšiami. Trečiaisiais metais jie sodinami į nuolatinę vietą. Tujas ir buksmedžius į nuolatinę vietą galima sodinti tik po penkerių metų ar net vėliau.

Paprasčiausi būdai

Paprasčiau galima dauginti atlankomis, atžalomis, iškastą krūmą dalijant. Taip pasidauginsime forsitijų, pūslenių, sidabrakrūmių, lanksvų, raugerškių, medlievų, žilakrūmių. Atidalytos atžalos pjūvio vieta apibarstoma trinta medžio anglimi. Dauginant atlankomis, pavasarį apie krūmą iškasamas negilus 5-7 cm griovelis, į jį palenkiamos apatinės šakos, kad žemėmis apkastos šakelės viršūnė būtų užsilenkusi į viršų. Atlankomis galima dauginti ir liepos mėnesį, kada naujos šakelės jau būna sumedėjusios.

Uogakrūmiai dauginami tuojau pat nuskynus uogas. Pavasarį įsišaknijusias atžalas jau gailima atskirti ir persodinti. Daugiausia jaunų augalų kiekį galima išauginti dauginant sėklomis. Sėklos (vaisiai) – uogos, kauliukai, riešutai, kankorėžiai – renkamos visai subrendusios rudenį arba net žiemos pradžioje. Daugumos augalų sėklas reikės stratifikuoti. Paprasčiausia sėklas sumaišyti su švariu drėgnu smėliu ir durpėmis, suberti į polietileninį maišelį ir 2-3 mėnesius palaikyti šaldytuve 3-5 laipsnių temperatūroje. Stratifikuotos sėklos sėjamos sausio-kovo mėnesiais. Ką tik surinktas sėklas galima lauke pasėti iš rudens. Tačiau jos sudygsta negreitai – liepos mėnesį arba net po dvejų metų, kartais tik trečią pavasarį. Pirmamečiai daigeliai nuolat laistomi, paaugusius galima patręšti. Įvairių rūšių augimo sparta būna nevienoda.

Kiti temos straipsniai

Rehau
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu