Franke

„Dalkia“ kaltinimus ir kratas vadina puolimu

„Dalkia“ kaltinimus ir kratas vadina puolimu

„Vilniaus energiją“ valdančios prancūzų įmonės vadovas teigia, kad šilumininkams metami kaltinimai ir FNTT kratos tėra puolimas.

Mat „Dalkia“ eilę metų siekia didinti biokuro naudojimą ir mažinti priklausomybę nuo rusiškų dujų.

„Dalkia“ Europoje yra energetikos lyderė. (…) Turite suprasti, kad įvaizdį suprantame kaip labai svarbų klausimą. Turime laikytis visų taisyklių, visų vietos įstatymų kiekvienoje iš 43 šalių, kuriose veikiame. Žinome, ir Lietuvoje, kur turime dvi įmones: „Vilniaus energiją“ ir „Litesko“. Jos taip pat laikosi visų įstatymų, tarp jų – ir Viešųjų pirkimų įstatymo. Nepamirškite, kad mūsų veikla reguliuojama valstybės institucijų. (…) Visiškai pasitikiu mūsų darbuotojais, kurie teikia valstybei šią informaciją“, – penktadienį žurnalistams sakė Jeanas Sacreste`as.

Jis neslėpė, kad FNTT nagrinėja biokuro pirkimo sandorius, tačiau teigė neabejojantis, kad kaltinimai yra nepagrįsti.

„Šie pirkimai taip pat yra reguliuojami valstybės, pagal viešųjų pirkimų taisykles. Visi duomenys ir visi procesai valstybės institucijoms yra žinomi. Esu visiškai įsitikinęs, kad tie kaltinimai, kurie atsirado vakar, labai greitai bus paneigti“, – tęsė vienas „Dalkios“ vadovų.

J. Sacreste`as pabrėžė, kad dujų kainos tampa beveik nepakeliamos, taigi ir imtasi aktyvių priemonių pereinant prie alternatyvių energijos šaltinių.

„Todėl Lietuvoje nuo 2001 m. pritaikėme biomasės strategiją, diegiant biomasės katilus visoje Lietuvoje. Šiuo metu 50 proc. visos „žalios“ šilumos, pagaminamos Lietuvoje, yra pagaminama ir tiekiama „Dalkios“, – vardijo verslininkas.

Anot jo, keista, kad „tokius išpuolius esame patirti tose srityse, kurios valstybei yra akivaizdžiai geros“.

„Panašu, kad visos problemos iš to, kad mes aktyviai naudojame kurą, kuris šiuo metu yra trigubai pigesnis, nei gamtinės dujos. Atrodo, kad jeigu būtume laikęsi dujų strategijos, šio susitikimo ir nebūtų“, – ironizavo J. Sacreste`as.

Sykiu jis sakė į Lietuvą atvykęs džiugia proga – į vieno didžiausių biokuro katilų Lietuvoje, Alytuje, paleidimo iškilmes.

Įtaria konkurentų protegavimą

„Nuo savo veiklos pradžios Lietuvoje, prieš 12 metų, investavome daugiau nei 120 mln. eurų. O dabar panašu, kad Lietuvoje nesame pageidaujami. Kieno naudai? Mūsų konkurentų“, – tvirtino „Dalkia Eastern Europe“ vadovas.

Jis taip pat priminė Vyriausybės pasipriešinimą „Dalkios“ planams Vilniuje statyti biokuro katilą už pusę milijardo litų. O konkurentas – kompanija „Fortum Heat“ – esą nesulaukė pasipriešinimo atliekų deginimo gamyklos už 700 mln. litų projektui.

„Taigi nesuprantu. Tik suprantu, kad mes, kaip prancūzų investuotojai, nesame pageidaujami. Todėl turbūt suprantate, kad, kalbant apie paskutinius įvykius, visi teisiniai sprendimai bus priimti. Bet plačiąja prasme atrodo taip, lyg kažkas nori, kad mes savo verslą Lietuvoje perleistume konkurentams. Už dyką“, – piktinosi prancūzas.

Anot jo, „Dalkios“ biokuro sprendimai Lietuvoje dujų importą sumažintų 15 proc., esą ir tai galėjo būti vienu iš kratų motyvų, kaip ir „Fortum Heat“ planai. Dujos, prancūzo nuomone, yra rimtesnis variantas.

Biokuro pirkimai: laimi geriausias pasiūlymas

Jis tvirtino, esą visi biokuro pirkimai, įskaitant sandorius su „Icor“ kompanija „Bionovus“, atitinka įstatymus.

„Kodėl jie laimėjo šį konkursą, o jie iš tiesų laimėjo, turėtumėte jų paklausti. O mums reikia tiekėjo, kuris yra patikimas ir tinkamas vykdyti šią veiklą. Vienas iš paaiškinimų – kad perkamas tikrai didelis kiekis biokuro. Mes perkame šimtus tūkstančių tonų biomasės. Kad patenkinti šį poreikį, privalai būti organizuotas. Bet norėčiau pažymėti, kad visi tiekėjai yra pageidaujami“, pridūrė J. Sacreste`as.

Paprašytas pakomentuoti įtarimus dėl dirbtinio kainos didinimo, jis teigė nesuprantantis tokių kaltinimų. „Galiu pasikartoti, kad visi pirkimai vykdomi skaidriai“, – sakė „Dalkia Eastern Europe“ vadovas.

„Icor“ akcininkai „Vilniaus energijos“ valdyme – ne interesų konfliktas

Du „Icor“ akcininkai – Andrius Janukonis ir Linas Samuolis – tiesiogiai dalyvauja „Vilniaus energijos“ valdyme. DELFI paklaustas, ar tai nesukelia rizikos ar interesų konflikto, J. Sacreste`as teigė taip nemanantis.

„Kaip jau paaiškinau, bet ko įsigijimo procesas – visiškai kontroliuojamas per viešųjų pirkimų procedūras. Ir šios procedūros saugo visus – įskaitant kompanijos prezidentą (L. Samuolį – DELFI) – nuo bet kokio interesų konflikto. Mano nuomone. Tai yra visiškai atvira, niekaip nepaslėpta situacija. Jei taisyklės nėra geros – pakeiskite taisykles“, – sakė verslininkas.

„Icor“ akcininkai, jo nuomone, yra „Dalkios“ komandos profesionalais. „Mano manymu, nėra jokios grėsmės dėl galimo interesų konflikto“, – pridūrė pašnekovas.

Nežino, kur yra R. Germanas

Jis teigė nežinantis, kur yra „Vilniaus energijos“ komercijos direktorius Rimantas Germanas. Prancūzas taip pat teigė nežinąs, ar jis įmonėje tebedirba.

Su R. Germanu J. Sacreste`as teigė pastarąjį kartą bendravęs prieš maždaug tris mėnesius.

J. Sacreste`as patvirtino, kad „Dalkia“ planuoja likti Vilniuje. „Turime ką pasiūlyti“, – sakė prancūzas, patvirtindamas, kad įmonė planuoja dalyvauti Vilniaus savivaldybės ruošiamame Vilniaus šilumos tinklų modernizavimo konkurse.

DELFI primena, kad ketvirtadienį FNTT iškrėte „Vilniaus energijos“ bei eilės su ja susijusių įmonių patalpas. Tarp tikrintų bendrovių – ir biokuro rinkos lyderė, koncerno „Icor“ įmonė „Bionovus“.

Ikiteisminis tyrimas atliekamas įtariant, kad „Vilniaus energija“ dirbtinai didino šilumos kainas. Tyrimas vykdomas dėl galimo sukčiavimo ir piktnaudžiavimo. Tuo tarpu Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) prašo policijos atvesdinti „Vilniaus energijos“ komercijos direktorių Rimantą Germaną ir dar 17 buvusių bei esamų „Vilniaus energijos“ darbuotojų – jie esą piktybiškai neprisistato į VPT, kur jiems turi būti surašyti pažeidimų protokolai už nusižengimus vykdant viešųjų pirkimų procedūras.

VPT šių metų pradžioje į prokurorus kreipėsi dėl galimai neteisėtų „Vilniaus energijos“ veiksmų viešuosiuose pirkimuose. Kol kas neaišku, ar FNTT kratos susijusios ir su šiuo VPT skundu.

VPT šių metų pradžioje kreipėsi į Generalinę prokuratūrą su prašymu pradėti ikiteisminį tyrimą dėl dviejų analogiškų šilumininkų viešųjų pirkimų, po kurių sudarytas sutartis prašoma nutraukti. Abiem atvejais kalba eina apie elektroninių karšto vandens skaitiklių įrengimo ir jų duomenų surinkimo paslaugas. Tiek „Vilniaus energija“, tiek „Litesko“ šias paslaugas nutarė pirkti iš koncerno „Icor“ kompanijos „Axis Industries“: „Vilniaus energija“ su šia įmone sudarė sutartį už 172,45 mln. Lt, „Litesko“ – už 69,01 mln. Lt.

DELFI žiniomis, VPT kreipimasis kartu su visa VPT pateikta informacija iš Generalinės prokuratūros perduotas FNTT pareigūnams.

Kaip jau skelbėme, tiek „Vilniaus energijos“, tiek „Litesko“ viešuosiuose pirkimuose dominuoja „Icor“ įmonės.

CVPP duomenimis, nuo 2008 m. rugsėjo iki dabar „Vilniaus energija“ sudarė viešųjų pirkimų sutarčių už 467,75 mln. Lt. Iš šios sumos, net 366,6 mln. Lt (78 proc. visos sutarčių vertės) teko „Icor“ kompanijoms – „Axis Industries“, „Axis power“, „City Service“ ir „Bionovus“.

„Litesko“, CVPP duomenimis, nuo 2008 m. rugsėjo sudarė viešųjų pirkimų sutarčių už 249,28 mln. Lt. „Icor“ kompanijoms „Axis Industries“, „Axis technologies“ ir „Axis Power“ tekusių sutarčių vertė – 229,83 mln. Lt (92,2 proc. visos sumos).

Šių metų pradžioje, kai VPT apskundė šilumininkus prokurorams, „Vilniaus energija“ tai vadino viešųjų ryšių akcija.

Šarūnas Černiauskas

TAIP PAT SKAITYKITE

Rehau
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu