Franke

Kaip pasirinkti saugias duris?

Kaip pasirinkti saugias duris?

Lauko durys pelnytai vadinamos namo vizitine kortele. Kaip elgtis, kad ši vizitinė kortelė netaptų pagrindiniu ilgapirščių įėjimu į jūsų tvirtovę? Sakoma, kad jei per tris minutes nepavyksta įveikti lauko durų, vagys atsisako ketinimų įsibrauti į namą. O gal nereikėtų tikrinti šių teiginių realybėje ir iš karto apsisaugoti patiems?

Deja, nuo vagysčių iš butų neapsaugoti ir naujų butų su naujomis šarvuotomis durimis savininkai. Tokias duris, net mažai įgudę nusikaltėliai, be didesnio triukšmo, gali išlaužti greičiau nei per vieną minutę.

Papildoma apsauga

Kaip rodo policijos statistika, dažniausiai į būstą ilgapirščiai patenka įveikę durų spynas – tai padaroma subtiliai, iš išorės net nematyti. Šiuo metu jau daug butų ir namų turi taip vadinamas šarvuotas duris, kurios būna skirtingo saugumo lygio.

Jeigu visgi įtariate, kad varstote ne itin saugias duris, specialistai pataria nenuleisti rankų ir patiems padidinti šarvuotų durų saugumą.

Būdai:

1. Saugokite raktus!

Pats lengviausias būdas patekti į butą ar namą yra nukopijavus ar pavogus raktus. Nuo nelegalaus kopijavimo neapsaugoto rakto kopiją profesionalus vagis gali pasidaryti vos jį pamatęs.

Lietuvoje 90 procentų šarvuotų durų parduodamos su dvejomis spynomis, kurių viena su seifinio tipo raktu, o kita skandinaviško tipo su ovaliu cilindru. Seifinio rakto apsaugoti nuo nelegalios kopijos neįmanoma, o cilindrinį – galima. Skandinaviško tipo cilindrai yra vieno išmatavimo, o jų pakeitimas yra itin paprastas. Nuo nelegalių rakto kopijų apsaugoti cilindrai paprastai turi sudėtingo profilio raktus, kurie parduodami sandariai supakuoti, bei turi identifikacinę kortelę, be kurios neįmanoma padaryti rakto kopijos.

2. Apsaugokite spynų korpusus nuo pragręžimo!

Gana dažnai vagys šarvuotas duris įveikia pragręždami spynų korpusus. Tokiu būdu įveikus duris, išorėje nelieka pastebimų įsilaužimo pėdsakų. Pasirodo, vagys žino, kokios spynos sumontuotos duryse ir numato, kaip galėtų jas įveikti (kur reikia gręžti). Apsaugoti spynas galima papildomai uždėjus grūdinto plieno plokšteles. Gręžiant jos kaista ir grąžtas atšimpa. Toks reiškinys gali greitai atgrasinti vagį nuo noro žūtbūt patekti į patalpas.

Nuo pragręžimo reikėtų saugoti ir spynų cilindrus. Paprastas ir greitas būdas padidinti saugumui – vietoje išorinio apdailinio cilindro žiedo uždėti grūdinto plieno apsaugą, dengiančią cilindrą.

3. Įdėkite naktinę sklendę, kuri būtų užrakinama būsto šeimininkams esant viduje.

Iš išorės jos nesimato, todėl vagys net nežinotų ar naktinė sklendė duryse yra, o jei yra – kurioje vietoje. Tai labai aktualu jei turite mažų vaikų ir negalite būti tikri, kad kažkas nėra pasidaręs vaiko rakto kopijos. Į jau esančias duris montuojamos paprastos, bet efektyvios naktinės sklendės.

4. Mechaninį stiprumą ir standumą užtikrina durų konstrukcija.

Varstomoji dalis turi būti sutvirtinta taip, kad būtų atspari vertikaliam ir horizontaliam mechaniniam poveikiui. Varčiai sustiprinti paprastai naudojamos papildomos standumo briaunos, kurios virinamos prie pagrindinių varčios lakštų ir spynos apsaugos dėžutės. Stakta turi būti ne stačiakampis vamzdis, bet kuo daugiau profiliuotas ir standumo kampų turintis plieno profilis. Durų konstrukcija yra saugi tik tuomet, kai uždarytoje varčioje nėra galimybės prieiti prie spynų liežuvėlių, o nupjovus ar kitaip sugadinus vyrius, varčia lieka fiksuota plieniniais kaiščiais.

Plastikinės durys

Yra specialistų, teigiančių, kad saugesnės durys yra plastikinės. Ginčytis galima, tačiau į argumentus nevertėtų numoti ranka.

Jau gaminamos plastikinės durys. Jos – iš specialaus, smūgiams atsparaus kieto plastiko. Durų vyriai yra apsaugoti nuo išardymo, nes tvirtinami į metalinę armuotę. Vyriuose gali būti montuojamos apsaugos, kurios trukdo iškelti durų varstomąją dalį, nupjovus (išardžius) vyrius.

Pagrindiniai kriterijai renkantis duris:

  • mechaninis stiprumas ir standumas,
  • užraktai, atsparumas įsilaužimui,
  • patikimumas,
  • oro, garso izoliacija,
  • šilumos perdavimo koeficientas,
  • atsparumas gaisrui (tuo atveju, jei durys naudojamos kaip priešgaisrinė atitvara).

Kaip derėtų apsaugoti savo butą nuo vagišių:

1. Rankenos apsauginėje plokštelėje iš lauko pusės neturi būti varžtų arba medvaržčių.
2. Cilindras (žmonių vadinamas širdele) iš lauko pusės turi būti po apsauginiu” kelmu”, kuris apsaugotų cilindrą nuo ištraukimo, nulaužimo ar įstūmimo į vidų.
3. Cilindrai turi būti nepragręžiami ir neprasukami. Rekomenduojama cilindrą pakeisti kas 2-3 metai.
4. Ant medinės varčios ir staktos reikia pritvirtinti metalinį kampuotį, kad aštriu kaltu ties spyna nebūtų įmanoma nudrožti staktos.
5. Rakinamos spynos „kaištis” turi būti su „ežiais”, kad laužtuvu ar metaliniu strypu jo neįstumtų į vidų.
6. Būtina naudoti vyrių sargius, kad nupjovus pačius vyrius vagišiai neiškeltų durų.
7. Įėjimo durys turi atsidaryti į išorę ir jose reikia įmontuoti dvi skirtingų rakinimo sistemų spynas bei akutę.
8. Į balkono duris įmontuokite rankeną su užraktu arba naudokite skląsčius.
9. Nakčiai iš vidaus užkabinkite grandinėlę, užsklęskite skląsčius, raktą pasukite horizontaliai.

Kokią spyną rinktis?

Į duris turėtų būti įdėtos dvi skirtingų rakinio sistemų spynos. Tai turėtų būti:
– Pagrindinė cilindrinė spyna lauko durims su rankena ir papildoma spyna su seifiniu raktu.
– Pagrindinė spyna lauko durims su seifiniu raktu ir rankena bei papildoma spyna su cilindru.

Laima Juozokaitė, Specialus projektas „Saugūs namai“

Kiti temos straipsniai

Ruukki
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu