Sausio 19d. Sekmadienis

Renovacijos traukinys – jau įsivažiavęs

Gegužės 26d.
Renovacijos traukinys – jau įsivažiavęs
renovacija.lt foto

Statybų sektoriuje šįmet naujienų per akis. Įsigaliojo nauja Teritorijų planavimo įstatymo redakcija, įsibėgėjo daugiabučių renovacija.

Galiausiai imta griauti paežerėse jau porą dešimtmečių besipuikuojančias dažniausiai neteisėtai suręstas tvoras.

Aplinkos ministerijos vadovai dėl tokių veiksmų nepraleidžia progos pasigirti. Tik ar iš tiesų viskas taip gražu?

Ne visuomet. Pavyzdžiui, vykstant renovacijai ne visi darbai atliekami tinkamai, todėl tenka imtis ir sankcijų. Apie tai – pokalbis su aplinkos ministru Valentinu Mazuroniu.

– Naujasis Teritorijų planavimo įstatymas įsigaliojo nuo metų pradžios. Buvo kalbama apie aibę palengvinimų.

Praėjo nemažai laiko, tad ar jau realiai veikia naujosios nuostatos?

– Sulaukėme tikrai daug teigiamų įvertinimų. Antai neseniai teko lankytis Kretingos rajono savivaldybėje ir kalbėtis su jos vadovais ir architekte.

Atsiliepimai apie įstatymą labai geri. Daug greičiau keičiamas žemės ūkio paskirties žemės statusas, atliekami kiti darbai.

Teko susitikti ir su Klaipėdos uosto, kurio bendrąjį planą ketinama rengti, vadovais ir krovos įmonių atstovais.

Jie irgi naująjį įstatymą vertina labai palankiai.

Aišku, kol kas daugiausia naudos pajuto tie, kurie planuoja statyti individualius namus, – jiems ir žemės paskirtį pakeisti paprasčiau, ir detaliųjų planų niekas nebereikalauja.

Tačiau proveržis yra ir stambesniu mastu. Antai Kauno savivaldybė pirmoji jau pakoregavo savo bendrąjį planą pagal naujos redakcijos įstatymo nuostatas. Ji tai padarė vos per keturis mėnesius, nors anksčiau tokiam darbui galėdavo prireikti ir visų ketverių metų.

– Dar prieš įsigaliojant šiam įstatymui sakėte, kad visi, kurie tik pastebės jame kokių nors netikslumų, galės kreiptis, o klaidos bus ištaisytos. Ar daug sulaukėte kreipimųsi ir ar teko daug ką taisyti?

– Neslėpsiu, buvo kelios pastabėlės, tačiau dėl smulkmenų – kokių nors procedūrinių reikalų, terminų. Esminių siūlymų ar kritikos dar nesame gavę. Žinoma, jei jos sulauktume, tikrai reaguotume.

– Pastaruoju metu skambiai kalbama apie gerokai į priekį pasistūmėjusį daugiabučių atnaujinimo procesą. Ar iš tiesų jis vyksta taip sėkmingai, kaip giriamasi?

– Čia nėra jokių pagyrų, užtenka pažvelgti į skaičius.

Net 485 daugiabučiai jau sudarė sutartis su rangovais dėl konkrečių darbų. Manau, kad šiais metais renovuotų namų skaičius svyruos tarp 500 ir 600, o tai gerokai pranoksta mūsų planus.

Iš viso parengta apie pusantro tūkstančio projektų.

Apie 800 projektų jau sulaukė teigiamo bankų atsakymo dėl finansavimo, o kone pusė tūkstančio daugiabučių, kaip minėjau, jau atnaujinami.

Daugiabučių renovavimo patirtį ketiname pritaikyti ir atnaujinant visuomeninius pastatus.

Siekiame, kad šis procesas būtų spartesnis, skaidresnis, efektyvesnis.

Tokių pastatų Lietuvoje yra apie porą tūkstančių. Žinoma, jiems sutvarkyti reikia milžiniškų lėšų. Tačiau reikia atsiminti, kad investuoti pinigai sugrįžta, jie nebus paleisti į orą, – tai užsakymai verslui, darbas vietos žmonėms, mokesčiai valstybei, mažesnė aplinkos tarša ir visos valstybės žingsnis energetinės nepriklausomybės link.

– Vis dėlto kai kuriems daugiabučiuose gyvenantiems žmonėms kyla klausimų dėl statybininkų darbo. Ar nereikėtų jų griežčiau prižiūrėti?

– Renovacijos procesą labai lengva sukompromituoti, jeigu darbų kainos bus per aukštos, o kokybė prasta. Todėl mes stengiamės suvaldyti ir viena, ir kita. Kol kas, regis, pavyksta.

Renovaciją atliekančios įmonės kontroliuojamos nuolat, statybų inspektoriai nepranešę vyksta į objektus. Tikrinami visi atnaujinami pastatai, nė vienas nelieka be dėmesio.

Neslėpsiu, iš kai kurių asmenų jau netgi yra atimti atitinkami atestatai, skirta įvairių nuobaudų. Tačiau bausti tikrai ne svarbiausia.

Norime, jog darbus atliekančios įmonės suvoktų, kad jos viską turi padaryti kokybiškai, kaip numatyta sutartyse.

Tačiau statybų inspektoriams ir kitoms kontroliuojančioms institucijoms turi padėti patys daugiabučių gyventojai.

Juk jie ten būna nuolat, mato, kas vyksta. Skambinkite, rašykite, kas blogai, ir mes išsyk reaguosime.

– Kai kurie specialistai mano, kad dalies pasenusių daugiabučių net nebeverta tvarkyti, geriau statyti naujus. Kaunas jau rengiasi tokiam projektui. Ar sutinkate su tokia nuomone?

– Iš esmės tokia mintis ir idėja galbūt teisinga, tačiau aš jos niekaip nesiečiau su renovacija. Jei jau daugiabutyje visiškai neįmanoma gyventi, gal tikrai verta nugriauti jį ir statyti naują.

Bet atminkime, kad atnaujinant namą į vieną kvadratinį metrą vidutiniškai reikia investuoti 400–500 litų. Jei griausime ir statysime naują, be 2–4 tūkstančių litų už kvadratinį metrą nieko nepadarysime.

Kita vertus, renovacijai skirtų lėšų mes niekaip negalime panaudoti pastatams griauti ir statyti iš naujo.

Šie pinigai skirti daugiabučių energiniam efektyvumui didinti.

Galiausiai žmonės turėtų įsisąmoninti, kad jie yra namo šeimininkai. Todėl jei reikia naujo, jie patys ir turi investuoti. Arba savivaldybės, kurioms priklauso nusenę socialiniai būstai.

– Neseniai prasidėjo dar viena skambi Aplinkos ministerijos akcija „Tvora“, kurios metu žadate griauti paežerėse neteisėtai suręstas užtvaras. Ar nebijote, kad tokie užmojai gali greitai subliūkšti?

– Ši akcija vyksta ir vyks toliau. Esu įsitikinęs, kad po poros mėnesių išnyks visos neteisėtai pastatytos tvoros. Pats rūpinuosi, kad tai būtų ne popierinė, o rimta, tikra kontrolė.

Antai prie Margio ežero, vos tik paskelbus apie aplinkosaugininkų reidą, visos tvoros buvo nugriautos, išskyrus vieną. Nors anksčiau jų ten buvo gyva galybė.

Vadinasi, tų žemės sklypų savininkai patys suvokia, kad pasielgė netinkamai, ne pagal įstatymus. Jiems numatytos baudos – jei per 2 mėnesius tvoros nebus pašalintos, už kiekvieną metrą teks mokėti po 500 litų, o kas mėnesį bauda didės.

Tačiau mes nesiekiame bausti ar šitaip papildyti valstybės biudžeto. Tai nėra mūsų tikslas.

Svarbiausia susitarti geranoriškai ir padaryti vandens telkinių pakrantes prieinamas visiems.

Pasitarkime, kaip atrodys teritorija šalia Tūkstantmečio ir Dariaus ir Girėno gatvių

Pasitarkime, kaip atrodys teritorija šalia Tūkstantmečio ir Dariaus ir Girėno gatvių

Lapkričio 26d.

Kviečiame gruodžio 10 d. (antradienį) 17.30 val. atvykti į Vilniaus Naujininkų mokyklą (Šaltkalvių g. 32) ir pirmiesiems sužinoti, kaip pasikeis erdvė šalia Tūkstantmečio ir Dariaus ir Girėno gatvių Naujininkų rajone.


Rekonstruota Rinktinės ir Žalgirio gatvių sankryža tapo saugesnė

Rekonstruota Rinktinės ir Žalgirio gatvių sankryža tapo saugesnė

Lapkričio 25d.

Sostinėje baigta Rinktinės-Žalgirio-Tuskulėnų-Apkasų gatvių sankryžos rekonstrukcija. Šioje intensyvioje transporto arterijoje, kurią per parą kerta daugiau kaip 50 tūkstančių transporto priemonių, įrengtos papildomos eismo juostos, nauja eismo reguliavimo įranga, atnaujintas apšvietimas ir...


Baigti didžiausio masto sostinės vandentiekio priežiūros darbai

Baigti didžiausio masto sostinės vandentiekio priežiūros darbai

Lapkričio 25d.

„Vilniaus vandenys“ per nepilnas dvi savaites išplovė daugiau nei 11 km senųjų vandentiekio magistralinių tinklų sostinės Naujamiestyje bei Žemuosiuose Paneriuose. Tai buvo didžiausio masto vandentiekio tinklų priežiūros darbai šį dešimtmetį. Tinklų plovimas dviem dešimtims tūkstančių...


Renovacijos naujiena – valstybės parama senų daugiabučių šilumos punktams modernizuoti

Renovacijos naujiena – valstybės parama senų daugiabučių šilumos punktams modernizuoti

Lapkričio 22d.

Daugiabučių namų modernizavimo programą administruojanti Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) paskelbė kvietimą teikti paraiškas valstybės paramai senų daugiabučių vidaus šildymo ir karšto vandens sistemoms modernizuoti.


Savivaldybė prašo stabdyti pašto pardavimo aukcioną

Savivaldybė prašo stabdyti pašto pardavimo aukcioną

Lapkričio 22d.

Uostamiesčio savivaldybė ėmėsi konkrečių žingsnių dėl Klaipėdos centrinio pašto pastatų komplekso išsaugojimo – prašoma stabdyti jo pardavimo aukcioną. Raštas su tokiu prašymu išsiųstas AB „Lietuvos paštas“ vadovybei ir Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerijai.


Vyriausybė pritarė naujoms priemonėms atsinaujinančios energijos plėtrai ir energetikos inovacijų kūrimui skatinti

Vyriausybė pritarė naujoms priemonėms atsinaujinančios energijos plėtrai ir energetikos inovacijų kūrimui skatinti

Lapkričio 21d.

Vyriausybė šiandien pritarė Atsinaujinančių energijos išteklių įstatymo pakeitimams, kurie leis steigti atsinaujinančių išteklių energijos bendrijas. Ši naujovė sudarys galimybes gyventojų bendruomenėms gaminti ir vartoti žalią elektros energiją. Taip pat, siekiant palengvinti ir skatinti...


Neeilinė diena Kaune: Amalių geležinkelio pervažą pakeitė naujas tunelis

Neeilinė diena Kaune: Amalių geležinkelio pervažą pakeitė naujas tunelis

Lapkričio 21d.

Šią savaitę Amalių geležinkelio pervažą kirto paskutiniai automobiliai. Už kelių šimtų metrų atidarytas vienas iš dviejų automobiliams skirtų tunelių sujungė R. Kalantos ir Chemijos gatves. Nors baigiamieji darbai tęsis iki gruodžio mėnesio vidurio, vairuotojai gali pamiršti prie pervažos...


Energijai taupyti – nauji renovacijos iššūkiai

Energijai taupyti – nauji renovacijos iššūkiai

Lapkričio 20d.

Šiuo metu Aplinkos ministerija rengia ilgalaikę renovacijos strategiją, kuri numatys veiksmų gaires, priemones ir pažangos rodiklius ES Pastatų energinio naudingumo direktyvos keliamiems tikslams pasiekti. Tokią strategiją kiekviena ES valstybė Europos Komisijai turi pateikti iki 2020 m. kovo 10 d.


Pasitarkime, kaip atrodys „Šviesos skveras“ Rasų seniūnijoje

Pasitarkime, kaip atrodys „Šviesos skveras“ Rasų seniūnijoje

Lapkričio 20d.

Kviečiame lapkričio 27 d. (trečiadienį) 17.00 val. atvykti į Vilniaus miesto savivaldybę (Konstitucijos pr. 3) ir pirmiesiems sužinoti, kaip planuojama atnaujinti erdvė Rasų seniūnijoje – želdynų teritorija tarp Pelesos ir Liepkalnio gatvių, gyventojams geriau žinoma, kaip „Šviesos...


