Lapkričio 30d. Antradienis

Jeruzalės tvenkinio parkas bus atvertas lankytojams

Spalio 14d.
Jeruzalės tvenkinio parkas bus atvertas lankytojams

Vilnius – viena žaliausių Europos sostinių, kurioje gausu dar neatrastų parkų ir skverų. Vieną tokių vietų galima pamatyti važiuojant Jeruzalės gatve, kairėje pusėje, dar nepasiekus Santariškių žiedo, kur atsiveria vaizdingas tvenkinys. Mažai kas žino, kad čia bus įrengta puiki ramybės oazė.

Šalia Jeruzalės tvenkinio ir Verkių dvaro sodybos esančią teritoriją jau kitąmet siekiama sutvarkyti bei pritaikyti poilsiui. Tai bus ne tik rami vieta pasivaikščiojimams, bet ir pažintinis takas aplink tvenkinį, leidžiantis susipažinti su turtinga vietos augmenija bei gyvūnija.

Šios teritorijos tvarkymo planą pagal Vilniaus miesto savivaldybės inicijuotą projektą parengė SĮ „Vilniaus planas“. Projekto vadovė architektė Lolita Vileikienė pastebi, kad vietos gyventojai vertina jų apylinkėse esantį parką, tad projektu, saugant jo gamtinę įvairovę, ketinama jį pritaikyti platesniam lankytojų ratui.

„Siekiame sutvarkyti šią turtingą gamtinę teritoriją bei, kiek įmanoma, pritaikyti ją skirtingoms visuomenės grupėms – šeimoms su mažamečiais vaikais, pagyvenusiems ar individualių poreikių turintiems žmonėms“, – teigia projekto vadovė.

Teritorijoje, pasak projekto autorių, suprojektuoti patogesni pėsčiųjų takai, poilsio, žaidimų, sporto ir kitos laisvalaikio praleidimo zonos. Parke numatoma įrengti kokybišką apšvietimą, palei takus medžių pavėsyje turėtų atsirasti suoliukai. Nors vietovės reljefas gana sudėtingas, prisitaikius prie jau esamų takų tinklo SĮ „Vilniaus planui“ pavyko suprojektuoti tvenkinį juosiantį taką. Jame žadama įrengti dvi poilsio terasas, iš kurių bus galima grožėtis atsiveriančiu kraštovaizdžiu.

Pažintinis takas aplink tvenkinį

Ateinant pagrindiniu taku, vedančiu nuo Jeruzalės gatvės, akį traukia atsiverianti tvenkinio panorama – čia bus įrengta ir viena iš parko terasų, kurioje prisėdus smagu klausytis medžių ošimo. Ją lengvai pasieks ir mamos su vežimėliais, ir individualių poreikių turintys žmonės.

Pasimėgavus kvapą gniaužiančia panorama bei pasukus į kairę vedančiu pažintiniu taku, kurio ilgis maždaug 2 kilometrai, Jeruzalės tvenkinį bus galima apeiti ratu. Esamų takų atnaujinimui bei naujų takų senųjų pagrindu įrengimui projekte siūlomos natūralios medžiagos bei dangos. Tarp medžių numatyti tvirto pagrindo skaldos takai, o arčiau vandens ir užpelkėjusiose vietose projektuojami pakelti nuo žemės mediniai takai.

Pasiekus pelkėtą teritoriją, bus galima ne tik pasigrožėti pelkėms būdinga augalija, bet galbūt pasiseks išvysti retesnių paukščių ar bebrų.

Pasak Emilio Tamošiūno, Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Aplinkos apsaugos ir želdinių tvarkymo vyriausiojo specialisto, Jeruzalės tvenkinio prieigos – užsislėpęs gamtos perlas mieste. Ši teritorija vertinga ir estetiniu, ir bioįvairovės požiūriu.

„Parkas apima keleto upelių slėnius ir prieš šimtą ar daugiau metų suformuotą ežeriuką – dabartinį Jeruzalės tvenkinį. Ypatingas reljefas bei mikroklimatas čia suformavo turtingą bioįvairovę. Šioje teritorijoje yra miškų ir pievų, kuriuos galima išskirti kaip europinės svarbos buveines, atitinkančias šiuos kriterijus“, – sako iš Dzūkijos kilęs ir ekskursijas po Dzūkijos nacionalinį parką vedantis E. Tamošiūnas.

