Vasario 27d. Ketvirtadienis

Naftos kaina žadina viltis dėl sąskaitų gyventojams

Lapkričio 6d.
Naftos kaina žadina viltis dėl sąskaitų gyventojams

Pasaulinės naftos kainos smukimas žemyn džiuginti turėtų ne tik transporto priemonių turėtojus ir logistikos įmones.

Naftos kainos pokyčiai įtakos turi ir kitai, gausiai naudojamai energetinei prekei. Vis dėlto specialistai pastebi, kad tikintis šio produkto pigimo mažėjančios naftos kainos privalumus gali užgožti JAV dolerio kursas.
Lapkričio 5 d. „Brent“ naftos kaina vėl buvo linkusi slinkti žemyn. „Nasdaq“ biržoje ketvirtadienį naftos kaina nukrito žemiau 82,2 JAV dolerio už barelį. Primename, kad prieš metus ji dar viršijo 100 JAV dolerių už barelį.
Lietuvos importuojamų gamtinių dujų kaina iš Rusijos taip pat priklauso nuo naftos kainų tendencijų. Gamtinių dujų kainos formulėje įtrauktas naftos produktų kainų rodiklis. Taigi, pasaulyje krintant naftos kainai galima tikėtis ir mažesnių dujų kainų tiek Lietuvai, tiek buitiniams ir nebuitiniams vartotojams. DELFI domisi, ko galime tikėtis dujų kainose ateinančiais metais.
Valstybinė kainų ir energetikos kainų komisija (VKEKK) teigia, kad kaina, kurią Lietuva moka „Gazprom“ už gamtines dujas priklauso nuo mazuto ir gazolio šešių arba devynių mėnesių kainų tarptautinėse rinkose vidurkio, euro ir JAV dolerio kurso ir žemutinės dujų deginimo šilumos vertės.
Kaip informuoja VKEKK, prognozuojant dujų importo kainas, naudojamos ateities sandorių (angl. futures) mazuto ir gazolio, euro ir JAV dolerio reikšmės, kurios keičiasi kiekvieną dieną.
Šių metų spalio 21 d. duomenimis kitiems metams vidutinė gamtinių dujų, atitenkančių vamzdynais, importo kaina turėtų siekti apie 916 Lt už tūkst. kub. m. Kaip skelbta anksčiau, šiuo metu Lietuva „Gazprom“ po suderėtos nuolaidos moka apie 1010 Lt už tūkst. kub. m. Taigi, prognozuojamas apie 10 proc. kainos mažėjimas.
VKEKK gamtinių dujų rinkos ataskaitoje teigiama, kad šių metų antrąjį ketvirtį svertinė importuojamų gamtinių dujų kaina siekė 985 Lt už tūkst. kub. m.
Šį pusmetį buitiniams vartotojams, suvartojantiems iki 500 kub. m dujų už kubinį metrą tenka mokėti 2,28 Lt, 500–20 000 kub. m – 1,45 Lt, daugiau nei 20 000 kub. m. – 1,42 Lt.
Lietuvos dujų tiekimo komentaras.
Džiaugsmą temdo doleris
Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) generalinio direktoriaus pavaduotojas energetikos politikos klausimams profesorius Vidmantas Jankauskas taip pat tikina, kad smunkanti naftos kaina privalės paliesti ir gamtinių dujų vartotojų kišenes, tačiau primena, kad pirkėjų džiaugsmą gali mažinti stiprėjantis JAV doleris.
„Naftos kainos kritimą gamtinių dujų pirkėjai privalo pajusti. Tik yra vienas „bet“ – doleris greitai brangsta. Kadangi tarptautinėse rinkose prekiaujama doleriais, tai turės įtakos“, – teigė jis.
Visgi pašnekovas įsitikinęs, kad naftos kaina iki 100 JAV dolerių už barelį neturėtų sugrįžti, todėl dujų pigimas neišvengiamas.
„Jei sudėtume naftos kainos ir valiutų kurso rodiklius, tai pirmasis sumažėjęs apie 30 proc., doleris tiek nepakilo, tai dujų kainoje su tam tikru vėlavimu turėtų pasimatyti ši tendencija“, – teigė jis.
Europos centrinio banko (ECB) duomenimis, šių metų pradžioje už vieną eurą buvo mokama 1,37 JAV dolerio. Dabar euras yra susilpnėjęs iki 1,25 JAV dolerio.
Didesnio naftos kainų svyravimo nebeprognozuoja
„Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis tiki, kad mažėjančios gamtinių dujų kainos tendencija dėl krentančių naftos kainų turėtų užsilaikyti.
Analitikas prognozuoja, kad naftos kainos išsilaikys tarp 80–90 JAV dolerių už barelį.
„Matysime, naują mažesnių kainų laikmetį. Rinkoje vyksta struktūriniai pokyčiai – naftos suvartojimas auga lėčiau nei didėjo iki šiol, yra labai padidėjusi pasiūla tiek iš JAV skalūnų naftos, tiek iš Saudo Arabijos ir kitų OPEC valstybių. Kol kas nėra priežasčių, kodėl ta pasiūla galėtų mažėti. Turime naują pusiausvyrą – daug mažesnes naftos kainas“, – komentavo ekonomistas.
Nepaisant to, N. Mačiulis nedrįso prognozuoti, kad naftos kainos ir toliau smarkiai kris.
„Neprognozuojame, kad ir toliau mažės, nei jei kaina nukreta iki 70–75 JAV dolerių už barelį, daugelyje JAV skalūnų baseinų nebeapsimoka išgauti skalūnų naftos. Tai tampa per brangu: gamybos kaštai tampa didesni nei rinkos kaina. Tokiu atveju būtų nebegręžiami nauji baseinai ir sumažėtų naftos pasiūla“, – aiškino pašnekovas.
Ekonomistas spėja, kad panašios naftos kainos turėtų išlikti dar ir 2015, 2016 metais.
Siūlo dar palaukti
Šį pusmetį buitiniams vartotojams, suvartojantiems iki 500 kub. m dujų už kubinį metrą tenka mokėti 2,28 Lt, 500–20 000 kub. m – 1,45 Lt, daugiau nei 20 000 kub. m. – 1,42 Lt.
„Lietuvos dujų tiekimo“ generalinis direktorius Mantas Mikalajūnas pažymi, kad skaičiuojant gamtinių dujų kainą Lietuvai vertinamos ne einamojo mėnesio, o paskutinių šešių–devynių mėnesių naftos produktų kainos.
„Žaliavos pigti pradėjo tik šių metų vasarą, todėl mūsų įmonei tiekiamos dujos (įvertinant šešių mėnesių faktorių) pradėjo pigti tik dabar. Kol kas gamtinių dujų kainos sumažėjo tik keliais procentais, bet metų pabaigoje ir kitų metų pradžioje jų pigimas turėtų būti ryškesnis. Taip pat reikia pastebėti, kad dujų pigimą pristabdo dolerio vertės kilimas“, – komentavo jis.
Pasak „Lietuvos dujų tiekimo“ vadovo, kokiomis kainomis buitiniai vartotojai pirks dujas kitais metais, paaiškės tik lapkričio pabaigoje, kai VKEKK patvirtins tarifus.
M. Mikalajūnas teigė, kad kol kas prognozuoti būsimų tarifų jo vadovaujama įmonė negali, nes kol kas nėra aišku, kokios bus gamtinių dujų perdavimo operatoriaus „Amber Grid“ ir skirstymo operatoriaus „Lietuvos dujų“ taikomos dujų transportavimo kainos.
Lietuvos šilumos tiekėjų asociacija nepradžiugino
Nuo dujų kainos priklauso ir šildymo sąskaitos, o ypač tuose miestuose, kurie šildosi gamtinėmis dujomis gaminama šiluma.
Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos prezidentas Vytautas Stasiūnas dėl mažėjančių gamtinių dujų kainų įtakos šildymo sąskaitoms nepradžiugino.
Nors VKEKK spalio mėnesio 7 d. paskelbtoje šio šildymo sezono šilumos kainų prognozėje informavo, kad vidutinė statistinė šilumos kaina Lietuvoje turėtų būti 21,98 ct/kWh – 7,1 proc. mažesnė nei pernai metais, pašnekovas teigia, kad šio sumažėjimo gali ir nebūti. Pašnekovas pabrėžė, kad skelbiant prognozę neįvertinti šilumos tiekėjams privalomi įsigyti dujų kiekiai iš suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalo ir iš terminalo perkamų gamtinių dujų kaina.
Šilumos tiekėjų asociacijos prezidentas baksnoja pirštu į kitą VKEKK, spalio 29 d., pažymą, kurioje jau nurodoma, kad 2015 m. gamtinių dujų kainų prognozių vidurkis 2015 m. jau turėtų siekti 1558 Lt/tūkst. kub. m.
Šilumos tiekėjų asociacijos puslapyje pateiktas kuro kainų tendencijų grafikas rodo, kad gamtinių dujų (su transportavimu ir galios mokesčiu) vidutinė kaina šių metų rugsėjį siekė 1561 Lt/t.n.e.
V. Stasiūnas teigė, kad kainų komisijos paskelbtą gamtinių dujų kainos prognozę iš vienetų kubiniais metrais reikėtų pakeisti į tonos naftos ekvivalentą. Ir čia jis skaičiuoja, kad prognozuojama kaina jau pakyla iki 1950 Lt/ tūkst. kub. m.
Pašnekovas tiki, kad toks kainos šuolis gali būti nulemtas dujų, kurias šilumos tiekėjai gaus iš SGD terminalo, kainų.
„Ši kaina yra su visomis pridėtinėmis perdavimo kainomis. Įmonės moka ne tik už pačias dujas, produktą, bet ir už jo transportavimą“, – teigė pašnekovas.
Kaip sakė šilumos gamintojų atstovas, SGD terminalui pagaliau pradėjus savo veiklą „Gazprom“ dujų kaina šilumos tiekėjams nebebus tokia jau ir svarbi, nes, pasak jo, iš SGD terminalo įmonės pirks apie 85 proc. reikalingų dujų.
V. Stasiūnas piktinosi, kad nors šilumos tiekėjai privalės pirkti dujas iš SGD terminalo, dar nėra žinoma, kiek teks konkrečiai mokėti už dujas.
DELFI jau rašė, kad dujų iš SGD terminalo kainos nelems naftos kainos tendencijos, nes dujų kaina bus siejama su Jungtinės Karalystės „National Balancing Point“ dujų kainų indekso verte. Lietuva penkeriems metams yra susitarusi gauti suskystintas gamtines dujas iš norvegų „Statoil“. Minimaliai SGD terminalo veiklai užtikrinti bus perkama po 540 mln. kub. m dujų kasmet. Tai sudaro beveik ketvirtadalį Lietuvos dujų poreikio.
Ugnė Karaliūnaitė, DELFI.lt
Šaltinis: Delfi
Žymės: šildymo kainos
Prisikėlimo aikštėje įrengta geriamojo vandens vandenpylė

Prisikėlimo aikštėje įrengta geriamojo vandens vandenpylė

Vasario 11d.

Baigiamoje rekonstruoti Prisikėlimo aikštėje UAB „Šiaulių vandenys“ įrengė naują geriamojo vandens vandenpylę, kuri bus pradėta eksploatuoti užbaigus aikštės rekonstrukcijos darbus.


Šiaulių architektai pateikė nuomonę dėl naujų medelių

Šiaulių architektai pateikė nuomonę dėl naujų medelių

Vasario 11d.

Prieš kurį laiką Šiaulių miesto meras Artūras Visockas kreipėsi į Lietuvos architektų sąjungos (LAS) Šiaulių skyrių prašydamas suteikti informacijos apie želdynų projektavimui keliamus reikalavimus. Miesto vadovas susirūpino rekonstruojamoje Prisikėlimo aikštėje pasodintų jaunų medelių augimo...


Pavilnionių gatvė sujungs trūkinėjantį gatvių tinklą

Pavilnionių gatvė sujungs trūkinėjantį gatvių tinklą

Vasario 7d.

Vilnius vienu etapu priartėjo prie itin reikšmingos miesto susisiekimo sistemai magistralinės gatvės statybos – vyriausiasis miesto architektas Mindaugas Pakalnis pritarė Pavilnionių gatvės nuo Vakarinio aplinkkelio iki Ukmergės gatvės ir Ukmergės – L. Zamenhofo gatvių sankryžos...


Vilnius dar šiemet užbaigia žemės restituciją

Vilnius dar šiemet užbaigia žemės restituciją

Vasario 7d.

Vilniaus savivaldybė sparčiai ir dideliais mastais baigia žemės restitucijos paskutiniuosius etapus: parengti ir Nacionalinei žemės tarnybai (NŽT) prie Žemės ūkio ministerijos perduodami dar 3 didžiulių teritorijų pietinėje miesto dalyje suprojektuotų naujų valstybinės žemės sklypų dokumentai....


Apdovanojimas – bendradarbystės erdvės įkūrėjams

Apdovanojimas – bendradarbystės erdvės įkūrėjams

Vasario 7d.

Apdovanojimas už metų darbą – Klaipėdos miesto vėliava – šiemet bus įteikta vieną didžiausių ir moderniausių Baltijos šalyse bendradarbystės erdvę „Light House“ įkūrusiam Šarūnui Butkui bei visai jo komandai. Tokiam siūlymui šiandien, vasario 7 d., pritarė Klaipėdos miesto...


Vyksta pusiau požeminių atliekų surinkimo konteinerių aikštelių įrengimas

Vyksta pusiau požeminių atliekų surinkimo konteinerių aikštelių įrengimas

Vasario 7d.

Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras informuoja, kad Šiaulių mieste etapais vykdomi pusiau požeminių atliekų surinkimo konteinerių aikštelių įrengimo darbai ir artimiausiu metu planuojama įrengti ne mažiau kaip 289 tokio tipo aikšteles. Su patvirtintomis (III ir IV tomai) ir dar derinamomis...


Putinų mikrorajone įrengtas lauko treniruoklių kompleksas

Putinų mikrorajone įrengtas lauko treniruoklių kompleksas

Vasario 7d.

Nuo šiol Putinų mikrorajono gyventojai galės sportuoti gryname ore! Suaugusiems skirtas treniruoklių kompleksas įrengtas kieme tarp Miklusėnų g. 33, 25- 27 namų, šalia vaikų žaidimų aikštelės. Taip pat čia pastatyti ir du suoliukai.


Klaipėdiečiai raginami nuotekas šalinti civilizuotai

Klaipėdiečiai raginami nuotekas šalinti civilizuotai

Vasario 6d.

Klaipėdos mieste dar yra 169 gyvenamieji namai, neprijungti prie centralizuotų miesto vandentiekio ir buitinių nuotekų šalinimo tinklų. Tai – namai, kurių savininkai nerodo iniciatyvos jungtis prie tinklų, nors gyvena teritorijose, kur AB „Klaipėdos vanduo“ šiuos tinklus...


Miesto savivaldybės įmonių* indėlis į Šiaulius – dar 25 mln. eurų

Miesto savivaldybės įmonių* indėlis į Šiaulius – dar 25 mln. eurų

Vasario 6d.

Jau anksčiau informavome, kad 2019 metais Šiaulių mieste atlikta įvairių Savivaldybės užsakytų darbų, kurių vertė beveik 25 mln. eurų. Iš viso mieste skaičiuojama apie 100 vykdomų infrastruktūros projektų! Keletas aktualesnių skaičių, susijusių su miesto gatvių infrastruktūra: 2019 m....


