Lapkričio 28d. Sekmadienis

Mulčas. Mulčiavimas. Kaip mulčiuojama.

Peržiūrų skaičius: 24792
Mulčas. Mulčiavimas. Kaip mulčiuojama.

Mulčiavimas – vienas iš svarbiausių sodininkystės darbų. Mulčius užstoja šviesą, taip neleisdamas veistis piktžolėms. Taipogi sulėtina vandens garavimo iš dirvos procesą, šitaip apsaugodamas dirvą nuo išdžiūvimo.

Sliekai mėgsta organinį mulčių. Jie minta organine medžiaga ir tuo pačiu gamina trašą dirvai. Sliekams judant dirvoje, susidaro tuneliai, kurių dėka dirva vėdinasi. Taip pagerėja ir dirvos tekstūra. Kiti organizmai taip pat naudingi dirvai. Visas darbas, kurį jie atlieka, sudaro maistingų medžiagų substancija, taip reikalingą dirvožemiui.

Šis procesas vadinamas skaidymu, kurio metu dirvoje susidaro vertingas humusas.

Mulčiavimas – kaip mulčiuoti:

1. Paskirstykite mulčių po dirvą, bent 7 -12 cm gylyje. Kuo grubesnis mulčius, tuo daugiau jo reikėtų pridėti.

2. Mulčių paskirstykite tarp ir apie augalus, išskyrus plotus tarp vienmečių ir daugiamečių augalų ir stiebų pagrindus.

3. Sudrėkinkite mulčių.

Mulčiuojant medžius ir krūmus, mulčių reikėtų dėti apytiksliai 13-25 cm nuo jų kamienų. Kitaip, laikui bėgant, per arti kamienų padėtas mulčius gali sukelti nemažai problemų, nepaisant to, jog yra organinis.

Medinis mulčius palaiko pastovią ir vėsią dirvos temperatūrą. Jei naudojamos žievės drožlės arba pjuvenos, patartina prieš mulčiavimą į dirvą pridėti azoto, kadangi irdamos tiek drožlės, tiek pjuvenos panaikina dirvoje esantį azotą.

Patariama naudoti organines atliekas, tokias kaip: susmulkinta medžio žievė ar liekanos po apgenėjimo, pjuvenos, medžio drožlės, žemės riešutų kevalai, kavos pupelių išaižos, ryžių lukštai, žemės kukurūzų burbuolės, žolės iškarpos, nepanaudotos augalinės atliekos ir jūros dumbliai.

Juodi plastiko lakštai

Jei organiniai metodai jums ne prie širdies, tuomet dirvos mulčiavimui galima naudoti juodus plastiko lakštus. Taisyklingai panaudoti, šie lakštai apsaugos dirvą nuo piktžolių ir išsaugos jos drėgmę.

Dirvos paviršių arba lysves iš anksto išklokite plastiku. Tuomet, plastike išpjaukite x formos plyšius. Po to, atlenkite plastiko atvartus ir sodinkite. Atliekant šį veiksmą, būtina įsitikinti, kad duobutės kuriose augs augalai (ar jau suaugę) nebūtų visiškai užpildytos plastiku.

Padarykite keletą plyšių plastiko kraštuose. Tai garantuos geresnį vandens ir oro priėjimą prie šaknų. Papildomi plyšiai yra būtini naudojant plastiką, kadangi jie leidžia išdžiūti drėgmės pertekliui ir apsaugo nuo vandens sankaupų lietingomis dienomis.

Kompostas

Kuomet šnekame apie mulčiavimą, dažnai turime omenyje organinių medžiagų sluoksnį, kurį klojame ant dirvos paviršiaus. Tai gali būti bet kas. Nuo išdžiovintų žolės išpjovų, iki juostelių ar laikraščių. Laikui bėgant, visos šios organinės medžiagos suyra įvairių medžiagų, esančių dirvoje, dėka. Jos ir sudaro taip svarbią humuso medžiagą.

Jei mulčiavimui ketinate naudoti gyvulių mėšlą (kuris, beje, yra praturtintas maistinių medžiagų), jis turėtų būti sumaišytas su kitomis medžiagomis, tokiomis, kaip nupjautos vejos atliekos arba šiaudai.

Kompostas, sumaišytas su grubiu(gyvuoju) mulčiumi, puikiai tinka dirvos ar lysvių mulčiavimui.  Kompostas – geriausias mulčiaus variantas.

Mulčiavimo pjaunu metodas

Mulčiavimas pjaunu yra paprastas metodas, kurio metu yra panaudojami nukritę lapai.  Aštrūs žoliapjovės ašmenys – geriausias mulčiavimo įrankis. Žoliapjovė supjaustys žolės stiebelius ir lapus į smulkiausius gabalėlius, tuo pat metu parūpindama grubesnio pobūdžio mulčo dirvai apdengti.

Jei norite maksimalios naudos, taikyke šį mulčiavimo metodą kiekvieną savaitę. Jo dėka, pareiga mulčiuoti  taps lengvesnė, o dirva bus aprūpinta šviežiu mulču. Taip prasidės skaidymasis ir naujų organinių medžiagų formavimasis, maitinantis dirvą ir palaikantis jos drėgmę.

Naudojant mulčiavimo pjaunanu metodą, sumažės lapų, nukritusių ant gatvės, kiekis. Lapai užkemša kanalizacijos sistemą, o kuomet jų nebebus, išnyks ir potenciali jų keliama grėsmė bendruomenei.

Kad ir ką bedarytum, mulčius yra svarbiausia sodininkystės ir vejos priežiūros dalis. Niekada negali žinoti, kada prasidės liūtys ar sausros, paspaus šaltukas, ar augalas pritrūks maistingųjų medžiagų. Bet jeigu pakankamai mulčiuojate, tada esate pasirengęs netikėtumams ir grįžimui prie pagrindų.

Klinkerinės grindinio trinkelės

Klinkerinės grindinio trinkelės

Klinkerinės grindinio trinkelės Wienerberger - harmoningas techninių ypatybių, klojimo galimybių ir estetikos derinys. Klinkeris statybinėms medžiagoms gaminti naudojamas nuo neatmenamų laikų. Medžiaga išsiskiria ypatingu atsparumu bei tvirtumu,...


Kokybiški, lengvai surenkami šiltnamiai

Kokybiški, lengvai surenkami šiltnamiai

Šiltnamių iš naudotų plastiko vamzdžių ar atliekamų medžio tašų dar galima pamatyti atokesniuose kaimuose ar sodininkų bendrijose. Tie, kurie rūpinasi savo kiemo estetiniu vaizdu, ieško grakščių formų ir šiuolaikiškų medžiagų šiltnamių. Šiltnamiai...


Šilauogių ir aviečių sodinukai

Šilauogių ir aviečių sodinukai

Šilauogių ir aviečių sodinukai nereikalauja įpatingos priežiūros ir apdovanoja vertingomis uogomis. Sodinukai sodinami pavasarį arba rudenį. Avietes geriausiai sodinti saulėtose, nuo vėjų apsaugotose vietose - patartina prie tvorų, tvorelių ar...


Šiuolaikiškos terasų montavimo sistemos

Šiuolaikiškos terasų montavimo sistemos

Reguliuojamo aukščio atramos/pjedestalai yra skirtos medinėms lauko terasoms ir terasoms iš medienos bei plastiko kompozito montuoti, tvirtinti ir reguliuoti, esant nelygiems paviršiams, norint išspręsti lauko pagrindo drenažo klausimus, taip pat...


Avarinių medžių pjovimas ir genėjimas

Avarinių medžių pjovimas ir genėjimas

Pirmiausia pradėkim nuo to – kas yra avarinis medis? Tai tie medžiai kurie kelia grėsmę Jums ar Jūsų turtui. Dažniausiai tokie medžiai jau būna sulaukia lytinės brandos ir išaugę ganėtinai dideli. Tokių medžių laja tarsi laivo burė, tad...