Pasak jo, sutvarkius aplinką ir pritaikius lankymui šaltiniuotas tvenkinio pakrantes, Vilniuje atsiras dar vienas pažintinis takas, kurį gamtos gidai ar mokytojai galės išnaudoti ugdymui ir gamtos pažinimui. Atsiras ir informaciniai stendai, supažindinantys su teritorijos gamtiniu ir kultūriniu išskirtinumu. Juose informacija bus pateikta ne tik lietuvių ir užsienio kalbomis, bet ir Brailio raštu. Siekiama, kad su išskirtine vietove susipažintų kuo daugiau lankytojų, o vaikai galėtų pažinti gamtą žaisdami.

Viena seniausių sostinės liepų

Keliaujant takeliu palei tvenkinį, šiaurinėje jo dalyje prisėsti ir pietinės saulės spinduliais pasimėgauti kvies antroji terasa.

Atnaujinant teritoriją, netoliese terasos numatyta įrengti tiltelį, kuriuo žengiant bus galima aplankyti vieną seniausių Vilniuje liepų, savo amžiumi konkuruojančią su Sapiegų rūmų parke Antakalnyje augančia liepa.

„Manoma, kad Sapiegų parko liepa yra seniausia Vilniuje. Tačiau įvertinus šalia Jeruzalės tvenkinio augančios liepos parametrus nustatyta, kad šis medis gali būti senesnis nei žymusis Sapiegų parko medis. Ilgaamžei liepai, kuri yra tikra parko vertybė, atnaujinant teritoriją bus pagerintos augimo sąlygos“, – sako L. Vileikienė.

Parke, ypač vakarinėje jo dalyje, gausu ir kitų senų medžių: čia augančių eglių amžius siekia 110 metų. Tankiai apaugęs parko kampelis bus paliktas kaip natūrali augimvietė.

„Šios parko dalies ekosistema išliks nepaliesta, joje nauji takeliai neplanuojami. Dėmesys bus skiriamas kitų, jau esamų takų atnaujinimui, kad jais būtų patogu vaikščioti visiems gyventojams“, – komentuoja projekto autoriai.

Netoli senosios liepos palipus į kalnelį, bus galima pasimankštinti sporto treniruoklių aikštelėje. Gyventojų pageidavimu, treniruokliai bus orientuoti į senjorų poreikius. Beje, aikštelė kaip ir parkas bus lengvai pasiekiama ir iš Santaros klinikų.

Vaikų žaidimų aikštelės

Jeruzalės tvenkinio teritorijoje bus įrengtos dvi vaikų žaidimų aikštelės. Viena jų – šiaurinėje parko dalyje. Ši vieta ypač mėgstama vaikų, kadangi šalia būsimos žaidimų aikštelės yra gamtos suformuotas šlaitas, kuriuo žiemos metu smagu leistis rogutėmis. Nusprendėme jį ir palikti žiemos pramogų mėgėjams“, – teigia L. Vileikienė.

Antroji aikštelė numatoma pietinėje parko dalyje, šalia Vilniaus Jeruzalės progimnazijos. Joje atsiras daugiau suoliukų – tai bus tarsi gamtos klasė, kurioje šiltuoju metų laiku mokiniams bus galima vesti gamtos pažinimo pamokas.

Anot L. Vileikienės, darbai ir projektiniai siūlymai nėra susiję vien tik su naujų takų ar poilsio zonų kūrimu – stengtasi padėti ir gamtai. Tvenkinyje akį džiugins fontanas, kurio pagrindinė paskirtis – natūraliomis priemonėmis mažinti Jeruzalės tvenkinio dumblėjimą.

Konkursą teritorijos tarp Jeruzalės, Mokslininkų, M. Marcinkevičiaus ir Baltupio gatvių sutvarkymo darbams atlikti Vilniaus miesto savivaldybė skelbs šiemet. Teritoriją prie Jeruzalės tvenkinio ir Verkių dvaro sodybos planuojama sutvarkyti 2022 metais.

 

Renovacijos naudos skaičiuoklė atskleidė – per 10 metų sutaupoma geram automobiliui

Renovacijos naudos skaičiuoklė atskleidė – per 10 metų sutaupoma geram automobiliui

Lapkričio 12d.

Apie tai, kad renovacija naudinga neverta diskutuoti - priežasčių renovuoti namą yra daug: patrauklesnė jo išvaizda, padidėjusi nekilnojamojo turto vertė, ilgesnė eksploatacija, mažesnė aplinkos tarša ir finansinė nauda – sumažėję šildymo kaštai. Ekspertų sukurta renovacijos naudos...


Vilniaus centre kyla lauko ledo arena

Vilniaus centre kyla lauko ledo arena

Lapkričio 9d.

Po trumpos pertraukos į Vilnių sugrįžta viena ryškiausių žiemos tradicijų – lauko čiuožykla. Šiemet ji įsikurs naujoje vietoje – Baltojo tilto prieigose, kur jau pradėti pirmieji statybos darbai. Vilniaus miesto savivaldybės iniciatyvą šiemet įgyvendins VšĮ „Sporto namų...


Sutriko statybą leidžiančių dokumentų išdavimo procesas

Sutriko statybą leidžiančių dokumentų išdavimo procesas

Lapkričio 8d.

Vilniaus miesto savivaldybė negali išduoti statybą leidžiančių dokumentų, kadangi nepavyksta prisijungti prie modernizuotos Lietuvos Respublikos statybos leidimų ir statybos valstybinės priežiūros informacinės sistemos „Infostatyba“.


Kruizinių laivų terminale duotas startas krantinių rekonstrukcijai

Kruizinių laivų terminale duotas startas krantinių rekonstrukcijai

Lapkričio 8d.

Siekiant užtikrinti tinkamą esamų statinių būklę, tęsti saugią jų eksploataciją bei pritaikyti krantines didesniems kruiziniams laivams švartuoti, pradėtas kapitalinis kruizinių laivų terminalo krantinių remontas. Darbus ketinama baigti 2022 metų pavasarį.


Vilniaus miesto savivaldybėje žemės mokestis paskaičiuotas 128 tūkst. žemės savininkų

Vilniaus miesto savivaldybėje žemės mokestis paskaičiuotas 128 tūkst. žemės savininkų

Lapkričio 4d.

Vilniaus apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – Vilniaus AVMI) informuoja, kad privačios žemės savininkai prisijungę prie Mano VMI gali sužinoti mokėtiną žemės mokesčio sumą už 2021 m. ir iš karto ją apmokėti. VMI e. paslaugomis nesinaudojantys žemės mokesčio deklaracijų turėjo...


Vilniaus savivaldybė išsaugos 150 savaiminukų, augančių Daugiafunkcio komplekso teritorijoje

Vilniaus savivaldybė išsaugos 150 savaiminukų, augančių Daugiafunkcio komplekso teritorijoje

Lapkričio 4d.

Vilniaus miesto savivaldybė išsaugos apie 150 savaime sudygusių medžių, kurie šiuo metu auga ant Šeškinės kalno, būsimojo Daugiafunkcio komplekso teritorijoje. Prieš pradedant sklypo valymo darbus, jau ūgtelėję medeliai bus pervežti ir pasodinti netoliese esančiose gatvėse.


Gyventojų judumui didinti įrengiama nauja pėsčiųjų ir dviračių tako atkarpa palei Oslo gatvę

Gyventojų judumui didinti įrengiama nauja pėsčiųjų ir dviračių tako atkarpa palei Oslo gatvę

Lapkričio 4d.

Lazdynų seniūnijoje, palei Oslo gatvę, bus įrengiama nauja pėsčiųjų ir dviračių tako atkarpa. 353 metrų atkarpa, sujungta su pėsčiųjų ir dviračių viaduku per Oslo gatvę, papildys takų tinklą tarp Lazdynų ir apatinės Neries upės terasos.


Pamatykite, kaip pasikeitė sostinės Konstitucijos prospektas

Pamatykite, kaip pasikeitė sostinės Konstitucijos prospektas

Spalio 30d.

Žalioji Vilniaus banga iš esmės keičia vieno pagrindinių sostinės prospektų vaizdą. Šeštadienio vidurdienį Konstitucijos prospekte ir Savivaldybės prieigose apie 200 vilniečių, tarp kurių savivaldybės ir greta dirbančių įmonių darbuotojai, pasodino per 1 000 sedulų krūmų, papildančių išvakarėse...


Savivaldybė nepritaria gyvenamųjų namų Žirmūnų g. 109 projektiniams pasiūlymams

Savivaldybė nepritaria gyvenamųjų namų Žirmūnų g. 109 projektiniams pasiūlymams

Spalio 29d.

Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Vyriausiojo miesto architekto skyrius, išnagrinėjęs gyvenamųjų namų Žirmūnų g. 109 projektinius pasiūlymus, nusprendė jiems nepritarti ir grąžino projektą taisyti iš esmės


„Kauno energija“ prisideda prie Europos žaliojo kurso – skatina daugiabučių renovaciją

„Kauno energija“ prisideda prie Europos žaliojo kurso – skatina daugiabučių renovaciją

Spalio 29d.

Kompleksinę daugiabučių renovaciją skatinantis tarptautinis projektas „RenOnBill“, kuriame dalyvauja „Kauno energija“, įvertintas svarbiausiuose ES tvarios energijos apdovanojimuose „EU Sustainable Energy Awards“. Inovacijų kategorijoje bandomasis projektas...


Svarstoma savivaldybės įmonę „Vilniaus planas“ perorganizuoti į uždarąją akcinę bendrovę

Svarstoma savivaldybės įmonę „Vilniaus planas“ perorganizuoti į uždarąją akcinę bendrovę

Spalio 28d.

Vilniaus Taryba svarsto daugiau nei 25 metus Vilniaus infrastruktūrą planuojančią ir inovatyvius sprendimus miestui teikiančią įstaigą „Vilniaus planas“ pertvarkyti į uždarąją akcinę bendrovę.


Nuo 2023 m. Vilnius draus kūrenti anglį ir durpes

Nuo 2023 m. Vilnius draus kūrenti anglį ir durpes

Spalio 27d.

Vilniaus miesto savivaldybės taryba apsisprendė – vilniečiai nebeturės kentėti smogo, kurį metai iš metų sukeldavo taršus kuras, naudojamas šildymui. Nuo 2023 m. birželio kūrenti anglį ar durpių briketus Vilniaus mieste bus draudžiama.


Nuo lapkričio 1 dienos Vilniuje sugriežtinus taisykles – daugiau apsaugos želdiniams

Nuo lapkričio 1 dienos Vilniuje sugriežtinus taisykles – daugiau apsaugos želdiniams

Spalio 27d.

Vilniaus savivaldybės Tarybai pritarus, nuo lapkričio 1 d. dienos įsigalioja naujos miesto želdinių ir želdynų apsaugos taisyklės: keisis prašymo, leidimo forma ir jų nagrinėjimas, planuojant kirsti želdinius statybvietėse, vasaros laikotarpiu, taip pat medžiams žydint, mieste bus draudžiami...


Maksimalų nekilnojamojo turto mokesčio tarifą Vilnius taikys daugiau nei 200 neprižiūrimų statinių

Maksimalų nekilnojamojo turto mokesčio tarifą Vilnius taikys daugiau nei 200 neprižiūrimų statinių

Spalio 27d.

Vilniaus miesto tarybos pritarimu, 237 nekilnojamojo turto objektams sostinėje 2022-aisiais bus taikomas 3 proc. nekilnojamojo turto mokesčio tarifas. Maksimalus nekilnojamojo turto tarifas nustatytas neprižiūrimų patalpų ir statinių savininkams ar naudotojams, neužbaigtam statyti, bet naudojamam...


Daugiafunkcio komplekso statytojas atleidžiamas nuo žemės nuomos mokesčio

Daugiafunkcio komplekso statytojas atleidžiamas nuo žemės nuomos mokesčio

Spalio 27d.

Vilniaus miesto tarybos sprendimu, daugiafunkcio komplekso koncesininkui statybos metu išnuomojama 22 ha teritorija (Ozo g. 27) ir jis atleidžiamas nuo žemės nuomos mokesčio. Taikant šiuo metu galiojantį savivaldybės nustatytą tarifą, mokestinė lengvata sudarys apie 127 tūkst. Eur.


Viešosios erdvės prie būsimos Nacionalinės koncertų salės kūrėjai pristatys atnaujintą projektą

Viešosios erdvės prie būsimos Nacionalinės koncertų salės kūrėjai pristatys atnaujintą projektą

Spalio 22d.

Viešosios erdvės ties V. Kudirkos g. 14 ir Z. Sierakausko g. 15 projektiniai pasiūlymai po dviejų savaičių bus darkart pristatyti daug pastabų jiems turėjusiems vilniečiams. Autoriai (skvero projektas rengiamas MB „Studio Space/Time“ (architektas – Povilas Marozas) atsižvelgė į...

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu
www.ruukkistogas.lt

www.ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai. Dizaino parinkimo programėlė...