Telkiamos pastangos Vilniuje geriau tvarkyti atliekas

Telkiamos pastangos Vilniuje geriau tvarkyti atliekas

Vasario 5d.

Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika, viceministrė Justina Grigaravičienė ir ministerijos Atliekų politikos grupės vadovė Agnė Bagočiutė šiandien susitiko su Vilniaus m. mero pavaduotoju Valdu Benkunsku ir aptarė aktualiausius sostinei atliekų tvarkymo klausimus.


Daugiabučių renovacija: dar viena paskata namų šildymui naudoti „žaliąją“ energiją

Daugiabučių renovacija: dar viena paskata namų šildymui naudoti „žaliąją“ energiją

Vasario 5d.

Šiandien Vyriausybė pritarė Aplinkos ministerijos parengtoms Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos pataisoms, skirtoms skatinti aplinkai draugiškų energijos šaltinių panaudojimą pastatams šildyti.


Sostinėje prie miestiečių saugumo prisidės ir verslas – ant didžiųjų pastatų įrengs sirenas

Sostinėje prie miestiečių saugumo prisidės ir verslas – ant didžiųjų pastatų įrengs sirenas

Vasario 5d.

Sostinėje diegiama gyventojų perspėjimo sirenų tinklo plėtra – nuo vasario 1-osios savivaldybėje įsigaliojo naujas sprendimas: ant visų mieste naujai statomų arba rekonstruojamų pastatų ar pastatų grupių, kurių bendras užstatymo plotas yra 5000 kv. m. ir didesnis, statytojai turės įrengti...


Vilnios pakrantės atkarpa bus tvarkoma privačiomis lėšomis

Vilnios pakrantės atkarpa bus tvarkoma privačiomis lėšomis

Vasario 5d.

Vilniaus miesto savivaldybei pritarus, privačiomis lėšomis pradėtos tvarkyti žaliosios erdvės Kaukysos gatvėje, prie svečių namų (Manufaktūros g. 20).


Visuomenės vertinimo laukia naujo pastato Žvėryne statytojai

Visuomenės vertinimo laukia naujo pastato Žvėryne statytojai

Vasario 5d.

Vilniaus miesto savivaldybė kviečia susipažinti su bendrovės „Ikeira“ užsakymu architektų studijos „JP Architektūra“ parengtais administracinės paskirties pastato su gyvenamosiomis patalpomis Lapių g. 3 (Žvėryno seniūnija) projektiniais pasiūlymais. Vyriausiojo miesto...


Atnaujinti Alytaus vamzdynai didins šilumos tiekimo patikimumą

Atnaujinti Alytaus vamzdynai didins šilumos tiekimo patikimumą

Vasario 5d.

Perėmusi Alytaus miesto šilumos ūkį iš buvusio valdytojo UAB „Litesko“, UAB „Alytaus šilumos tinklai“, siekdama gerinti šilumos tiekimo paslaugos kokybę ir patikimumą, investuos apie 852 tūkst. eurų į Rūtų g. – Ligoninės g. – Jurgiškių g. – Naujoji g....


Tolminkiemio gimnazijos projektas iš eskizų keliasi į techninius brėžinius

Tolminkiemio gimnazijos projektas iš eskizų keliasi į techninius brėžinius

Vasario 4d.

Keturių aukštų, 12 000 kvad. metrų ploto pastatas, pritaikytas 1000 moksleivių, kurių ugdymui suplanuotos 88 klasės ir ne viena sporto salė – Tolminkiemio gimnazija jau ne tik architektūros studijos „DO architects“ komandos ir Vilniaus miesto savivaldybėje periodiškai...

www.vegas.lt

www.vegas.lt

Aukščiausios kokybės čiužiniai Jūsų ramiam miegui.
www.ruukkistogas.lt

www.ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai. Dizaino parinkimo programėlė...
MDS terasos

MDS terasos

Terasų įrengimas, produktai terasai.