Balandžio 20d. Antradienis

Kas lėmė sąskaitos dydį: sumažėjusi šilumos kaina ar padidėjęs šilumos suvartojimas?

Vasario 18d.
Kas lėmė sąskaitos dydį: sumažėjusi šilumos kaina ar padidėjęs šilumos suvartojimas?

Šį sausį vidutinė lauko oro temperatūra Panevėžyje siekė – 3,5 ºC šalčio, kai prieš metus buvo daug šilčiau – vidutinė temperatūra sudarė 2,6 ºC šilumos. Dėl šaltesnių orų išaugęs šilumos suvartojimas daugiabučiuose, lyginant su praėjusių metų atitinkamu laikotarpiu, nulėmė, jog gyventojų sąskaitos už patalpų šildymą šį sausį vidutiniškai 20 proc. didesnės, nors AB „Panevėžio energija“ šilumos kaina buvo 15,9 proc. mažesnė nei pernai sausį.

 

Šių metų sausį visuose Panevėžio daugiabučiuose, tiek modernizuotuose, tiek tipiniuose senos statybos neapšiltintuose daugiabučiuose, butams šildyti vidutiniškai suvartota 42 proc. daugiau šilumos nei pernai. 50 kv. metrų ploto buto šildymui reikėjo vidutiniškai 910 kWh (18,2 kWh/vienam kv. m) šilumos. Šį sausį už 50 kv. metrų ploto buto šildymą gyventojai vidutiniškai išleis 42 eurus. Prieš metus buvo mokėta apie 35 eurus.

 

Šilumos suvartojimo kiekis priklauso nuo energetinės namo kokybės, šilumos punkto automatizavimo lygio, vidaus šildymo ir karšto vandens tiekimo sistemos subalansavimo, gyventojų norimo patalpose šilumos komforto lygio ir namo šilumos ūkio priežiūros. Įvertinus visus faktorius, šį sausį mažiausiai šilumos suvartojančių, renovuotų daugiabučių gyventojams vieno kv. metro šildymas vidutiniškai kainavo 63 centus. Atnaujintuose ar po 1993 m. pastatytuose daugiabučiuose namuose, 50 kv. metrų bute, vidutiniškai suvartota 685 kWh (13,7 kWh/vienam kv. m) šilumos. Išlaidos už šildymą tokio dydžio būstui vidutiniškai sudarė 31,50 euro.

 

Daugiabučiuose, kurie buvo pastatyti iki 1993 m. ir šiuo metu nėra renovuoti, šilumos punktai seni, nėra įrengtų automatinių temperatūros reguliavimo prietaisų, 50 kv. m ploto butui šildyti vidutiniškai reikėjo 1000 kWh (20 kWh/vienam kv. m) šilumos. Tokių namų vieno kv. metro šildymas vidutiniškai kainavo 92 centus. Išlaidos už šildymą tokio dydžio būstui vidutiniškai sudarė 46 eurus.

 

Atlikti skaičiavimai leidžia matyti suvartotos šilumos skirtumą pagal daugiabučių namų tipus, todėl akivaizdu, jog gyventojai savo išlaidas už šildymą gali sumažinti tik taupydami šilumą, renovuodami ar apšiltindami namą, automatizuodami šilumos punktą, modernizuodami namo šildymo sistemą.

 

AB „Panevėžio energija“, siekdama kuo mažesnės šilumos kainos, kasmet mažina iškastinio kuro naudojimą šilumos gamyboje ir siekia didesnio gamybos ir tiekimo efektyvumo visuose eksploatuojamuose rajonuose. 2020 m. bendrovės eksploatuojamų katilinių kuro struktūroje biokuras sudarė 91,8 proc. Pagal šilumos kainą 2021 m. vasario mėnesį AB „Panevėžio energija” yra 8-oje vietoje nuo mažiausios kainos tarp 49 šilumos tiekimo įmonių Lietuvoje.

 

Informacija gyventojams

Kol orai šalti, verta prisiminti pagrindines šilumos taupymo taisykles, prieinamas kiekvienam namų ūkiui:

- Neįleiskime į butą šalto oro (jei to nereikia vėdinimui). Pabrėžtina, kad ir naujoviškus langus reikia prižiūrėti ir periodiškai sureguliuoti, kad išliktų sandarūs. Dar vienas būdas mažinti šilumos nuostolius per langus be jų pakeitimo moderniais – išorinių žaliuzių įrengimas. Apsauginės žaliuzės daugiau saugo nuo tiesioginės vėjo įtakos, tuo tarpu turinčios apšiltintas lameles yra labai efektyvios. Kiekvienas daugiabučio gyventojas gali prisidėti prie taupymo, prižiūrėdamas, kad žiemą sandariai užsidarytų lauko durys, kad laiptinėse nebūtų pravirų ar tik vieną stiklą turinčių langų.

- Taupykime radiatorių skleidžiamą šilumą. Geram ir efektyviam patalpų šildymui didelę reikšmę turi mokėjimas išnaudoti visas šildymo prietaiso galimybes. Kadangi šiluma intensyviausiai sklinda ta kryptimi, kur didžiausias temperatūrų skirtumas, žiemą – nuo karšto radiatoriaus per sieną link lauko oro, todėl tarp radiatoriaus ir sienos įrengtas ekranas yra labai gera priemonė, jei norima daugiau radiatoriaus išspinduliuotos šilumos panaudoti butui, o ne lauko orui šildyti. Keičiant radiatorius naujais, svarbu ne tik jo projektinės galios išsaugojimas, bet ir teisingas įrengimas. Žinotina, kad minimalūs atstumai (ypač svarbu naujiems plieniniams radiatoriams) nuo radiatoriaus viršaus iki palangės ir nuo apačios iki grindų turėtų būti ne mažiau 5, o geriausia – 10 cm. Nuo sienos iki radiatoriaus nugarėlės turėtų būti ne mažesnis nei 2 cm atstumas, kad nesusidarytų šilto oro kamštis, trukdantis cirkuliuojančiam patalpos orui „apiplauti“ karštus radiatoriaus paviršius.

-  Teisingai vėdinkime patalpas. Pagrindinės patalpų vėdinimo taisyklės paprastos: vėdinti reikia trumpai (priklausomai nuo lauko oro temperatūros kelias – keliolika minučių); vėdinant langas turi būti atveriamas kuo plačiau, vėdinimą galima pagreitinti, sudarant skersvėjį (turint omenyje patalpoje esančių asmenų saugumą). Šaltas, už šiltą orą sunkesnis lauko oras kaip banga įtekės į patalpą ir leisis link grindų – kai jis užpildys visą patalpą, užterštas šiltas oras bus išstumtas lauk – vėdinimas baigtas.

- Išnaudokime visas aplinkybes. Yra šilumos taupymo priemonių, kurios nereikalauja jokių materialinių sąnaudų: pvz.: viena jų – baldų ir aksesuarų išnaudojimas: dideles spintas, sekcijas statant prie lauko sienų (turėtų likti bent 1–2 cm plyšys), ar ant sienų kabinant didelius paveikslus, dekoratyvinius kilimus bei gobelenus padidinama tos vietos šiluminė varža ir per sieną prarandamas mažesnis šilumos kiekis. Svarbu ne tik užuolaidomis, bet ir baldais (sofomis, lovomis, stalais) neužstatyti šildymo prietaisų – tik gera patalpos oro cirkuliacija užtikrina ekonomišką šildymą. Storas kilimas ant grindų (ypač pirmojo aukšto patalpose) – geras sprendimas gyventi šilčiau ir neleisti buto šilumai nutekėti į šaltą rūsį. Saulėtą dieną į pietus (ir net į rytus ar vakarus) orientuotų langų atidengimas leis saulei įšildyti ne tik kambario orą, bet ir apšviestus sienų, grindų ar baldų fragmentus. Saulei nešviečiant reikėtų elgtis atvirkščiai – storos, trumpos, iki palangės, užuolaidos yra visai nebloga apsauga nuo per stiklą ir lango rėmo nesandarumus patenkančio šalto oro.

 

Daugiau informacijos apie šilumos suvartojimą ir mokėjimą už suvartotą šilumą galite rasti www.pe.lt – Šilumos suvartojimas daugiabučiuose namuose. AB „Panevėžio energija“ vartotojai, prisijungę prie Klientų savitarnos portalo bendrovės interneto svetainėje, gali peržiūrėti jiems pateiktas sąskaitas už sunaudotą šilumą ir karštą vandenį, jas atsispausdinti, apmokėti elektroniniu būdu bei deklaruoti karšto vandens skaitiklių rodmenis.

 

AB „Panevėžio energija“ informacija

 

Vilniaus centre atgimsiantis sovietinis daugiabutis – tik dalis didelių pokyčių

Vilniaus centre atgimsiantis sovietinis daugiabutis – tik dalis didelių pokyčių

Kovo 16d.

Miesto centre, Konstitucijos prospekte stovintis sovietmečiu statytas daugiaaukštis namas daugeliui vilniečių ir miesto svečių „užkliūdavo“ ne tik dėl savo kaimynystėje stovinčių modernių stiklinių dangoraižių, bet ir prastos, remonto nuo pastatymo nemačiusios fasado būklės. Tačiau...


Dujų balionų atsisakė per 300 daugiabučių, aktyviausi – Elektrėnų, Kupiškio, Joniškio gyventojai

Dujų balionų atsisakė per 300 daugiabučių, aktyviausi – Elektrėnų, Kupiškio, Joniškio gyventojai

Kovo 16d.

309 – tiek daugiabučių namų pernai atsisakė maisto gaminimui naudojamų dujų balionų, naudodamiesi valstybės teikiama parama. Suteiktos paramos suma – 4,3 mln. eurų. Aktyviausiai ja naudojosi Elektrėnų, Kupiškio, Joniškio gyventojai, kur dujų balionų buvo atsisakyta visuose arba...


Saugant perinčius paukščius iki rugpjūčio nebegalima pjauti medžių

Saugant perinčius paukščius iki rugpjūčio nebegalima pjauti medžių

Kovo 12d.

Prasidedant intensyviam paukščių veisimosi laikotarpiui, kovo 15 d. įsigalioja draudimas šalinti saugotinus želdinius ar jų dalis. Jeigu medį ar kitą augalą šalinti būtina, gyventojai turi gauti ornitologo eksperto pažymą ir savivaldybės leidimą.


Viešasis derinimas: Švarios energijos paketo elektros rinkos modelis ir nepriklausomų elektros tiekėjų pasirinkimo proceso efektyvinimas

Viešasis derinimas: Švarios energijos paketo elektros rinkos modelis ir nepriklausomų elektros tiekėjų pasirinkimo proceso efektyvinimas

Kovo 12d.

Energetikos ministerija pateikė derinti dėl Elektros energetikos įstatymo ir lydinčiųjų įstatymų siūlomus pakeitimų, kuriais į nacionalinę teisę perkeliami Europos Sąjungos (ES) elektros energijos vidaus rinkos bendrųjų taisyklių pakeitimai, taip pat atliekami pakeitimai reikalingi efektyvesniam...


Upė sugrįžta į miestą: Vilnius planuoja istorinio elingo atkūrimą

Upė sugrįžta į miestą: Vilnius planuoja istorinio elingo atkūrimą

Kovo 10d.

Vilniaus miesto taryba svarstymui komitetuose priėmė Neries krantinėje, T. Kosčiuškos gatvėje, esančio valčių elingo projekto vystymo koncepciją. UAB „Vilniaus vystymo kompanija“ planuoja projektą, kurio galutinis rezultatas būtų naujas traukos centras, kuriame būtų vykdomos...


Seimo fontano likimas – Seimo rankose

Seimo fontano likimas – Seimo rankose

Kovo 10d.

Vilniaus miesto Taryba nusprendė perduoti valstybės nuosavybėn Seimo fontaną Nepriklausomybės aikštėje –– daugiau nei prieš 30 metų Gedimino prospekte pastatytą 1232 kv. m ploto statinį, už kurio priežiūrą iki šiol buvo atsakinga savivaldybė. Taip teisiškai sureguliuoti fontano...


Vilnius ketvirtadaliu mažina NT ir žemės nuomos mokesčius

Vilnius ketvirtadaliu mažina NT ir žemės nuomos mokesčius

Kovo 10d.

Vilniaus miesto taryba nusprendė 25 procentais sumažinti už 2021 metus mokėtinus nekilnojamojo turto, žemės ir valstybinės žemės nuomos mokesčius. Lengvata galėtų naudotis visi juridiniai ir fiziniai asmenys, kurių veiklą šiemet sustabdė karantinas. Miestas siekia apsaugoti verslo subjektus nuo...


Tuskulėnų, Minties ir Apkasų g. – darbai patogesniam judumui, laikinos pėsčiųjų apylankos

Tuskulėnų, Minties ir Apkasų g. – darbai patogesniam judumui, laikinos pėsčiųjų apylankos

Kovo 10d.

Nuo kovo 15 d. bus tęsiami kvartalo „Žirmūnų trikampis“ tvarkybos darbai, kad judumas čia taptų dar sklandesnis ir saugesnis. Bus užbaigtas pėsčiųjų ir dviračių tako įrengimas ties Tuskulėnų, Minties ir Apkasų gatve, sutvarkytos trys pėsčiųjų perėjos Minties gatvėje, įrengtas naujas...


Už nevalytas teritorijas Vilniuje rangovams skirta per 340 tūkst. Eur baudų

Už nevalytas teritorijas Vilniuje rangovams skirta per 340 tūkst. Eur baudų

Kovo 9d.

Vilniaus savivaldybė suskaičiavo, kad per sausį ir vasarį nekokybiškai miesto teritorijas valiusioms trims įmonėms nebus sumokėta apie 340 tūkst. Eur pagal pateiktas sąskaitas. (116,6 tūkst. – už sausį ir 222 tūkst. – už vasarį). Savivaldybės teritorijų priežiūros ir seniūnijų...


Sostinės daugiabučio evakuacija artimiausiu metu bus atšaukta – namas saugus eksploatuoti

Sostinės daugiabučio evakuacija artimiausiu metu bus atšaukta – namas saugus eksploatuoti

Kovo 9d.

Vilniuje pirmadienio vakarą daugiabučio Gabijos g. 30 gyventojai buvo evakuoti ir naktį praleido savivaldybės užsakytame viešbutyje arba pas artimuosius. Evakuacija pradėta pastebėjus, kad namo sienose atsirado įtrūkimų. Vis dėlto atlikus ekspertizę nustatyta, kad pastatas yra saugus eksploatuoti.


Istoriniam Vilniaus kvartalui – 45 mln. eurų investicija

Istoriniam Vilniaus kvartalui – 45 mln. eurų investicija

Kovo 8d.

Šv. Jokūbo ligoninės teritorijoje ketinama įrengti švietimo įstaigą, viešbutį ir naujas viešąsias erdves. Vilniaus miesto savivaldybė patvirtino techninį projektą ir išdavė leidimą rekonstruoti buvusios ligoninės pastatus.


Prasideda Kauno menininkų namų fasado remonto darbai

Prasideda Kauno menininkų namų fasado remonto darbai

Kovo 8d.

Šįmet 50-ies metų veiklos jubiliejų švenčiantys Kauno menininkų namai (KMN) gimtadienį pasitiks atsinaujinę. Nuo kovo pradedami pastato fasado tvarkybos darbai, planuojami atlikti per ateinančius 8 mėnesius.


Sapiegų parko architektūriniam konkursui pateiktas vienas projektas

Sapiegų parko architektūriniam konkursui pateiktas vienas projektas

Kovo 5d.

Šiandien pasibaigęs Vilniaus Sapiegų parko ir jo prieigų tvarkybos idėjos atviras architektūrinio projekto konkursas sulaukė tik vieno dalyvio.


Pokyčiai Kranto alėjos prieigose: pigesnė šiluma, patogus susisiekimas ir kokybiška laisvalaikio infrastruktūra

Pokyčiai Kranto alėjos prieigose: pigesnė šiluma, patogus susisiekimas ir kokybiška laisvalaikio infrastruktūra

Kovo 5d.

Paskutiniu metu gana sparčiai besikeičiantys ir vis daugiau naujakurių dėmesio sulaukiantys Žemieji Šančiai greitai sulauks teigiamų pokyčių. Atsižvelgus į vietos bendruomenės pastabas, parengtas naujas teritorijos palei Nemuną sutvarkymo projektas. Kranto alėjos daugiabučius pasieks...


Vilnius kviečia pasaulio architektus: skelbiamas konkursas stoties teritorijai pertvarkyti

Vilnius kviečia pasaulio architektus: skelbiamas konkursas stoties teritorijai pertvarkyti

Kovo 4d.

Vilniui ruošiantis iš esmės pertvarkyti Stoties rajoną, konkrečių idėjų laukiama iš architektų. Miesto savivaldybė kartu su „Lietuvos geležinkeliais“ (LTG) paskelbė tarptautinį architektūros konkursą geriausiam pasiūlymui atrinkti. Tokio kompleksiškumo konkursas, kai Lietuvoje bus...


Gimnazija Pilaitėje – po kiek daugiau nei metų

Gimnazija Pilaitėje – po kiek daugiau nei metų

Kovo 3d.

Savivaldybės įmonė „Vilniaus vystymo kompanija“ atrinko Tolminkiemio gimnazijos statybos darbų konkurso laimėtoją. Septynių rangovų pasiūlymų sulaukusiame tarptautinės vertės pirkimą laimėjo UAB „Jungtiniai projektai“ pasiūlymas. Parengti projektą ir pastatyti mokyklą...

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu
www.vegas.lt

www.vegas.lt

Aukščiausios kokybės čiužiniai Jūsų ramiam miegui.
www.ruukkistogas.lt

www.ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai. Dizaino parinkimo programėlė...
MDS terasos

MDS terasos

Terasų įrengimas, produktai terasai.