Naujos pavasario-vasaros pavėsinės tendencijos - reguliuojamos markizės

Naujos pavasario-vasaros pavėsinės tendencijos - reguliuojamos markizės

Atkeliavus šiltajam sezonui gyvenimas keliasi į lauką – terasa ar vidinis kiemas tampa susibūrimų epicentru. Vis tik vasarop kaitri saulė pradeda varginti, tad norisi pasislėpti šešėlyje ar pavėsyje. Vieni stato įmantrias pavėsines, kitiems...


Ką reikia žinoti apie tvoros statybą?

Ką reikia žinoti apie tvoros statybą?

Tvora yra geriausias būdas pažymėti savo turto ribas ir užtikrinti jūsų saugumą. Nors jam nereikia statybos leidimo, jis turi atitikti reglamentus ir atsižvelgti į gerus kaimyninius santykius, nes priešingu atveju tvora greitai taps bėdų ar...


Vaismedžių genėjimas : pagrindai

Vaismedžių genėjimas : pagrindai

Genėjimo tikslas – tinkamai suformuoti vaismedį, palaikyti jį sveiką, reguliuoti jo augimą, derėjimą, pagerinti vaisių kokybę ir apriboti vaismedžių augumą. Jauni vaismedžiai genimi, kad, užaugtų norimos formos tvirtas vaini­kas,...


Miško šviesos, MB
Miško šviesos, MB

Lauko apšvietimas, vidaus apšvietimas, šventinis apšvietimas, konsultacijos, įrengimas

Aupana, UAB
Aupana, UAB

Oficialus HUNTER Industries Inc. distributorius Lietuvoje - pristato aukščiausios kokybės pasaulinio lygio produktą laistymo sistemų sferoje.

Santjana, UAB
Santjana, UAB

Pastatų ūkio valdymas, dujų ūkio priežiūra, vėdinimo ir oro kondicionavimo sistemų priežiūra, automatikos sistemų priežiūra, elektros ūkio priežiūra, šilumos ūkio priežiūra, priešgaisrinių ir gaisro gesinimo sistemų priežiūra, vandentiekio ir nuotekų sistemų priežiūra, patalpų valymas ir teritorijų priežiūra

UAB Agrofirma "Sėklos"
UAB Agrofirma "Sėklos"

Daržovių, gėlių ir prieskoninių augalų, žolių vejoms ir ganykloms, pašarinių kultūrų sėklos - mažmeninė prekyba.

Braitech, UAB
Braitech, UAB

Geriausi INTEX baseinai Lietuvoje!

Priegolė, UAB
Priegolė, UAB

Rąstinių namų ir pirčių gamyba, statyba. Statyba iš apvalių ir apipjautų mašininio apdirbimo rąstų.

Pavėsinės, UAB
Pavėsinės, UAB

UAB „Pavėsinės“ gamina pavėsines, vasarnamius, pirtis ir kitus sodui skirtus gaminius.

Euroflora, UAB
Euroflora, UAB

Euroflora.lt - E.Parduotuvė Jūsų sodui, daržui ir namams.

Patikimas turtas, UAB
Patikimas turtas, UAB

Vaikų žaidimų aikštelės, sporto ir gimnastikos aikštelės, mažosios miesto architektūros įranga

Mosas, UAB
Mosas, UAB

Galime pateikti ne tik statybines bei apdailos medžiagas atskirai, bet ir kompleksinius sprendimus.

Žalia svaja, UAB
Žalia svaja, UAB

Apželdinimo projektavimas, konsultacijos, prekyba dekoratyviniais ir vandens, bei pakrančių augalais, sklypo formavimo darbai, augalų, gyvatvorių sodinimas, Laistymo sistemos, dekoratyviniai vandens telkiniai, upeliai, apšvietimas

APLINKOS KŪRĖJAI
APLINKOS KŪRĖJAI

Apželdinimo sprendimai nuo idėjos iki įgyvendinimo!

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu
www.ruukkistogas.lt

www.ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai. Dizaino parinkimo programėlė...