Šilumos tiekėjams ir gamintojams bus skirta parama įrangai modernizuoti

Šilumos tiekėjams ir gamintojams bus skirta parama įrangai modernizuoti

Lapkričio 19d.

Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) paskelbė kvietimą šilumos tiekimo įmonėms ir nepriklausomiems gamintojams teikti paraiškas paramai, skirtai įrangai modernizuoti.


Atvira ir konkurencinga mažmeninė elektros energijos tiekimo rinka atvers naujas galimybes vartotojams

Atvira ir konkurencinga mažmeninė elektros energijos tiekimo rinka atvers naujas galimybes vartotojams

Lapkričio 15d.

Vyriausybė šiandien pritarė Atsinaujinančių energijos išteklių įstatymo pakeitimams, kurie leis steigti atsinaujinančių išteklių energijos bendrijas. Ši naujovė sudarys galimybes gyventojų bendruomenėms gaminti ir vartoti žalią elektros energiją. Taip pat, siekiant palengvinti ir skatinti...


Didžiausio masto sostinės vandentiekio priežiūros darbai vyks ir Žemuosiuose Paneriuose

Didžiausio masto sostinės vandentiekio priežiūros darbai vyks ir Žemuosiuose Paneriuose

Lapkričio 14d.

Norėdami dar šiemet pagerinti vandens tiekimą kuo daugiau klientų, „Vilniaus vandenys“ vykstančius senųjų vandentiekio tinklų plovimo darbus tęs ir Žemuosiuose Paneriuose. Šią savaitę bendrovė specialia technika sistemiškai nuo nuosėdų plauna pagrindines sostinės Naujamiesčio...


Lietuva 2030-aisiais – atsinaujinančių energijos šaltinių lyderė

Lietuva 2030-aisiais – atsinaujinančių energijos šaltinių lyderė

Lapkričio 13d.

Šiandien Vyriausybei iš esmės pritarus integruotam Nacionalinio energetikos ir klimato srities (NEKS) veiksmų 2021-2030 m. plano projektui, jis teikiamas pakartotinei viešajai konsultacijai. Visuomenė kviečiama teikti pastabas ir pasiūlymus dėl šio plano iki gruodžio 4 d. elektroniniu paštu...


Statybos sektoriui skaitmeninti skirti siūlymai aptariami su jo bendruomene

Statybos sektoriui skaitmeninti skirti siūlymai aptariami su jo bendruomene

Lapkričio 11d.

Šiuo metu Aplinkos ministerija, prieš teikdama Vyriausybei parengtus siūlymus, skirtus šalies statybos sektoriaus skaitmeninimui, juos aptaria su šio sektoriaus bendruomene. Siūlymai yra susiję su prievole taikyti statinio informacinį modeliavimą (BIM) projektuojant ir statant visus naujus...


Naujas investuotojų traukos objektas Kaune – Aleksoto inovacijų pramonės parkas

Naujas investuotojų traukos objektas Kaune – Aleksoto inovacijų pramonės parkas

Lapkričio 8d.

Netarši gamyba, inovacijas kuriantys aukštos kvalifikacijos darbuotojai ir pasaulinio lygio įmonės – visa tai netolimoje ateityje tilps 30 hektarų teritorijoje netoli Kauno centro, greta Europos prospekto. Šiuo metu ieškoma bendrovė, kitąmet įrengsianti investuotojų pritraukimui reikalingą...


Telesfera - įrenginių remonto paslauga skubantiems

Telesfera - įrenginių remonto paslauga skubantiems

Spalio 31d.

Jei Jūsų telefonas, planšetė, kompiuteris, fotoaparatas, dronas ar kitas smulkios elektronikos prietaisas (elektroninė cigaretė, pultelis ir panašiai) sugedo Jums nepalankiausiu metu, o dar ir neturite galimybės jo pristatyti į taisyklą, Jums padės Telesfera komanda! Darbuotojai kaip įmanoma...

www.vegas.lt

www.vegas.lt

Aukščiausios kokybės čiužiniai Jūsų ramiam miegui.
www.ruukkistogas.lt

www.ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai. Dizaino parinkimo programėlė...
MDS terasos

MDS terasos

Terasų įrengimas, produktai terasai.